Skocz do zawartości


Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Oto dlaczego nie powinieneś kupić telewizora 8K w 2019 roku - warto przeczytać.


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 locoloco1

locoloco1

    Rozmowny

  • Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 886 Postów:
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 22 July 2019 - 18:38 PM

Oto dlaczego nie powinieneś kupić telewizora 8K w 2019 roku - warto przeczytać.

8kwhynot.jpg
Niektórzy producenci telewizorów wprowadzili już telewizory 8K, podczas gdy inni dołączą do wyścigu jeszcze w tym roku. Ale jest wiele powodów, dla których nie powinieneś kupować telewizora 8K w tym roku. Pozwól nam wyjaśnić.

Lekcja historii
Czy pamiętasz HD Ready i Full HD? To był nowy, gorący trend sprzed dziesięciu lat. Niektórzy producenci telewizyjni tak chętnie wprowadzali telewizory HD, że zapomnieli dołączyć układ MPEG4 do dekodowania wideo HD.

Nawet jeśli miałeś szczęście zostać pobłogosławionym przez ten podstawowy element twojego bardzo drogiego - i małego - telewizora HD, smutna prawda jest taka, że ​​niektóre z wczesnych telewizorów HD były niedostatecznie wyposażone, zmuszając je do wewnętrznego zmniejszenia skali sygnału 1080p do niższej rozdzielczości dla przetwarzanie wideo przed ponownym skalowaniem w celu wyświetlenia go na pełnym ekranie na panelu wyświetlacza.

Wszyscy najwyraźniej zapomnieli powiedzieć dystrybutorom i twórcom treści, że HD to nowy gorący trend. Minie wiele lat, zanim większość nadawców wprowadzi kanały HD 720p i 1080i, a nawet dzisiaj w większości regionów świata nie ma prawie żadnych kanałów 1080p. Dzieje się tak dlatego, że standardy transmisji zostały przyspieszone (bez obsługi 1080p), aby pomieścić telewizory HD pierwszej i drugiej generacji.

Pamiętasz 4K Ultra HD? To był nowy, gorący trend w 2012 roku. Niektórzy producenci telewizyjni tak chętnie wprowadzali telewizory 4K, że zapomnieli włączyć porty HDMI 2.0, aby umożliwić wejście 4K i zapomnieli dołączyć układy HEVC i VP9 do dekodowania wideo 4K.

Nawet jeśli miałeś szczęście, że zostałeś pobłogosławiony zakupem przez jeden z tych podstawowych elementów w Twoim bardzo drogim - i wciąż stosunkowo małym - telewizorze 4K, smutna prawda jest taka, że ​​niektórzy kupujący nigdy nie mieli okazji oglądać prawdziwego wideo 4K na swoim pierwszym telewizorze 4K . Niektórzy producenci obiecywali zestawy do ulepszania dekodowania HDMI 2.0 lub HEVC, ale nie wszyscy dostarczyli, podczas gdy inni używali absurdalnych cen w swoich zestawach aktualizacyjnych.

Wszyscy najwyraźniej zapomnieli powiedzieć dystrybutorom i twórcom treści, że 4K to nowy gorący trend. Minęłyby lata, zanim dystrybutorzy mogliby zaoferować przyzwoity wybór treści 4K. Na szczęście tym razem nie rozpowszechniono standardów dystrybucji.

Ale w historii było coś dziwnego. Telewizory 4K nie sprzedawały się w dużych ilościach, więc przemysł starał się znaleźć coś innego. Odpowiedź brzmiała HDR (High Dynamic Range) lub coś, co niektórzy w branży wolą nazywać „lepszymi pikselami”. Gdy zbliżaliśmy się do granic ludzkiego wzroku, korzyści z „większej liczby pikseli” na stosunkowo małych telewizorach stały się przypadkiem malejących zysków. HDR było dokładnie tym, co było potrzebne do ożywienia branży telewizyjnej. Najbardziej ekscytująca część? Standardy HDR zostały zaprojektowane z dużą ilością miejsca i jako takie jesteśmy w początkowej fazie rewolucji HDR. Nawet firmy z monitorami „XDR” dalekie są od spełnienia celów dotyczących kolorów i dynamiki obecnych standardów HDR.

8K TV
Czy słyszałeś o 8K Ultra HD? To gorący nowy… Dobra, możesz zobaczyć, dokąd zmierzamy. Ale czy przeszłość nauczyła producentów telewizyjnych czegoś?

Niestety nie. Pozwól nam wyjaśnić, dlaczego nie powinieneś kupować telewizora 8K w 2019 roku.
Czy słyszałeś o 8K Ultra HD? To gorący nowy… Dobra, możesz zobaczyć, dokąd zmierzamy. Ale czy przeszłość nauczyła producentów telewizyjnych czegoś takiego?

8K treści
Prawie nie ma treści 8K i zajmie to wiele lat, zanim będzie łatwo dostępna dla konsumentów. Oczywiście, kilka eksponatów 8K może pojawić się gdzieś tam w tym lub przyszłym roku, ale obecne telewizory 8K najprawdopodobniej nie będą w stanie ich odebrać.

Pierwsze telewizory 4K zostały wprowadzone na rynek w 2012 roku, więc jesteśmy w tym cyklu przez 7 lat. Istnieje duży wybór tytułów UHD Blu-ray oraz bardziej wszechstronny wybór filmów 4K i programów telewizyjnych w usługach streamingowych. Nowe gry na konsole są zazwyczaj publikowane w 4K, ale często są skalowane w górę z rozdzielczości między HD a 4K. Jest bardzo mało kanałów 4K.

Skalowanie 8K
Widzieliśmy telewizory 8K większości wiodących producentów i sprawdziliśmy telewizory Samsunga (Q900R) i Sony (Z9G / ZG9). Jesteśmy w branży od prawie dwóch dekad i słyszeliśmy wszystkie anegdoty dotyczące skalowania HD i 4K. Przy 8K historia się powtarza. W oparciu o nasze badanie pierwszych telewizorów 8K nie ma nic do zyskania.

Skalowanie jest wymagane, aby uzyskać obraz pełnoekranowy, ale procesy, takie jak analiza wideo oparta na obiektach, w połączeniu z bazą danych obrazów referencyjnych, są głównie ćwiczeniem poprawy obrazu i sztucznej ostrości. Do tego nie potrzebujesz telewizora 8K. Niektórzy mogą być zaskoczeni tym, że Sony używa analizy opartej na obiektach w połączeniu z referencyjną bazą danych przez większą część ery 4K. Nowością jest to, że niektórzy reklamują ją jako „AI” - sztuczną inteligencję.

HDMI 2.1
Smutną rzeczywistością jest to, że po raz kolejny niektórzy producenci telewizyjni tak chętnie wprowadzają telewizory 8K, że zapomnieli włączyć porty HDMI 2.1, aby umożliwić wejście 8K. Prawdą jest, że HDMI 2.0 może przesyłać 8K z prędkością 24 klatek na sekundę (np. Filmy z Hollywood), ale bez HDMI 2.1 nie będziesz miał szczęścia, jeśli chodzi o większość innych typów źródeł 8K, w tym komputery PC, konsole do gier, odtwarzacze strumieniowe i dekodery.
Te telewizory 8K wyposażone w HDMI 2.1 mają tylko jeden port HDMI 2.1. Pozostałe porty to HDMI 2.0. Wyjątkiem jest LG Z9, który będzie dostępny jeszcze w tym roku.

Dekodowanie 8K
Usługi transmisji strumieniowej są jednymi z pierwszych, które oferują treści 8K. YouTube już to obsługuje. Niestety, żaden z istniejących lub zapowiadanych telewizorów 8K nie może odbierać i dekodować strumieni. Zapytaliśmy wszystkich producentów, którzy ogłosili plany uruchomienia telewizorów 8K w tym roku, a odpowiedź brzmi, że 8K YouTube'a nie jest obsługiwane. Strumienie YouTube będą ograniczone do 4K. W przypadku tych telewizorów to samo będzie najprawdopodobniej dotyczyło Netflix i innych usług transmisji strumieniowej, które wprowadzą 8K w przyszłości.

Podczas gdy format HEVC może, na papierze, obsługiwać wideo 8K (telewizor musi obsługiwać profil HEVC 6.1 lub wyższy w celu dekodowania skompresowanego 8K w HEVC), nie jest zoptymalizowany dla 8K. Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy w łańcuchu dystrybucji, zgadzają się, że potrzebny jest nowy kodek wideo, aby umożliwić strumieniowanie 8K w skali i opłacalne ekonomicznie. Nowe kodeki z Alliance dla Open Media (Amazon, Apple, Google, Netflix itp.) są obecnie w fazie rozwoju, ale rozwiązania sprzętowe nie są jeszcze gotowe, w związku z czym układy dekoderów nie są zintegrowane z obecnymi telewizorami 8K - i nie można go dodać za pomocą oprogramowania.

YouTube w 8K
Więcej pikseli, lepsze piksele
Widzieliśmy 8K w akcji po raz pierwszy prawie dziesięć lat temu. Widzieliśmy więcej demów niż pamiętamy. Większość z nich jest piękna. Czasomierze, fotosy kwiatów lub ludzkich twarzy, zdjęcia krajobrazów z powolnym panoramowaniem itp. Jest tu wspólny temat, którym jest brak ruchu. Dzieje się tak, ponieważ wideo w rozdzielczości 8K wymaga znacznie wyższej częstotliwości klatek, aby utrzymać rozdzielczość 8K, nawet w ruchu o wolnym i średnim tempie.

Niedawno mieliśmy okazję zobaczyć „ściśle tajny” klip z zremasterowanej wersji filmu jednego z najbardziej szanowanych reżyserów w Hollywood. Nie możemy ujawnić tytułu (nie był to 2001: A Space Odyssey), ale był on oczywiście kręcony w 24 klatkach na sekundę - podobnie jak wszystko inne z Hollywood. Była to sekwencja akcji i za każdym razem, gdy nastąpił ruch, pogorszyłaby się, wyglądając jak coś nakręconego w rozdzielczości HD lub niższej. To samo dotyczy wideo 4K, ale branża treści nadal go ignoruje, więc dlaczego mielibyśmy oczekiwać lepszych wyników przy 8K?

Jest jeszcze jeden zwrot podczas mówienia o filmach. W przypadku 4K istnieje ogromny katalog filmów nakręconych na kliszy 35 mm, które można przeskanować i zremasterować do rozdzielczości 4K lub nieco wyższej, choć z ograniczeniami. Do 8K potrzebujesz 65mm filmu lub nowoczesnego cyfrowego aparatu 8K dla uzyskania optymalnych rezultatów. Jest znacznie mniej przykładów filmów nakręconych na kliszy 65 mm.

Są filmy, są gry, sporty na żywo itp. Pozostaje kwestia. 8K wymaga większej liczby klatek na sekundę. Zamiast mówić o większej liczbie pikseli, powinniśmy mówić o lepszych pikselach. High Dynamic Range (HDR), wysoka częstotliwość odświeżania (HFR), szersza gama kolorów. Widzieliśmy wszystkie telewizory 8K wiodących producentów - a nawet niektóre prototypy - i wciąż moglibyśmy wybrać świetny HDR 4K przed telewizorem 8K..

Należy również podkreślić, że pierwsze telewizory LCD 8K mają nadmierne zużycie energii. 75-calowy telewizor Samsung 8K ma średnią moc ponad 400 W i osiąga maksimum na poziomie 500 W w niektórych scenach. 85-calowy telewizor Sony 8K o mocy powyżej 500 W i szczytowy pobór ponad 800 W w niektórych scenach. Ten ostatni uzyskał najniższy poziom „G” na skali etykiety energetycznej. Częściowo można to wyjaśnić dążeniem producentów do osiągnięcia wyższych poziomów jasności szczytowej, ale jest to również bezpośrednio związane z rozdzielczością 8K, ponieważ większa liczba pikseli prowadzi do większego odsetka obszaru ekranu będącego „martwą przestrzenią” między pikselami. Więcej światła marnuje się na generowanie obrazu.

Fałszywe 8K
Niektóre z pierwszych telewizorów 8K nie mogą renderować pełnej rozdzielczoś


0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników