Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Brak dostępu do partycji C: - nieznana partycja

• Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 wojtek7774

wojtek7774

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 10 wrzesień 2009 - 18:36

Witam
Posiadam dysk twardy: Western Digital 400;
- pojemność: 40 GB;
- podział na dwie partycje: C i D (obie FAT 32).
System operacyjny: Windows XP Professional SP2.

Mam taki problem, gdyż niedawno, ze względu na częste resetowanie komputera (ponieważ prąd był wyłączany dość często w elektrowni w dniu uszkodzenia Windowsa) podczas próby uruchomienia systemu Windows pojawił się napis: brak pliku C:\Windows\System32\Config\System - i prośba o naprawienie ("r") przez płytkę z Windowsem.
Kłopot polega na tym, że kiedy wszedłem na dysk C:\ z innego dysku na komputerze, z którego teraz piszę, to nie mogłem zamienić plików uszkodzonych na pliki z folderu C:\Windows\Repair, gdyż pojawiała mi się opcja tylko formatowania podczas dwukrotnego kliknięcia na ikonę dysku. Wchodziłem na dysk z uszkodzonym systemem przez bootowalną płytę Ubuntu (Linux), ale ten w ogóle nie widzi mojej partycji C:\ z niedziałającym systemem.
Później wpadłem na pomysł że mogę zainstalować system z płytki Windows XP obok uszkodzonego systemu na C:\ bez formatowania plików ale tu okazało się to o czym nie wiedziałem wcześniej, że partycja jest nieznana! Dlatego przed instalacją "płytka każe" mi sformatować C:\ bez opcji: Zachowaj bieżące pliki bez zmian.
Dysk jest podzielony na dwie partycje: C:\ i D:\
D:\ podczas próby instalowania nowego systemu Windows jest widziana poprawnie jako FAT 32, C:\ to też FAT 32, ale jest widzialna jako:
Partycja:
(nieznana)
Proszę o pomoc, ponieważ na pulpicie, oraz w folderze Moje dokumenty, znajdują się ważne pliki.
Czytałem na forum: https://forum.idg.pl...ml#entry1249305
że można nadać partycji poprawną tabelę partycji, nie niszcząc danych.
Nie potrafię tego zrobić, dlatego proszę o pomoc i z góry dziękuję

#2 hose856

hose856

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 11 wrzesień 2009 - 12:38

Witam Wojtku.

Rozwiązaniem Twojego problemu może zająć się program Test Disk:

http://www.cgsecurit...g/wiki/TestDisk (informacje)

http://www.cgsecurit...stDisk_Download (download)

Jest to bardzo dobre, darmowe i potężne narzędzie (ale trzeba używać rozważnie).
Dostęp do danych będzie możliwy w późniejszym etapie naprawy, więc dokładnie zapoznaj się z instrukcją, którą Ci napisałem.

Przyjmuję, iż korzystasz z innego komputera i masz możliwość podpięcia dysku.

Co zrobić:

Podepnij dysk do innego komputera, zrób screen z Zarządzania dyskami (Panel Sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami).

Załącz screen do postu (maksymalny rozmiar pliku 500 KB).

Ściągnij program Test Disk (odpowiedni dla używanej teraz wersji systemu) i uruchom go (na koncie administratora, plik testdisk_win.exe).

Na samym początku wybierasz: Create i wciskasz enter.

Dodaj obrazek

Później z listy dysków wybierasz swój podłączony dysk twardy i wciskasz enter.

Dodaj obrazek

Później wybierasz typ tabeli partycji (w twoim przypadku Intel - Intel/PC Partition), wciskasz enter.

Dodaj obrazek

Następnie wybierasz Analyse.
Program przedstawi Ci listę partycji oraz powiązane z nimi problemy (zrób wtedy screen ALT+PRINTSCREEN, aby screen dotyczył tylko aktywnego okna TestDisk).

Dodaj obrazek

Wybierasz Quick Search (czasami jest pytanie o skanowanie partycji związanych z Vistą, wpisujesz literke Y ), zatwierdzasz enterem i czekasz aż sprawdzanie dobiegnie końca.

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Po zakończeniu skanowania również zrób screen.

Dodaj obrazek

Teraz sprawdź, która z wersji opisanych poniżej pasuje do Ciebie i zastosuj się do 1 lub 2.

(1.) Jeżeli przedstawiona lista znalezionych partycji będzie się zgadzać (czyli 2), to jest OK.
Wtedy najedź strzałkami na partycję 1 i 2, wciśnij literkę p na klawiaturze i sprawdź, czyli wylistują Ci się pliki z partycji (zarówno 1 jak i 2 - literka p to listowanie plików/folderów, aby wyjść wpisujesz literkę q, wybierasz druga partycję i robisz również próbę listowania plików/folderów).

Dodaj obrazek

(2.) Jeżeli program nie znajdzie partycji C: wciskasz enter, wybierasz Deeper Search i enter.

Dodaj obrazek

Po przeskanowaniu najedź strzałkami na partycję 1 i 2, wciśnij literkę p na klawiaturze i sprawdź, czyli wylistują Ci się pliki z partycji (zarówno 1 jak i 2 - literka p to listowanie plików/folderów, aby wyjść wpisujesz literkę q, wybierasz druga partycję i robisz również próbę listowania plików/folderów).

Dodaj obrazek

Po wykonaniu tych kroków wróć na forum, odpisz jak się sytuacja przedstawia, udostępnij screeny (lista partycji zaraz po uruchomieniu programu oraz po wykonaniu skanowania, z zarządzania dyskami), czy listowanie plików jest możliwe i zadecydujemy co zrobić.

Aby wyjść z programu wybierasz Quit i enter.

Pozdrawiam.

#3 Henio_Jastrząbek

Henio_Jastrząbek

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 31 Postów:

Napisany 11 wrzesień 2009 - 20:48

Przede wszystkim podaj SMART tego dysku !!!
Jeżeli jest on uszkodzony to skanowanie go, może tylko pogorszyć sprawę.

Podaj screen partycji programem DMDE (poczytaj o nim na googlach)
Z Testdisk-iem to dał bym sobie na razie spokój, tym bardziej że obie partycje są widoczne. To dobry program tylko w tej sytuacji można nim pogorszyć sprawę

#4 wojtek7774

wojtek7774

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 13 wrzesień 2009 - 21:44

Przede wszystkim podaj SMART tego dysku !!!
Jeżeli jest on uszkodzony to skanowanie go, może tylko pogorszyć sprawę.

Podaj screen partycji programem DMDE (poczytaj o nim na googlach)
Z Testdisk-iem to dał bym sobie na razie spokój, tym bardziej że obie partycje są widoczne. To dobry program tylko w tej sytuacji można nim pogorszyć sprawę

Dziękuję za odpowiedź
W załączniku zdjęcia:
- od ScreenShot001 do ScreenShot004 dla użytkownika hose856
- ScreenShot005 dla użytkownika Henio_Jastrząbek

Do hose856:
Nie robiłem skanowania, Deeper Search, gdyż użytkownik Henio_Jastrząbek przestrzegał przed skanowaniem, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia partycji. Zatrzymałem się w miejscu gdzie (niestety) widoczna jest tylko partycja D:\

Do Henio_Jastrząbek:
Co to jest SMART dysku, gdzie mogę znaleźć informacje na temat tego w komputerze?
Na zdjęciu z DMDE (w załączniku ScreenShot005) widać że moja uszkodzona partycja to (poznałem po wielkości): FAT 32 (OC) 9.77 GiB

Załączone pliki

#5 Henio_Jastrząbek

Henio_Jastrząbek

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 31 Postów:

Napisany 13 wrzesień 2009 - 22:01

SMART z programu CristalDisk http://crystalmark.i...fo/index-e.html
lub programem Victoria http://www.elektroda...pic1367155.html

TestDisk zostaw już w spokoju, logikę dysku masz OK.

#6 wojtek7774

wojtek7774

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 14 wrzesień 2009 - 19:00

SMART z programu CristalDisk http://crystalmark.i...fo/index-e.html
lub programem Victoria http://www.elektroda...pic1367155.html

TestDisk zostaw już w spokoju, logikę dysku masz OK.

SMART z programu Victoria 4.46b poniżej:

Załączone pliki

#7 Henio_Jastrząbek

Henio_Jastrząbek

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 31 Postów:

Napisany 14 wrzesień 2009 - 20:19

Masz najprawdopodobniej uszkodzone sektory na dysku (na czerwono na dole), a przynajmniej sektory oczekujące na remapowanie (197)
Nie jest ich dużo, ale to one mogą być powodem problemów z dyskiem, uszkodzona również wydaje się taśma (199). Taśmę trzeba wymienić na nową, sprawdzić czy obecna dobrze jest wsadzona do dysku i płyty głównej.
To jest chyba początek końca tego dysku, należy pomyśleć nad jego wymianą. Sprawdzaj co jakiś czas SMART, czy liczba błędów rośnie, daj znać co zaobserwowałeś
Przed naprawianiem dysku należy zrobić kopie posektorową dysku, inaczej przy próbie naprawiania można uszkodzić kolejne sektory, czyli kolejne dane.
Po zrobieniu kopii w programie DMDE wybierz partycje FAT32 9 GB, tą którą utraciłeś i kliknij OTWÓRZ WOLUMIN, zobacz czy widoczne są dane z dysku.

Poniżej opis do SMART

197 Current Pending Sector Count Krytyczny: Tak
Bieżąca ilość niestabilnych sektorów (oczekujących na remapowanie). Wartość RAW tego atrybutu wskazuje na łączną ilość sektorów oczekujących na rempowanie. Później, kiedy część z tych sektorów uda się odczytać, wartość jest zmniejszana. Jeśli błędy występują ciągle podczas próby odczytu niektórych sektorów, dysk podejmie próbę odzyskania danych, przeniesienia ich do zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego) i oznaczenia sektora jako remapowany. Jeśli wartość tego atrybutu wynosi zero, wskazuje to, że stan powierzchni dysku jest zły.
Pozycje nr 196 i 197 informują też o złym stanie powierzchni talerza(y) tego dysku

198 Uncorrectable Sector Mount (Offline scan UNC sectors) Krytyczny: Tak
Ilość nie korygowalnych błędów. Wartość RAW tego atrybutu wskazuje łączną ilość nie korygowalnych błędów podczas odczytu/zapisu sektora. Wzrost wartości tego atrybutu wskazuje na ewidentne defekty powierzchni dysku i/lub problemy z podsystemem mechanicznym dysku.

199 UltraDMA CRC Error Count Krytyczny: Nie
Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC (CRC Interfejsu) podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA.
parametr sugerujący uszkodzenie taśmy

200 Write Error Rate (Multi Zone Error Rate) Krytyczny: Nie
Częstość błędów zapisu. Atrybut ten wskazuje na łączną ilość błędów zapisu podczas zapisywania sektora. Im wyższa wartość RAW, tym gorszy stan powierzchni dysku i/lub mechanicznego podsystemu.

#8 wojtek7774

wojtek7774

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 15 wrzesień 2009 - 20:01

No to nieciekawa informacja.
Żeby zrobić kopię posektorową dysku, potrzebuje drugi dysk. Do tego jeśli drugi dysk ma 40 GB i nawet tylko sam system operacyjny, to już się zmniejsza ilość miejsca, czyli wychodzi na to że muszę kupić drugi większy dysk (co najmniej 80 GB)?

#9 Henio_Jastrząbek

Henio_Jastrząbek

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 31 Postów:

Napisany 16 wrzesień 2009 - 17:10

Przy odzyskiwaniu danych zawsze powinno się zrobić kopie uszkodzonego dysku, nawet jeżeli dysk wydaje się sprawny. To tak dla bezpieczeństwa danych, ponieważ zawsze można się pomylić, czy nagły brak prądu i można wszystko naprawdę stracić. Twój dysk już nie jest pewnym dyskiem no i ma przecież już swoje lata, wszystko się zużywa i tak naprawdę polecam ci wymianę dysku.
Stary dysk może ci pochodzić jeszcze miesiąc, a może i kilka lat pochodzić. Ja mam dysk, który sypnął błędami trzy lata temu, ma bad sektory, ale odzyskałem dane, sformatowałem go i chodzi do teraz (prawie codziennie włączany). Od trzech lat nic się z nim nie dzieje, ale cały czas mam kopie danych, które są na tym dysku.
Jeżeli używasz swojego dysku to kontroluj SMART, odczytaj go jeszcze raz i podaj świeżego SMARTA

Jeżeli chcesz zaryzykować danymi i bez kopii posektorowej odzyskać dane to w programie DMDE otwórz ekran partycji, zaznacz partycje którą utraciłeś, to jest chyba 9 GB i kliknij Skan dla FAT. Po skanowaniu powinieneś zobaczyć dane. Jednak odzyskać można w wersji free tylko pliki a nie katalogi.
Pamiętaj jednak, że takie skanowanie twojego dysku może go uszkodzić jeszcze bardziej

Żeby zrobić kopie posektorową, potrzebujesz dysk co najmniej 40 GB i ilość sektorów co najmniej 78 165 359. Jeżeli chcesz wykonać kopie na dysk, na którym już coś jest to musi być na nim oczywiście 40 GB wolnego

#10 wojtek7774

wojtek7774

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 17 wrzesień 2009 - 10:30

Dzięki za odpowiedź.
Na innym dysku mam niestety też dane, czyli muszę kupić większy dysk (80 GB). Nie chcę ryzykować utratą danych.
Powiedz mi jakiej firmy polecasz dyski, i jeśli był by to dysk używany, czy za pomocą SMART z programu DMDE widać wystarczająco czy dany dysk nadaje się do użytku? (Powiedzmy że przed zakupem przetestował bym taki dysk programem DMDE).
Jeszcze jedna niedobra wiadomość: "Jednak odzyskać można w wersji free tylko pliki a nie katalogi."
Tzn. że jeśli mam jakiś folder na pulpicie a w nim pliki, to nie odzyskam tych plików?

Wiesz, zastanawiam się czy nie dałoby się w ten sposób - https://forum.idg.pl...ml#entry1249305
Widać jak użytkownik: okzo okzo - naprawia tabelę partycji.
Jeśli możesz odpowiedz mi na pytanie powyżej (odnośnie katalogów w DMDE), i -
potrafisz naprawić tabelę partycji?

#11 Henio_Jastrząbek

Henio_Jastrząbek

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 31 Postów:

Napisany 17 wrzesień 2009 - 17:15

Dzięki za odpowiedź.
Na innym dysku mam niestety też dane, czyli muszę kupić większy dysk (80 GB). Nie chcę ryzykować utratą danych.
Powiedz mi jakiej firmy polecasz dyski, i jeśli był by to dysk używany, czy za pomocą SMART z programu DMDE widać wystarczająco czy dany dysk nadaje się do użytku? (Powiedzmy że przed zakupem przetestował bym taki dysk programem DMDE).
Jeszcze jedna niedobra wiadomość: "Jednak odzyskać można w wersji free tylko pliki a nie katalogi."
Tzn. że jeśli mam jakiś folder na pulpicie a w nim pliki, to nie odzyskam tych plików?

Wiesz, zastanawiam się czy nie dałoby się w ten sposób - https://forum.idg.pl...ml#entry1249305
Widać jak użytkownik: okzo okzo - naprawia tabelę partycji.
Jeśli możesz odpowiedz mi na pytanie powyżej (odnośnie katalogów w DMDE), i -
potrafisz naprawić tabelę partycji?

Z pomocą SMART możesz odczytać stan dysku, ale czy aż tak nisko cenisz swoje dane, żeby kupować używany dysk?
Ty nie masz uszkodzonej tablicy partycji. U ciebie najprawdopodobniej jest uszkodzony MFT, a to już jest trudniejsze do naprawy i tak naprawdę trzeba by mieć dysk przed sobą lub zdalne połączenie z kompem do którego jest wpięty dysku.
Żeby coś takiego naprawić na forum, pisząc tobie co masz zrobić, to zajmie mnóstwo czasu, to niewykonalne.

Natomiast twój dysk jest bardzo niepewnym dyskiem i najpierw kopia posektorowa, a dopiero potem próba naprawienia MFT. Inaczej jest ryzyko dalszego uszkodzenia w trakcie naprawy, a potem to już można zapomnieć o danych.

DMDE odzyskuje pliki to oznacza że w wersji 1.39 można odzyskać wszystkie pliki w katalogu, pojedynczo lub razem, a nie sam katalog. Jeżeli masz 100 katalogów to niestety trzeba odzyskiwać z każdego katalogu osobno pliki. Jezeli w katalogu masz np. 2000 zdjęć to odzyskasz je "jednym kliknięciem" i możesz przenieść na inny dysk, ale nie odzyskasz całego katalogu jednym kliknięciem. DMDE jako free odzyskuje tylko pliki

#12 Nirvanowiec

Nirvanowiec

Specjalista odzyskiwania danych hddrecovery.pl

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 791 Postów:

Napisany 18 wrzesień 2009 - 06:49

U ciebie najprawdopodobniej jest uszkodzony MFT, a to już jest trudniejsze do naprawy i tak naprawdę trzeba by mieć dysk przed sobą lub zdalne połączenie z kompem do którego jest wpięty dysku.

W Fat32 ?

#13 wojtek7774

wojtek7774

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 20 wrzesień 2009 - 20:20

Zdalne połączenie, dlaczego nie.
Myślałem o tym wcześniej.
W końcu tę osobę to uratowało: https://forum.idg.pl...ml#entry1249305

W Fat32 ?

No to.. jak to jest z tym wszystkim, co jest uszkodzone na tej partycji C:\, tabela partycji, czy.. MFT?
Nirvanowiec, co Ty o tym sądzisz?

#14 Nirvanowiec

Nirvanowiec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 791 Postów:

Napisany 20 wrzesień 2009 - 22:20

Ja sadze o tym tyle ze w FAT32 nigdy nie myło MFT ;)
Pamiętaj zdalne połączenie to udostępnienie możliwości pracy z dyskiem prawie ze fizycznie.Często była właśnie ta metoda wykorzystywana przez okzo czy mnie by odzyskać dane userów.
Pytanie tylko co może zrobić zdalnie osoba która w FAT32 szuka MFT...

#15 Henio_Jastrząbek

Henio_Jastrząbek

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 31 Postów:

Napisany 21 wrzesień 2009 - 15:00

Ja sadze o tym tyle ze w FAT32 nigdy nie myło MFT ;)
Pamiętaj zdalne połączenie to udostępnienie możliwości pracy z dyskiem prawie ze fizycznie.Często była właśnie ta metoda wykorzystywana przez okzo czy mnie by odzyskać dane userów.
Pytanie tylko co może zrobić zdalnie osoba która w FAT32 szuka MFT...

Oczywiście, że w FAT32 nie ma MFT, MFT Mirror...
Sorry..... to jest pomyłka, nie musisz się tak od razu unosić. Pomagałem w tym czasie kilku osobom i przeoczyłem że jedna z nich miała FAT, a nie NTFS.
Niestety nie widać wszystkich odpowiedzi na jednej stronie, jak to jest na innych forach i stąd pewnie te niedopatrzenie z mojej strony.
A zdalne połączenie i próba przeskanowania scan FAT w DMDE z pewnością nie zaszkodzi (konieczna kopia wcześniej).
Wiedza, którą posiadasz z pewnością jest dużo większa, dlatego też proszę samemu pomóc koledze.

#16 wojtek7774

wojtek7774

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 21 wrzesień 2009 - 21:30

Nirvanowiec mam do Ciebie pytanie, na pewno znasz dobrze okzo okzo, z tego co wiem od dłuższego czasu nie wchodzi na forum, próba skontaktowania się z nim niestety się nie powiodła (przez mail). Ale jak Ty tu jesteś, to czy mógłbyś mi pomóc naprawić tabelę partycji?

#17 Nirvanowiec

Nirvanowiec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 791 Postów:

Napisany 22 wrzesień 2009 - 07:33

Henio_Jastrząbek / Damian_ widzisz to samo myślę co i ja jak sam dysk juz postawił w listę oczekujących na remap 8 sektorów co nie obowiazkowo oznacza ze tylko 8 takich sektorów jest uszkodzonych to jakakolwiek praca na tam dysku jest bardzo niebezpieczna i wykonanie kopi jest tutaj podstawa.
Chodziarz by wykonanie kopi posektorowej tylko tej partycji z której trzeba odzyskać dane.

#18 Henio_Jastrząbek

Henio_Jastrząbek

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 31 Postów:

Napisany 22 wrzesień 2009 - 12:27

Jak najbardziej kopia posektorowa, racje że kopia tylko partycji z której chcemy odzyskać dane, zmniejszy ryzyko utraty danych. Pisałem o kopii chyba z trzy razy, że jest konieczna i w większości (choć doświadczenie jeszcze niewielki) spotkałem się z tym, że ludzie nie chcą robić kopii i sami ryzykują próbując naprawić, co kończy się różnie. Wiele postów kończy się, że trzeba zrobić kopie posektorową i nie wiadomo co dalej z tym dyskiem się działo.
Dlatego połączenie zdalne, bo odnoszę wrażenie że mając większą wiedzę od osoby proszącej o pomoc, mniej ryzykujemy danymi, niż by ta osoba sama miała się uczyć na swoim dysku np. cały czas obserwując postęp skanowania i monitorują SMART czy pojawiają się nowe sektory do remapowania, niekoniecznie doprowadzając skanowanie do końca. Dodatkowo jeżeli wtedy pomyliłem osoby i myślałem że kolego Wojtek ma NTFS to kilkusekundowy skan, do czasu znalezienia MFT, potrafi uratować znaczna część danych.

Dlatego Wojtek7774 najpierw kopia posektorowa, rzeczywiście lepiej dmuchać na zimne niż utracić dane całkowicie. A swoją drogą Damian_ - dobre! więc pewnie zorientowałeś się w mojej bezinteresowności. Napisz mi na maila jak???
I przy okazji, bo pierwszy raz mam przyjemność, to WIELKI DZIĘKI dla Ciebie i kolegi Okzo za bezinteresowne przekazanie wiedzy, która i mi rok temu uratowała dane :rolleyes:

#19 wojtek7774

wojtek7774

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 22 wrzesień 2009 - 19:21

Dobrze, tak więc biorę się za zakup dysku 80 GB. Wolę zrobić dla pewności kopię dwóch partycji, jakby coś poszło nie tak.
Jakiej firmy dyski polecacie?
Rozumiem że: kopia posektorowa dysku, tzn. że gdyby partycja się uszkodziła, wtedy za pomocą programu który zrobił kopię, będę mógł/musiał przywrócić dysk do stanu w momencie zapisania kopii posektorowej (wszystkie pliki będą na swoim miejscu, jak w tej chwili, tzn. program będzie nadpisywać pliki na 40 GB z dysku 80 GB do stanu pierwotnego)?

#20 wojtek7774

wojtek7774

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 16 Postów:

Napisany 28 wrzesień 2009 - 23:12

Udało mi się "dorwać" do dysku 40 GB.
Tak więc na niego będę robił kopie posektorową.
Widzę że nikt nie odpowiedział na mój poprzedni post...
Nirvanowiec czy kopię posektorową polecasz mi zrobić za pomocą programu, który znalazłem na Twojej stronie: http://www.nirvanowi...a.pl/copyr.html?

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników