Skocz do zawartości


Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Czym jest OLED ? Czy oled jest lepszy od LCD ? Wyjaśniamy na dziś różnice technologii .


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 locoloco1

locoloco1

    Rozmowny

  • Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 883 Postów:
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 09 lipiec 2019 - 15:12

Czym jest OLED ? Czy oled jest lepszy od LCD ? Wyjaśniamy na dziś różnice technologii .

6h8kjNRZUHrpjcDrLKXkj6-650-80.jpgPanele OLED są wszędzie w dzisiejszych czasach, ponieważ producenci coraz bardziej rzucają się na technologię panelową dla dzisiejszych telewizorów wysokiej klasy - a nawet zaawansowanych smartfonów, takich jak iPhone XS i iPhone XS Max.
Ale czym jest OLED dziś i dlaczego powinno Cię to obchodzić?

Skrót OLED, oznaczający „organiczną diodę elektroluminescencyjną”, opisuje rodzaj paneli używanych przez telewizory - takich jak LED-LCD, plazma lub CRT. Różni się on od innych typów paneli, które pojawiły się przed nim, ale nadrzędna idea jest dokładnie taka sama: panele OLED pomagają ożywić obrazy i filmy przed oczami.

W skrócie: OLED jest naprawdę kolejną wielką rzeczą w rozrywce domowej. Telewizory OLED oferują lepszą jakość obrazu (myślenie o czerni i jaśniejszej bieli), mniejsze zużycie energii i krótszy czas reakcji w porównaniu z tradycyjnymi telewizorami LED.

Dlaczego więc nie wszyscy są właścicielami? W tej chwili są one nadal zbyt drogie i od lat tylko kilka firm korzysta z technologii w swoich telewizorach.

Ale to się zmienia. Sony, jeden z pierwszych twórców tej technologii, powrócił do gry z zeszłorocznym Bravia A1E OLED i Sony A8F OLED TV. Philips rzucił swoje siły na ring dzięki najnowszym modelom Philips OLED 803 i OLED + 903; Panasonic podwoił swoją gamę OLED na 2019 r. - pod przewodnictwem GZ2000 OLED - podczas gdy LG działa zarówno jako dostawca, jak i sprzedawca, wytwarzają panele OLED do tych telewizorów i tworzy własną gamę serii B, C, E, W.
i-lg-oled55b8.jpg
Czy OLED jest warty zachwytu?
OLED oznacza organiczną diodę emitującą światło, z „organicznym” nawiązaniem do filmu węglowego, który znajduje się wewnątrz panelu przed szklanym ekranem.
Panele OLED emitują własne światło, gdy przepuszczany jest prąd elektryczny, podczas gdy komórki na wyświetlaczu LCD wymagają zewnętrznego źródła światła, takiego jak olbrzymie podświetlenie, dla jasności.
Oznacza to, że niezależnie od tego, czy obraz jest czarny czy biały, jest on oświetlany dokładnie taką samą jasnością w całym panelu. Zmniejsza to to, co nazywamy „hotspotami” lub obszarami bardzo jasnego światła, ponieważ rzeczywiste źródło światła je oświetlające jest jednolite.
Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy inżynierowie w firmach takich jak Samsung i Sony wprowadzili szereg diod LED jako podświetlenie, co oznaczało, że jeśli pewna część ekranu była czarna, wówczas te diody LED za tą częścią mogłyby zostać wyłączone, aby się pojawiły czarniejszy.

Jest to lepsze rozwiązanie niż podświetlenie CCFL, ale nadal ma swoje problemy. Ponieważ jest to światło za wyświetlaczem LCD wytwarzające oświetlenie, a nie samą warstwę LCD, oświetlenie nie jest całkowicie zsynchronizowane z pikselem przed nim. Rezultatem jest efekt zwany „kwitnieniem”, w którym światło LED z jasnych części obrazu spływa w obszary czerni.

To właśnie odróżnia OLED od wyświetlaczy LCD/LED. Na ekranie telewizora OLED same piksele są rzeczami wytwarzającymi światło, więc kiedy muszą być czarne, mogą całkowicie się wyłączyć, zamiast polegać na podświetleniu, aby wyłączyć je w ich imieniu.

Cxe4qcYTcvcXiwTwWud3tR-650-80.jpg
Jakie są zalety telewizora OLED?

Wynikiem tego jest wyjątkowo ciemna czerń na obrazie, a gdy połączysz to z jasnością bieli, którą panel OLED jest w stanie wyprodukować, pozostanie ci fantastycznie żywy obraz.

LG i Panasonic, najbardziej konsekwentni producenci telewizorów OLED na świecie, lubią używać terminu „nieskończony kontrast”, aby opisać, w jaki sposób piksele samoświetlne wyłączają się całkowicie podczas odtwarzania czerni, nadając jej „absolutny” czarny kolor zamiast „względna” czerń, która opisuje tylko ciemność jednego piksela w porównaniu z najjaśniejszym pikselem na ekranie.

Od kiedy telewizory OLED są już dostępne ?
Telewizory OLED są dostępne na rynku od 2012 r., A wielu producentów zajmowało się tą technologią przez lata. Kiedyś OLED były produkowane tylko przez Samsunga i LG, ale Samsung zrezygnował z technologii w porównaniu z jej kosztami i tym, jak trudno było ją wyprodukować, i nie ma zamiaru ponownie uruchamiać produkcji w najbliższym czasie.

Z kolei LG od kilku lat konsekwentnie wydaje zestawy OLED, aw 2016 r. Wprowadził cztery linie produktów - G6, E6, C6 i B6 - z panelami OLED. LG kontynuował produkcję telewizorów z serii 7 i 8, a gama telewizorów LG 2019 obejmie serię 9: budżet OLED B9, średniej klasy OLED C9, wysokiej klasy OLED E9 i ultra-cienki OLED W9.

Jeśli nie lubisz telewizorów LG, możesz polubić oledy Sony Bravia A8F i A9F OLED 2018 lub imponujące telewizory OLED 803 i OLED + 903 firmy Philips. Tymczasem Panasonic wypuszcza w tym roku cztery nowe modele OLED - GZ2000, GZ1500 i GZ950 / GZ1000.
Teraz telewizory OLED są zdecydowanie tańsze, ale nadal są daleko od tego, co nazywamy niedrogim. Ceny Oledów zaczynają się dziś już od 3999zł

Oledy 55" nowe za 3999 zł ?- teraz to już możliwe. Czy LCD pójdą do lamusa ? Hitachi wraca do gry .

P958781.jpg
Jaka jest przyszłość telewizora OLED ?
Wzrost sprzedaży rok do roku to blisko 100% , przy stagnacji rynkowej.
Stary oled umiera, niech żyje nowy oled. Co trzeba zrobić aby kupić taniej wymarzony telewizor Oled ?
Szykuje się więc kolejna rewolucji w produkcji paneli Oled.

Samsung jest jednym z kilku producentów telewizorów, którzy chcą opracować tzw. QD-OLED: nowy typ panelu OLED, który wykorzystuje emitery kropek kwantowych do poprawy jasności. Technika jest bardzo rozbudowana, ale kiedy nadejdzie, może połączyć konkurencyjne technologie QLED i OLED i sprawić, że poprzednie metody produkcji staną się przestarzałe.

Są to oczywiście tylko teoria ale poczekajmy póki nie zobaczymy nowych hipotetycznych paneli.


0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników