Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

informatyka w szkole

• Please log in to reply
43 replies to this topic

#21 smolki

smolki

Użytkownik

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3738 Postów:

Napisany 11 marzec 2004 - 10:58

Najgorsze w Pascalu jest to, że uczy Cię złych schematów programowania. A później ciężko się złych nawyków wyzbyć

C++ również uważam za prostszy w nauce, bo jest pozbawiony całkowicie wyjątków - jest kompletnie logiczny i spójny. Natomiast Pascal ani nie jest zbliżony do naturalnego języka ludziego, ani do języka komputera, a w dodatku pełno w nim sprzeczności i wyjątków. Osobiście wolał bym uczyć się w BASICu niż w Pascalu.

-----------------
Smolki

Płyta MSI 6380E
Athlon 1800+
2x256 DDR 266 Kingston C25
HD Seagate Barracuda ATA IV
MSI GF3 Ti 200 (MS-8851)
Dets 30.82
DirectX 8.1
Win 2K Server

#22 Web_Master

Web_Master

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4330 Postów:

Napisany 11 marzec 2004 - 11:39

Po przeczytaniu calej zawartosci tego watku stwierdzam - chyba chcecie z dzieci zrobic jakichs Kiborgow ?

Bardzo mi milo jest slyszec ze macie takie dobre intencje co do nauczania....ale nie trzeba przesadzac

Mysle ze kazde malutkie serduszko musi miec troche wolnego czasu na rozrabianie, dokuczania Kaski i latania po calej szkole czy na podworku...

Mysle, ze dzieci na to sa dzieci aby byly dziecmi....a nie tak np

Rozmowa Bartka z Krzysiem (obojga po 7 lat0

: czesc; htmlhead czesc kolego Krzysiu, jak sie masz? /head/html

: dobrze;SCRIPT language=JavaScript
!--
function czesc(src,name,w,h)
{size=",width="+w+",height="+h
var browser=window.open(src,name,"resizeable=no,scrollbars=no,toolbar=no,status=no,menubar=no,location=no,director
es=no,left=0,top=0,copyhistory=no"+size)
}
// --
/SCRIPT

Pelna przesada!!!

Uwazam ze trzeba ich uczyc podstaw....ale i uwzgledniac i to, ze nie kazdy moze i chce kolegowac z komputerem czy tam z Pascalem, Accesem, PHP, Java......zostawcie to dla ambitnych, zrobcie jakies kulko informatyczne, a nie tak ze przymusowo w domu robic cos w Pascalu zamiast tego aby pojsc na podworko i sie dobrze pobawic z innymi dziecmi kiedy jest piekna pogoda.

Uwazam, ze do 12-14 lat nie ma co im zawracac glowe, psujac zdrowie, robic kaleki, ktorzy nie bedda mogli zyc bez komputera w wieku 16 lat, a beda terczec przed migoczacym monitorem, ktory jest bardzo szkodliwy zwlaszcza dla mlodego organizmu...

I trzeba zawsze uwzgledniac psychike dziecka/dzieci, zeby robiac niby "dzobrze", nie zrobic krzywdy, bo dziecko ktore nie bardzo interesuje sie tym komputerem to moze sobie wpedzic taki strach i niechec, ze kiedy naprawde bedzie ta nauka mu potrzebna psychologicznie nie zdola pokonac strach i niechec.

Wiec po pierwsze radze:

Zawsze porozmawiac o takich rzeczaczach z psychologiem, czlowiekiem znajacym sie na przyrodzie czlowieka/dziecka.

porozmawiac z rodzicami i innymi nauczycielami, wytlumaczyc po co i jaki intencje, co o tym sadza

porozmawiac z kazdym uczniem lub klasa, co o tym sadzi.

Jak nie uwzglednicie takich prostych rzeczy, to narobicie wiecej krzywdy, niz pozytku

-----------------
web_master :-)

#23 Gośćprocek_*

Gośćprocek_*
  • Goście

Napisany 11 marzec 2004 - 14:39

Accessem... No właśie... Nie cierpię tych #!@*$&% kwerend, formularzy i innych... A co do komputera, to mi to nie przeszkadza, i wcale nie muszę mieć czasu na inne nipotrzebne rzeczy

-----------------
procek

AMD Athlon XP 1700+; 256 MB RAM DDR 266 MHz
DFI AD73 Pro; nVidia Vanta LT 16 MB SDRAM
Samsung SV4002H 40 GB; MiNt RTL8193d 10/100
Windows XP Professional; Codegen 300 W

#24 Tweak_

Tweak_

Supa Masta Of Disasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4448 Postów:

Napisany 11 marzec 2004 - 18:04

Ja wlasnie nie wiem, co oni(nauczyciele) ciagle z tym Pascalem???
Ten jezyk to przeszlosc- powstalo cos duzo lepszego (Java i C++) i to trzeba w glowkach implementowac. Mnie rowniez uczono Pascala, ale to bylo wieki () temu, gdy Java kojarzona byla tylko i wylacznie ze "szpanerskim" motorem.
Po co uczyc czegos, co jest praktycznie na wymarciu zamiast jezyka, ktory ma jakas szanse wciaz byc w uzyciu, gdy ten brzdac skonczy studia?

Web_Master- absolutnie (badz w duzej czesci) sie nie zgadzam. Bieglosc w operowaniu komputerem juz dzisiaj jest niemal koniecznoscia, a jakas tam (nawet niewielka) umiejetnosc programowania pozwala sie przekonac, ze ta cala matematyka do czegos moze sie jednak przydac.
Nie dramatyzuj.
-------------
============================================
Ten post napisalem tylko po to, by nabic sobie licznik.
============================================
XP2600@11x200/A7N8XDlx2.0/MushkinCAS4222@400MHz/MSI4200Ti128MB/LinksysWLAN/Antec350/WinXPpro

#25 Web_Master

Web_Master

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4330 Postów:

Napisany 11 marzec 2004 - 18:57

Mam takie zadanie Tweak_, uprzedzac:

Zapytaj Dzyszli.....:-)

-----------------
web_master :-)

• Goście

Napisany 11 marzec 2004 - 19:21

Co do samej nauki programowania - ja zaczynałem w ieku 8 lat. A 14 lat to już późno. Ale to tylo do zapaleńców.

Pascal ma jednak istotną zaletę - jego kompilator wychwytuje zdecydowanie więcej błędów i mniej swobody dopuszcza. Choć BASIC też nie jest zły... Tylko kto dziś w tym pisze? (Pomijając Visual BASIC, który wraca do łask, ale z pierwowzorem ma już niewiele wspólnego).

-------------
Dżyszla

#27 scigar

scigar

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 84 Postów:

Napisany 12 marzec 2004 - 08:22

Praca w edytorze tekstu jest dla dzieci trochę nudna . Co do programowania to faktycznie najwięcej zapału wykazują uczniowie w klasach podstawowych, ci z gimnazjum uważają, że są zbyt "dorośli" na takie rzeczy (nauka komend, schematów) - podstawy ich nudzą. Oni najchętniej by grali na kompie i to jeszcze w strzelanki. Są bardzo oburzeni gdy na lekcji na to się nie zezwala. Frajdę stanowi dla nich także internet, ale dla starszych należy założyć cyberniańkę, bo zaczynają wyszukiwać zbyt interesujące rzeczy .
Pomijając wszystko liczba godzin przeznaczona na informatykę w e wszystkich klasach jest zbyt mała, jak na to co można by robić.
-------------
scigar

• Goście

Napisany 12 marzec 2004 - 09:47

Ale ilu się znajomość Worda mimo wszystko przyda. Przede wszystkim patrzę tu na przyszłe sekretarki itp

No to może jak ich nudzi to wprowadzić PowerPointa? Może nie jest aż tak w życiu potrzebny, za to bardzo interesujący i można nauczyć ich robić świetne referaty na lekcje (jakby szkoła miała jeszcze projektor to byłoby zupełnie super).

-------------
Dżyszla

#29 9703924

9703924

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1963 Postów:

Napisany 12 marzec 2004 - 10:02

Na takie rzeczy to musimy jeszcze poczekać z 10 lat bo nei sądze by szkoły miały więcej pieniędzy na więceij lekcji informatyki.........
-------------
Kazek
Athlon 2500+@3200+(11*200) (Barton),MSI K7N2-Delta l,2*256 MB DDR, Baracuda VI 80 GB,Fujitsu 6 GB, Ge Force 2 MX/GTS 32 MB, SB Live 5.1 ,ADSL SAGEM modem, Tuner TV Pixel View,CD- RW Lite-on, DVD-ROM Toshiba, Lexmark Z 45 ,Plustek UT 16,

#30 smolki

smolki

Użytkownik

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3738 Postów:

Napisany 12 marzec 2004 - 10:09

Dżyszla - nie zgodzę się, że kompilator Pascala wychwytuje mnie błędów niż kompilator C++. Wręcz przeciwnie - w gcc można nawet wychwytywać takie detale jak mało przejrzysty styl programowania. Zresztą, zarzućmy ten temat, bo zaśmiecamy wątek. Poza tym ten system jest lepszy, w którym programista taniej może stworzyć to samo o podobnej jakości.

Scigar - postaraj się zainteresować dzieciaki (starsze) napisaniem własnej gry, czy programu, który pomoże im w zadaniu z matematyki czy fizyki. Może docenią dobrodziestwa. A w gry zdecydowanie nie powinni w szkole grać (chyba że po zajęciach lub na przerwach). Może ich też zainteresować przygotowanie prezentacji jak to sugerował Dżyszla. Nawet przygotowanie własnego wygaszacza może być dla dziecka z podstawówki czymś ciekawym. Ważne żeby tego sami chcieli

• Goście

Napisany 12 marzec 2004 - 10:28

Napisałem mniej? (Edit: Przecież napisałem, że więcej). Miałem na myśli, ze więcej, dlatego ma ten pozytyw w nauce programowania.

-------------
Dżyszla

#32 smolki

smolki

Użytkownik

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3738 Postów:

Napisany 12 marzec 2004 - 10:40

To ja napisałem źle. Kompilatory C++ mają o wiele większe możliwości niż kompilatory Pascal czy też Object Pascal.

• Goście

Napisany 12 marzec 2004 - 10:46

Pewnie, ze mają większe możliwości, ale wytłumacz dziecku, żeby znalazło błąd naruszenia praw dostępu tylko z tego względu, że wyjechało poza tablicę... (pół biedy jak to pod kontrolą Windowsa bedzie pracowało). Albo, że 2/3 to w wyniku 0 a nie 0.6666. Albo różnicę miedzy ++A a A++ oraz dlaczego wielkie/małe litery są takie ważne (skoro w DOSie czy Windowsie nie są). A już o dużym ułatwieniu w rozumownaniu pracy z wykorzystaniem zmiennych logicznych, których brak w C nie wpspomnę. Może wydać Ci się to trywialne, ale dla większości dużo czytelniejsze będzie True i False niż 0 i coś innego albo NULL i coś innego... Dalego Pascal jest łatwiejszy na początek.

-------------
Dżyszla

#34 scigar

scigar

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 84 Postów:

Napisany 12 marzec 2004 - 22:38

PowerPointa wykorzystujemy w klasach 6 i w gimnazjum. Dzieciaki robią całkiem fajne prezentacje. Programujemy narazie w Komeniuszu, na początek całkiem niezły, a efekty graficzne (biegający żółw) zachęcają uczniów do pracy. Pracownia szkolna musi mieć wszystkie programy z licencją, zakup każdego z nich to wydzieranie pieniędzy z wielką męką. Wiem, że to wstyd, ale nie mogę wybłagać u władzy zakupu antywirusa. Mamy zainstalowane darmówki, co nie zawsze zdaje egzamin. Ogólnie szkoła jest finansowo placówką ubogą, ehh.

-----------------
scigar

#35 lpkorn33246

lpkorn33246

...

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2526 Postów:

Napisany 12 marzec 2004 - 22:46

jak każda inna jednak lepiej mieć lekcje ubogie niż ..wogóle ich nie mieć tak jak ja?!

-----------------
Athlon XP 2000+ , 384 MB RAM 266 , Shuttle AK31 , Radeon 9500@9500Pro (360/317) , WD Caviar 20 GB , AC 97 , Win 98SE , LG 48/24/48x , Modecom ISO-450P 350W

• Goście

Napisany 12 marzec 2004 - 22:47

No właśnie. Tu lezy pies...

Ale w przypadku Pascala można robić za darmo np. w FreeBSD.

Korneliusz... Kompendiusz... a co to takiego????

-------------
Dżyszla

#37 9703924

9703924

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1963 Postów:

Napisany 12 marzec 2004 - 22:54

Logo Komeniusz jaki kompendiusz ?

-----------------
Kazek
Athlon 2500+@3200+(11*200) (Barton),MSI K7N2-Delta l,2*256 MB DDR, Baracuda VI 80 GB,Fujitsu 6 GB, Ge Force 2 MX/GTS 32 MB, SB Live 5.1 ,ADSL SAGEM modem, Tuner TV Pixel View,CD- RW Lite-on, DVD-ROM Toshiba, Lexmark Z 45 ,Plustek UT 16,

• Goście

Napisany 12 marzec 2004 - 23:32

A... Logo...

-------------
Dżyszla

#39 Tweak_

Tweak_

Supa Masta Of Disasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4448 Postów:

Napisany 13 marzec 2004 - 00:41

Tez nie wiedzialem...
To jakis polski kompilator?

#40 9703924

9703924

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1963 Postów:

Napisany 13 marzec 2004 - 11:10

Taki prymitywny kompilator

-----------------
Kazek

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników