Skocz do zawartości


Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Projektory kontra telewizory: Który produkt jest najlepszy dla twojego kina domowego? Czy istnieją powody, aby posiadać projektor, gdy duże telewizory


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 locoloco1

locoloco1

    Rozmowny

  • Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 795 Postów:
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 11 sierpień 2018 - 10:26

Projektory kontra telewizory: Który produkt jest najlepszy dla twojego kina domowego?
Czy istnieją powody, aby posiadać projektor, gdy duże telewizory są tak tanie? - CZ I
projector-vs-tv-720x720.jpg?ver=1.jpg

Jeśli chcesz urządzić coś na marę kina domowego, prawdopodobnie spierasz się z samym sobą o to, czy wybrać naprawdę duży telewizor, czy projektor i ekran. Z jednej strony, projektory stały się dużo jaśniejsze i bardziej przystępne w ciągu ostatnich kilku lat, ale z drugiej strony, telewizory są większe, wyraźniejsze i jaśniejsze niż kiedykolwiek dzięki rozdzielczości 4K z HDR.

Rzeczywiście, obie opcje mają swoje wady i zalety, a istnieją konkretne scenariusze, w których jedna opcja byłaby lepsza od drugiej. Aby pomóc Ci zdecydować, która z nich najlepiej będzie działać we własnym kinie domowym, przygotowaliśmy ten przewodnik porównujący projektory i telewizory. Szczegółowo opisaliśmy, jak różnią się one pod względem ceny, jakości obrazu, instalacji, jakości dźwięku i wygody.

Co można zyskać a co stracić za swoje pieniądze? Wszyscy szukamy dobrej jakości, ale kiedy mówimy o kinie domowym, to można przeliczyć ile płacisz za cal obrazu.
Mając to na uwadze, podzieliliśmy kluczowe kwestie dotyczące jakości obrazu, biorąc pod uwagę ich względne koszty zarówno dla telewizorów, jak i kombinacji projektorów i ekranów.

projectors-vs-tvs-size-lifestyle-720x720
1. Sprawa - Rozmiar

Telewizory były daleko za projektorami pod względem wielkości, ale ta różnica obecnie się bardzo spłaszczyła. Możesz dostać 85-calowy telewizor za mniej niż 16.000 zł.
Niedrogie ekrany projekcyjne mają zwykle około 100-120 cali, a można uzyskać przyzwoity projektor z solidną jasnością, dobrą reprodukcją kolorów, a nawet rozdzielczości 4K za dużo mniej niż wysokiej klasy telewizor 4K UHD, zaczynając od tak niskiej ceny jak 6000 zł. Tak więc projektory wciąż są najbardziej opłacalnym sposobem na uzyskanie dużego ekranu.

Zwycięzca: Projektor


lg-4k-tv-review-front-screen-mall-720x722. Sprawa - Jasność

Jasność jest ważnym czynnikiem w projektorach, głównie dlatego, że zależy od tego czy jest ciemne pomieszczenie, czy nie. Im więcej światła znajduje się w pomieszczeniu, tym więcej jasności potrzebujesz, aby obraz nie był mdły. Jednak wysoka jasność przyspiesza koszty projektora. Większość projektorów z rzędu 2000 USD posiada jasność od 1,500 do 3 000 lumenów , podczas gdy większość telewizorów LED o tej samej wartości z łatwością wytwarza znacznie wyższą luminancję. Zespoły projektora i ekranu muszą pracować ciężej, aby uzyskać dobry obraz z bliskiej odległości. A w przypadku niedrogiego telewizora LED jasność może być bardzo duża.
A dochodzą jeszcze kłopoty z żarówkami do projektorów polegające na tym, że z czasem przestają działać - w końcu wypalają się - i są kosztowne do zastąpienia.

Z drugiej strony, jeśli można naprawdę zaciemnić pomieszczenie do oglądania, mniej światła emitowanego przez projektor może być dość wygodne do oglądania. Mówi się, że ekrany kinowe są przyjemniejsze dla oka. Na koniec, jeśli chcesz uzyskać jasny i żywy obraz w każdym świetle, przy niewielkich kosztach utrzymania, powinieneś wybrać telewizor.

Zwycięzca: telewizor


projectors-vs-tvs-contrast-lifestyle-7203.Sprawa - Kontrast

Kontrast jest określany przez kombinację poziomów czerni i jasności. O możliwościach jasności projektora można się domyślać, patrząc na wskaźnik jego lumenów, natomiast poziomy czerni są określane głównie przez to, jak ciemne obrazy można uzyskać podczas projekcji. Oczywiście, mnóstwo mocnego światła może również zmyć ostrość obrazu telewizora, ale telewizory mogą walczyć z takim otoczeniem i zwiększać postrzegany kontrast, podczas gdy większość projektorów nie ma na to szans.
Zwycięzca: telewizor

Rozdzielczość
lg-c7-series-review-oled65c7p-oled55c7p-
4. Sprawa - Rozdzielczość

Telewizory Premium 4K, z szeroką gamą kolorów i szerokim zakresem dynamiki (znowu ten kontrast), są drogie. Ale wysokiej jakości projektory 4K HDR są bardzo drogie. Lepiej zapłacić za dobry telewizor 4K HDR i uzupełnić o system dźwiękowy - lub odtwarzacz Blu-ray Ultra HD - niż kupić wysokiej klasy projektor 4K HDR. Podczas gdy istnieją przyzwoite projektory 4K HDR dostępne za około 6-9 tyś zł, ale nie mogą one sięgać wydajności porównywalnego telewizora. Jeśli chodzi o rozdzielczość telewizory wygrywają .

Zwycięzca: telewizor


Dokładność kolorów.
lg-c7-series-review-oled65c7p-oled55c7p-Dziś nie jest już wielki problem uzyskać przyzwoity kolor z projektora. W zależności od typu projektora (DLP, 3-chipowy LCD lub LCOS) można uzyskać doskonały kolor w atrakcyjnej cenie. Z drugiej strony, telewizory nowe mają dużo możliwości i lepsze przetwarzanie, co też pozwala uzyskać najlepszy kolor ale podnosząc cenę. Najlepsze telewizory 4K mogą produkować szerszą gamę kolorów, niż większość projektorów konsumenckich, ale nowe projektory są już bardzo blisko. Dotyczy to szczególnie telewizorów wyposażonych w duży zakres dynamiki lub HDR (choć coraz częściej pojawiają się także projektory z HDR).

Jeśli chcemy spojrzeć wyłącznie na cenę do wydajności, telewizory są górą. Jeśli cena nie stanowi problemu, a możesz zainwestować dużą sumę w kontrolowane światłem pomieszczenie - projektor może uzyskać znacznie większy obraz o wyjątkowej jakości obrazu. Tak więc w tym przypadku nazwiemy to remisem.

Zwycięzca: Remis


0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników