Skocz do zawartości


Close Open
Close Open
- - - - -

HD Ready - fakty i mity


 • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1 Gośćjuliuszk_*

Gośćjuliuszk_*
 • Goście

Napisany 05 April 2006 - 15:26 PM

Cześć, postawowiłem założyć ten wątek ze względu na często pojawiające się pytania dotyczące oznaczenia HD Ready. Oto prawdziwy list jaki dotarł do redakcji.

Problem: Przymierzam się do kupna nowego płaskiego telewizora. W sklepach na niektórych modelach są naklejki z napisami ''Gotowy na HDTV'', czy ''HD Ready''. Czy tak oznaczone odbiorniki gwarantują wyświetlanie obrazu telewizyjnego wysokiej rozdzielczości?

Odpowiedź jaką zamieściliśmy na łamach pisma:

Zacznijmy od tego, że rozdzielczość cyfrowego obrazu telewizyjnego wysokiej rozdzielczości (HDTV) wynosi co najmniej 1280 x 720 pikseli (ale może też być wyższa - 1920 x 1080). To duża różnica w porównaniu z nadawanym w naszej telewizji standardowym sygnałem analogowym PAL o rozdzielczości zaledwie 720 x 576. Telewizory plazmowe i LCD oznaczone oficjalnym logo "HD Ready" powinny spełniać minimalne wymagania ustalone przez Stowarzyszanie EICTA(European Information, Communications and Consumer Electronics Technology Industry Associations), tzn. posiadać: ekran 16:9, ilość wyświetlanych przez nie linii w poziomie nie może być mniejsza niż 720, wyposażenie musi obejmować analogowe złącze komponentowe i cyfrowe DVI/HDMI (z obsługą kodowania HDCP). Odbiornik musi także potrafić wyświetlać obraz w rozdzielczości 720p (1280x720 progresywny) oraz 1080i (1920x1080 z przeplotem). Niestety, nie zawsze sklepowa etykietka z takim tekstem oznacza, że standardy te są zachowane. Spotykanym chwytem reklamowym jest oznaczanie podobnym mianem np. "Ready to HD Video" czy "Gotowy na HDTV" telewizorów o niższej rozdzielczości (np. 852 x 480). Odbiorniki takie zwykle są w stanie wyświetlać sygnał wysokiej rozdzielczości, lecz przeskalowują go "w dół", czyli zubożają do rozdzielczości matrycy. Dlatego wybierając telewizor, powinien Pan zwrócić przede wszystkim uwagę na rozdzielczość jego matrycy, a nie sugerować się napisami (zdarza się, że producent pomyłkowo oznaczy odbiornik logo HD Ready).

Normy HD Ready

Uzupełniając i odpowiadając na częste pytania:

-wyświetlacz o rozdzielczości 1024x768 pikseli jest zgodny z normami HD Ready, ponieważ wyświetli minimum 720 linii poziomych (oczywiście zakładamy, że spełnia pozostałe wymogi standardu)

-ekran o rozdzielczości WVGA czyli 854x480 pikseli (często tez oznaczany jako 852x480 pikseli) nie może być oznaczony logo HD Ready (zdarza się spotkać w sklepach, a jeszcze częściej w materiałach reklamowych).

#2 9810075

9810075

  Adept

 • Forumowicze
 • Pip
 • 16 Postów:

Napisany 08 April 2006 - 08:08 AM

Od tego trzeba zacząć, że w telewizji cyfrowej pojęcie standardu Pal, Secam czy NTSC znikneło, a jego miejsce zajęły format rodzaj transmisji, format kompresji, rozdzielczość obrazu. Te trzy parametry mogą acz nie muszą mówić m.in. o jakości obrazu. Telewizja analogowa była transmitowana w inny sposób i nijak sie to ma do telewizji cyfrowej. Ale to tak a propos.

Faktem jest, że HDReady oznacza, że spełnione są minimalne wymogi HDTV. Niestety robi się w sklepach wodę z mózgu klinetom, mówiąć im, że logo HDReady oznacza, super jakość obrazu. To jest fakt, ale przy założeniu, że sygnał źródłowy będzie przesyłany cyfrowo i w standarcie HDTV 720p lub 1080i, 1080p. Inaczej o super jakości obrazu nie może być mowy. Niestety żadna polska TV nie ma w najblizszym czasie zamiaru emitować swoich kanałow w HDTV (ponoć TVP coś tam kombinuje, ale na zapowiedziach na razie się skończyło). Tak więc pozostaje DVB z satelity lub czekać na wprowadzenie nowych formatów płyt HDDVD lub BlueRay. One bedą już w pełni wspomagać HDTV. Z tego co wiadomo, będzie to już niedługo, a więc możliwe, że jeszcze w tym roku lub w przyszłym. Ceny na razie odstraszają, ale pewnie cena spadnie znacząco i za 2-3 lata HDTV będzie czymś normalnym jak DVD teraz. Oczywiście u nas jak zwykle będzie poślizg conajmniej 4-5 letni tak jak to miało miejsce z DVD. Całe szczęście, że na zachodzie Europy jest normalnie i tam można wszystko dostać na czas i w miarę tanio.
Zatem czekać tylko na to co przed nami, a jak wszystko będzie OK, to HDTV zagości w naszych domach w ciągu 3-4 lat lub szybciej.
Mój sprzęt: Audio - Yamaha RX-V650, Karta DVB-S - PC TWINHAM DTV1020, DVD-RW DL LG, Tv plazma Panasonic TH42PV60E

#3 Bajbas

Bajbas

  Adept

 • Forumowicze
 • Pip
 • 12 Postów:

Napisany 11 April 2006 - 17:43 PM

A jak to jest z sygnałem do HDTV z tzw. platformy cyfrowej. Bo jak się zajrzy do oferty cyfry i polsatu, to tam są jedynie dekodery z wyjściem scart i kompozyt. Jaki ma sens korzystanie z tych źródeł, jeśli za kryterium oceny przyjmie się nie ofertę programową, a jakość sygnału (w tym dwie kwestie: cyfrowe do tradycyjnej
oraz różnica między tymi platformami).
Czy może są lub będą dekodery z wyjściem cyfrowym, tak by po stosownym kablu sygał poszedł do projektora lub TV z wejściem cyfrowym (czyli ominięcie drogi dekoder z cyfry na analog, analog po kablu, a projektor/amplituner itp. z analogu na cyfrę)?

#4 Gośćjuliuszk_*

Gośćjuliuszk_*
 • Goście

Napisany 12 April 2006 - 07:39 AM

Obecnie oferowane (przez Cyfrę czy operatorów sieci kablowych) set-top boxy nie mają nic wspolnego z HDTV. Dość powiedzieć, że nie ma w nich nawet wyjscia cyfrowego audio, o wideo nie wspominając. Sens korzystatnia z takiej oferty jest taki, że sygnał standardowej rozdzielczości jaki uzyskujemy z tych dekoderow jest lepszy niz z kablowki. W zwiazku z tym nowoczesne telewizory LCD czy PDP nieco lepiej prezentują obraz (sa bardzo wrażliwe na jakość materiału źródłowego). Oczywiście można samodzielnie nabyć dekoder akceptujący np. karty Canal + i w ten sposób uzyskać wyjscia cyfrowe audio i wideo (HDMI, DVI). Takich urządzeń jest sporo, np. http://www.sensor.co...a53c5d67e0dc741 z tym, że trzeba się liczyć z wydatkiem ok 1500-2000 zł.

#5 jotgie

jotgie

  Entuzjasta

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 3707 Postów:
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 April 2006 - 12:37 PM

Dodam, że Polsat Cyfrowy w ogóle nie sprzedaje osobnych kart li tylko i wyłącznie "sparowane" z dekoderem, które podają tylko i wyłącznie sygnał analogowy (VIDEO bo audio jest, optyczny, np. w ECHOSTARZE 606).
Więc na razie w Polsce możemy sobie poglądać zdjęcia z DVD na ekranie LCD HD READY i... na tym koniec!

#6 locoloco

locoloco

  Entuzjasta

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 4934 Postów:

Napisany 14 May 2006 - 23:06 PM

witam
wiele uważa ,że każdy telewizor podłączony pod HDTV odbiera extra
Faktycznie tańsze telewizory grają gorzej niż droższe .
na ile ?
O to jest pytanie - ale wiele opowiedzi daja testy
http://www.hdtv.com....read.php?t=5982
a różnice są duże - czasami kolosalne.
Ważne jest również korzystanie z odpowiedznich złącz.

Telewizja HDTV obecnie jest odbierana w Europie w dwóch systemach
MPEG 2 / stacja www.euro1080.com/ oraz MPEG4 - Premiere.
Obie są kodowane .
Pierwsza sprzedaje karty za 899 zł do 2010 roku - o programów hd1,hd2, hd5
Druga - ma pakiet dodatkowy za łączną kwotę miesięczną 37 euro + tuner./Polacy muszą płacić za abonament roczny - jednorazowo/

HDTV - odbierać mozna też z odtwarzczy WMVHD - filmów jest już ok. 2000
http://www.hdtv.com....hlight=filmy hd

modele DVD- Sanzio i Buffalo

Do najlepszych modeli na rynku w HD - należą
65 GD 1 Sharp
45" GD 1 Sharp
37 9830 Philips
37 GE1 Sharp
oraz
50" Pioneer 506
56" JVC HD Ila

Wyrózniajace sie modele tunerów - Humax 2000 i qualitv.
pozdrawiam
kiki - hdtv, audiovideo

#7 Gośćjuliuszk_*

Gośćjuliuszk_*
 • Goście

Napisany 17 May 2006 - 22:46 PM

Z plikami WMV-HD radzi sobie także stacjonarny Kiss DP600, którego właśnie testujemy.

#8 Robson64

Robson64

  Adept

 • Forumowicze
 • Pip
 • 4 Postów:

Napisany 04 June 2006 - 08:24 AM

Witam.
W Polsce nadawanie w HD to pieśń przyszłości , pracuję co prawda w Radiu a nie w TV ale koszty takiej rewolucji są ogromne , wiem ile kosztowała komputeryzacja Radia a o nadawaniu cyfrowym nie ma na razie mowy - brak pieniędzy w systemie.Nie wierzę w rychłą przemianę , dodatkowo tak naprawdę to DVD najlepiej odbiera na 20" LCD z rozdzielczością 640x480 lub na matrycy Sharpa z rozdzielczością 960x540 - poprostu jest najlepiej dopasowana do rozdzielczości PAL.Stąd moje zdziwienie o mimnimalnej ofercie telewizorów tak naprawdę przygotowanych pod DVD.
LCD w tej chwili to przwdopodobnie przygrywka pod nowe DVD przyszłości , napewno nie to co mamy w tej chwili.
Pozdrawiam.

#9 locoloco

locoloco

  Entuzjasta

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 4934 Postów:

Napisany 26 June 2006 - 00:42 AM

witam
straszenie ,ze w Polsce długo nie bedzie HD - moze być zawodne
Bo oto:
HD TV w Polsce
i to kilka programów od razu - mówi się o 4-5 / rozpoczęcie bedzie od programów studyjnych/
TVN 24
TVN Meteo
TVN gry
TVN - programy studyjne

ITI rozpoczyna od prezentacji
i poszukuje już dystrybutorów
pokaz
Warszawa, ul.Prądzyńskiego 12/14
HALA EXPO wtorek, 27 czerwiec, godz. 15 45.
http://hdtv.com.pl/f...p?t=6071&page=5

również dostępne są już MS w piłce nożnej w HD
http://hdtv.com.pl/f...read.php?t=6660
pozdrawiam
kiki - hdtv, audiovideo

#10 wolt-r

wolt-r

  Adept

 • Forumowicze
 • Pip
 • 13 Postów:

Napisany 18 July 2006 - 23:49 PM

Ale jak ktokolwiek chciałby wprowadzać masowo w Polsce HDTV - jako telewizyjny standard? Przecież nawet teraz, w dobie powszechnych - by się wydawało - odtwarzaczy dvd ludzie korzystają z odbiorników "ludowych" (Jowisz, Elektron...) a nawet z czarno-białych (Neptun 625).
Czyżby zamierzano nadawać równolegle w PAL i HD? Koszty!
A może zrezygnować, rewolucyjnie, z analogu? Większość obywateli bez dostępu do telewizji przez wiele miesięcy.

#11 ArtS007

ArtS007

  Lubię tu zaglądać

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 3395 Postów:
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 19 July 2006 - 10:56 AM

A może zrezygnować, rewolucyjnie, z analogu? Większość obywateli bez dostępu do telewizji przez wiele miesięcy.

<{POST_SNAPBACK}>

Jak znam życie, to pamiętna "parada" górników pod Sejmem przeszłaby do historii jako niewinna wycieczka... :P

ArtS :)

#12 GośćSzemot_*

GośćSzemot_*
 • Goście

Napisany 04 September 2006 - 19:53 PM

Jeszce tylko dodam, że kwestia TVP w HD to kwestia polityki, nie pieniędzy. Mój brat tam pracuje i już w zesżłym roku mówił, że TVP z kilkadziesiąc milionó złotych kupiła potrzebny sprzęt do emisji kanałów w HD i wstawiła go do magazynów gdzie leżą po dziś dzień. Tu dobra wiadomośc dla złodziei. Kradnijcie z tych magazynó puki to jeszcze coś warte bo jak za 10 lat zmieni sięnasz kochany rząd to sprzet będzie warty 1000zł czyli tyle ile dostaną za tony złomu.

I jeszcze jedna rzecz apropos telewizoró HDTV. Zdecydowana wiekszośc obeznych TV LCD nie tylko tych najgorszych wyświetla obraz w rozdzielczości 1366 x 768 Oczywiście obraz jest zniewalający ale o wiele lepiej kupić TV w rozdzielczości True HD czyli np 1280x720 i dzieki temu rozdzielczośc nie będzie przeskalowywana czyli nie będzie gorszej jakości niż będzie na tym True HD albo najlepiej (ale to już niestety droższe modele za 8000+) Full HD czyli 1940x1080. Inne rozdzielczości bedą przeskalowywać. To samo zresztą jest w TV plazmowych gdzie oferowana rozdzielczośc to zazwyczaj 1024x768 bądz dośc dziwna 1024x1024.

#13 don111

don111

  d(^L^)p

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 2416 Postów:
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 07 September 2006 - 21:55 PM

Zdecydowana wiekszośc obeznych TV LCD nie tylko tych najgorszych wyświetla obraz w rozdzielczości 1366 x 768 Oczywiście obraz jest zniewalający ale o wiele lepiej kupić TV w rozdzielczości True HD czyli np 1280x720 i dzieki temu rozdzielczośc nie będzie przeskalowywana czyli nie będzie gorszej jakości niż będzie na tym True HD albo najlepiej (ale to już niestety droższe modele za 8000+) Full HD czyli 1940x1080. Inne rozdzielczości bedą przeskalowywać.

<{POST_SNAPBACK}>

a czy 1366x768 to nie jest przypadkiem po prostu max rozdzielczosc jaka moze taki TV wyswietlic ? bo z tego co mowisz wynikaloby ze np komputerowe monitory LCD tez przeskalowuja obraz jesli nie pracujemy w ich najwyzszej rozdzielczosci...
** Denon 2106 + Jungson JA-88C / Nad 3060 ** Paradigm - Monitor 9v5 / ADP 190v5 / CC 190v5 ** sub Infinity Beta SW12
** Panasonic 46py8 ** HD player Ariva 110 ** Cyfra+ ** car audio by :-))))

#14 masaj007

masaj007

  Prostak z wielkim ego

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 16294 Postów:

Napisany 07 September 2006 - 22:13 PM

Ale przecież są TV o rodzielczości 1920x1280 więc w czym problem?
Masaj
Ewakuacja

#15 don111

don111

  d(^L^)p

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 2416 Postów:
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 07 September 2006 - 22:23 PM

ale na razie mowimy o standardowych, a wiekszosc z nich ma rozdzielczosc max 1366 x 768
** Denon 2106 + Jungson JA-88C / Nad 3060 ** Paradigm - Monitor 9v5 / ADP 190v5 / CC 190v5 ** sub Infinity Beta SW12
** Panasonic 46py8 ** HD player Ariva 110 ** Cyfra+ ** car audio by :-))))

#16 masaj007

masaj007

  Prostak z wielkim ego

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 16294 Postów:

Napisany 07 September 2006 - 22:25 PM

A dlaczego ten co podałem nie jest standardowy?
Co do monitorów LCD to osiagają rozdzielczości 2560x1600 przy 30''
Masaj
Ewakuacja

#17 Gośćjuliuszk_*

Gośćjuliuszk_*
 • Goście

Napisany 07 October 2006 - 13:39 PM

Rozumiem Andrzej, że chodziło Ci o telewizory o rozdzielczości 1920x1080 pikseli.Fakt większość LCD ma rozdzielczość 1366x768 pikseli. Wynika to tylko i wyłączeni z tego, że łatwiej się takie matryce wycina w fabryce. Nie oznacza to jednak, że nie można na nich wyświetlać obrazu 1280x720 pikseli bez skalowania. O ile telewizor ma taki tryb można przecież wyświetlać materiał źródłowy piksel w piksel. Oczywiście będziemy wtedy mieli kilka pikseli czerni, ale obraz nie będzie poddany skalowaniu. Generalnie jednak nie robiłbym z tego wielkiego problemu. Skalery aktualnie są na tyle dobre, że przy ekranie tej wielkości (rozdzielczość ta dotyczy najczęściej niewielkich telewizorów 32-40") różnica pomiędzy obrazem skalowanym, a nie skalowanym praktycznie nie będzie widoczna.

#18 blackninja

blackninja

  level 8

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6393 Postów:

Napisany 13 October 2006 - 13:10 PM

Przy ekranie 32" widać bardzo dużą różnice, skaler wykłada się na czcionce :)

#19 jotgie

jotgie

  Entuzjasta

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 3707 Postów:
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 13 October 2006 - 13:45 PM

Dodam, że Polsat Cyfrowy w ogóle nie sprzedaje osobnych kart li tylko i wyłącznie "sparowane" z dekoderem, które podają tylko i wyłącznie sygnał analogowy (VIDEO bo audio jest, optyczny, np. w ECHOSTARZE 606).
Więc na razie w Polsce możemy sobie poglądać zdjęcia z DVD na ekranie LCD HD READY i... na tym koniec!

<{POST_SNAPBACK}>

Nie sądziłem, że tak szybko moja wypowiedź się zdeaktualizuje... (platforma "N").
Jednak jak będzie naprawdę to poczekajmy. Już "chodzą" głosy, że zachodnie platformy HDTV oszukują, i po jakimś czasie nadają sygnały o mniejszej rozdzielczości (w celu zaoszczędzenia miejsca na transposderach).

Dodatkowo dodam, że Polsat też niedługo udostępni moduły z kartami (podobnie jak Cyfra+)

#20 pjanet

pjanet

  Adept

 • Forumowicze
 • Pip
 • 10 Postów:

Napisany 17 October 2006 - 13:43 PM

Witam,

Czytam i czytam i dochodze do wniosku ze tzw telewizory z HD Ready faktycznie sa lepsze ale przeciez :

Mozna kupic telewizor tanszy ( o pare set stowek ) i poczekac jak HDTV wejdzie i zagosci na stale w Naszych domach.

Caly czas technologia idzie do przodu i kupujac teraz TV z HD Ready moze sie okazac iz Nasze ulubione filmy z TV beda puszczane dopiero za kilka lat. Tracimy ( wg mnie ) pieniadze na sprzet ktorego w 100% nie wykorzystamy. Za pare lat ow TV moze byc lekko piszac dobry ale nie idealny.

Czy czasem nie warto kupuj normalnego (ale w miare dobrego) TV bez HD Ready i poczekac jakis czas.

Historia pokazuje ze TV ( LCD oraz Plazmy ) z historia jednego roku sa juz dzisiaj uwazane ze przestazale ( oczywiscie w testach itp publikacjach ).

Ja z zakupem TV LCD bede borykac sie za jakis czas ale caly czas sledze wszystki dyskusje aby wybrac pomiedzy funkcjonaloscia lub czyms czym bede mogl sie pochwalic (HD Ready) ze mam ale niestety nie moc pokazac 100% funkcjonalosci owego HD ready na dzien dzisiejszy ;)

Pozdrawiam
Janet
0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników