Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Porada przy kupnie lustrzanki

• Please log in to reply
46 replies to this topic

#1 Web_Master

Web_Master

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,330 Postów:

Napisany 16 August 2006 - 12:36 PM

Dzieńdobry drodzy Forumowicze

Nie będę zasadniczo się rozpisywał, ale rozważam kupna cyfrowej lustrzanki. Temat już mam wiele razy wałkowny, i uważam, że jestem dobrze zapoznany, ale to moja pierwsza lustrzanka, i wiem że niektórzy Forumowicze mają taki przedmiot od dawna, i użytkują go z powodzeniem.

Moje pytania brzmią nastepującą:

Mam na wszystko do 3300 PLN (na początek).
W to musi być wliczone: Body (może być "kit") + lampa błyskowa + średni objektyw + dyfuzor, czyli minimum.

Bardzo mnie interesuje wariant z Nikon D50, ponieważ do niego można dokupić kupę sprzętu za rozsądną cenę, zwłaszcza od SIGMA. Jeszcze mi się spodobało w tym modelu, że ma bardzo niskie zaszumienie co dla mnie baaaaardzo istotne. Co do jakości obrazka, mnie dotychczas w 70% zadowalał fotoaparat Canon PowerShot G5. Ale tylko jakość obrazu i to przy odpowiednich warunkach. Więc wymyśalanie typu, tam rozważanie kupna droższych modeli typu Nikon d70s nie idzie w grę. To piersza lustrzanka, i ma być więcej praktyczna aniżeli lepsza.

Mogę też rozważyć warianty innych producentów typu Canon 350D, Pentax itp.

Co do aparatu będę kupował go napewno u siebie, a co do objektywów i innych rzeczy chętnie skorzystam z Allegro, czy podobnie.

BARDZO proszę o pradę co mam wybrać, żeby było najwięcej pożytku z wydanej kasy !!
WEB :-)

#2 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 Postów:

Napisany 16 August 2006 - 13:00 PM

No jak miemógł bym zabrac glosu w tej kwestii :P

W twoim przypadku zaczaił bym sie na d70s+18-70
kosztuje 3199 i ma to jeden minus, nie dokupisz lampy i dyfuzora (obiektyw kitowy jest bardzo dobrej jakosci, dla tego nie uwzgledniam 'sredniego obiektywu')

Tak wiem, że nei taki zestaw chciales, ale...
Kupisz d50, pozniej nei bedzie ci on wystarczał (ma on pare wad, ktorych nie ma d70s)
IMO wazniejsze jest body, bo wkoncu to obiektywy i inne akcesoria kupuje sie do body , a nie body do obiektywów i reszty...

( poprostu body jest wazniejsze, i wiecej kosztuje niz akcesoria, przez co ciezko ci bedzie pozniej je wymienic bo duzo stracisz )

edit:
jeśli jednak z pewnych względów nie chcesz tego zestawu co ci wyzej napisałem to ciekawe jest to:
http://www.allegro.p...ancja_lodz.html
lub d50 + nikkor 18-70 + lampa sb800
Home:Core Duo E2140, 2x1gb ram ddr2 kingmax CL5 800, Asus GF7600GS Silent + Samsung 173 P+ @ DVI, DVDrw LG,WDC 80GB ATA, Chieftec 450W, Logitech UltraX, Logitech mx610, // Powered by Gigabyte N650SLI-DS4 Photo:D80 + MB-D80 + N 18-70 + 50 1.8

#3 Web_Master

Web_Master

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,330 Postów:

Napisany 16 August 2006 - 13:22 PM

No i czym ten D70S jest lepszy, i jakie plusy ma, czyli jakie takie istotne róznice od D50?

#4 Gośćkonrad1991_*

Gośćkonrad1991_*
  • Goście

Napisany 16 August 2006 - 13:41 PM

Moim zdaniem lepiej kupić Canona 350D niż Nikona D70s .

Czytałem że matryca zastosowana w D50 mniej szumi od tej z D70s. D70s jest za to szybszy od D50.

#5 asgoth

asgoth

Nikonmaniac

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,056 Postów:

Napisany 16 August 2006 - 14:05 PM

Canon 350D nie powala ergonomią, ma wręcz tandetną obudowę a do tego nie widomo dlaczego w porónaniu do bardzo udanej 300d aparat ten został wręcz zminiaturyzowany ;)
Nikon D50 ma w prównaniu do D70s mnaiejsze body, bardziej okrojony pomiar światła, brak możliwości większej ingerencji w balans bieli, nie posiada przycisku podglądu głębi. Według obiegowej opinii D50 robi lepsze zdjęcia niż D70s, jednak w rzeczywistości po obróbce sytuacja zmienia się.
350D i D50 to porównywalne aparaty, a więcej możesz poczytac tu:
http://www.fotopolis...ndex.php?n=3590
W cenie 3300 nie masz szans zakupic body(kit) +lampe+jakiś obiektyw :)
Do czegó głównie bedziesz używał paratu?
Ja osobiście (i nie dlatego, że sam używam Nikona) nie kupiłbym 350D. I nie dlatego, że robi złe zdjęcia, bo tak nie jest ale głównie za sprawą ergonomii i wykonania.
Pozdrawiam
...............................................................
W związku z §5 regulaminu nie liczcie na szczególowe odpowiedzi z mojej strony ;)

#6 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 Postów:

Napisany 16 August 2006 - 15:46 PM

No i czym ten D70S jest lepszy, i jakie plusy ma, czyli jakie takie istotne róznice od D50?

Asgoth nie powiedział jednego :)
Ergonomii
wiecej jak połowa userów d50 skarży sie bardzo na słabą ergonomie i brak podświetlanego górnego wyświetlacza

Co do 350d...
Miałem go w łapach...
Nie kupił bym go chyba nigdy, poprostu nie chce sie tego trzymać :P
Home:Core Duo E2140, 2x1gb ram ddr2 kingmax CL5 800, Asus GF7600GS Silent + Samsung 173 P+ @ DVI, DVDrw LG,WDC 80GB ATA, Chieftec 450W, Logitech UltraX, Logitech mx610, // Powered by Gigabyte N650SLI-DS4 Photo:D80 + MB-D80 + N 18-70 + 50 1.8

#7 Web_Master

Web_Master

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,330 Postów:

Napisany 16 August 2006 - 17:13 PM

Ufffffff

Z wyborem nie jest łatwo niestety.
Jeszcze raz przeczytałem testy, i jest mi coraz cięzej z wyborem.

Canon 350D wdł. opini fajny fotoaparat, o dużych możliwościach. Ale niestety po zapoznaniu się i omacaniu jakoś wygląda dziecinnie, nie pasuje do mojej szerokiej łapy, chociaż pracuje sprytnie.

Nikon D50 - fajny fotoaparat/cena, tylko niestety mnie martwi ustaweinia dot. balansu bieli. Mój kochany jakiśtam G5 pod tym względem, ma więcej do powiedzenia.

Nikon D70/D70s to już inna bajka, ale kosztuje dużo.... Chciałbym coś takiego, ale cena mnie zabija, przynajmniej na pierwszy raz. Ale moze się okazać, że na dłuższą metę tylko te dwa fotoaparaty są warte uwagi.

Może skusić się kupna fotoaparatu z drugiej ręki? Jak uważacie? Czy warto w to pakowac się?

Zobaczymy co z tym będzie, jeszcze kilka dni pomyślę, może uda się dostać dofinansowanie.

#8 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 Postów:

Napisany 16 August 2006 - 18:22 PM

A może poczekaj, pozbieraj troche kasy i kup D80 lub sony alpha na który czai się asgoth i ja :D

edit:
ta lampa niezbędna?
wbudowana w d70s i d50 są dosyć przyzwoite

#9 Web_Master

Web_Master

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,330 Postów:

Napisany 16 August 2006 - 20:01 PM

Niestety nie mogę poczekać.
Zdecydowałem tak, kupię Nikon'a D50 i kilka dodatków. Kiedy już będe miał go dosyć i bedę posiadał więcej $ sprzedam poprzedni i kupię np. D80

A co do Soniakia Alpha100 co czytałem jest bardzo dobrym fotoaparatem nawet niezły kitowy objektyw, ale...... ma dosyć duże zaszumienie.

#10 Gośćkonrad1991_*

Gośćkonrad1991_*
  • Goście

Napisany 16 August 2006 - 20:06 PM

No tak Sony A100 jest godny uwagi . Z kitowym obiektywem kosztuje niecałe 3000zł (CLICK) . Dostajemy Anti_shake i mechanizm czyszcząsy matryce. Z drugiej strony Canon i NIkon robią najlepsze aparaty.

Nie wiem jak później z obiektywami. Chyba Nikon wyjdzie taniej. IMO lepiej kupić D50 za 1800zł i do tego dobry obiektyw za 1500zł.

Wracając do Canona 350D, ktoś napisał że po kilku miesiąch używania odpadł plastik z obudowy.

[EDIT] Dobry wybór. Jak to mówią Canon robi najlepsze aparaty, a Nikon zdjęcia :lol2: Nie ma sensu kupować zewnętrznej lampy błyskowej, lepiej zainwestować w dobry obiektyw.

#11 asgoth

asgoth

Nikonmaniac

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,056 Postów:

Napisany 17 August 2006 - 19:11 PM

A może poczekaj, pozbieraj troche kasy i kup D80 lub sony alpha na który czai się asgoth i ja :D

<{POST_SNAPBACK}>

Dzooma ja sie nie czaje na sony alpha (bo tak z tej wypowiedzi wynika :) ) tylko na D80 :D

Cyfry z drugiej ręki w życiu bym nie kupił, bo przy cyfrze niektorzy tracą rozsądek i rypią zdjęc ile wlezie bez opamiętania, więc taki sprzet może miec na koncie ogromną ilośc klapnięc ;)

Sony alpha ma konkurencyjną cene jeśli chodzi o body ale ceny obiektywów juz nie wyglądają tak wesoło (zainteresowani niech poszukają na fotopolis.pl), przy czym zawsze można się ratowac zakupem przechodzonych szkiełek minolty.

Co do ergonomii d50 to osobiście nie słyszałem aż tak wielu skarg. Z pewnościa ustępuje wyższym modelom ale to chyba sprawa oczywista ;) brak podswietlenia ekranu jest co prawda dziwną sprawą ale mi osobiście by nie przeszkadzał, bo w moim analogu służy mi jedynie do sprawdzania pozostałych klatek :D
pozdrawiam :)
W związku z §5 regulaminu nie liczcie na szczególowe odpowiedzi z mojej strony ;)

#12 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 Postów:

Napisany 17 August 2006 - 20:14 PM

Oj chodzilo mi ze czaimy sie na d80
(tak pozatym d80 i alpha sa podobne, bo maja te same matryce, dla tego je wymienilem ;])

Co do ergonomii d50 to osobiscie miałem go w łapach i tak jak ergonomie da sie przeżyć, to to podświetlanie ekranika bardz przeszkadzało
(jak by nie patrzył na ekraniku cyfry jest wiecej niezbednych informacji niz w analogu, np. dochodzi tryb jakości zdjęcia czy balansu bieli)

(tak wogole w sobote bedzie moj pierwszy ślub na ktorym bede robił zdjecia d50+18-70 tylko, ciekawe czy wbudowana lampa da rade ;) )

#13 asgoth

asgoth

Nikonmaniac

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,056 Postów:

Napisany 17 August 2006 - 21:25 PM

Oj z tym, że oba lustra mają tą samą matrycę to mnie nie pocieszyłeś, bo słyszałem że alpha trochę szumi.

Czy da rade to zależy na ile wnętrze kościoła będzie oświetlone ;) Tylko nie włączaj redukcji czerwonych oczu!!! No chyba, że chcesz żeby cie ksiądz wyrzucił :D

Pozdrawiam

#14 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 Postów:

Napisany 18 August 2006 - 10:45 AM

Ne z tego co ogladalem zdjecia to d80 mniej szumi
D200 tez ma ta sama matryce co d80 i alpha :)
A mocno nie szumi :)

#15 Gośćkonrad1991_*

Gośćkonrad1991_*
  • Goście

Napisany 18 August 2006 - 16:19 PM

D200 tez ma ta sama matryce co d80 i alpha smile.gif
A mocno nie szumi smile.gif

Kilka zdjęć z D200 przy ISO 400. IMHO troche szumi.

http://www.photozone...DSC_4673-01.jpg
http://www.photozone...DSC_4669-01.jpg

Dla porównania EOS 350D przy ISO 1600
http://www.photozone...IMG_0195-01.jpg

#16 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 Postów:

Napisany 18 August 2006 - 17:09 PM

nie ma co porównywac canona do nikona
nikon ma matryce CCD i ma swoje zalety (min. najlepsza ergonomia)
canon ma matryce CMOS i tez ma swoje zalety (min. niskie szumy)

#17 Gośćkonrad1991_*

Gośćkonrad1991_*
  • Goście

Napisany 18 August 2006 - 17:35 PM

To nie żadne porównanie, chciałem pokazać że Nikon D200 dość mocno szumi. Wynika to z rozdzielczości matrycy (10.2) podczas gdy Nikon d50, czy d70 ma tylko 6,1

#18 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 Postów:

Napisany 18 August 2006 - 18:07 PM

nie zgodzde sie z tobą ;]

nie mam czasu sie teraz wykłócać bo włąsnie wychodze, ale nie masz do konca racji...

#19 asgoth

asgoth

Nikonmaniac

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,056 Postów:

Napisany 18 August 2006 - 18:17 PM

To nie żadne porównanie, chciałem pokazać że Nikon D200 dość mocno szumi. Wynika to z rozdzielczości matrycy (10.2) podczas gdy Nikon d50, czy d70 ma tylko 6,1

<{POST_SNAPBACK}>

Piszesz, ze d50 i d70 mają matrycę 6,1 (taka sama i mniej szumią od matrycy 10,2.. jest to uproszczenie bo d50 mniej szumi niż d70 - a matryca ta sama. Nie ma prostej zależnosci - im więcej pikseli tym większe szumy, przynajmniej jeśli chodzi o lustrzanki, bo w kompaktach tak często sie zdarza - ale tam trzeba upalowac wiekszą ilosc pikseli na małym obszarze.

#20 Gośćkonrad1991_*

Gośćkonrad1991_*
  • Goście

Napisany 18 August 2006 - 18:27 PM

Nie ma prostej zależnosci - im więcej pikseli tym większe szumy, przynajmniej jeśli chodzi o lustrzanki

Tak, ale w większości wypadków po zwiększeniu liczby pixeli będzie więcej szumów. Szumy zależą także od temperatury. Przeczytajcie cytat odnośnie szumów:

Szum matrycy - denerwująca "kasza" na zdjęciu - jest tym większy i tym wyraźniejszy, im większą czułość ustawiliśmy w aparacie. Taka sytuacja wynika bezpośrednio z budowy elementów aparatu cyfrowego. Matryce składają się z małych komórek, w których zbierają się ładunki elektryczne tym większe, im więcej pada na nie światła. Zapisywanie ilości światła padającego na element światłoczuły wygląda następująco: fotony padające na matrycę poruszają elektrony, układy elektroniczne aparatu mają za zadanie policzyć, ile jest takich elektronów. Problem w tym, że ładunki elektryczne powstają nie tylko pod wpływem światła, ale także samoistnie, m.in. pod wpływem ciepła. Dodatkowym źródłem "lewych" elektronów są też układy elektroniczne matrycy wzmacniające sygnał z komórek światłoczułych. I niestety podobnie jak owca, która stanęła na dwóch nogach, tak i zabłąkany elektron fałszuje wyniki liczenia.

Prawdopodobieństwo pojawienia się przypadkowych elektronów w komórkach światłoczułych jest mniej więcej stałe. Dlatego w sytuacji, gdy na czujnik pada dużo światła, przypadkowe elektrony giną w nawale tych, które powstały pod wpływem fotonów. Gorzej jest, gdy na matrycę pada mało światła, czyli wtedy gdy ustawiliśmy wysoką czułość albo w ciemnych partiach obrazu. Wtedy aparat musi się zadowolić tym co ma i liczy wszystkie elektrony, także te "fałszywe". W efekcie na zdjęciach pojawia się kaszka rozrzucona losowo. I niestety raczej psuje zdjęcia, niż im pomaga

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników