Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Jakie kable do KEF Q5

• Please log in to reply
59 replies to this topic

#1 dagelf

dagelf

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 34 Postów:

Napisany 10 czerwiec 2006 - 18:26

Bardzo proszę o pomoc przy doborze kabli.
Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem kolumn KEF Q5. Nie wiem jednak jakie zastosować kable do podpięcia ich do amplitunera. Kolumny mają 4 wyjścia na przewody HF +- LF +-. Czy to znaczy ze musze kupić kable 4-żyłowe? I ewentualnie czy musze zastosować jakies końcowki?
No i jakie kable wybrać? Nie chce za duzo wydać ale tez nie chce by sprzet stracil poprzez dobor niewlasciwych (czyt. tanich) kabelków. Amplituner budzetowy Kina Domowego.

#2 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5045 Postów:

Napisany 10 czerwiec 2006 - 20:31

Nordost Flat Line Gold - bardzo fajny, ale cena może być zaporowa
Wireworld Luna5 - wersja bardziej budżetowa
DNM Reason - najbardziej budżetowa propozycja, lecz dla wielu ludzi zupełnie wystrcza i naprawdę ma bardzo dobrą jakość, a stosunek jakość/cena poprostu super

Najlepiej zakup kable gotowe, zakończone z banankami. I nie musisz mieć kabli z 4 końcówkami na stronę, wystarczą zwykłe ( 2 końcówki na 1 koniec kabla : )

#3 Gośćtroll74_*

Gośćtroll74_*
  • Goście

Napisany 10 czerwiec 2006 - 22:15

Jezeli masz ampli 7.1 z mozliwoscia bi-wiring to polecam ULTRALINK CHALLENGER BW-1412.

#4 dagelf

dagelf

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 34 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 09:25

Amplituner 5.1. Ma osobne wyjscia na stereo i 5.1. Moge chyba podlaczyć bi-wire?
I rozumiem ze jesli sa 4 wyjscia na kolumnie to osobno do wysokich i niskich tonów? Czyli trzeba zalaczyć po dwie pary kabelków. Cyz moze sie myle?
PS jaka jest cena orientacyjna za m.b. tych proponowanych przewodów?

#5 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5045 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 10:03

Oczywiście możesz podłączyć bi-wiring, tylko musisz sam posłuchać czy warto zapłacić więcej za kable. W wielu przypadkach, w szczególności tańszych systemach, zupełnie nie słychać różnicy. Sądząc po kolumnach nie jest to zestaw hi-end i raczej nie usłyszysz żadnej róznicy. Zanim kupisz posłuchaj.
Jeżeli już decydujesz się na bi-wiring opcje masz 3. Albo używasz 2 takich samych kabli, albo 2 różnych kabli, albo gotowego zestawu do bi-wiringu ( 1 kable, 4 końcówki po stronie kolumn ).

Ceny kabli to :

Nordost Flat Line Gold - ok 600 zł ( 2x2,5 m ) konfekcjonowany
Wireworld Luna5 - ok 250 zł ( 2x2,5 m) konfekcjonowany
DNM Reason - 30 zł / m

#6 masaj007

masaj007

Prostak z wielkim ego

• Forumowicze
  • 16294 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 10:06

Bi-wiring w zdecydowanej większości wypadków pomaga uzyskac lepszy dźwięk. DLatwgo warto chociaż to wypróbować. Można przecież wypożyczyć trochę kabli ze sklapu i spróbować jak gra
Masaj
Ewakuacja

#7 dagelf

dagelf

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 34 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 10:09

Czyli musze szukac specjalnego zestawu do bi-wiringu z 4 końcówkami, wtyki bananowe, tak? czy mozecie cos polecić? cena tak 30-40 zł za metr max.

#8 masaj007

masaj007

Prostak z wielkim ego

• Forumowicze
  • 16294 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 10:11

Jak chcesz kupić kabel konfekcjonowany do bi-wire to przygotuj sie na poważny wydatek. Na poczatek spokojnie starczą ci kable i końcówki bananowe do tego.
Podjedź do skjlepu i wypożycz do domu XLO ER 14, RealCable BM 400/250 i posłuchaj
Masaj
Ewakuacja

#9 dagelf

dagelf

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 34 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 11:29

Masaj rozumiem ze proponujesz to Real Cable 400 do niskich tonów, 250 do wysokich, tak? Czyli musze kupić 2 rodzaje kabla i ciagnąc go do kolumny? A jak mam w takim razie podlączyć to do amplitunera?

#10 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5045 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 11:59

Hmm, nie mogę sie zgodzić, że bi-wiring daje często słyszalne rezultaty. Wręcz powiedział bym dokładnie odwrotnie. Bardzo żadko słychać różnicę. Słyszłem sporo różnych zestawów z bi-wiringiem i bez, i różnicę było słychać w 1 przypadku na 10 i to najczęścierj w zestawach bardzo drogich ( > 20 tyś plz za zestaw ).

Bi-wiring podłącza się następująco: Z jednej pary gniazd w wzmacniaczu idą 2 kable do kolumny ( lub 1 poczwórny ). Osobno podłącza sie niskie tony posobno średnie/wysokie.

UJa zdecydowanie stawiął bym jednak na pojedynczy kabel, za to jak najlepszy.

#11 Gośćtroll74_*

Gośćtroll74_*
  • Goście

Napisany 11 czerwiec 2006 - 12:03

Nie wiem jaki masz aplituner. W moim 7.1 zeby korzystac z bi-wiringu to w ampli musze wlaczyc opcje bi-amp. Mam zestaw 5.1 wiec pozostale dwie koncowki (SB) sluza do napedzania frontow.

#12 masaj007

masaj007

Prostak z wielkim ego

• Forumowicze
  • 16294 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 12:07

No niekoncziecznie np. bardzo dobrze Wharfedale reagują na bi-wire. Dlatego jeżeli mozna sprawdzic to dlaczego nie? Nie zawsze pomoże ale napewno nie zaszkodzi. Dlatego brac kable do domu i przez tydzien potestowac radzę
Masaj
Ewakuacja

#13 Gośćtroll74_*

Gośćtroll74_*
  • Goście

Napisany 11 czerwiec 2006 - 12:14

Hmm, nie mogę sie zgodzić, że bi-wiring daje często słyszalne rezultaty. Wręcz powiedział bym dokładnie odwrotnie. Bardzo żadko słychać różnicę. Słyszłem sporo różnych zestawów z bi-wiringiem i bez, i różnicę było słychać w 1 przypadku na 10  i to najczęścierj w zestawach bardzo drogich ( > 20 tyś plz za zestaw ).

Bi-wiring podłącza się następująco: Z jednej pary gniazd w wzmacniaczu idą 2 kable do kolumny ( lub 1 poczwórny ). Osobno podłącza sie niskie tony posobno średnie/wysokie.

UJa zdecydowanie stawiął bym jednak na pojedynczy kabel, za to jak najlepszy.

<{POST_SNAPBACK}>

Jezeli dobrze ciebie zrozumialem to z jednej pary koncowek mocy z frontow w ampli wchodzisz 4 koncowkami w kolumny. Jesli tak robiles to wcale sie nie dziwie ze nie slyszales roznicy. Dopiero tak naprawde mozna uslyszec roznice jesli z 2 par w ampli (np. front+surround back) napedzisz 2 pary w kolumnach.

#14 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5045 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 13:08

Jezeli dobrze ciebie zrozumialem to z jednej pary koncowek mocy z frontow w ampli wchodzisz 4 koncowkami w kolumny. Jesli tak robiles to wcale sie nie dziwie ze nie slyszales roznicy. Dopiero tak naprawde mozna uslyszec roznice jesli z 2 par w ampli (np. front+surround back) napedzisz 2 pary w kolumnach.

<{POST_SNAPBACK}>

Hello? Czy my dalej rozmawiamy o bi-wiringu ? Bo zdaje się, że koledzy mylicie bi-wiring z bi-ampingiem. Bi-wiring polega na podłączeniu przewodów do jednego gniazda wyjściowego i 2 gniazd w kolumnach ( warto zwrócić uwagę, że w tanim sprzecie czesto 4 wyjścia sa podłaczone razem do 2 wyjść z płyty głównej, co nawet przy podłaczeniu bi-ampingowym, tak naprawdę daje klasyczny bi-wiring. Prawdziwy bi-amping wymaga osobnego wzmacniacza mocy dla sekcji basu i osobnego dla sekcji średnio/wysoko tonowej.

Proponuję poczytać coś takiego : http://republika.pl/...n/biwiring.html
Myślę, że unikniemy różnego rozumienia terminów.

#15 Gośćtroll74_*

Gośćtroll74_*
  • Goście

Napisany 11 czerwiec 2006 - 13:48

Masz racje to ja sie nie wyrazilem dokladnie. Kabel jest zrobiony pod bi-wiring na bananach. Natomiast Pioneer ma w opcjach ustawienie bi-amping i wtedy wykorzystuje sie wyjscia koncowek mocy SB. Czyli tak jak na klasycznym bi-ampingu tyle ze za wzacniacz robia koncowki SB. Ja w kazdym razie widze zdecydowana roznice w jakosci dzwieku choc nie jestem audiofilem.

#16 masaj007

masaj007

Prostak z wielkim ego

• Forumowicze
  • 16294 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 13:50

Skibus a co w sytuacji gdy korzystamy z 1 amplitunera/wzmacniacza i z jego 4 końcówek? Dla mnie to bi-wire właśnie. Bi-amping jest przy zastosowaniu 2 urządzeń. Wiem, ze będzie zaraz, że tak naprawdę należy rozpatrywac każdą końcówke mocy jako osobne urzadzenie ale dla mnie 1 urzazenie to bi-wire
Masaj
Ewakuacja

#17 Gośćtroll74_*

Gośćtroll74_*
  • Goście

Napisany 11 czerwiec 2006 - 13:59

Skibus a co w sytuacji gdy korzystamy z 1 amplitunera/wzmacniacza i z jego 4 końcówek? Dla mnie to bi-wire właśnie. Bi-amping jest przy zastosowaniu 2 urządzeń. Wiem, ze będzie zaraz, że tak naprawdę należy rozpatrywac każdą końcówke mocy jako osobne urzadzenie ale dla mnie 1 urzazenie to bi-wire

<{POST_SNAPBACK}>

Taz tak mnie uczono wiec pisalem o bi-wiringu mimo ze w opcjach ampli pisze bi-amp.

Swoja droga centralny i satelity mam w klasycznym bi-wiringu i naprawde trzeba sie wsluchac zeby uslyszec roznice. Natomiast na opisanych frontach roznica jest slyszalna nawet dla kogos z drewnianym uchem.

#18 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5045 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 14:53

<{POST_SNAPBACK}>

Każda końcówka mocy to właściwie osobne urządzenie. Bo czym się różnią 2 końcówki stereo od 1 czterokanałowej ? Zasilaniem i obudową.
O bi-wiringu mówimy gdy podłączany jest 1 tor audio do kolumn dwoma kablami ( lub 1 czterożyłowym ), natomiast jeżeli 2 tory audio podłączamy pod 1 kolumnę zdecydowanie mówimy o bi-ampingu ( podwójne zalanie ). Inaczej nie ma sesnsu rozpatrywać, bo przecież można zmostkować 2 końcówki mocy i podłączyć pod 1 kolumnę, ale czy to będzie bi-amping ? Absolutnie nie.

A co jeśli mamy sprzet bez obudów ? :P

Myślę, że przy pojęciach bi-amping, bi-wiring, należało by mówić o torach audio ( żeby było prezyzyjnie )

#19 Sarkos

Sarkos

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 676 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 15:59

Hmm, nie mogę sie zgodzić, że bi-wiring daje często słyszalne rezultaty. Wręcz powiedział bym dokładnie odwrotnie.

<{POST_SNAPBACK}>

Zgadzam się. A to co "słychać" to wmawiane sobie wrażenie - psychovoodooakustyka.

#20 Skibus

Skibus

Pasjonat

• Forumowicze
  • 5045 Postów:

Napisany 11 czerwiec 2006 - 16:25

Idż do salonu i poproś by podłączyli w bi-wiri ngi, bi-ampingu i normalnie, ale tak, że ty nie wiesz które połączenie działa, co więcej poproś o kilka takich prób byś nie wiedział czy i co zostało zmienione. Każdy dobry sprzedawca będzie wiedział o co chodzi. Zapisuj sobie wrażenia ( nawet jako a,b,c - bez mówienia co to, chodzi tylko o to czy usłyszysz różnicę)i zobacz jak one się będe pokrywały z realnym podłaczeniem. Potem poproś o różne kable i porównaj zysk/stratę jaką usłyszysz.

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników