Skocz do zawartości


Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Zmiana historyczna - badania naukowe potwierdzają zmiany zasad oglądania telewizorów. Główny winowajca to technologia 8K.


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 locoloco1

locoloco1

    Rozmowny

  • Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 865 Postów:
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 czerwiec 2019 - 16:19

Zmiana historyczna - badania naukowe potwierdzają zmiany zasad oglądania telewizorów. Główny winowajca to technologia 8K.
main_DSC00850.jpg

Wg technologii 8K, zasady dotyczące odległości widzenia, które należy zmienić: telewizor 65 ”jest dobrze widoczny z dwóch metrów i więcej



Wszyscy zgadzają się na specjalnym pokazie 8K Display Summit w Nowym Jorku, że zasady stosowane do obliczenia odległości oglądania są nieprawidłowe. Dowodzą tego badania i nowe obliczenia.

Teoria ostrości widzenia, która określa praktycznie wszystkie rozważania dotyczące idealnego rozmiaru ekranu telewizora, nie ma już zastosowania do telewizorów 8K. To właśnie wyłania się na 8K Display Summit w Nowym Jorku, zorganizowanym przez Insight Media.

W rzeczywistości gęstość pikseli telewizora 8K jest taka, że ​​stosując starą teorię, trzeba by pozostać kilka dziesiątek centymetrów od ekranu: odległość oglądania telewizji 8K byłaby równa 0,75 razy wysokość, czyli około 60 cm od 65 ", co oczywiście nie ma sensu. Można by zatem pomyśleć, że przy zwykłych odległościach widzenia 8K nie ma sensu istnienia, w rzeczywistości jest to jeden z powtarzających się zarzutów: z Nowego Jorku są autorytatywne opinie, a także pewne demonstracje, zarówno empiryczne, jak i bardziej techniczne, że jest inaczej.

wm_content_small_YK-Park-Hyper-realism-1Ludzie widzą różnice na większych odległościach
Zacznijmy od dowodów empirycznych: Profesor Park z Ewha Womens University w Seulu przyniósł wyniki swoich badań, przeprowadzonych na panelu 120 osób w wieku od 20 do 40 lat, którym pokazała porównanie dwóch 65-calowych telewizorów, jednego 8K i jednego 4K, ustawione tak, aby miały równą jasność, kontrast i nasycenie.

Oglądający ocenili 12 fotografii i 3 filmy. Punkt obserwacyjny znajdował się prawie trzy metry od ekranu, dość normalna odległość w salonach i z pewnością powyżej progu, przy którym prawidłowe oko powinno być w stanie odróżnić 8K od ​​4K.
Okazało się , że 8K był powszechnie preferowany przez panel przy ocenie różnych parametrów, takich jak jakość obrazu, zmęczenie wzroku, realizm, trójwymiarowość i tak dalej. Margines przewagi 8K przejawiał się we wszystkich ocenianych parametrach, z 30% większą preferencją.


wm_content_small_YK-Park-Hyper-realism-4Większa gęstość pikseli poprawia system percepcyjny
Profesor Park poszedł więc, jak wymaga tego metoda naukowa, w poszukiwaniu wyjaśnień tego rodzaju rezultatu. Znalezienie ich w różnych czynnikach łącznie i wszystkie odnoszące się do jednej koncepcji: hiperrealizmu. Tak, pojęcie, które jest zwykle związane ze sztuką, często figuratywne, i którego kanony występują również w cechach 8K.

„Fotografia” pokazana przez prof. Ssa Park, która następnie okazała się hiperrealistycznym obrazem, opartym na złudzeniach optycznych, które sprawiają, że reprodukcja jest jeszcze bardziej prawdopodobna niż prawdziwa. Co według uczonego stanie się z 8K.

W rzeczywistości, większa szczegółowość i większa precyzja pozwala na stworzenie większej trójwymiarowości, nawet mikrochropowatości powierzchni i wszystkich innych szczegółów. Daje to naszemu systemowi percepcyjnemu serię informacji (możemy nawet mówić o złudzeniach optycznych), które rekonstruują w mózgu ideę trójwymiarowego obrazu, nawet z hiper-szczegółowego obrazu 2D.

Rezultatem jest wizja, która jest w każdym razie inna, nawet hiperrealistyczna, która przemawia najbardziej, a to w pewnych granicach, niezależnie od odległości oglądania, jak pokazują wyniki badań Park.

Jakość na telewizorze 4K można również zobaczyć z daleka.
Podobną opinię podaje także Florian Friederich, patron niemieckiego FF Pictures, który między innymi wykonuje wiele ważnych programów do testowania urządzeń wideo i tworzenia treści HDR.

wm_content_small_FFPictures_8K_PerceptioWedług Friedericha teoria ostrości widzenia zastosowana w telewizorach jest błędna. Albo raczej byłoby dobrze, gdyby piksele nie były tak regularne i prostokątne: ta forma generuje szereg „drabinkowych” artefaktów wzdłuż przekątnych, zwłaszcza tych, które nie są bardzo nachylone względem linii pionowych i poziomych (klasyczny aliasing).

wm_content_small_FFPictures_8K_PerceptioGeneruje to potrzebę rozdzielczości telewizyjnej co najmniej dwa razy większej niż 4K na obu osiach, aby zapewnić, że lekko ukośne linie nie zakłócają się w 8K.

Florian zabrał nas na kilka metrów (patrz zdjęcie otwierające), co najmniej 6 lub 7, z dwóch 65-calowych telewizorów, jeden 8K i jeden 4K, na których obrócił się ruchomy wzór, z nachylonymi liniami przechylonymi z poziomego na pionowy w pewnym stopniu: rzeczywiście irytujący efekt naprzemiennej drabiny, który powoduje rodzaj efektu mory, był wyraźnie widoczny nawet z tej odległości: To demonstracja - powiedział nam Friederich - że sama teoria ostrości widzenia jest zła ”.
wm_content_small_FFPictures_8K_PerceptioCzy kiedykolwiek widziałeś postrzępiony księżyc, a nie okrągły?

Na poparcie tej tezy podał również przykład księżyca: z ziemi księżyc jest widoczny średnio pod kątem pół stopnia. Gdyby sklepienie nieba było wielkim wyświetlaczem, stosującym zasadę ostrości widzenia (zdolność do rozróżniania dwóch punktów do 1/60 stopnia), widzielibyśmy, jakby był wpisany w kwadrat o wymiarach około 30x30 pikseli.

Friederich pokazał następnie próbkowanie w dół obrazu księżyca na 32x32 pikselach: nikt nigdy nie widział tych artefaktów na krawędziach. „Oczywiście zasada jest błędna: poprawne obliczenie musi uwzględniać fakt, że jeśli kształty obiektu nie wpadną dokładnie w siatkę pikseli, zostaną one poddane podpróbce. Dlatego potrzebnych jest więcej pikseli”.

Idealna odległość oglądania 8K jest 2,5 razy większa niż wysokość
Stosując formułę zaproponowaną przez Friedericha (widoczną na slajdzie), uzyskasz idealną odległość oglądania dla telewizora 8K równą około 2,5-krotności wysokości telewizora. Co oznaczałoby co najmniej 2 metry dla 65-calowego, a co za tym idzie wzrost dla większych rozmiarów ekranu. Ale poprawa jest nadal zauważalna nawet przy odległościach 3,5-krotnych wysokości i więcej.

Ponowna modulacja tego typu sprawia, że ​​cała teoria ma idealną wielkość ekranu nieco bardziej „ludzką”: w rzeczywistości kąt widzenia, który jest najlepszym kompromisem pomiędzy możliwością oglądania sceny bez obracania głowy i wystarczająco wciągającym i wciągającym wzrokiem jest to wskazane około 45 °, podobnie jak w dobrym miejscu w kinie. Odległość widzenia 2,5 razy wysokość odpowiada około 44 °. A dla takiej wizji - mówią eksperci - lepiej mieć telewizor 8K. Jest to bardzo spójne z tym, co zostało wyrażone na ostatnim CES w Las Vegas przez Toshiyuki Ogurę, technika Sony TV, który wyjaśnił nam podczas seminarium, że 8K zmienił zasady i dał więcej realizmu obrazom nawet w odległościach większych niż „przepisane”.

Interesujące będzie, jak najszybciej, przeprowadzenie ślepego testu otwartego dla publiczności i przeprowadzenie wywiadu z naszymi czytelnikami na temat możliwości rozpoznawania i doceniania telewizji 8K nawet przy „normalnych” odległościach oglądania, aby potwierdzić, że teorie wyrażone w Nowym Jorku mają konkretność odczuwalna przez użytkowników.






0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników