Skocz do zawartości


Close Open
Close Open

wieczk

Dołączył: 20 Jan 2003
Offline Ostatnio aktywny: Jul 07 2008 20:16 PM
-----

Moje tematy

Czy pamięć wytrzyma OC procesora E2160

27 June 2007 - 13:46 PM

Na temat ogromnych możliwości podkręcania procesorów opartych na rdzeniu Allendale napisano już wiele. Mowa w artykułach jest tylko o  zmianie częstotliwości taktowania FSB. W PC World Komputer 4/07 wyraźnie piszą „Cieszy za to świadomych użytkowników peceta, dla których zmiana FSB w BIOS-ie płyty głównej jest bułką z masłem”. Niestety o pamięciach nikt nic nie wspomina.
Mój procesor –Intel dual E2160 można ponoć przetaktować do 2,7Ghz bez podniesienia napięcia, natomiast po podniesieniu do 1,45V nawet do 3,150Ghz. Nie chcąc być aż tak pazernym, zamierzam podnieść częstotliwość procesora do 2,4Ghz. Mnoznik zablokowany.Wymaga to zwiększenia częstotliwości taktowania szyny systemowej z 200 do 266 MHz (czyli w nomenklaturze Intela z 800 do 1066 MHz). Gdybym chciał tak zrobić to częstotliwość pamięci Kingmax DDR2 533(266Mhz) wzrośnie do ok. 353Mhz , a więc o około 33%.Gdybym poszedł śladami innych i podniósł taktowanie procesora do 3.150 Ghz, to pamięci podskoczą do 465Mhz czyli o 74%.!!!
Nie jestem pewien czy pamięć to wytrzyma? Mam na płycie Gigabyte 945GZM-S2 w biosie opcję System Memory Multiplier z dwoma wartościami 2 i 2,66.Kiedy szynę systemową ustawiam na 266 w okienku memory frequency pojawia się wartość 707.Wtedy , aby obniżyć częstotliwość pamięci, w System Memory Multiplier ustawiam na 2,a w okienku memory frequency pojawia się wartość 533-czyli taka jaka była domyślna, jeszcze bez podkręcania. Komputer jednak się nie uruchamia i muszę zerować BIOS.
Mam na płycie opcję O.C FSB1066 Core 2 Cpu, ale jest zablokowana, bo korzystam z wbudowanej grafiki. Być może tutaj pojawią się jakieś opcje dotyczące pamięci.
Niestety pamięć nie ma czujników temperatury i nie chciałbym zrobić grilla.

Brak różnic pomiędzy ustawieniami

30 March 2007 - 22:27 PM

Problem bezpośrednio dotyczy skanera, ale jak sądzę sedno sprawy leży w płycie głównej,  którą kupiłem kilka dni temu w sklepie. Moje pytanie dotyczy zatem samej płyty.
Mam kompa z płytą Asrock K7NF2-RAID. Skaner na drugim kompie, na starej płycie ECS z ustawieniem EPP 1.9 chodzi dwukrotnie szybciej, pomimo 2-krotnie wolniejszego procesora i mniejszej pamięci RAM. Tutaj w nowej płycie mam tylko 4 możliwości ustawień dot. portu LPT:
ECP+EPP 1.7
ECP+EPP1.9
Normal
Bi-directional
Testy skanowania , zarówno w przedskanowaniu jak i w skanowaniu przy DPI 300 wypadają dla ustawień identycznie , tzn. czas skanowania w poszczególnych ustawieniach się nie zmienia i jest dwukrotnie dłuższy niż na starej płycie. Nie wiem czy tak powinno się dziać? Chyba po to są ustawienia, aby różniły się między sobą.  W starej płycie domyśle są wolne i dlatego zmieniałem na EPP 1.9, gdzie skaner hula jak trzeba. Czy wobec powyższego mogę sądzić, że z moją płytą główną jest coś nie tak?

Podczas startu XP Neostrada gubi stery

09 January 2006 - 17:34 PM

Zainstalowałem Neostradę u kolegi(modem speed touch 330) na usb2. Wszystko było ok(Neo śmigała) do czasu restartu systemu. Po restarcie następują 2 niepożadane rzeczy:
1.System bardzo długo sie ładuje (ok 1.5 min), normalnie 30 sek.
2.Po załadowaniu systemu ikona modemu jest nieaktywna, a w menadżeże urządzeń przy pozycji modemu- żółty wykrzyknik.
Rozwiązanie problemu  jest bajecznie proste, polega na wyłączeniu z gniazda USB modemu i ponownym włożeniu. Znowu wszystko jest ok. Po wyciągnięciu start systemu następuje z normalną szybkością.
Uciążliwość polega więc na tym, że za każdym razem trzeba wyciągać z gniazda USB modem i po wejściu do Windows ponownie włożyć go.
Jeśli ktoś miał coś podobnego niech napisze.

Znaczenie dostępnych funkcji w niszczarkach danych

09 May 2005 - 11:34 AM

Analiza kilku programów służących do bezpowrotnego niszczenia danych m.in. darmowych Erase, WinPt-nakładki na Gpg dla Windows, Kgpg-nakładki na Gpg dla Linux, czy też płatnych jak: Bcwipe w wersji dla Linux, a także dodatku Wipe dla Nortona Utilities, nasunęła mi pewne spostrzeżenia.
Otóż dostępne funkcje w wymienionych programach ograniczają się w zasadzie do określenia metody nadpisywania danych. Jest to odpowiednio metoda Gutmanna, metoda siedmiokrotnego, trzykrotnego, czy też jednorazowego nadpisywania danych.
Na tle wyżej prezentowanych aplikacji wyróżnia się jednak program Erase. Daje on możliwość zaznaczenia dodatkowych opcji. Jeśli chodzi o kasowanie plików są to odpowiednio:
1. Cluster Tip Area
2. File Names
3. Alternate Data Streams
W sekcji dotyczącej nadpisywania wolnej przestrzeni(Unused Disk Space) są to :
1. Free Disk Space (and Master File Table Records)
2. Cluster Tip Area
3. Directory Entires
Zdaję sobie oczywiście sprawę, że ekspert nie jest w stanie odpowiedzieć, w którym z prezentowanych programów takie funkcje są zaimplementowane, choć może niewidoczne dla użytkownika, ale prosiłbym Pana o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:
Jakie ewentualne skutki z punktu widzenia odzyskiwania danych rodzi niezaznaczenie bądź niezaimplementowanie takich funkcji w programach, zakładając że do nadpisywania użyliśmy algorytmu Gutmanna?

Do posiadaczy kart GeforceFX5200!

15 February 2005 - 22:09 PM

Czy ktoś z Was na Windows 98Se z monitorem CRT 17 cali uzyskał 100 Hz  częstotliwości odświeżania ekranu?
Problem mój opisałem w poście „Geforce5200 pozwala w Win98 jedynie na 85Hz”.
Pomimo dalszych mozolnych prób z całą gammą starszych i nowszych sterowników do Nvidii, jak również do różnych monitorów, wykorzystując również utworzony przez program Pit’s monitorassistent sterownik do mojego monitora, gdzie zdefiniowałem jego parametry jako:Max rozdzielczość 1208,1024
Kolejne parametry dotyczące odchylania w poziomie i pionie 30.0-70.0
50.0-160.0 -nie mogę w dalszym ciągu uzyskać 100Hz.
W zasadzie po instalacji, kiedy próbuję zaktualizować istniejący sterownik wybierając-zmień-z dysku  i wskazuję katalog gdzie sterowniki się rozpakowały (katalog Nvidia) następuje kopiowanie plików po czym w okienku częstotliwość odświeżania widnieje wymarzone 100Hz., które klikam. Teraz komunikat o niestandardowej szybkości odświeżania, pytanie o kontynuację, naciskam TAK, zamknij. Windows chce się restartować- ja jeszcze mu nie pozwalam. Wchodzę –właściwości-ustawienia-zaawansowane-karta-szybkość odświeżania i po 100Hz ani śladu. Sprawdzenie menu monitora potwierdza -85Hz. Po restarcie kompa również tylko max85 Hz i to nawet pod 640*480.
Karta zapewnia spore możliwości jednakże pod Win98 nie mogę ich wykorzystać.
Powolne moje dochodzenie wskazuje, że problem leży po stronie sterowników Win98, choć sam trochę w to powątpiewam, skoro jak już pisałem na Rivie TNT2 miałem na tym samym monitorze pod Win98 100Hz.
Proszę zatem aby osoby posiadające kartę na chipsecie  FX 5200 napisały - czy ktoś z Was na Windows98Se z monitorem CRT 17 cali uzyskał 100 Hz  częstotliwości odświeżania ekranu, chcę wiedzieć czy dalsza moja walka nie jest daremna. Niestety pan z serwisu technicznego przedstawiciela producenta karty (Prolink) nie zechciał mi dotychczas udzielić odpowiedzi.