Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
- - - - -

LCD a owady - bardzo nietypowy problem

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 Gośćjuliuszk_*

Gośćjuliuszk_*
  • Goście

Napisany 18 March 2004 - 12:48 PM

Od naszych czytelników otrzymujemy całą masę listów różnego typu. Dzisiaj dotarł do mnie list, który wydał mi się szczególnie ciekawy ze względu na nietypowy problem. Czy spotkaliście się z poniższym zjawiskiem u siebie? Nie ukrywam, że pomimo całej powagi sytuacji list warto przeczytać również ze względu na jego zabarwienie humorystyczne Szanowny Panie ! Pragnę zainteresować Pana problemem, którego omówienia jeszcze nigdy nie znalazłem (może jest omówiony?) w fachowej literaturze, a który wystąpił w naszej firmie i powstrzymuje nas od zakupu nowych monitorów LCD w zamian za dotychczasowe CRT. Zaznaczam na wstępie, że nie jest to problem związany z kwestiami finansowymi, a problem czysto techniczny. Około 1 rok temu kupiliśmy dwa monitory LCD i używaliśmy ich szczęśliwie przez kilka miesięcy, aż do lata 2003. Bardzo zadowoleni z jakości wyświetlanego obrazu postanowiliśmy z czasem wszystkie monitory kineskopowe wymienić na LCD. Jakież było nasze zdziwienie kiedy pewnego upalnego ranka włączamy nasze monitory, a na ekranie widzimy przesuwające się czarne punkty wielkości około 3 pikseli. Punktów tych było kilkanaście. Dość szybko ustaliliśmy, że do wewnątrz matrycy LCD dostały się małe owady, które raz w roku pojawiają się masowo w powietrzu. Przynajmniej pojawiają się tam gdzie jest dookoła zieleń, sady, lasy, itp. Nie wiem jak jest z tymi owadami w zabetonowanych wielkomiejskich aglomeracjach, ale przecież nie wszyscy potencjalni użytkownicy monitorów LCD mieszkają w strefach "bezowadowych". Są to małe, czarne muszki o średnicy ciała ok.0.5 mm i długości ok. 1-1.5 mm. Ich małe wymiary i umiejętność latania powodują, że wchodzą w najdrobniejsze zakamarki i nie da się ich obecności całkowicie wyeliminować w biurze. W związku z tym, że matryca LCD składa się z kilku warstw, w zależności pod którą warstwę wejdzie owad jest bardziej lub mniej widoczny. Jeżeli wejdzie pod pierwszą warstwę to jest widziany jako wyraźny czarny obszar 3 pikseli obok siebie. Niestety część z tych owadów zdechła w matrycy i musieliśmy się z ich trupami zaprzyjaźnić na stałe. Postanowiliśmy rozebrać monitor (utrata gwarancji) i zobaczyć jak można zaradzić temu problemowi. Niestety matryca jest elementem nierozbieralnym, a jej poszczególne warstwy na obwodzie zespala obwódka ze stali w kształcie ceownika. Istniała by możliwość uszczelnienia styku tej metalowej obwódki z warstwami matrycy np. bezbarwnym silikonem, aby dokładnie zabezpieczyć wszystkie szczeliny przed owadami. Jak się jednak dowiadywaliśmy operacja taka wiąże się z utrata gwarancji, nawet jeśli zlecimy ją w autoryzowanym serwisie. Mówiono nam, że silikon mógłby z czasem np. wejść w jakąś reakcję chemiczną z warstwami matrycy z czym się w zupełności zgadzamy. Jedyne wyjście jakie widzimy to chować monitory LCD do worków foliowych na te 2-3 tygodnie nasilenia muszek albo tracąc gwarancję uszczelnić matrycę. Ale czy to wszystko aby ma sens. Może jakaś firma robi matryce zupełnie szczelne, nawet przed takimi małymi owadami, których czasami podczas upałów na dworze latają miliony i niektóre mogą przedostać się do biura. Kupując monitor za 3-4 tysiące np.19", nie mamy zamiaru aby stał się grobowcem dla owadów. Ciekawi jesteśmy czy Pan zetknął się już z taką kwestią. Na razie odłożyliśmy decyzję wymiany monitorów. Chętnie usłyszymy na ten temat Pana opinię.

-----------------
Konfiguracja redakcyjnej platformy testowej (do płyt i procesorów AMD K7): Athlon XP 2600+ (FSB 333), 2xDDR433 256 MB Kingston HyperX, ASUS V9980 Ultra (GeForce FX 5950 Ultra), Maxtor D740X-6L 40 GB, Abit NF7-S, Win XP Pro.
Juliusz Kornaszewski - PCWK

#2 mzimny

mzimny

Pasjonat

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5967 Postów:

Napisany 18 March 2004 - 13:14 PM

Ciekawe co się stanie z moim.
Niedawno kupiłem Philipsa 17B4BB.
Chyba taśmą go okleję

-------------
PIV-2,8HT, ASUS P4C800 Deluxe, 1024MB-400, Ati Radeon 9600 128MB, 2x Seagate 120GB SATA + 40GB MAXTOR
Leadtek WinFast TV 2000XP

#3 tomako

tomako

Zachodzący

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 375 Postów:

Napisany 18 March 2004 - 13:33 PM

To wcale nie kontynuacja humoryzmu - tylko spostrzeżenie praktyczne...
Moi admini w pracy do odkurzania nie stosują odkurzacza tylko sprężarkę z pistoletem i przedmuchują wszystkie elementy komputera (oczywiście jest to spec sprężarka z filtrami do odtłuszczenia powietrza i takimi tam bajerami - strumień powietrza jest bardzo czysty, silny i wąski). Może da się przedmuchac LCD tak aby wydmuchac ze środka resztki owadów - tym bardziej że to leciutkie przecież, a strumień powietrza jest silny. Przynajmniej jeśli się nie da całkowicie wydmuchać to może zdmuchnąć na obrzeża monitora.
Współczuję problemu... wkurzający nieziemsko...
-------------
tomako

#4 mzimny

mzimny

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5967 Postów:

Napisany 18 March 2004 - 13:42 PM

Tomako ja się z tego nie śmieję, bo to może i mnie dotyczyć jak i innych użytkowników LCD
A swoją drogą to nieładnie ze strony producenta.

-------------
PIV-2,8HT, ASUS P4C800 Deluxe, 1024MB-400, Ati Radeon 9600 128MB, 2x Seagate 120GB SATA + 40GB MAXTOR

#5 tomako

tomako

Zachodzący

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 375 Postów:

Napisany 18 March 2004 - 13:45 PM

Oj zimny ... nie bierz do siebie.. humoryzm=sytuacja opisana w liście posiada go, bo wyobraź sobie wywaliłeś 5000 na 1 LCD i muchy w nim się zalęgły ... przeciez to czarna rozpacz (czarny humor..) .. starałem się pomyslec CO zrobić zeby ratowac sytuację.

-------------
tomako

#6 mzimny

mzimny

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5967 Postów:

Napisany 18 March 2004 - 13:51 PM

co zrobić??
Pewnie zanim się producent o problemie nie dowie, to nic nie zrobi. Może u niego są bardziej sterylne warunki. Ale w końcu będzie musiał coś przerobić w konstrukcji, .... a może i nie.
A może update do LCD??

Juliuszk możesz zdradzić tajemnicę o jakie LCD chodzi

-------------

#7 Gośćjuliuszk_*

Gośćjuliuszk_*
  • Goście

Napisany 18 March 2004 - 14:09 PM

Niestety nie wiem. Nadawca marki nie podał.

-----------------
Konfiguracja redakcyjnej platformy testowej (do płyt i procesorów AMD K7): Athlon XP 2600+ (FSB 333), 2xDDR433 256 MB Kingston HyperX, ASUS V9980 Ultra (GeForce FX 5950 Ultra), Maxtor D740X-6L 40 GB, Abit NF7-S, Win XP Pro.
Juliusz Kornaszewski - PCWK

#8 mzimny

mzimny

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5967 Postów:

Napisany 18 March 2004 - 14:12 PM

szkoda, bo wartoby wiedzieć co oglądać w sklepie

-------------

#9 Gośćcompcat_*

Gośćcompcat_*
  • Goście

Napisany 18 March 2004 - 16:17 PM

Problemowi temu można bardzo szybko zaradzić oklejając otwory wentylacyjne siateczką o otworach mniejszych niż wielkość owadów.

p.s nawet gdyby rzeczywiscie tak się stało to problem ten jest znikomy w skali światowej a tak poza tym to muszki takie (coś chyba zaniżona ich wielkośc) nie przedostaną się przez otwory siateczek montowanym na oknach przeciwko owadom.

-----------------
compcat
amd1700xp,512ddr,kt3 ultra 2 (MS-6380E),MSIGF3TI200,asus crw4012a,sony dvd ddu 1621,liteon dvdrw LDW-411S, HD-maxtor 6Y060L0 (60GB) + western digital WD800JBRTL (80GB),motorola surfboard SB5100 USB Cable Modem,17 TFT LCD SDM-HS73SONY,UPS

#10 Gośćprocek_*

Gośćprocek_*
  • Goście

Napisany 18 March 2004 - 20:44 PM

Hehe Dobre . A może to były komary? Radioaktywne

-----------------
procek

AMD Athlon XP 1700+; 256 MB RAM DDR 266 MHz
DFI AD73 Pro; nVidia Vanta LT 16 MB SDRAM
Samsung SV4002H 40 GB; MiNt RTL8193d 10/100
Windows XP Professional; Codegen 300 W

#11 ardislo

ardislo

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 3 Postów:

Napisany 19 March 2004 - 01:57 AM

Ciekawe jaki to owad dostał się do LCD? Niestety, zamieszczony opis nie pozwala na ustalenie jego gatunku. Czy właściciel owadów mógłby mi je przesłać do identyfikacji? Być może, po określeniu gatunku, będzie można zaproponować jakieś inne rozwiązanie i nie będzie się to wiązało z utratą gwarancji.

-----------------
Jacek

#12 st4719

st4719

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1202 Postów:

Napisany 19 March 2004 - 03:18 AM

Myślę że to mogły być muszki nazywane popularnie owocówkami lub octówkami, pojawiające sie masowe w okresach zbioru owoców. Do środka matrycy mógł przyciągnąć je jakiś specyficzny zapach stosowanych przy produkcji LCD środków chemicznych. Problem może faktycznie dotyczyć tylko określonej marki lub wręcz partii LCD i dlatego nikt o nim nie słyszał.

-----------------
lovelas
A XP2500+@3200+ (Barton 11x200 MHZ) 1.65V, MSI K7N2 Delta-L, DDR400 2x256 MB Hynix, Radeon 9000 Pro 64MB, AverMedia TVCapture98, HDD Barracuda 120 GB, TEAC CD-W524E, DVD TOSHIBA SD-M1802, ModeCom 350W PFC ISO-450, WC-CPC.

#13 Gośćprocek_*

Gośćprocek_*
  • Goście

Napisany 19 March 2004 - 07:10 AM

w takim razie lepiej nie kupować monitorów LCD

-----------------
procek

AMD Athlon XP 1700+; 256 MB RAM DDR 266 MHz
DFI AD73 Pro; nVidia Vanta LT 16 MB SDRAM
Samsung SV4002H 40 GB; MiNt RTL8193d 10/100
Windows XP Professional; Codegen 300 W

#14 ardislo

ardislo

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 3 Postów:

Napisany 19 March 2004 - 15:23 PM

W rodzinie owadów wywilżnowatych Drosophilidae jest kilka gatunków, które często spotykamy w domach. Należy do nich np.: wywilżna owocówka (Drosophila fasciata), wywilżna octówka (Drosophila funebris), wywilżna karłówka (Drosophila melanogaster). Długosć ciała tych muchówek to 1-5 mm. Tułów maja zwykle żółty lub żółtoczerwony, a odwłok jest zazwyczaj czarny, czasem z żółtymi pasami, oczy sa czerwone lub karminowoczerwone. Natomiast jesień to okres nalatywania do mieszkań muchówki Thaumatomya notata z rodziny Choropidae, której ciało ma ok. 3 mm oraz żółty odwłok w czarne pasy. Można jeszcze wymienić kilka innych gatunków, które mogły znalezć się w monitorze. Dlatego ponawiam swoja prosbę o przesłanie mi tych owadów celem okreslenia do gatunku. Wtedy łatwiej będziemy mogli znaleźć przyczynę i środki zaradcze.

-----------------
Jacek

#15 smolki

smolki

Użytkownik

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3738 Postów:

Napisany 19 March 2004 - 15:38 PM

Tutaj już musiał byś się skontaktować z autorem tego listu. A dane osobowe są raczej tylko do wiadomości Redakcji... Nie wiem czy będzie na to realna szansa.

-----------------
Smolki

Płyta MSI 6380E
Athlon 1800+
2x256 DDR 266 Kingston C25
HD Seagate Barracuda ATA IV
MSI GF3 Ti 200 (MS-8851)
Dets 30.82
DirectX 8.1
Win 2K Server

#16 ardislo

ardislo

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 3 Postów:

Napisany 19 March 2004 - 16:34 PM

To proszę mu przekazac moje dane, jeżel zechce to napisze.

-----------------
Jacek

#17 kazuio

kazuio

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 67 Postów:

Napisany 24 March 2004 - 21:36 PM

Raczej nie zalecane jest zaklejanie lub częściowe zakrywane tychże otworów w obudowie- nie zapomnieli panowie, że tą są otwory umożliwiające cyrkulację powietrza (wymiana ciepłego na zimne). "Bubel" tkwi w uszczelnieniu samej matrycy, a to powinien gwarantować producent, który daje na to gwarancję. Najlepiej z poważną miną na twarzy pójść do autoryzowanego serwisu.

P.S. U mnie w starym monitorze, którego nigdy nie rozbierałem znalazłem potężną pajęczynę. A pajęczyna=obecność pająka :-)

#18 Web_Master

Web_Master

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4330 Postów:

Napisany 24 March 2004 - 22:04 PM

Xe, xe a toz mi owady miedzy warstwami LCD, hi...hi

NIE KUPUJCIE LCD....KUPUJCIE CRT :-), te juz maja za soba ponad kilkadziesiat lat eksplotacji w naszych, muszkowodnych warunkach..

Mozna to nawiazac do artykulu, ktory opisuje grzyb zerujacy na powierzchni CD! Gryzie go!

-----------------
web_master :-)

#19 Gośćcompcat_*

Gośćcompcat_*
  • Goście

Napisany 24 March 2004 - 22:13 PM

Witamy nowego na Forum, Dobry Wieczór!

To musi kobieta zrobić (płeć bardziej delikatna) a nie mężczyzna klejem zachlapać wszytkie prześwity siateczki.

-----------------
compcat
amd1700xp,512ddr,kt3 ultra 2 (MS-6380E),MSIGF3TI200,asus crw4012a,sony dvd ddu 1621,liteon dvdrw LDW-411S, HD-maxtor 6Y060L0 (60GB) + western digital WD800JBRTL (80GB),motorola surfboard SB5100 USB Cable Modem,17 TFT LCD SDM-HS73SONY,UPS

#20 Web_Master

Web_Master

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4330 Postów:

Napisany 24 March 2004 - 22:15 PM

Wow :-O!!!!!!!!!!!!!

New "kompiuterast"

Mile witamy w FORUM PCWK burdelu, dziendobrek :-)

-----------------
web_master :-)

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników