Skocz do zawartości

Close Open
Close Open

Subiekt GT i praca w sieci

• Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 Gośćvenom24_*

Gośćvenom24_*
  • Goście

Napisany 08 marzec 2007 - 19:11

witam, mam taki problem . kupiłem subiekta gt wersja 3 stanowiskowa. zainstalowałem program w wersji stanowiskowej/serverowej na jednym komputerze gdzie tez jest moja baza danych z ktora ma sie laczyc inny komputer. na drugim komputerze zainstalowełem wersje kliencką ktory ma sie łączyć z pierwszym komputerem. I problem zaczal sie przy probie laczenia z baza danych , program nie moze sie polaczyc . Wszystko wpisuje pprawnie , nazwe bazy danych itp. Czego to moze byc wina ? bo nie potrafie sobie z tym poradzic. Proszę o jakies sugestie.

#2 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 04 kwiecień 2007 - 14:06

Ale, że niby gdzie wpisujesz nazwę bazy danych ? Przy kliencie wskazujesz tylko gdzie jest serwer i to wszystko

Pozdrowienia
Sławek

#3 Gośćvenom24_*

Gośćvenom24_*
  • Goście

Napisany 04 kwiecień 2007 - 17:30

próbowałem na rozne sposoby, po prostu sie nie łaczy. wpisywalem nazwe komputera, ip w sieci, nazwe bazt danych, nie wiem jak sobie z tym poradzic . podejrzewam ze nie wpuszcza mnie po prostu server sql

#4 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 04 kwiecień 2007 - 18:58

Jeżeli serwer jest na Win Xp to oczywiście trzeba jeszcze odblokować serwer SQL na firewalu.
Sławek

#5 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 05 kwiecień 2007 - 09:41

Robiłem to już wiele razy i nie ma z tym większych problemów
Może wyjaśnię po kolei:
1. Instalujemy wersję serwerową
2. Musimy odblokować serwer SQL na firewallu
Jeżeli to firewall systemowy na XP to wchodzimy w panel starowania - Zapora systemu windows - >zakładka wyjątki - > Naciskamy dodaj program - Przeglądaj i wskazujemy lokalizację serwera sql (jeżeli to typowa instalacją z MSDE to jest on zwykle tu : c:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL$INSERTGT\Binn\sqlservr.exe)
Oczywiście dla bezpieczeństwa możemy sobie zmienić zakres klientów, którym udostępniamy serwer SQL.
3. Instalujemy klienta. Podczas instalacji klienckiej pyta się nas gdzie jest serwer SQL więc podajemy mu adres serwera np BIURO\INSERTGT i powinien się połączyć.

Jeżeli już mamy zainstalowany program na innym komputerze a chcemy podlączyć się pod inny serwer wykorzystujemy aplikację z Insertu "Program serwisowy" i tak zmieniamy serwer SQL

Pozdrowienia
Sławek
Sławek

#6 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 05 kwiecień 2007 - 09:42

Robiłem to już wiele razy i nie ma z tym większych problemów
Może wyjaśnię po kolei:
1. Instalujemy wersję serwerową
2. Musimy odblokować serwer SQL na firewallu
Jeżeli to firewall systemowy na XP to wchodzimy w panel starowania - Zapora systemu windows - >zakładka wyjątki - > Naciskamy dodaj program - Przeglądaj i wskazujemy lokalizację serwera sql (jeżeli to typowa instalacją z MSDE to jest on zwykle tu : c:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL$INSERTGT\Binn\sqlservr.exe)
Oczywiście dla bezpieczeństwa możemy sobie zmienić zakres klientów, którym udostępniamy serwer SQL.
3. Instalujemy klienta. Podczas instalacji klienckiej pyta się nas gdzie jest serwer SQL więc podajemy mu adres serwera np BIURO\INSERTGT i powinien się połączyć.

Jeżeli już mamy zainstalowany program na innym komputerze a chcemy podlączyć się pod inny serwer wykorzystujemy aplikację z Insertu "Program serwisowy" i tak zmieniamy serwer SQL

Pozdrowienia
Sławek
Sławek

#7 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 05 kwiecień 2007 - 09:42

No i coś się narobiło - zamiast raz poleciało kilka razy. Przepraszam
Sławek

• Goście

Napisany 05 kwiecień 2007 - 20:02

A klient i serwer są w tej samej sieci?

#9 Gośćvenom24_*

Gośćvenom24_*
  • Goście

Napisany 13 kwiecień 2007 - 23:31

A klient i serwer są w tej samej sieci?

<{POST_SNAPBACK}>

Wszystko działa w tej samej sieci. Poradziłem sobie , zrezygnowałem z instalacji bazy na komputerze na którym chciałem i zrobiłem to na zupełni nowym komputerze , z nowym systemem itp. Zrobiłem wyjątek w zaporze o postąpiłem według wskazówek kolegi powyżej i wszystko zaczeło działać od razu , mam jeszcze tylko problem z wydrukiem paragonow fskalnych z innych stanowisk bo pojawia sie komunikat o braku dostępu do sterownikow ale to już napisze w kolejnym wątku :) Dziekuje za pomoc.

#10 sumek85

sumek85

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 07 maj 2007 - 15:58

a u mnie podobnie jak u kolegi :) zainstalowalem subiekta jako serwer z baza na jednym z kompow dodam ze to xp, ustawilem w firewallu takjak powyzej, komputery sa w jednej sieci widza sie nawzajem po sprawdzeniu pingow na ip oraz po nazwie komputerow ( ip sztywne przypisane). i problem powstaje w subiekcie kiedy ma sie polaczyc z baza glownego kompa podaje nazwe kompa w tym przypadku tojest PIOTREK/INSERTGT. i za cholere nie chce sie polaczyc ?!?!? moze znajdzie se ktos ktoma lepszy leb odemnie do tego ???. juz kombinowalem rozymi sposobami udostepnialem katalogi wpisywalem zamiast nazwy kompa adres ip i ni cholery :(

#11 damntomas

damntomas

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 19 grudzień 2007 - 08:49

Witam!

Podepnę się pod temat bo w sumie mój problem też tego dotyczy...

Subiekt GT ver. 1.14SP1, wersja na trzy stanowiska
System na serwerze to Windows Server 2003
Systemy na klientach - Windows XP SP2
Adresy IP przypisane na sztywno, oczywiście ta sama podsieć.

I niby wszystko jest ok... klienci widzą serwer (pingi działają), subiekt łączy się z bazą... ale nie zawsze :<

1) Zdarza się, że po uruchomieniu kompa-klienta i próbie połączenia z subiektem, program nie widzi serwera. Pomaga restart kompa-klienta, po którym wszystko jest już ok - trochę to wkurzające, bo raz działa a raz nie...

2) Inny problem to jakby rozłączanie się z bazą na serwerze przez program kliencki. Ktoś dla przykładu na jednym z klientów drukuje faktury - wydrukuje kilka - a później już kaplica, nic nie da się zrobić. Przy próbie podglądu wydruku wywala błąd w stylu(nie pamiętam dokładnie treści) "Server has not yet been opened". Zamknięcie i ponowne uruchomienie programu SubiektGT na kliencie daje rezultat jak w punkcie 1) - nie można znaleźć bazy danych - pomaga tylko reset kompa.

Serwer restartowałem, nie pomogło...
Co może być przyczyną tych błędów? :<

#12 GośćAdikDVB_*

GośćAdikDVB_*
  • Goście

Napisany 19 grudzień 2007 - 09:03

Jak laczysz sie z serverem - poprzez nazwe komputera czy IP? Jesli poprzez nazwe to wpisz kazdemu z klientow adres IP i nazwe servera w pliku \WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts. Sprawdz tez karty sieciowe, koncowki i cale okablowanie.

#13 damntomas

damntomas

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 19 grudzień 2007 - 09:58

Jeśli chodzi o sposób połączenia z serwerem to jedyne miejsce w którym określałem jego(tzn. serwera) lokalizację było wpisanie \nazwa_serwera\INSERTGT podczas instalacji programu SubiektGT na komputerze-kliencie - więc połączenie jest chyba poprzez nazwę :rolleyes: bo nigdzie potem nie podawałem adresu IP serwera.

W pliku hosts na klientach miałem tylko standardowo przez system wpisanego localhost'a a teraz dodałem nazwę i adres serwera. Zobaczymy, może to pomoże ;)

A z tym okablowaniem to nie wiem... normalnie wszystko śmiga, wszystkie pingi chodzą, mogę się podłączyć zdalnie pod serwer, wejść w udostępnione foldery, system na serwerze nie pokazuje żadnych anomalii z siecią, typu odłączenie kabla, itp...

Aha, zauważyłem jeszcze, że jeśli błąd z połączeniem wystąpił na jednym z klientów to na innym w tym samym czasie można się normalnie połączyć z bazą subiekta na serwerze... a na tym z błędem pomaga tylko restart.

Systemy XP są relatywnie świeże, wszystkie pracują w domenie.

#14 znienackowy

znienackowy

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 5 Postów:

Napisany 26 marzec 2008 - 23:08

Wykopałem ten temat, bo zastanawia mnie jeszcze jak uruchomić drukarkę fiskalną posnetu po sieci, dodam, że w kasiarzu drukarka jest udostępniona, na kliencie też jest i odnosnik jest do kompa z bazą danych /nazwa/insertgt, tylko wystepuje blad komunikacji:/.

#15 sirMarjan

sirMarjan

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 10 kwiecień 2008 - 12:37

Witam
Co do połączenia z serwerem sql w subiekcie nalezy podac adres w taki sposob:
nazwaserwera\insertgt
lub
ipserwera\insertgt

zakladajac ze instancja bazy nazywa sie insertgt. chodzi o to zeby slasha nie bylo przed nazwa serwera. subiekt go doda sam. czyli
\nazwaserwera\insertgt - błąd

moze pomoże
pozdrawiam

#16 GośćPCPiotr_*

GośćPCPiotr_*
  • Goście

Napisany 14 maj 2008 - 21:47

Wszystko działa w tej samej sieci. Poradziłem sobie , zrezygnowałem z instalacji bazy na komputerze na którym chciałem i zrobiłem to na zupełni nowym komputerze , z nowym systemem itp. Zrobiłem wyjątek w zaporze o postąpiłem według wskazówek kolegi powyżej i wszystko zaczeło działać od razu , mam jeszcze tylko problem z wydrukiem paragonow fskalnych z innych stanowisk bo pojawia sie komunikat o braku dostępu do sterownikow ale to już napisze w kolejnym wątku :) Dziekuje za pomoc.

Co do dostępu z innych PC do drukarki fiskalnej to nie ma podobno takiej możliwości w XP z SP2. Taką informację uzyskałem z INSERTU a także od autoryzowanego przedstawiciela INSERTU. Próbowałem różnych sposobów ale nie udało się. Pracuję na Subiekcie GT w lokalnych sieciach w dwóch lokalizacjach osobno i nie ma problemu z łączeniem się. SQL Menager na pasku zadań musi mieć ustawione lokalne nazwy PC, natomiast u klienta w programie serwisowym musi być odpowiednia ścieżka, ale nie mam w domu Subiekta i nie pamiętam co tam miało być. Jak znajdę chwilę w pracy to odszukam. Pozdrowienia

#17 fashXX

fashXX

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 162 Postów:

Napisany 17 maj 2008 - 18:58

Co do dostępu z innych PC do drukarki fiskalnej to nie ma podobno takiej możliwości w XP z SP2. Taką informację uzyskałem z INSERTU a także od autoryzowanego przedstawiciela INSERTU. Próbowałem różnych sposobów ale nie udało się.

a dlatego że insert wykorzystywał lukę w winXP a Microsoft ją załatał i po zabawie :D
naglowek db "Zapamiętaj!",0
info db "Im więcej wiemy tym bardziej wydaje nam się, że zbyt mało wiemy!",0

invoke MessageBox, NULL, addr info, addr naglowek, MB_OK
invoke ExitProcess, NULL

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników