Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
- - - - -

Odzyskiwanie danych ciężki przypadek

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 GośćKOMODO_*

GośćKOMODO_*
  • Goście

Napisany 10 październik 2011 - 15:25

Witajcie.
O pomoc proszę zazwyczaj w ostateczności i ta chwila właśnie nadeszła. Przypadek jest ciężki, gdyż problem opisałem już na jednym forum i odzew malutki.
Może idg mnine uratuje.
Opiszę wszystko dokładnie:

Problem jest z dyskiem Seagate Barracuda 7200.11 500Gb.

Zaczęło się parę dni temu. System zaczął wolniej działać, myszka przerywała a gdy wgłębiałem się w katalogi dysku system się zawieszał. Następnego dnia na dysk nie dało się wcale wejść (zwis systemu). Posprawdzałem kabelki (powymieniałem na nowe) poprzepinałem na inne porty i dałem mu odpocząć. Dysk jakby lekko ożył, ale przy próbie skopiowania z niego jakiegoś pliku prędkość kopiowania spadała do poniżej 1mb/s. z odczytywaniem było ok.
Dziś podczas grania nastąpiło zawieszenie. Po ponownym wł komp na dysk nie da się wejść. Z początku jest jako dysk lokalny E (bez nazwy ani szczegółów), a po jakimś czasie pojawia się jego nazwa wraz z inf. o ilości wolnego miejsca itp. Ale jak się chce wejść to się zawiesza.
Dysk ma tylko 1 partycję (korzystam jeszcze z dysków 2x 160gb i na jednym z nich mam system). Ten padnięty seagate służył głównie do przechowywania danych.
I tak to wygląda w teorii, po pewnym odpoczynku dysk można jedynie przeglądać ale jak się coś uruchomi lub skopiuje jest zawieszenie.

W ruch oczywiście poszedł MHDD, i 2x F4. Wynikiem tego był cały zasyp "!" i na końcu niebieski ekran z napisem
" *** CATASTROPHIC FAILURE ***
Cannot write log file, disk is full.

Wyniki eid oraz s.m.a.r.t zamieszczam na dole postu.

Ogółem wniosek taki że dysk spisany na straty. Ale zależy mi na odzyskaniu danych. Jest ich trochę bo około 300GB :(

Teraz co robiłem. Na innym forum radzili odzyskanie w postaci kopii posektorowej.
Próbowałem już:
Clonemaxx -> Nie widzi w ogóle dysków. (Próbowałem także z NTFS4DOS)
DMDE ver 2.0.0 beta -> Nie chciał się włączyć wyskakiwał błąd
DMDE ver 1.38.06 -> Tu program się uruchamia ale zamiast normalnych liter mam "chińskie krzaczki" co uniemożliwia wybranie czegokolwiek, mimo iż można iść dalej w ciemno.
Ranish Partition Manager -> Widzi dyski, ale podczas próby kopiowania wyskakuje "Error has occured during the copying".
mhdd 2.95 -> W ogóle nie widzi dysków (próbowałem z NTFS4DOS ale nic nie daje) (nowsze wersje nie mają funkcji "copy" dlatego spr starszą wersje)

I na tym się skończyło. Jestem w wielkim dołku i nie wiem co robić. Programy pod windowsem nie potrafią nic odczytać z dysku bo się zawieszają więc to też odpada.
Proszę o jakąkolwiek pomoc, jakieś porady sprawdzę każdą możliwość.

Dodaj obrazek Dodaj obrazek

#2 repylek

repylek

Very Lazy Cat

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 40386 Postów:

Napisany 10 październik 2011 - 15:55

Próbowałeś , jakiegoś Linuxa, np. Knoppixa?

[color=#0000ff;]Linkman M-24[/color]

#3 GośćKOMODO_*

GośćKOMODO_*
  • Goście

Napisany 10 październik 2011 - 16:39

Na plytce mam jedynie Ubuntu 10.10, ale nie chce się uruchomić:/
Wywala jakiś błąd
(initram's) Unable to find a medium containing a live file system

Dziwne bo na laptopie się normalnie uruchamia :/ Ma to jakieś znaczenie że wszystkie dyski mam SATA ?
Mam jeszcze starą Mandrive z 2008 ale tam tylko tryb konsolowy na którym się nie znam.
Ale jeśli programy dosowe sobie nie poradziły to da rade linux ?

#4 repylek

repylek

Very Lazy Cat

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 40386 Postów:

Napisany 10 październik 2011 - 17:02

.. jeśli programy dosowe sobie nie poradziły to da rade linux ?

Mnie się kiedyś udało właśnie Knoppixem. SATA nie ma znaczenia.

[color=#0000ff;]Linkman M-24[/color]

#5 laptokowiec

laptokowiec

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 78 Postów:

Napisany 11 październik 2011 - 09:24

Poczekaj w DMDE (najlepiej dod'owa wersja) aż dysk się "uspokoi" i wtedy spróbuj zrobić kopię.
Innej możliwości nie masz. Cągłe uruchamianie i testowanie moze jedynie go dobić.

#6 GośćKOMODO_*

GośćKOMODO_*
  • Goście

Napisany 11 październik 2011 - 12:03

laptokowiec tylko że w DMDE nie mam "ludzkich" napisów, tylko jakieś krzaczki z których nic nie wynika. Nawet bym nie wiedział co wciskam i co zaznaczam. Czekanie aż dysk się uspokoi nie zmieni tych napisów w normalne do odczytania :(
Co zauważyłem jeszcze, po dłuższej przerwie jak podłącze dysk to jest do odczytu. Można swobodnie go przeglądać, uruchomić muzykę czy zdjęcia. Ale przy próbie skopiowania zaczyna się wieszać.

Druga sprawa (w co nie mogę uwierzyć :P ) okazało się że gwarancje mam do .... DZIŚ:) dlatego do godziny 17 mogę jeszcze próbować ale po 17 jadę go oddać do sklepu. Tylko podejrzewam że później otrzymam czysty dysk (kto wie czy ten sam) i danych na pewno nie odzyskam :(

#7 retres

retres

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 31 sierpień 2012 - 23:26

Zabrzmi to moze smiesznie, ale a ten "ciezki" przypadek polecilbym polskie narzedzie - StrongRecovery. Jezeli sytuacja jest naprawde kiepska, to pozostaje nam liczyc, ze odzyska sie cos z plikow RAW, albo z dysku (woluminu), albo z dysku fizycznego. Program polecam, bo sam odzyskalem dane po akcji "recovery", gdzie pokrylem poprzedni system...

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników