Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

RANKING producentów notebooków.

• Please log in to reply
118 replies to this topic

#101 -Penny-

-Penny-

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 28 January 2008 - 18:02 PM

1. Dell
2. Apple
3. Sony
4. IBM
5. Toshiba
6. Asus
7. Lenovo
8. Fujitsu-Siemens
9. HP
10. Acer

Reszta się nie liczy...

P.S
Swoją drogą, to pic na wodę taki ranking amatorów. ;) Ale zabawa jest niezła. :D

#102 mcsudi

mcsudi

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 72 Postów:

Napisany 29 January 2008 - 10:04 AM

Zawsze miałem Asusa i nigdy nie było z nim problemów, przesiadłem się teraz na Aristo Vision i też nie narzekam tak więc ciężko jest ułożyć taki ranking zwłaszcza, że nie każdą markę przetestowało się na własnej skórze :)

#103 A_D_R_I_A_N

A_D_R_I_A_N

*&*()#)@*!+#*#!

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2723 Postów:

Napisany 30 January 2008 - 18:16 PM

HP na 9 miejscu 8| dla mnie to smieszne.. nie wiem skad taki ranking wziales..

#104 serweryn

serweryn

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 07 February 2008 - 22:59 PM

Jaki notebook ? Moja odpowiedź będzie się opierała na tym z czym miałem doczynienia:
1. IBM
2. DELL
3. FUJITSU-SIMENS
4. ASUS
5. ACER
6. HP
LAST. ACTINA

Pod uwagę biorę (w kolejności) niezawodność, wydajność, stabilność, długość pracy na baterii, wykonanie, cena. Osobiście pracuję na Asusie A 6000 i ogólnie jestem zadowolony. Może nie należy do najlepszych, ale wyciągając średnią z tego co napisałem "biorąc pod uwagę", daję mu 4/5. Dodam, że jest to 3 letni notebook i po tym okresie bateria trzyma jeszcze 2 godziny, oczywiście oryginalna. Głównie służy do pracy, ale giery też chodzą. Winda nie reinstalowana od nowości i problemów nie ma, czasem wywali blue screen, ale to raczej wina programu lub dobrania sterowników. Jedyne do czego mogę się przyczepić to matryca - za delikatna, oraz obudowa - ściera się.

#105 Maverrick81

Maverrick81

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1686 Postów:

Napisany 08 February 2008 - 09:00 AM

ja po próbie użytkowania laptopów większości firm oferujących laptopy na polskim rynku stwierdzam, że pierwsze miejsce obejmują:
Toshiba
Apple
IBM/Lenovo

a reszta daleko w tyle...

#106 jack_33

jack_33

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 149 Postów:

Napisany 08 February 2008 - 22:48 PM

DELL
IBM
HP
ASUS

#107 Maccaron

Maccaron

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 4 Postów:

Napisany 10 February 2008 - 15:11 PM

toshiba
dell
fujitsu siemens
lg
hp

#108 michPsz

michPsz

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 30 Postów:

Napisany 01 May 2008 - 20:12 PM

posiadam dell'a inspiron 6400 od 1.5 roku i moge pare zdan o nim powiedziec:

4. do niedawna laptop byl bardzo cichy ale zaczynaja sie problemy, bo wiatrak chodzi non top o czym napisalem w osobnym poscie. jest klopot, gwarancji juz nie ma czyli nie to czego uzytkownik dell'a oczekuje :/ jednak mam nadzieje, ze mozna nadal kupic gwarancje na rok za 150 funtow. taka mialem propozycje po zakonczeniu rocznej gwarancji. nie skorzystalem.

Być może już temat nieaktualny, ale miałem podobny "problem" z moim Inspironem 9400. Co sie okazało? Wentylator zasysał tyle różnych pyłków, kurzu itp., że w końcu się wiatrak zblokował (prawy, lewy nie...) aż wyjmowałem z niego zbite na filc "śmieciuchy". Wniosek: sprężone powietrze nie tylko w klawisze ale też w środek obudowy (to rada dla mnie samego też ;-) )

Pozdrawiam
Model: Dell Inspiron E1705
Procesor: Intel® Core™ 2 Duo T5600 (1.83 GHz, 2MB L2 Cache, 667 MHz FSB)
RAM: 2x512 MB; 667MHz
Grafika: nVidia GeForce GO 7900 GS; 256MB
HDD: 160GB 5400 rpm Ultra SATA
Dźwięk: Sigma Tel STAC9200 (Intel® 82801GBM ICH7-M) High Definition Audio Controller [A-1]
Karty sieciowe: BroadCom 440x 10/100 Mbps // Intel PRO/Wireless 3945ABG 802.11a/b/g

#109 kyniokynio

kyniokynio

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 169 Postów:

Napisany 02 May 2008 - 10:10 AM

Nie możemy tak generalizować marek! Różne firmy mają produkty z różnych półek o różnej jakości!

Np. Dell ma vostro i jest raczej średnie i ma inspiron które jest dość niezłe!

Toshiba raczej równo jakosciowo wypuszcza swoje produkty ale już np seria tecra jest jedna z solidniejszych!

Podobnie jest przy Fj czy IMB/lenovo

#110 GośćLukasz204Ireland_*

GośćLukasz204Ireland_*
  • Goście

Napisany 31 May 2008 - 11:06 AM

Ludzie,

Przeczytalem praktycznie caly watek na temat marek Laptopow i zadziwia mnie jedno:
Porownujecie w wiekszosci Laptopy ktorych nie sa sie porownac, bo:

Nie mozna porownac zadnego laptopa Della z laptopami HP, Toshiby czy Sony ?

Dlaczego:
- To proste: Dell produkuje laptopy tanie, popularne, bez nacisku na serwis, jednym slowem laptopy dla
Kowalskiego ktory zarobil pare groszy i nie podoba mu sie pudlo na biurku, i chce poczuc "zachod" za rozsadna cene/
- Toshiba, HP i Sony produkuja laptopy o najwyzszych parametrach .... i jak tu porownac starego WV GOLFA 2 do nowego Audi A6 ?

Mozna tylko trzeba to zrobic w umiejetny sposob:

Dla tych ktorzy szukaja laptopa do gier 3d, wyswietlania filmow, pracy w AutoCAD-zie, do zabawy z dzwiekiem i z obrobka ( pol-profesjonalna ) filmow nastepujaca lista powinna byc doskonalym wyznacznikiem:

1. Sony Vaio
- zdecydowanie poza konkurencja jesli chodzi o wyswietlacze ( NIE MA LEPSZYCH, po pierwsze odwzorowanie kolorow, jakosc, glebia obrazu - w koncu Sony to producent
telewizorow )
- modele 17 i 19 calowe,
- BlueRay,
- Bardzo elegancki design
- dobra jakosc dzwieku
- NIESTETY cena zaporowa ( na rynku irlandzkim model 19 cali kosztuje 3000 euro - na przyklad w sklepie PC WORLD w Blancharstown - 15 minut taxi od lotniska w Dublinie )

2. Toshiba Satellite / HP
- ok czym sie roznia:
- obaj producenci maja bardzo dobre wyswietlacze ( ale niestety gorsze od SONY VAIO )
- Toshiba ma w ofercie prawdziwe demny predkosci ( sam mam P100-208 z 2 Giga ramu, karta graficzna 3d z 512 Ramu dedykowanego )
- Toshiba oferuje tez modele z glosnikami Harmana - Kardona ( jak ktos mysli ze laptop nie moze pieknie i mocna grac to niech poslucha tych glosnikow... ale harman-kardon to
klasa w dzwieku nie tylko w laptopach,
- Toshiba ma bardzo mocne karty graficzne
- nie pamietam juz jak to wszystko wygladalo w HP ale bylo podobnie,
- model toshiby z 17 calowym wyswietlaczem kosztuje okolo 2000 euro .... i warto, taka jest moja opinia,
( z ciekawostek powiem ze mam mojego juz 2 lata, wylalem na niego polkufla piwa, plywala klawiatura w piwie, raz upadl mi na podloge i nic ... mam tylko pekniecia w obudowie
ale coz zrobic za gupote trzeba placic.... przy czym dziala i zero sladow oprocz brzydkich pekniec w lakierze )

3. hmmm.... bardzo ciezko WYdaje mi sie ze APPLE ale ten laptopy moglyby rownie dobrze byc na 1-3 pozycji

4. A teraz klasa sredniakow :

- ASUS, ACER, DELL, LENOVO
- widzialem te laptopy , przyjemnosc z ogladania filmow jest nikla, ( jesli nie siedzi sie prosto przed monitorem to jest bardzo slabo - toshiba Sony i HP nie maja tego problemu )
- zaden z nich nie daje mozliwosci uruchomienia gry ( wszystkie karty graficzne sa zamontowane bo sa ... ale najprostsze )
- dzwiek jest slaby ( jest bo jest )
- jeden z nich asus albo acer ma macierz CrystalBrite ale szczerze mowiac pomimo ze jest lepsza niz u innych " sredniakow " to wciaz ma sie daleko do tych laptopow o ktorych
napisalem powyzej

5. Nie polecam zadnych innych.

- i prawde mowiac to jest jedyne dobre kryterium jesli ktos chce dobrze ulokowac pieniadze a ceny laptopow sa niemale ( polecam przyjazd do Irlandii gdzie mozna kupic laptopy z najwyzszej polki - NAPRAWDE NAJDROZSZE w cenach 2000-3000 euro, zapomnijcie o USA, jakos tak jest dziwnie ze nawet najlepsze perfumy w IRLANDII sa w cenie 90 euro .... ale to juz te naj, naj naj drozsze a w Polsce ? 500 zlotych :) zenujace .... poprostu - Pozdrawiam )

Dodano 31-05-2008 12:06:59:

ja po próbie użytkowania laptopów większości firm oferujących laptopy na polskim rynku stwierdzam, że pierwsze miejsce obejmują:
Toshiba
Apple
IBM/Lenovo

a reszta daleko w tyle...

TOSHIBA, APPLE ( ale to inna bajka ) ok,
ale do tego musisz dodac HP, i bezwzglednie SONY ( ale Sony jest powyzej wszystkich dlatego w Polsce nie sprzedaja no bo sa bardzo drogie i nie maja tylu klientow ... ale sa najlepsze )

#111 vloq__

vloq__

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 204 Postów:

Napisany 31 May 2008 - 12:06 PM

1. IBM / Lenovo
- Apple
3. Sony / Hp / Dell / Toshiba

Kolejny laptop jaki kupię to będzie dopieszczony Lenovo T61 albo x300 jeśli stanieje do wakacji.

Lukasz, nie lepiej sobie dokupić zewnętrzny monitor, przecież laptop z 19" matrycą to prawie desktop.

#112 fafik15

fafik15

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 142 Postów:

Napisany 31 May 2008 - 12:42 PM

ta... a na miejscu przed pierwszym, jako laptop rozkładający resztę na łopatki... APPLE ze zwoim MacBookiem :)
Don't turn your back on me
I won't be ignored

Win XP SP3 || Intel Core 2 Duo E8400 3.00 GHz OC: 3.59 GHz || Asus P5K-E/WIFI - AP || 2x1024 DDR2 1066MHz Kingston HyperX || Asus GeForce 8800 GTS 512 OC: fan - 45% power || HDD Seagate Baracuda 250 SATA (ST3250410AS) || DVD-RW LG (GSA-H55N) || Creative Sound Blaster Live! 5.1 || Chieftec CFT-500-A12S + obudowa CH05B-B

#113 kubart

kubart

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 151 Postów:

Napisany 31 May 2008 - 16:10 PM

No po prostu ręce załamuje jak czytam opowieści kolegi Lukasz204Ireland.Jakieś nieporozumienie,ja rozumiem forum,,,wolne wypowiedzi i tak dalej ale opisywanie że Asus i Dell nie nadaje się do gier?W klasie 15,4" posiada najmocniejsze grafiki na obecną chwilę -8600GT z DDR3 (nie licząc Alienwre z 8800).Porównywanie Toshiby 17" z innymi modelami?Mierzysz jakość laptopów ich wilekoscią matrycy i komfortem oglądania filmów?
FS E8020D Ati X600..., ------------------------------------------------------------------------------ Who really makes your laptop?

#114 GośćLukasz204Ireland_*

GośćLukasz204Ireland_*
  • Goście

Napisany 31 May 2008 - 17:20 PM

No po prostu ręce załamuje jak czytam opowieści kolegi Lukasz204Ireland.Jakieś nieporozumienie,ja rozumiem forum,,,wolne wypowiedzi i tak dalej ale opisywanie że Asus i Dell nie nadaje się do gier?W klasie 15,4" posiada najmocniejsze grafiki na obecną chwilę -8600GT z DDR3 (nie licząc Alienwre z 8800).Porównywanie Toshiby 17" z innymi modelami?Mierzysz jakość laptopów ich wilekoscią matrycy i komfortem oglądania filmów?

Tak ... a wiesz czemu ?

Bo przecietny uzytkownik komputera uzywa go do :
1. Internetu,
2. Edukacji,
3. Rozrywki ( w tym gry i filmy ) a to jaki masz wyswietlacz jest bardzo waznekiedy ogladasz film albo grasz w gre komputerowa.

Natomiast ja ciebie calkowicie rozumiem, i innych informatykow ze dla was najwazniejszy jest koszt i bedziecie ustawiac tak laptopy w takiej kolejnosci zeby
najtanszy byl najlepszym.

Natomiast handlowcy ktorzy zajmuja sie sprzedaza komputerow beda ustawiac laptopy w takiej kolejnosci w jakiej najwiecej na nich zarabiaja.

Dlatego pojawiaja sie opinie ze laptopy Dela sa lepsze niz Toshiba co jest obledem wedlug mnie, i wiekszosc z was nie wspomina o producencie takim jak SONY, ktorego laptopy bija na glowe wszystkie inne. Z tym ze ilu klientow ma SONY ze swoimi laptopami w Polsce skoro spoleczenstwo biedne a produkt najdrozszy ?

:))))))

Sluchajcie,
wogole ja sie zajalem tym watkiem bo ktos znajomy kupowal dzisiaj komputer i wam cos powiem kupil dzisiaj ten komputer tutaj w Irlandii i cena jest dwukrotnie nizsza niz w POLSCE !!! Czy to sie da jakos wytlumaczyc ?

#115 kubart

kubart

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 151 Postów:

Napisany 31 May 2008 - 17:33 PM

Nie próbuje tu w żaden sposób ustawiać kolejnosci ale jakieś zasady muszą być przyjęte.Po pierwsze rozmiar matrycy i rozdzielczość-to on decyduje w większosci i jest pierwszym kryterium,po drugie pułap cenowy -i po tym wszystkim można zacżąć porównywania.Jeśli wybiorę najczęsciej kupowany 15,4" to możemy wyznaczyć w nim segmenty cenowe.Jeśłi ktoś szuka w okolicach 2200 to wiadomo że bedzie balansował między średnim wykonaniem a mocniejszymi paramtrami.Jeśli przeznaczy na to ok 3000 i więcej to moze wybierać w znośnych parametrach,niezłym serwisem oraz mocnymi parametrami.Albo wybierze u nas najczesciej coś z Compala FL90,Toshiby A200 lub XPS 1530 albo postawi na mocne wykonanie długi czas pracy baterii oraz matryce matowe i rozdzielczosci potzrebne do pracy i skusi się na HP 8510 ,IBM-Lenovo seria T lub co gorsza wybierze w tej cenie jakieś Sony ze słabą kartą VGA,kiepską wytrzymałościa i niesamowitym designem oraz prestiżem wg Ciebie. :) Przewinęło się przez moje ręce niezliczone ilosci laptopów i tych Sony takze.Naprawdę nie wiem co Ty w nich widzisz oprócz zalet które wymieniłem.
Każdy powienien wybierac wg swojego kryterium-ja na pierwszym miejscu stawiam RS232,czas pracy baterii -minium 4 godziny w górę,wzmacniana obudowa z matową matrycą i potem zaczynam wybierać w tym co zostało -mianowicie cena,firma,parametry (u mnie na końcu :) )
FS E8020D Ati X600..., ------------------------------------------------------------------------------ Who really makes your laptop?

#116 GośćLukasz204Ireland_*

GośćLukasz204Ireland_*
  • Goście

Napisany 31 May 2008 - 17:58 PM

sluchajcie jak w Polsce zauwazylem ze Laptopy kosztuja po 4500 zlotych te same ktore razem z torba, z myszka bezprzewodowa, mozna dostac w zestawie z roczna gwarancja grubo ponizej 1000 Euro ( 3300 zlotych ) to czemu wy tak skladacie te swoje grosiki zamiast wziasc sobie kupic bilet w ryanairze albo aerlingusie do Dublina tutaj te linie lataja juz z kazdego masta w Polsce za doslownie 200 euro nawet mniej ( i to w obie strony juz ) i kupic w sklepie w Dublinie laptop o normalnie 2000 a moze nawet 2500 zlotych taniej ?

Dla wszystkich ktorzy sie odwaza polecam nastepujace sklepy:
PC WORLD - BLANCHARDSTOWN ( 15 minut od lotniska ), w centrum handlowym jest mnostwo sklepow,
CANTEC - siec sklepow w centrum DUBLINA,
i moge tak jeszce i jeszcze,

i jedna rzecz jest pewna. Ceny beda duzo nizsze niz w POLSCE, po co sie ze tak brzydko powiem nabijac w butelke przez rodzimych sprzedawcow dorobkiewiczow ?
Wystarczy ze juz szefowie firm nam polakom placa w naszym wlasnym kraju glodowe pensje to w kazdym sklepie nas kroja ponad miare, na nas ta cala ekonomia i cud Tuska splywa.... na nasze barki. Nas Polakow !!!

Dodano 31-05-2008 18:58:04:

Nie próbuje tu w żaden sposób ustawiać kolejnosci ale jakieś zasady muszą być przyjęte.Po pierwsze rozmiar matrycy i rozdzielczość-to on decyduje w większosci i jest pierwszym kryterium,po drugie pułap cenowy -i po tym wszystkim można zacżąć porównywania.Jeśli wybiorę najczęsciej kupowany 15,4" to możemy wyznaczyć w nim segmenty cenowe.Jeśłi ktoś szuka w okolicach 2200 to wiadomo że bedzie balansował między średnim wykonaniem a mocniejszymi paramtrami.Jeśli przeznaczy na to ok 3000 i więcej to moze wybierać w znośnych parametrach,niezłym serwisem oraz mocnymi parametrami.Albo wybierze u nas najczesciej coś z Compala FL90,Toshiby A200 lub XPS 1530 albo postawi na mocne wykonanie długi czas pracy baterii oraz matryce matowe i rozdzielczosci potzrebne do pracy i skusi się na HP 8510 ,IBM-Lenovo seria T lub co gorsza wybierze w tej cenie jakieś Sony ze słabą kartą VGA,kiepską wytrzymałościa i niesamowitym designem oraz prestiżem wg Ciebie. :) Przewinęło się przez moje ręce niezliczone ilosci laptopów i tych Sony takze.Naprawdę nie wiem co Ty w nich widzisz oprócz zalet które wymieniłem.
Każdy powienien wybierac wg swojego kryterium-ja na pierwszym miejscu stawiam RS232,czas pracy baterii -minium 4 godziny w górę,wzmacniana obudowa z matową matrycą i potem zaczynam wybierać w tym co zostało -mianowicie cena,firma,parametry (u mnie na końcu :) )

Widzisz ty na koncu wymieniasz paramtery, wczesniej wazna jest dla ciebie firma ( a to jest subiektywne, nie podparte niczym oprocz twoich wlasnych widziemisie ) a co gorsza jeszcze wazniejsza jest dla ciebie cena, czyli niewazne jakie parametry, nie wazne jaka firma cena i tak jest dla ciebie najwazniejsze., czyli kupisz tanio i marnie !
a przepraszam i ty nalezysz do mobilnych czyli praca bez kabelka ( tylko powiedzmy sobie szczerze ile czasu spedzasz w jadacym pojezdzie bez dostepu do pradu uzywajac kompuetra ... no ok ty moze duzo bo komputery to twoja alfa i omega ... ale ja uzywam laptopa od dwoch lat i jesli raz na rok zdazylo mi sie pracowac bez podlaczenia do gniazdka to naprawde gora !!!! ok w roznych miejscach ale zawsze z kablem, chociarz moja bateria w toschibie z 17 calami moze wytrzymac prawie 3 godziny to nigdy z tej cechy nie korzystalem wiec po co mam za nia placic ?

Osobiscie kupilbym teraz 19 calowy laptop Sony Vaio z BluRayem, z customerska karta graficzna ( w tym momencie mam karte z geforcem i 512 mega ramu na samej karcie w mojej toshibie )

#117 kubart

kubart

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 151 Postów:

Napisany 31 May 2008 - 18:26 PM

No i tak powino być -subiektywne kryterium w Twoim przypadku 17" i wyżej jest dla Ciebie do przyjęcia dla innych natomiast nie.Dlatego cały czas staram się naświetlić ze nie ma złotego środka, przeciez powtarzam że każdy powinien ułożyć sobie swoje własne kryterium i wtedy wybór bedzie miał ułatwiony.Sprowadzanie konkretnego modelu czy danej marki do absolutnego lidera mija sie z celem.Kto zapłaci ponad 5tyś tylko dlatego że ma np,RS232 i magnezową obudowę?-ten kto potrzebuje.Drugi kupi XPS-a z importu od 3,5tyś w wzyż u nas w kraju z gotową przetransferowaną gwarancją NBD bez wylotu ryanairem.

#118 GośćLukasz204Ireland_*

GośćLukasz204Ireland_*
  • Goście

Napisany 02 June 2008 - 09:51 AM

SLuchajcie, po co w Polsce kupowac powiedzmy za 3300 zlotych laptopa kotrego parametry sa ... przecietne skoro w Irlandi lub w Wielkiej Brytanii mozna kupic za te same pieniadze znacznie lepszy komputer ( a przy okazji zobaczyc kraje gdzie mieszka teraz 250 tysiecy i milion naszych rodakow !!! )

A wiem ze najelpsze dostepne na swiecie laptopy ktore w Polsce kosztuja przeszlo 12-14 tysiecy zlotych na wyspach mozna kupic za skromne 3 tysiace Euro ( 9 900 zlotych ).
Ok koszt transportu ( 700 zlotych ) - ale to sie znacznie bardziej oplaca niz u rodzimych zdziercow !!!
Z gwarancja nie ma problemu. Jak sie kupuje najdrozsze laptopy to one sa niezawodne.

A tu jest fragment artykuu ktory sie dzisiaj ukazal na Interii :

Dlaczego sklepy brytyjskie są tak popularne? Do cen amerykańskich trzeba doliczyć cło, którego wysokość może zniwelować różnicę między kosztem zakupu w Stanach i w Polsce. W przypadku Wysp nie ma tego problemu. Ponadto portale amerykańskie - jeśli kupujemy w sieci - nie oferują zazwyczaj wysyłki poza USA. Sklepy brytyjskie wyślą na produkt do Polski - odpada więc koszt pośredników.

Co kupujemy w Wielkiej Brytanii? Jak wymienia "WSJP", najczęściej ubrania, zegarki, laptopy i motocykle. W tym ostatnim przypadku rynek brytyjski przegonił już niemiecki, który dotąd cieszył się wśród Polaków największym powodzeniem.

Dziennik zauważa, że dobry poszukiwacz okazji może zaoszczędzić na zakupach nawet 50 proc. Przykłady? Zestaw kina domowego Pionier DCS-370 w Polsce kosztuje 1800 zł, na portalu Askdirect.co.uk - 200 funtów (850 zł). Te same różnice dotyczą perfum, laptopów czy ubrań luksusowych marek.

#119 Gośćjuzio_*

Gośćjuzio_*
  • Goście

Napisany 22 November 2011 - 01:24 AM

1. Sony
2. Fujitsu
3. Toshiba
4. Asus
5. Mouse Computer (na rynku Japońskim)
6. HP / Compaq
7. Lenovo / IBM / NEC
8. Dell