Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Jakie kable do KEF Q5

• Please log in to reply
59 replies to this topic

#41 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5045 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 07:02

Sporo wielokanałowych końcówek mocy oferuje więcej niż 1 trafo. Przedstawione podejście ma sens, dla tanich konstrukcji, jednak nie sądzę by producenci ( mówiący o bi-ampingu ) tacy jak np. Rotel, musieli się uciekać do tanich chwytów marketingowych ( w szczególności w drogich urządzeniach ). Bi-Amping jest możliwy w jednym urządzeniu, pozostaje pytanie o jego sens ( w tanich urządzeniach ), w każdym razie pobór mocy z zasilania może być różny ( osobne odszczepy z transformatora ) i jeżeli jest tylko dostatecznie solidne trafo to spokojnie można to stosować.

#42 Quadro

Quadro

Modern Life

• Forumowicze
  • 28281 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 07:14

Skibus, ale odpowiedz mi na proste pytanie. Po co? Podlaczenie w ten sposob nie daje nam tej glosnej zalety jakiej daje nam prawdziwy bi-amping.
A rotel to sie robi coraz bardziej komercyjny, i mimo ze robią swietny sprzet, to umieszcza informacje nie dokonca zgodne ze stanem faktycznym.
Sony Vaio VGN-NW21SF

#43 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5045 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 07:41

Ależ daje. Przy osobnych odszczepach z transoformatora masz prawdziwy bi-amping

#44 Quadro

Quadro

Modern Life

• Forumowicze
  • 28281 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 07:57

Tak? To powiedz mi jak niezaleznie ustawic poziom sekcji niskotonowej?
Sony Vaio VGN-NW21SF

#45 ArtS007

ArtS007

Lubię tu zaglądać

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3395 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 08:07

Slyszysz to bo chciales uslyszec. To jest efekt placebo. Nic wiecej. Jakby ktos przeprowadzil na tobie slepy test, to daje glowe ze nie poznalbyc kiedy grają kolumny podlaczone konwencjonalnie, a kiedy podlaczone za pomocą tego pseudo bi-ampingu

<{POST_SNAPBACK}>

Quadro, jestem ciekaw, czy robiłeś kiedyś porównanie na zwykłym sprzęcie i opierasz swoją opinię na autopsji, czy też podpierasz się jedynie opiniami ekspertów. Z ekspertami bywa niestety tak, że albo się znają, ale orbitują w abstrakcyjnym świecie, albo się nie znają, ale mają się za ekspertów.

ArtS :)

#46 Quadro

Quadro

Modern Life

• Forumowicze
  • 28281 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 08:21

ArtS, gdybys przeczytaj moje wyowiedzi wczesniejsze, nie w tym watku, tylko wczesniejsze na Forum, to wiedzialbys na czym opieram swoja opinie
Sony Vaio VGN-NW21SF

#47 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5045 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 08:22

Tak? To powiedz mi jak niezaleznie ustawic poziom sekcji niskotonowej?

<{POST_SNAPBACK}>

Pozwól, że odpowiem pytaniem na pytanie. A co ty chcesz ustawiać w końcówce mocy ? Bo jak dla mnie, w końcówkach mocy nic się nie ustawia. Wszystkim steruje przedwzmacniacz.

#48 Quadro

Quadro

Modern Life

• Forumowicze
  • 28281 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 08:36

Skibus, mialem kiedys zestaw mcintosha z osobnymi koncowkami mocy i sekcja przedwzmacniacza. Przedwzmacniacz byl przygotowany do obslugi maksymalnie 2 sterofonicznych koncowek mocy (na tyle mial wyjscia) i mial potencjometr do glosnosci podzialony na dwa, tzn pierscien wewnetrzny i pierscien zewnetrzny i mozna bylo tym ustawic niezlaleznie glosnosc jednej lub drugiej koncowki. Podobnie bylo w Acupchase. Wiec nie widze w tym nic dziwnego. Jezeli przedwzmacniacz jest przygotowany do obslugi wiecej niz jednej koncowki, to ma taka mozliwosc.
Sony Vaio VGN-NW21SF

#49 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5045 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 08:44

Więc jak sam widzisz sens ma to tylko przy odpowiednim przedwzmacniaczu. Większość urządzeń budżetowych umożiwia podłączenia bi-ampingowe ale nie ma osobnych sekcji sterujących. Czyli wzmacnia co dostaje. Ma to sens tylko jako rozdzielenie "napędzania" głośnika niskotonowego i pozostałych. ( Podobno ma to na celu eliminację zakłóceń ( tyle mówi teoria ), a ja różnicy między takim połączenim a zwykłym i tak nigdy nie usłyszałem ).

Jeżeli możesz sterować osobno każdą sekcją to bardzo fajnie, tylko czy nie wpływa to na czystość przekazu ? :D ( kwestia podejścia do audiofilizmu. Moje jest dość minimalistyczne ( i sprowadzonę na ziemię przez fundusze :( )

#50 ArtS007

ArtS007

Lubię tu zaglądać

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3395 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 08:52

ArtS, gdybys przeczytaj moje wyowiedzi wczesniejsze, nie w tym watku, tylko wczesniejsze na Forum, to wiedzialbys na czym opieram swoja opinie

<{POST_SNAPBACK}>

No wiesz, uzbieralo się tych Twoich wypowiedzi ponad 11 tysięcy, więc trudno to przeanalizować. Gdybyś po prostu zechciał odpowiedzieć na moje pytanie, chyba byłoby łatwiej, nie sądzisz?

#51 Quadro

Quadro

Modern Life

• Forumowicze
  • 28281 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 09:05

skibus, ale nie nazywajmy podlaczenia osobno sekcji niskotonowej i wyskotonowej z jednego wzmacniacza jako bi-amping, bo to zaprzecza nawet samej nazwie bi-amping (dwa wzmacniacze). To jest biwiring i tylko to.

ArtS - kiedys zajmowalem sie sprowadzaniem sprzetu z zachodu i przetestowalem naprawde sporo sprzetu. Od niskobudrzetowych po audiofilskie klocki w stylu Densena, Mcintosha, Acuphuse czy Krella.
Teraz juz wszystko mozna kupic w Polsce, wiec pozucilem ten fach, bo przestalo to sie oplacac. Ale doswiadczenia zostaly i moge co nieco powiedziec na temat sprzetu Hi-Fi
Sony Vaio VGN-NW21SF

#52 ArtS007

ArtS007

Lubię tu zaglądać

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3395 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 09:10

I o to mi chodziło. Dzięki.

#53 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5045 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 09:21

skibus, ale nie nazywajmy podlaczenia osobno sekcji niskotonowej i wyskotonowej z jednego wzmacniacza jako bi-amping, bo to zaprzecza nawet samej nazwie bi-amping (dwa wzmacniacze). To jest biwiring i tylko to.

<{POST_SNAPBACK}>

Bi-amping czyli 2 wzmacniacze zgadza się. Wzmacniacz to również końcówka mocy. W sumie wielokanałowa końcówka mocy to taki zestaw kilku monoblocków ( ze wspólnym zasilaniem ). Ilość pudełek naprawdę nic do tego nie ma.

#54 Quadro

Quadro

Modern Life

• Forumowicze
  • 28281 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 09:45

Skibus, prosze Cie nie glos herezji. Nazywanie wspolczesnych komercyjnych wzmacniaczy wielokanalowych monoblokami to jest gloszenie herezji. Ich budowa jest tak uproszczona ze tory dwiekowe wzajemnie sie przeplatają. Przesluchy miedzy kanalami to jest norma. A do tego wspolne zasilanie, ktore ledwo ciagnie pojedyncze pary glosnikow. Spojrz na tylna scianke wzmacniacza, gdzie obok zaciskow glosnikowych masz napisane A or B min 8 ohm. To jest obciazenie przy pojedynczych zaciskach. ale gdy obciazymy oba zaciski czyli A+B = min 16 ohm. Wiec widac ze kluczowa role odgrywa tutaj zasilacz, ktory nie jest przygotowany do tego typu zadan. Do tego chcarakterystyka pracy koncowek glownych glosnikow i glosnikow efektowych jest odmienna. Niektorzy producenci nawet ida dalej i stosuja odmienne koncowki (o innej mocy) dla kanalow glownych i kanalow sourondowych. Podobnie sprawa ma sie z obciazeniem zaciskow kolumn glownych (np. 6 ohm) a tylne juz mają (min 8 ohm)
Sony Vaio VGN-NW21SF

#55 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5045 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 09:55

Przecież nie mówię, że mam na myśli zwykłe komercyjne wzmacniacze. Poprostu udowadniam, że bi-amping jest możliwy na 1 klocku ( np rotela RMB-1095 w sumie to zestaw monobloków i tak nawet mówi o nim producent i testerzy).

Absolutnie odżegnuję się od pomysłów by miało to jakikolwiek sens w przypadku tanich "zabawek" wielokanałowych. Chodziło bardziej o ideę 1 klocka i bi-ampingu niż cokolwiek innego.

#56 ArtS007

ArtS007

Lubię tu zaglądać

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3395 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 10:12

Nazywanie wspolczesnych komercyjnych wzmacniaczy wielokanalowych monoblokami to jest gloszenie herezji. [..] Spojrz na tylna scianke wzmacniacza, gdzie obok zaciskow glosnikowych masz napisane A or B min 8 ohm. To jest obciazenie przy pojedynczych zaciskach. ale gdy obciazymy oba zaciski czyli A+B = min 16 ohm. Wiec widac ze kluczowa role odgrywa tutaj zasilacz [...]

<{POST_SNAPBACK}>

Częściowo masz rację, ale zasilanie gośników A lub B często odbywa się z tych samych końcówek mocy (zwykłe połączenie równoległe), stąd dwa razy większa impedancja zalecana dla głośników podłączanych w tej konfiguracji. Najczęściej A lub B to nie jest zasilanie z osobnych końcówek mocy, chyba że mogą grać dwustrefowo, ale wówczas druga para jest zasilana z kanałów back-surround. I moc zasilacza nie odgrywa tu pierwszoplanowej roli.

#57 masaj007

masaj007

Prostak z wielkim ego

• Forumowicze
  • 16294 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 10:47

Skibus Ja rozumiem, że to moze być w 1 klocku ale wtedy jaka jest różnica między wielokanałąwą końcówką mocy jak Rotel i amplitunerem? Rotel ma 2 trafo i wtedy może być bi-amping bo końcówki są zasilane z dwóch źródeł a przy Pioneerze 1015 jest jedno i jak to ma być bi-amping?
Masaj
Ewakuacja

#58 ArtS007

ArtS007

Lubię tu zaglądać

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3395 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 10:54

Skibus Ja rozumiem, że to moze być w 1 klocku ale wtedy jaka jest różnica między wielokanałąwą końcówką mocy jak Rotel i amplitunerem? Rotel ma 2 trafo i wtedy może być bi-amping bo końcówki są zasilane z dwóch źródeł a przy Pioneerze 1015 jest jedno i jak to ma być bi-amping?

<{POST_SNAPBACK}>

Tak obserwuję ten wątek i doszedłem do wniosku, że chyba czepiacie się terminologii. Jak tak dalej pójdzie, to okaże się, że bi-amping jest wtedy, gdy każda końcówka jest zasilana napięciem z innej elektrowni :P .

Bi-Amping semantycznie oznacza zasilanie z dwóch końcówek mocy i tyle. A stosowanie terminologii to już inna sprawa.

#59 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5045 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 10:56

W życiu nie widziałem nawet schematu pioniera, więc Ci nie odpowiem dla tego konkretnego przykładu. Trafo może być jedno, ale z osobnym odszczepem na transformatorze ( i oczywiście osobnym torem audio ).

#60 masaj007

masaj007

Prostak z wielkim ego

• Forumowicze
  • 16294 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2006 - 11:10

Ja chcę raz na zawsze wyjaśnic co to jest, żeby nie było wątpliwości.
Ja dalej nie rozumiem czemu jeden amplituner może mieć bi-amping a drugi nie. Prosze o wytłumaczenie
Edycja:Po dalszych wyjasnieniach chyba zrozumiałem. Czyli kryterium do bi-ampingu jest podłączenie do takich samych końcówek mocy(nie mozna to zrobić w niektórych amplitunerach bo mają inne końcówki na front i inne na tył). Dodatkowo musi być taki sam sygnał. Myślałem o wykorzystaniu All Channel Stereo ale podobno wtedy sygnał jest nieco inny więc w amplitunerach musi być odpowiednia opcja w oprogramowaniu
Masaj
Ewakuacja

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników