Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Fotografia stolikowa/reklamowa

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 arcadio

arcadio

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 25 March 2007 - 02:43 AM

Witam !

Nie wiem czy jest tu ktoś kto pomoże mi w rozwiązaniu małego problemu. Otóż... od niedawna próbuję z fotografią stolikową, reklamową... foto w namiocie bezcieniowym ma się rozumieć.

używam: canon d350, 3 swietlowki philips tornado, stolik bezcieniowy

Jestem juz po kilkudziesieciu godzinach praktyk a efekty nie sa w cale zadowalajace. Przezylem bardzo wiele kombinacji z balansem bieli, czasem naswietlania itp. Ani jedno zdjecie nie bylo dobre...

Temperatura barwowa swietlowek jak podaja w pewnych zrodlach to 6500k a jednak kolorowe plastiki zmieniaja swoja barwe. Czy moze to byc efektem uzytego w swietlowce gazu ? Po wylaczeniu lampki srodek swieci jeszcze delikatna zielona barwa.

W zasadzie to nie wiem na czym polega moj problem...

Glownie jestem zainteresowany jakimis wskazowkami od osob ktore w tym moze juz troche siedza i wiedza jak zaczac... a nie ukrywam, ze jest mi to bardzo potrzebne.

Za wszystkie wskazowki serdecznie dziekuje :-)

Pozdrawiam !

#2 wojte-q

wojte-q

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 373 Postów:

Napisany 25 March 2007 - 14:31 PM

Rób zdjęcia w Rawie a później obrabiaj na koputerze.

Może popróbuj z innymi świetlówkami i zobacz jakie będą efekty.
ełos i 50/1,8 :)
Dodaj obrazek

#3 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1915 Postów:

Napisany 25 March 2007 - 14:46 PM

Pokaż te fotki.
Próbowales predefiniowanego balansu bieli? (ten balans który sam ustawiasz)

Robisz w RAWie, JPG, TIFF ?
Home:Core Duo E2140, 2x1gb ram ddr2 kingmax CL5 800, Asus GF7600GS Silent + Samsung 173 P+ @ DVI, DVDrw LG,WDC 80GB ATA, Chieftec 450W, Logitech UltraX, Logitech mx610, // Powered by Gigabyte N650SLI-DS4 Photo:D80 + MB-D80 + N 18-70 + 50 1.8

#4 arcadio

arcadio

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 26 March 2007 - 00:51 AM

Witam ponownie.

Dziękuje za powyższe informacje. Przechodząc do rzeczy, zdjęcia pstrykam w sRGB. Prosicie o zdjęcia, przykłady i tu mam nie lada problem gdyż nie wiem co pokazać, na komputerze mam już ich od groma i jeszcze troszkę :-) Zamieszam wiec trzy w miarę przyzwoite zdjęcia obrobione w PS'ie.

Za dalsze wskazówki przydatne informacje będę naprawdę wdzięczny :-)

Aha, zdjęcia...:

1. http://www.fotosik.p...e2d05decb0.html
2. http://www.fotosik.p...423b993081.html
3. http://www.fotosik.p...c788eb1897.html

Pozdrowienia,
Marcin

#5 Web_Master

Web_Master

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4330 Postów:

Napisany 26 March 2007 - 09:57 AM

Ja mam doświadczenie z takimi zdjęciami. Ale nie używam namiotu, tylko białe podłoże, i rozproszone światło od lamp dziennych (lub świetluwek eko.) + czasami lampę błyskową. Tak samo mam świetlówki ekonomiczne, o białej (prawdziwej białej barwie) ale puki, znalazłem te dobre, chyba wypróbowałem z 10 innych producentów, ponieważ piszą jedno, a świeci ona całkiem inaczej. Więc radzę, spróbować kupić kilka typów. (te od biedronki, możesz nie próbować :) )

Po drugie, zauważyłem, że na zdjęciach masz widać podłoże, więc musisz tego uniknąć podkręcając wartość EV, zaczynaj od +1 i zobacz jak ci wyjdzie. Dla ekonomi czasu, bardzo polecam podłączenia fotoaparatu do TV, albo sterowania poprzez lapek (masz do tego program od Canon) ponieważ inaczej, się zamęczysz przy pracy na takich rzeczach. A i jeszcze dlaczego warto, ponieważ TV lub lap pokaże szczegóły od razu, a puki zegrasz to z karty, zajmuje dużo czasu, i nie masz pewności, że dobrze wyszło. Więc do takich zdjęć obowiązkowo zalecam sterowanie z komputera, lub najmniej podgląd poprzez TV.

Jeżeli po podkręceniu wartości EV zaczyna znikać podłoże razem z detalami przedmiotu, musisz spróbować użyć więcej światła, lub kombinować inaczej ustawienia podświetlenia.

Jeszcze radzę, do takich zdjęć (u mnie sprawdza się znakomicie) to używanania świetlówek eko, w lampach tych nastolnych zktóre mają nóżkę sterowanąna wszystkie strony, jak będę w pracy, mogę pokazać jak to wygląda.

Moje wskazówki, mogę być nie do końca w tym wyapadku trafne, ponieważ jeszcze raz powtarzam, nie używałem namiotu do fotografowania takich rzeczy z względu i tak dobrych wyników na zwykłym białym podłożu.
WEB :-)

#6 arcadio

arcadio

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 26 March 2007 - 10:55 AM

Web_Master. Dziękuje za info. Odnośnie tych świetlówek, czy mógłbyś mi polecić konkretny model, którego Ty używasz i jesteś zadowolony z ich pracy ? Człowiek uczy się podobno na błędach, ale po co popełniać je jeszcze raz jeśli można zapytać o poradę :-)

#7 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1915 Postów:

Napisany 26 March 2007 - 15:34 PM

wg. mnie to zdjecie jest ok
http://www.fotosik.p...e2d05decb0.html
trzecie tez jest ok
drugie rzeczywiście jest niebieskawe, ale photoshop w 100% załatwi sprawę.

Próbowałeś w RAWie + program RAW shooter essentials? jak nie to polecam. (jest tam narzędzie, do automatycznego ustawiania balansu bieli, działa to rewelacyjne, jeszcze ani razu mnie nie zawiódł, wystarczy kliknąć na obszar który ma być wzorcem bieli, a program z RAWu sam robi co trzeba ;) )
Home:Core Duo E2140, 2x1gb ram ddr2 kingmax CL5 800, Asus GF7600GS Silent + Samsung 173 P+ @ DVI, DVDrw LG,WDC 80GB ATA, Chieftec 450W, Logitech UltraX, Logitech mx610, // Powered by Gigabyte N650SLI-DS4 Photo:D80 + MB-D80 + N 18-70 + 50 1.8

#8 wojte-q

wojte-q

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 373 Postów:

Napisany 26 March 2007 - 17:11 PM

Z tych trzech to trzecie najlepsze :)

a pozostałe nie najgorsze tylko tło do bani
ełos i 50/1,8 :)
Dodaj obrazek

#9 Web_Master

Web_Master

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4330 Postów:

Napisany 26 March 2007 - 17:53 PM

Uffffff.........

Niestety te które posiadam są pochodzenia niewiadomego, ponieważ są podporzadkowane logotypem i nazwą pod sieć hipermarketów.\

Ja sprawdzałem tak, poszłem do hipermarketu gospodarczego, nabrałem świeltówek każdej po jednej, poprosiłem o lampę i elektryczność i każdą wkręcałem i badałe prze 5 min, jaką ma temperaturę barwową, i czy się z nagrzaniem świetlówki zmienia. Przypominam, że to towje prawo!

No i wybrałem parę która wdł. mnie odpowiadała najabardziej. Potem w domu sprawdziłęm, po jaką fotoaparat fotografuje najlepiej prawdziwie, i już kupiłem kilka wtedy najwięcej mi odpowiadające.

Tak jestem bardzo zadowolony, i praktycznie tylko takim sposobem sobie załatwiam zdjęcia podobnej kategorii, jak ty masz na zdjęciu. (tylko grupa towaru jest inna, a wielkość i kolorystyka podobna).

Oczywiście, później możemy sobie pobawić się z programem graficznym, ale kiedy masz masówkę, to uwierz mi, nie zechcesz z 100-500 zdjęć każde obrabiał, więc starasz się tak wszystko ustawić, żeby było minimum obróbki ręcznej. Ale to bez zdalnego sterowania nie wyobrażam. Lub przynajmniej innego podglądu zdjęć niż wbudowany ekranik.

#10 arcadio

arcadio

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 26 March 2007 - 23:52 PM

Kurcze, jestem co raz bardziej zadowolony.

@ Dzooma - przerzuciłem się na RAW - można się pobawić, z biegiem czasu zauważam, że jest lepiej, niewiele ale mimo wszystko do przodu. Niestety doświadczenia nie można zdobyć w jeden dzień. Ciągły trening to droga do sukcesu...

@ Web_Master - no cóż do tej pory trzymałem się metody cyk kilka zdjęć później zrzucanie na PC'ta z karty i analizowanie, ale powoli mam już dość, bo to pożera tak wiele cennego czasu ! Jakie rozwiązanie wg Ciebie najlepsze. Co do TV, istnieje taka możliwość, ale też dużo zachodu. Ew istnieje jakaś możliwość szybkiego podglądu zdjęć na komputerze prosto z aparatu ?

A teraz ogólnie, czy nie uważacie, że 3 świetlówki przez woal to trochę mało dla dobrego oświetlenia otoczenia produktu ? Sam nie wiem, ale im dłużej posiadam ten zestaw tym bardziej wydaje mi się, że w komorze jest zbyt ciemno... dla przypomnienia świetlówki 6500K, odpowiednik 125 W

Pozdrowienia

#11 Web_Master

Web_Master

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4330 Postów:

Napisany 27 March 2007 - 12:15 PM

Po pierwsze zalecam sterowanie i pstrykanie programem dołaczonym do twego fotoaparatu: Camera Window.

Pozwala na absolutną kontrolę nad fotoaparatem, a także niezwłoczny podgląd zrobionego zdjęcia. Masz nawet wybór, ładowanie z karty, łądowanie od razu z fotoaparatu, wszystko wtedy widzisz praktycznie od razu. NIe ma mozliwości podglądu na żywo, ponieważ twoja lustrzanka nie ma takiej funkcji. Ale np. każdy kompakt (Canon oczywiście) pozwala bez problemu podgladać wszystko na bierząco czy też zoom'owania.

Nie wiem, jaki posiadasz komputer, czy lap, czy stacjonar. Jeżeli laptop to ci ulży znacznie pracę. Ale dowolny komputer to wielka wygoda w pracy.

Musisz posiadać dłuższy kabelek USB (~3m) i pamiętać, że musisz w menu fotoaparatu przestawic pracę USB, ponieważ zazwyczaj masz włączone jako "praca dysku wymiennego".

#12 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1915 Postów:

Napisany 27 March 2007 - 13:11 PM

Ja czasami robie (jak mnie najdzie)
przy pomocy 20W halogenu i nawet zdjecia w ruchu dobrze wychodzą :)
Światła nie jest za mało.
Spróbój podjechać bardziej ekspozycją (na + tzn dac jej wiecej...) wtedy bedziesz miał zdjęcia high key, bez zbędnego tła (oczywiscie o ile nie jest strasznie kontrastowe)

#13 arcadio

arcadio

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 28 March 2007 - 21:29 PM

No wiec tak jak polecaliscie przerzuciłem się na RAW i trochę pokombinowałem

tutaj daję przykład zdjęcia: http://www.fotosik.p...9d10a7e79f.html

Myślę, że nie jest najgorzej aczkolwiek mam problemy z podobną żółtą tubką bo nie mogę złapać odpowiedniej ostrości, sreberka zlewają się z tubką - no ale cóż trzeba kombinować.

A tak apropo, skoro macie doświadczenie w tego typu rzeczach, może pochwalicie się swoimi zdjęciami ? :-)

Miłego wieczoru.
Pozdrawiam

#14 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1915 Postów:

Napisany 28 March 2007 - 22:00 PM

ja żadko fotografuje w warunkach domowych
najczęściej na dworzu

www.dzooma.glt.pl

#15 arcadio

arcadio

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 09 June 2007 - 01:01 AM

Witajcie !

Dawno tu nie zaglądałem, matura i ogólnie jakoś mało czasu. Dzisiaj trochę popstrykałem i pomyślałem żeby tak wodę w ruchu no i wklejam to do czego doszedłem, przydałoby się lustrzane podłoże, ale cóż jak nie ma :-)

Co o tym sądzicie ?

http://www.fotosik.p...99b8035a22.html

Pozdrawiam,
Marcin Lewandowski

#16 GośćBDziedzic_*

GośćBDziedzic_*
  • Goście

Napisany 06 February 2015 - 11:07 AM

Polecam robić zdjęcia w Rawach. Tam ustawisz prawidłowy Balans bieli. W tym momencie można kupić dużo lepsze świetlówki, czy inne lampy światła ciągłego. Mimo to polecam lampy błyskowe- można kupić bardzo tanie chińskie lampy- polecam yongnuo. Jeśli będziesz miał pytania chętnie pomogę.

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników