Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie

Galeria /rafal735r/

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 rafal735r

rafal735r

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3380 Postów:

Napisany 27 August 2009 - 08:37 AM

Zakladam swoja galerie. W zasadzie to nie mam zbyt dobrego aparatu i zdjec ale wrzucam. Na poczatek jedno z mazurskich jezior. Zdjecia w panoramie 1024px. Zdjecia nie przerabiane, tylko zmniejszone.

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodano 27-08-2009 09:37:43:

Ciag dalszy:
Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

#2 bociek666

bociek666

Nie mam nic mądrego do powiedzenia

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 27 August 2009 - 12:53 PM

Zachód słońca, jakieś jezioro, jakieś krzaki, jakiś kwiatek... Centralne kadry, przypadkowe kompozycje...

Ale nie są to bynajmniej nieudolne HDRy, więc chwała Ci za to.

Próbuj dalej, trenuj, podpatruj lepszych od siebie. A jak będziesz chciał wrzucić kolejną paczkę piętnastu fot łabędzi i krzaków to na chwilę zatrzymaj kursor nad okienkiem "Dodaj odpowiedź", zrób selekcję jeszcze raz i pokaż nam 2-3 najlepsze...

#3 rafal735r

rafal735r

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3380 Postów:

Napisany 27 August 2009 - 13:14 PM

Szczeze mowiac to ja sie nie znam, ale jak popatrzylem na twoje zdjecia to tez nic w nich nie widze poza wymazanym bialym tlem i ludzmi na srodku. Pomijajac mozliwosci aparatu. Wiec dalej nie wiem na czym polega sztuka "dobrej" fotografii.

#4 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 27 August 2009 - 13:32 PM

Wypowiem się jako miłośnik fotografii krajobrazowej i typowo widoczkowej.
Prawdę mówiąc uda mi się zrobić tylko kilka w miarę dobrych kadrów w roku, które nadawałyby się do jakiejkolwiek publikacji, z bardzo prostego powodu.
Ciężko zrobić dobre zdjęcie krajobrazowe w bliskim otoczeniu domu i to w takich godzinach.
Sam najczęściej fotografuje na wyjeździe, będąc np w górach.
Należy znaleźć odpowiedni motyw i być w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie (pora dnia i pogoda ma znaczenie).

Oczywiście nie mówię, że w bliskim otoczeniu nie można zrobić udanych krajobrazowych zdjęć, jednak należy wtedy zaprezentować coś więcej niż sam pstryk.
Tutaj jest przykład zdjęć w miejscach, którymi dysponuje prawie każdy:
http://piotrekbula.digart.pl/digarty/

Przepraszam, że tak przydługo, ale chciałem się wypowiedzieć na temat takich zdjęć - nie zawsze i nie w każdych warunkach można zrobić coś udanego.
Wiem nareszcie czym chciałbym być, kiedy dorosnę. Kiedy dorosnę chciałbym być małym chłopcem.

#5 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 27 August 2009 - 14:21 PM

Szczeze mowiac to ja sie nie znam, ale jak popatrzylem na twoje zdjecia to tez nic w nich nie widze poza wymazanym bialym tlem i ludzmi na srodku. Pomijajac mozliwosci aparatu. Wiec dalej nie wiem na czym polega sztuka "dobrej" fotografii.

Komentarz odwetowy... he he... na dodatek nie w tym wątku co trzeba.

Ja nie puszę się jako reprezentant "sztuki", a wspomniane przez Ciebie białe tło jest tylko sposobem prezentacji tematu zdjęcia. I nie jest to tło wymazane, a oświetlone... to jest taka subtelna różnica.

Co rusz powstaje tutaj galeria z kwiatkami, krzakami, widoczkami... ale mało która urzeka czymkolwiek. Żeby prosty temat mógł chwycić to powinien być odpowiednio przygotowany - tak jak wspomniał Kapitan - nietypowe ujęcie, odpowiednia pora dnia, kolory...

Takich galerii jak Twoja istnieje miliony - każdy jak wypakuje z pudełka nowy aparat, wybiega do ogródka, zapełnia kartę pamięci kwiatkami, zachodami słońca, pilotami TV, kapslami... po czym nie bacząc na nikogo wystawia je "wszystkie" tak jakby chciał powiedzieć "Łoooo! Patrzcie jakie mój aparat słitaśne fotki robi!"...

Nie, nie - aparat sam zdjęć nie robi. Przyciskanie spustu przychodzi łatwo, to nic nie kosztuje... na kartach zmieszczą się przecież terabajty "fotek". Teraz każdy pstryka - gdzie popadnie... ale nie myśl, że przyciśnięcie spustu nawet na wypasionej lustrzance uczyni powstałe zdjęcie dobrym.

Rusz się gdzieś, pomyśl co chcesz sfotografować, naucz się zauważać światło... nie klep na oślep.

A galeria zlinkowana przez Kapitana... niech ona będzie dla Ciebie pewną wskazówką.

#6 rafal735r

rafal735r

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3380 Postów:

Napisany 27 August 2009 - 18:31 PM

Wlasnie ten link mnie troche smieszy. Nie uwazacie ze takie przerabiane zdjec jest troche nie na miejscu? Wszystko jest takie zretuszowane ze wyglada jak z bajki. Moim zdaniem takie cos to przeginanie. Ale moze teraz na tym polega fotografia, bo kiedys nie bylo takich bajerow.

Zebym umial sie poslugiwac takimi programami to z tego zdjecia tez bym mogl zrobic cos niesamowitego, a tak to tylko zwykle zdjecie. Szare kolory, bez blasku itp:
Dodaj obrazek

Dodano 27-08-2009 19:31:25:

Ale nie są to bynajmniej nieudolne HDRy, więc chwała Ci za to.

A co to jest ten HDR?

#7 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 27 August 2009 - 19:49 PM

Wiesz, nie zawsze to co wypluwa aparat jest fotografią ostateczną. Za czasów analogowej fotografii, wywoływanie też nie polegało tylko "prawidłowym" wywołaniu - często i gęsto była to zabawa z różnymi naświetlaniami, kontrastami, itp.

To co wychodzi z aparatu to jedno, a tzw. post-processing to drugie.

Nie mogłem się powstrzymać... nie jestem miszczem Photoshopa, ale w wolnej chwili trochę się pobawiłem - Dodaj obrazek

A HDR... jak wpiszesz w google to otrzymasz trzynaście pierdylionów stron na ten temat...

#8 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 27 August 2009 - 19:51 PM

Zdjęcie które podałeś ma potencjał, brakuje mu obróbki, a przecież jest to integralna część fotografii (stosowali ją wcześniej, na długo przed pojawieniem się cyfrowych technologii).

Edit:
Po napisaniu posta zobaczyłem obrobione przez Boćka zdjęcie.
Mi się podoba, na pewno nie jest przesadzone :)
Wiem nareszcie czym chciałbym być, kiedy dorosnę. Kiedy dorosnę chciałbym być małym chłopcem.

#9 Abigaill

Abigaill

głos w niczyjej sprawie

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6237 Postów:

Napisany 27 August 2009 - 20:29 PM

Rafal - nie przejmuj się gadaniem Boćka, wprawdzie man rację w tym co pisze ale najczęściej robi to bardzo ostro.
jeśli interesuje cię fotografia, wiesz co chcesz uwiecznić to poczytaj troszeczkę na temat kompozycji i pstrykaj. pstrykaj i przeglądaj, wybieraj te które wydają ci się najciekawsze, nawet jak nam się nie będą podobały.

co do linku - Kpt, obrazki świetne ale czy to jeszcze jest fotografia? właściwie ta osoba mogła by nie wychodzić z domu a tworzyć obrazy od zera przy komputerze.
[*][*]
PW - wyłączone do odwołania
dziękuję wszystkim za te kilka lat na forum, pomoc i mile spędzony czas. to by było na tyle.
gdyby ktoś mnie szukał, szukaj

#10 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 27 August 2009 - 20:49 PM

co do linku - Kpt, obrazki świetne ale czy to jeszcze jest fotografia?

Wg mnie tak.
Trzeba mieć odpowiednie warunki do takiego zdjęcia, bez odpowiedniego materiału = zdjęcia o świcie o odpowiedniej kompozycji, nie uzyska się tak bajkowego klimatu.
Wydaje mi się, że w procesie tworzenia takiego zdjęcia najmniej energii idzie na obróbkę a najwięcej w dostanie się w odpowiednie miejsce w odpowiednim czasie.
Z byle gniotu strzelonego "przy okazji" nie zrobi się cuda. Do tego byłby potrzebny co najmniej magik PS'a.

#11 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 27 August 2009 - 22:11 PM

Można takie foty jak z Kapitańskiego linka osiągnąć bez tykania PSa...

Zazwyczaj jest to kwestia nałożenia na obiektyw kilku - kilkunastu filtrów połówkowych o różnym zabarwieniu... Oczywiście nie każdy jest maniakiem filtrów, ale wielu z nas jest maniakiem fotografii i wielu z nas ma program graficzny na kompie ... Efekt podobny. A liczy się efekt ostateczny, a nie czym i jak, czyż nie?

Przykład - klik - fota ustrzelona sprzętem z połówkami na szkle...

#12 rafal735r

rafal735r

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3380 Postów:

Napisany 28 August 2009 - 05:40 AM

Nie mogłem się powstrzymać... nie jestem miszczem Photoshopa, ale w wolnej chwili trochę się pobawiłem - Dodaj obrazek

Kur... ale te zdjecie teraz wyglada. Trudno takie cos osiagnac? Tez tak chce :P

Szczeze mowiacv to aparat mam od pol roku. Wczesniej zdjecia robilem telefonem, ktore nie wygladaja za dobrze. Np:
Tym np dodalkem troche kontrastu i nasycenia, na taki "tuning" mnie tylko stac :)

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Ostatnie chyba naciekawsze, ale brak na nim slonca bo akurtat zaszlo z tego co pamietam...

Na fotografi to sie nie znam, nie wiem jak kadrowac to co fotografuje itp. Robie jak mi w miare wygodnie.

#13 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 28 August 2009 - 08:41 AM

Na forum umieszczamy zdjęcia w całości, a nie linki do zdjęć - poprawiłem.

W ostatnim nie pasuje mi właśnie kadrowanie, przez nie zdjęcie wygląda nieciekawie.

Jest dużo książek i stron internetowych poświęconych kompozycji zdjęć, warto poczytać.

#14 rafal735r

rafal735r

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3380 Postów:

Napisany 29 August 2009 - 12:42 PM

Moglby mi ktos przerobic te zdjecie podobnie jak te z gory?
Dodaj obrazek

I moze cos z tym dalo by sie zrobic?
Dodaj obrazek

#15 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 29 August 2009 - 18:59 PM

Na szybko coś spróbowałem.

Na pierwszym niestety jest za mało informacji (olbrzymia część zdjęcia znajduje się w absolutnym cieniu).
http://img19.imagesh...00/wodamala.jpg

Drugie zdjęcie jest nawet nawet, szkoda tylko tych przepałów na niebie.
http://img243.images...184/mostekk.jpg

#16 Gośćkonrad1991_*

Gośćkonrad1991_*
  • Goście

Napisany 29 August 2009 - 19:39 PM

Mistrzem PS nie jestem, ale też się chwilkę pobawiłem:
http://knrdk.ovh.org...rafal735r-1.jpg
http://knrdk.ovh.org...rafal735r-2.jpg

#17 rafal735r

rafal735r

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3380 Postów:

Napisany 30 August 2009 - 10:22 AM

Dziekowa.
A da rade cos z ta ważką zrobic zeby byla bardziej widoczna? Dolozylem jej troche kontrastu i nasycenia, ale malo to pomoglo:
Dodaj obrazek

#18 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 30 August 2009 - 10:35 AM

Wyostrzyłeś zdjęcie po pomniejszeniu ? Szkoda, że ważka i deski znajdują się w jednej płaszczyźnie i GO. Inaczej miałbyś rozmyty plan a sam owad eksponował by się lepiej.
Kolejną sprawą jest zbliżona kolorystyka skrzydeł i tułowia do drewna, przez co tylko odwłok znacząco się wyróżnia. Obróbka to nie wszystko :)

#19 Tapta

Tapta

Wielki Władca Hadronów

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 21273 Postów:

Napisany 18 September 2009 - 18:44 PM

:lol2: !!

(...)
co do linku - Kpt, obrazki świetne ale czy to jeszcze jest fotografia? właściwie ta osoba mogła by nie wychodzić z domu a tworzyć obrazy od zera przy komputerze.

Nie zgodzę się, opracowano tylko świetne fotografie.

Można takie foty jak z Kapitańskiego linka osiągnąć bez tykania PSa...

Zazwyczaj jest to kwestia nałożenia na obiektyw kilku - kilkunastu filtrów połówkowych o różnym zabarwieniu... Oczywiście nie każdy jest maniakiem filtrów, ale wielu z nas jest maniakiem fotografii i wielu z nas ma program graficzny na kompie ... Efekt podobny. A liczy się efekt ostateczny, a nie czym i jak, czyż nie?

Przykład - klik - fota ustrzelona sprzętem z połówkami na szkle...

Mydło i mąka :lol:
Jeżeli możesz przeczytać powyższą wypowiedź, to siedzisz zbyt blisko monitora. Chroń oczy!

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników