Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

LUMIX TZ1

• Please log in to reply
76 replies to this topic

#41 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 26 lipiec 2006 - 18:53

To jest zdjęcie w rozmiarze 3:2 zrobione bez jakiejkolwiek obróbki:
Dodaj obrazek

a to po obcięciu do formatu 10X15 programem JPEGCrops
Dodaj obrazek

#42 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13886 Postów:

Napisany 26 lipiec 2006 - 19:11

Powinnaś robić zdjęcia w tej rozdzielczości: 2560 x 1712 (wiem, że ten aparat taką obsługuje, format 3:2)

#43 icytower

icytower

ciesz sie smakiem walcz z pruchicą

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1187 Postów:

Napisany 27 lipiec 2006 - 11:30

To pierwsze zdjęcie ma wymiary 15x20 a to nie jest format 2:3 tylko 3:4 !!
Masz coś źle ustawione w aparacie.Dodaj obrazek

#44 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 27 lipiec 2006 - 19:19

icytower w aparacie mam ustawione format obrazu 3:2.
Nie ma formatu 2:3. Jest jeszcze 4:3 i 16:9.
Poszukam jeszcze w instrukcji może jest gdzieś inne ustawienie tego.

#45 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 27 lipiec 2006 - 21:40

Nie chodzi o format 3:4 czy 2:3 (to jakas pomyłka), tylko rób zdjęcia w tej rozdzielczości: 2560 x 1712 (wiem, że ten aparat taką obsługuje, format 3:2) :)

#46 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 28 lipiec 2006 - 08:12

twdonald znalazłam w instrukcji funkcję gdzie sie to zmienia.
Miałam ustawiony inny rozmiar obrazu: zamiast 4,5M (wtedy jest format 2560X1712) miałam ustawiony rozmiar 2,5M ( format 2048X1360). Spróbowałam na nowym zdjęciu i program CropsJPEG niczego nie uciął.
No to jedna tajemnica rozwiązana. :D

#47 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 28 lipiec 2006 - 12:18

twdonald znalazłam w instrukcji funkcję gdzie sie to zmienia.
Miałam ustawiony inny rozmiar obrazu: zamiast 4,5M (wtedy jest format 2560X1712) miałam ustawiony rozmiar 2,5M ( format 2048X1360). Spróbowałam na nowym zdjęciu i program CropsJPEG niczego nie uciął.
No to jedna tajemnica rozwiązana.  :D

<{POST_SNAPBACK}>

ale chyba to i tak nie to ustawienie. Proporcje widać są już jak należy, jednak zdjęcie wychodzi dużo mniejsze (mniejsza rozdzielczość). Postudiuj jeszcze troszkę instrukcję i praktyczną obsługę aparatu, bo wiem, że zaproponowana przeze mnie rozdzielczość występuje w tym modelu. Nie po to kupiłaś 5 MPix, by robić zdjęcia tylko 2,5 MPix :)

#48 icytower

icytower

ciesz sie smakiem walcz z pruchicą

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1187 Postów:

Napisany 29 lipiec 2006 - 09:27

Spróbuj poszukać,może jest w ustawieniach coś takiego jak ustawienia kompresij(niska,średnia,najwyższa).
Ustawiasz wtedy format 3:2 i kompresje najwyższą,
i masz wykorzystaną maxymalną rozdzielczość.

#49 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 08 sierpień 2006 - 17:32

Napisałam do Panasonica w sprawie ustawienia matrycy.
Napisali mi, że rozmiar matrycy zależy od ustawienia formatu 3:2, 3:4, 16:9.
Tylko nie napisali jaki wówczas jest rozmiar tej matrycy.

#50 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 08 sierpień 2006 - 18:23

Napisałam do Panasonica w sprawie ustawienia matrycy.
Napisali mi, że rozmiar matrycy zależy od ustawienia formatu 3:2, 3:4, 16:9.
Tylko nie napisali jaki wówczas jest rozmiar tej matrycy.

<{POST_SNAPBACK}>

To są wszytskie możliwe ustawienia tego aparatu:
• 2560 x 1920 - ok. 5 MPix
• 2560 x 1712 (3:2) - ok. 4,4 MPix
• 2560 x 1440 (16:9) - ok. 3,7 MPix
• 2048 x 1536 - ok. 3,1 MPix
• 2048 x 1360 (3:2) - ok. 2,8 MPix
• 1920 x 1080 (16:9) - ok. 2,1 MPix
• 1600 x 1200 - ok. 2 MPix
• 1280 x 960 - ok. 1,2 MPix
• 640 x 480

#51 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 08 sierpień 2006 - 19:01

twdonald dzieki serdeczne.
Ja jakos nie umiała tego wynaleść.
To mam ustawione na 4,4 mln pixeli.
No i znów wiem cos nowego.

#52 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 08 sierpień 2006 - 20:35

twdonald dzieki serdeczne.
Ja jakos nie umiała tego wynaleść.
To mam ustawione na 4,4 mln pixeli.
No i znów wiem cos nowego.

<{POST_SNAPBACK}>

2560 x 1712 (3:2) - ok. 4,4 MPix

Jeśli masz właśnie tak ustawione, to dobrze. W ten sposób będziesz robiła zdjęcia które w druku będą odpowiadały proporcjom 3:2, czyli popularny format 10 x 15 cm :)
W tym trybie nie jest potrzebne kadrowanie zdjęcia, zmiana jego rozmiaru/rozdzielczości. Pozdrawiam :)

#53 inches

inches

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 4 Postów:

Napisany 10 sierpień 2006 - 16:05

Witajcie, ja mam inny problem. Otóż, w aparacie ustawiłam datę i godzinę. Podczas przęgladania zdjęć w aparacie wyświetla się data i godzina. Kiedy zgrywam zdjęcia na kompa data jest nie widoczna. Wydrukowałam zdjęcie próbne i można ustawic opcję drukowania daty.
Jak zrobić aby podczas przeglądania zdjęć w kompie była widoczna data wykonania zdjęcia. Wywołałam ostatni sporo zdjeć i na żadnym nie było daty.
Poradzcie co mam zrobić, może czegoś nie włączyłam. Denerwuje mnie to trochę, gdyż wykasowałam zdjęcia z karty i tak naprawdę nie wiem kiedy dana fotkę zrobiłam. Szczególnie brakuje mi tego w opcji dziecko kiedy robię i wywołuję fotki mojego małego synka

#54 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 10 sierpień 2006 - 21:25

Witajcie, ja mam inny problem. Otóż, w aparacie ustawiłam datę i godzinę. Podczas przęgladania zdjęć w aparacie wyświetla się data i godzina. Kiedy zgrywam zdjęcia na kompa data jest nie widoczna. Wydrukowałam zdjęcie próbne i można ustawic opcję drukowania daty.
Jak zrobić aby podczas przeglądania zdjęć w kompie była widoczna data wykonania zdjęcia. Wywołałam ostatni sporo zdjeć i na żadnym nie było daty.
Poradzcie co mam zrobić, może czegoś nie włączyłam. Denerwuje mnie to trochę, gdyż wykasowałam zdjęcia z karty i tak naprawdę nie wiem kiedy dana fotkę zrobiłam. Szczególnie brakuje mi tego w opcji dziecko kiedy robię i wywołuję fotki mojego małego synka

<{POST_SNAPBACK}>

Data zrobienia zdjęcia powinna być w danych EXIF.

#55 Gośćmadmax01_*

Gośćmadmax01_*
  • Goście

Napisany 15 sierpień 2006 - 12:26

Mam pytanko: O ile zdjecia robione tz1 na zewnątrz wychodzą bardzo fajnie to w budynku wygladaja fatalnie (w kościele, na weselu) szczególnie przy żółtym oświetleniu próbowałem we wszystkich możliwych trybach: światło świecy, impreza itd. :(
jezeli ktoś mugłby pomóc byłbym wdzięczny

#56 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1915 Postów:

Napisany 15 sierpień 2006 - 14:23

warto zgłębic podstawowe tajniki fotografii cyfrowej ;)
w empiku są takie książki...

Aby zdjecia były lepsze w budynkach, musisz ustawiać odpowiedni balans bieli. Na dworzu jest on inny w budynkach jest on inny...
Warsto też kontrolować czułość w jakich roione są zdjecia (albo zdjęcia były dobre, w kompakcie nie powinna ona przekraczać ISO 400, należy jednak pamiętać, że:

Im mniejsza czułość (np. iso 100) , tym lepsza jakość, lecz przy gorszych warunkach oświetleniowych dłuższy czas naświetlania= większe prawdopodobieństwo poruszenia zdjęcia.

Im większa czułość (np. iso 1600) , tym zdjęcie gorszej jakości (kolorowe kropeczki- tzw. szumy matrycy), lecz krótszy czas naświetlania= mniejsze ryzyko poruszenia zdjęcia
Home:Core Duo E2140, 2x1gb ram ddr2 kingmax CL5 800, Asus GF7600GS Silent + Samsung 173 P+ @ DVI, DVDrw LG,WDC 80GB ATA, Chieftec 450W, Logitech UltraX, Logitech mx610, // Powered by Gigabyte N650SLI-DS4 Photo:D80 + MB-D80 + N 18-70 + 50 1.8

#57 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 15 sierpień 2006 - 16:50

Aby zdjecia były lepsze w budynkach, musisz ustawiać odpowiedni balans bieli. Na dworzu jest on inny w budynkach jest on inny...
Warsto też kontrolować czułość w jakich roione są zdjecia (albo zdjęcia były dobre, w kompakcie nie powinna ona przekraczać ISO 400, należy jednak pamiętać, że:

Im mniejsza czułość (np. iso 100) , tym lepsza jakość, lecz przy gorszych warunkach oświetleniowych dłuższy czas naświetlania= większe prawdopodobieństwo poruszenia zdjęcia.

Im większa czułość (np. iso 1600) , tym zdjęcie gorszej jakości (kolorowe kropeczki- tzw. szumy matrycy), lecz krótszy czas naświetlania= mniejsze ryzyko poruszenia zdjęcia

<{POST_SNAPBACK}>

I ja coś się dowiedziałem :) (jeszcze nie jestem specem w tej dziedzinie.. jeszcze ;) )

#58 Gośćmadmax01_*

Gośćmadmax01_*
  • Goście

Napisany 17 sierpień 2006 - 00:17

<{POST_SNAPBACK}>

hehehe moze w empiku i są książki ale całą kase wydałem na aparat, ale wielki dzięki za odpowiedź, pozdrawiam ;)

#59 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 18 sierpień 2006 - 10:53

hehehe moze w empiku i są książki ale całą kase wydałem na aparat, ale wielki dzięki za odpowiedź, pozdrawiam ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Wiedza kosztuje (wymaga jakiegoś nakladu i poświęcenia), a jeśli chcesz robić ładne fotki, to bez wiedzy się nie obędzie :)

#60 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 21 sierpień 2006 - 17:49

Data zrobienia zdjęcia powinna być w danych EXIF.

<{POST_SNAPBACK}>

Donald czy to oznacza, że pomimo, iż daty nie widać na zdjęciach to jest możliwość jej nałożenia przez laboratoruim fotograficzne?

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników