Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

LUMIX TZ1

• Please log in to reply
76 replies to this topic

#21 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 21 lipiec 2006 - 12:13

turpistka
a możesz napisać jak ogólnie sprwuje się aparat?
Zależy mi najbardziej na tych słabszych stronach. :)

#22 turpistka

turpistka

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 9 Postów:

Napisany 21 lipiec 2006 - 14:14

Jestem z niego zadowolona. A co mnie denerwuje? Kiedy robię zdjęcie z użyciem lampy, aparat przetwarza je jeszcze przez chwilę (raczej mniej niż 1 sek.), ale z tego co wiem, nie tylko ten aparat tak ma. Denerwuje też to, że nie mogę ręcznie ustawić czasu otwarcia migawki i wartości przesłony - ale w końcu to kompakt, więc nie mam prawa się tego czepiać. Jeśli chcesz używać trybu zdjęć nocnych, mimo stabilizatora raczej potrzebny Ci będzie statyw - choć sporo zdjęć z naświetlaniem 1-3 sek., a nawet jedno 8 sek. wyszło mi pięknie z ręki :). Szumy bywają, ale raczej tylko, gdy robisz zdjęcia w słabym oświetleniu nie używając trybu nocnego. Jeśli chcesz zobaczyć parę zdjęć, możesz zajrzeć na mojego fotologa - od razu zaznaczam, że jestem całkowitą amatorką, więc nie krzycz od razu, że zdjęcia do dupy ;P. Wszystkie prócz kilku pierwszych są zrobione dmc tz1, w rozdzielczości 3 Mpix, sporo poprawionych jest na komputerze.
Myślę, że jeśli chcesz fotografować amatorsko, to mogę Ci z czystym sumieniem polecić ten model (reklamacji nie uwzględniam :) ).

#23 blackninja

blackninja

level 8

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6393 Postów:

Napisany 21 lipiec 2006 - 14:47

Kiedy robię zdjęcie z użyciem lampy, aparat przetwarza je jeszcze przez chwilę (raczej mniej niż 1 sek.), ale z tego co wiem, nie tylko ten aparat tak ma

To wyłączenie wyświetlacza to dla szybszego naładowania lampy, a nie przetwarzanie :)

#24 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 21 lipiec 2006 - 16:57

turpistka
Dzieki za info. Zdjęcia jak dla mnie dobre. Sama jestem w temacie zdjęć i aparatów raczej amatorką. A do sklepu to raczej trzeba iść z podstawowymi wiadomościami, bo sa różni sprzedawcy i mogą byle co wcisnąć.
Na dodatek dla mnie wyłożenie ponad 1000 złotych to dość kosztowana sprawa, więc nie chciałabym kupić jakiegoś badziewia.

z tego co piszesz istnieje opcja zmieniania sobie rozdzielczośc w tym aparacie.
Jak dobrze pamietam rozdzielczość ma wpływ na wielkośc zdjęcia przy wywoływaniu.
Jak się mylę, to prosze mnie poprawić.

#25 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 21 lipiec 2006 - 22:09

To wyłączenie wyświetlacza to dla szybszego naładowania lampy, a nie przetwarzanie :)

<{POST_SNAPBACK}>

Zazwyczaj przy robieniu zdjęć z dodatkowymi ustawnieniami aparatu (lampa, czerwone oczy, macro itd.) robienie zdjęcia zajmuje chwilkę więcej niż w trybie auto (czyt. wyłączona lampa błyskowa, wyłączona redukcja czerwonych oczy, wyłączony tryb macro itd.).

turpistka
Dzieki za info. Zdjęcia jak dla mnie dobre. Sama jestem w temacie zdjęć i aparatów raczej amatorką. A do sklepu to raczej trzeba iść z podstawowymi wiadomościami, bo sa różni sprzedawcy i mogą byle co wcisnąć.
Na dodatek dla mnie wyłożenie ponad 1000 złotych to dość kosztowana sprawa, więc nie chciałabym kupić jakiegoś badziewia.

z tego co piszesz istnieje opcja zmieniania sobie rozdzielczośc w tym aparacie.
Jak dobrze pamietam rozdzielczość ma wpływ na wielkośc zdjęcia przy wywoływaniu.
Jak się mylę, to prosze mnie poprawić.

<{POST_SNAPBACK}>

Rozdzielczość nie ma wpływu na wielkość zdjęcia przy wywoływaniu fotek, zdjęcia robione przy większej rozdzielczości będą wyraźniejsze. Nie polecam robienia fotek w niższej rozdzielczości, niż maksymalna, bo po co płacić za aparat z dobrą matrycą, by robić kiepskie foty.. No chyba, że mamy mało pamięci.. Ale to nie jest powód.

Zarówno jeśli zrobisz zdjęcie aparatem z 1 MPix jak i z 10 MPix to możesz je wywołać w dowolnym przez Ciebie formacie, np. 10 x 15, tylko to drugie zdjęcie będzie wyraźniejsze :) będzie zawierało więcej szczegółów.

#26 turpistka

turpistka

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 9 Postów:

Napisany 22 lipiec 2006 - 09:00

<{POST_SNAPBACK}>

Dzięki za uświadomienie - człowiek się całe życie uczy :)    :blush:

Paulina: co do rozmiaru zdjęć, to do dobrych fotek 10*15 (lub 10*13,3) spokojnie wystarcza 3Mpix.

PS. Jeśli aparat kupisz w 'zwykłym' (nie internetowym) sklepie, uważaj, bo mogą Ci próbować wcisnąć ładowarkę i akumulatorki (mi próbowali - na szczęście czytałam wcześniej sporo o tym aparacie :) ). No i polecam przynajmniej kartę pamięci kupić przez neta, bo różnice w cenie są duże (przy karcie nawet do 120 zł różnicy między sklepami, a przy aparacie do 300).

#27 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 22 lipiec 2006 - 11:19

Dzięki za uświadomienie - człowiek się całe życie uczy :)    :blush:

Paulina: co do rozmiaru zdjęć, to do dobrych fotek 10*15 (lub 10*13,3) spokojnie wystarcza 3Mpix.

PS. Jeśli aparat kupisz w 'zwykłym' (nie internetowym) sklepie, uważaj, bo mogą Ci próbować wcisnąć ładowarkę i akumulatorki (mi próbowali - na szczęście czytałam wcześniej sporo o tym aparacie :) ). No i polecam przynajmniej kartę pamięci kupić przez neta, bo różnice w cenie są duże (przy karcie nawet do 120 zł różnicy między sklepami, a przy aparacie do 300).

<{POST_SNAPBACK}>

Co mogą wcisnąć? Mówisz o dodatkowym zestawie akumulatorków? Również polecam zakup karty pamięci na Allegro, a przynajmniej porównac ofertę sklepów w Twojej okolicy z ofertą na Allegro. Decyzja nalezy już do Ciebie :)

#28 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 22 lipiec 2006 - 12:52

No dzisiaj sobie sprawiłam Lumixa.
Kartę kupiłam 1G za 130 złotych.
Akumulator sie ładuje. w instrukcji pisze że trzeba ładować 170 minut.
Trupistka ty masz większe doświadczenie z ładowaniem: kontrolka świeci teraz na zielono. Czy przy pełnym naładowaniu zmienia kolor czy trzeba uważać by nie przeładować? O ile istnieje taka możliwość?

Ale dziwna jest sprawa z tą matrycą. Pani w sklepie wręczyła mi karteczke gdzie napisana jest liczba megapixeli i format zdjęcia.
I tak przy formacie, w którym zazwyczaj wywołuję 10X15 jest napisane, że aparat ma mieć ustawione 2 megapixele.
Czy laboratoria mają jakieś problemy przy wywoływaniu zdjęć robionych z większa matrycą?
Wiadomo, że nie po to kupiłam aparat z 5 milionami, żeby teraz robić zdjęcia w mniejszej rozdzielczości.

#29 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 22 lipiec 2006 - 13:27

No dzisiaj sobie sprawiłam Lumixa.
Kartę kupiłam 1G za 130 złotych.
Akumulator sie ładuje. w instrukcji pisze że trzeba ładować 170 minut.
Trupistka ty masz większe doświadczenie z ładowaniem: kontrolka świeci teraz na zielono. Czy przy pełnym naładowaniu zmienia kolor czy trzeba uważać by nie przeładować? O ile istnieje taka możliwość?

Ale dziwna jest sprawa z tą matrycą. Pani w sklepie wręczyła mi karteczke gdzie napisana jest liczba megapixeli i format zdjęcia.
I tak przy formacie, w którym zazwyczaj wywołuję 10X15 jest napisane, że aparat ma mieć ustawione 2 megapixele.
Czy laboratoria mają jakieś problemy przy wywoływaniu zdjęć robionych z większa matrycą?
Wiadomo, że nie po to kupiłam aparat z 5 milionami, żeby teraz robić zdjęcia w mniejszej rozdzielczości.

<{POST_SNAPBACK}>

Rób zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości, nie oszczędzaj aparatu, a wywołasz zdjęcia w dowolnym przez Ciebie formacie.
Tamto co napisałaś oznacza, że zdjęcia aparatem z matryca 2 MPix już wystarczą (jakościowo) do wywołania zdjęcia w formacie 10 x 15 (ale im więcej MPix, tym lepiej).

#30 blackninja

blackninja

level 8

• Forumowicze
  • 6393 Postów:

Napisany 22 lipiec 2006 - 13:29

Jeżeli robisz zdjęcia pod odbitki, ustaw w aparacie format 3:2

#31 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 23 lipiec 2006 - 07:48

blackninja, twdonald dzieki za info.
Jak tylko uda mi sie dostać aparat do ręki to poustawiam w nim te parametry, o których mówicie.
Ale narazie mój facet nim włada i ciężko mi poogladać ten aparat. :D

#32 icytower

icytower

ciesz sie smakiem walcz z pruchicą

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1187 Postów:

Napisany 23 lipiec 2006 - 09:23

Mozesz robić zdjęcia z maxymalną rozdzielczościa
a przed oddaniem do fotolabu użyj programu do kadrowania,JPEGCrops.

#33 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 24 lipiec 2006 - 09:02

icytower ściągłam sobie ten program.
Pomimo, że w aparacie ustawiłam sobie format 3:2 to program i tak mi obcina górę i dół zdjęcia przy ustawionym formacie 10X15.
Czemu tak się dzieje?

#34 icytower

icytower

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1187 Postów:

Napisany 24 lipiec 2006 - 09:08

Nie możliwe! 8|
Jaki rozmiar ma zdjęcie?

#35 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 24 lipiec 2006 - 09:37

icytower zdjęcie ma rozmiar 2560X 1706.
Po przycięciu ma ten sam rozmiar ale brakuje kawałka dołu i góry.
Chyba, że oprócz formatu 3:2 mam jeszcze coś w aparacie ustawić?

#36 blackninja

blackninja

level 8

• Forumowicze
  • 6393 Postów:

Napisany 24 lipiec 2006 - 10:28

Paulina26 a po co przycinasz dodatkowo zdjęcie?

#37 Paulina26

Paulina26

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 24 Postów:

Napisany 24 lipiec 2006 - 10:56

blackninja żeby nie mieć białych pasków na zdjęciu.
Strasznie to wygląda, a widać samo ustawienie 3:2 nie wystarcza skoro ten program, o którym pisze icytower ucina zdjęcia.
No chyba, że zamiast białych psków, będę miała poucinane zdjęcia.
Kurcze miało być łatwiej z aparatem cyfrowym a wychodzi na to, że musze przeczytać cała instrukcję i jakąś książkę o fotografii cyfrowej, żeby cokolwiek skumać. ;)

#38 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 24 lipiec 2006 - 21:07

blackninja żeby nie mieć białych pasków na zdjęciu.
Strasznie to wygląda, a widać samo ustawienie 3:2 nie wystarcza skoro ten program, o którym pisze icytower ucina zdjęcia.
No chyba, że zamiast białych psków, będę miała poucinane zdjęcia.
Kurcze miało być łatwiej z aparatem cyfrowym a wychodzi na to, że musze przeczytać cała instrukcję i jakąś książkę o fotografii cyfrowej, żeby cokolwiek skumać.  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Porobisz trochę fotek i zobaczysz, że jest to duzo wygodniejsze rozwiązanie, niż tradycyjna fotografia. Wywołujesz te zdjęcia, które chcesz. Wywołaj kilka zdjęć dla próby i sprawdź jak wychodzą.

#39 icytower

icytower

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1187 Postów:

Napisany 25 lipiec 2006 - 13:29

Paulina26>Jesli format zdjęcia masz ustawiony w aparacie 2:3 i takie
zdjęcie chcesz otrzymać,to żadnych białych pasków tam nie powinno być widać.
Najlepiej wklej tutaj miniature tego zdjęcia,wystarczy 50kb.

#40 TWDonald

TWDonald

_

• Forumowicze
  • 13886 Postów:

Napisany 25 lipiec 2006 - 13:57

Albo jeśli możesz, to wyślij mi na maila zdjęcie prosto z aparatu (które nie było obrabiane na komputerze, robione w proporcji 2:3; twdonald[at]gmail[dot]com ).

Wg mnie, jeśli ustawisz w aparacie proporcje ekranu na 2:3, to jeśli nie ma potrzeby kadrowania zdjęcia, to powinno być ono w odpowiednich proporcjach do drukowania i zbędne są Ci programy do edycji rozmiarów zdjęć (ewentualnie możesz retuszować, poprawić balans bieli, kontrast, jasność itd. ale bez modyfikacji rozdzielczości).

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników