Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Automatyczne odwracanie kolejności wierszy w kolumnie za pomocą VBA

VBA kolejność odwracanie

• Please log in to reply
No replies to this topic

#1 macer4

macer4

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 17 maj 2018 - 10:16

Witam

Mam w exce'u zeszyt , w którym mam kilka arkuszy/zakładek (cały czas powstają w nim nowe)

chciałem stworzyć makro, które w arkuszu nr 1 (Produkt A)  i  nr 2 (Produkt B) będzie wypisywać listę (prawie wszystkich nazw arkuszy).

Przykładowo zeszyt wygląda tak – nazwy arkuszy w kolejności od lewego:

Produkt A II Produkt B II Dostawa lipiec II Dostawa czerwiec II Dostawa maj II Dostawa kwiecień

Pomiędzy arkuszami „Produkct B” i „Dostawa lipiec” dopisywane są co miesiąc nowe arkusze z nazwami dostawa_miesiac.

Chciałbym więc, aby w arkuszu „Produkt A” wyświetlane były w jednej kolumnie wszystkie nazwy arkuszy poza arkuszem „Produkt B” i samym sobą. I analogicznie w arkuszu „Produkt B” wyświetlane były wszystkie nazwy arkuszy poza arkuszem „Produkt A” i samym sobą.

Mam nadzieję, że nie nakręciłem za bardzo.

Udało mi się już dojść do tego jak wypisać nazwy wszystkich arkuszy automatycznie:

Private Sub Worksheet_Activate()

For i = 3 To ActiveWorkbook.Sheets.Count

Range("A4").Offset(i - 3, 0).Value = ActiveWorkbook.Sheets(i).Name

Next i

End Sub

Wyświetlanie następuje tak jak chciałem od komórki A4 w dół.
Udało mi się również pominąć wyświetlanie dwóch pierwszych arkuszy.

Wynik wyświetlania zarówno w arkuszu „Produkt A” jak i „Produkt B” jest następujący:

A4 - Dostawa lipiec

A5 - Dostawa czerwiec

A6 - Dostawa maj
A7 - Dostawa kwiecień

Jest jednak coś czego nie potrafię zmienić otóż wyświetla mi się to w kolejności od zakładki lewej (najmłodszej) do prawej najstarszej. Tak jak powyżej.

Potrzebowałbym jednak, aby ta kolejność była odwracana automatycznie - bez manualnego podawania zakresu komórek tzn. od najstarszej do najmłodszej.

A4 - Dostawa kwiecień

A5 - Dostawa maj
​A6 - Dostawa czerwiec

A7 - Dostawa lipiec

Czy da się coś dopisać/przerobić do mojego kodu, aby automatycznie wyszukiwał koniec zapisanych wierszy w kolumnie A (przy podanym początku zakresu A4) i automatycznie odwracał tę kolumnę, aby kolejność była jaka potrzebuję.

Niestety dodanie kolumny z liczbą porządkową obok i sortowanie Z-A po niej odpada.
Zależało by mi, aby robiło to makro.

Dodatkowa informacja:
Nazwy dostaw często nie są w porządku alfabetycznym.
W arkuszu „Produkt A” i Produkt B” komórki A1 i A2 są scalone (format tekstowy), komórki A3 to też tekst. Więc odwracanie tabelki powinno być od A4 do ostatniego wykorzystanego wiersza.

Rozpisałem się, ale chciałem uściślić co i jak.

Z góry dzięki za pomoc

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników