Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Aristo Smart 400 - wrażenia

• Please log in to reply
157 replies to this topic

#1 Drakor

Drakor

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 24 April 2005 - 20:39 PM

W nawiązaniu do mojego wcześniejszego wątku (http://www.idg.pl/forum/thread.asp?ForumID=19&TopicID=14956) chciałbym w niniejszym wątku opisać swoje doświadczenia z użytkowania Smarta 400, którego kupiłem na początku kwietnia. Przepraszam, że nie pisałem wcześniej, ale chciałem najpierw trochę go poużywać, aby mieć pełniejszy obraz

Wybrałem wersję z Pentium M 735 (1,6 GHz) oraz 512 MB pamięci i muszę przyznać, że laptop działa naprawdę rewelacyjnie, zarówno podczas normalnej pracy w systemie, jak i podczas solidnego obciążenia. Nawet nie spodziewałem się, że uruchomię na nim chociażby Dooma 3 na średnich detalach, ale miło się rozczarowałem, bo w 640x480 gra chodziła naprawdę płynnie, a taki FarCry działał jeszcze lepiej (nie licząc trybu multiplayer) Oczywiście jak na zintegrowanego Intela, bo Radki 9700 pewnie byłyby lepsze Ale to już poza moim zasięgiem finansowym
Istotną zaletą Smarta jest panoramiczny ekran, którego raczej nie znajdzie się w laptopach o podobnej cenie, a pozytywnie wpływa na ogólny komfort pracy. Co więcej, znacznie przyjemniej ogląda mi się na nim filmy – panorama to jednak panorama, bardzo szerokie kąty widzenia, większa przestrzeń pulpitu, itp.
Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, to notebook wygląda naprawdę ładnie, podoba mi się szczególnie „wtopienie” touchpada w obudowę, dzięki czemu nie rzuca się zbytnio w oczy i stanowi z nią spójną całość. Jest nawet „pionowa rolka myszy” (w postaci pionowego paska na touchpadzie)
Rozmieszczenie poszczególnych elementów jest sensowne, aczkolwiek wolałbym, aby napęd optyczny był po prawej stronie obudowy zamiast po lewej, ale powoli się przyzwyczajam
Co do jakości wykonania nie mam większych zastrzeżeń, bo jest zaskakująco dobre jak na Aristo (a raczej Compala, bo w rzeczywistości ta właśnie firma tworzy notebooki Aristo, o czym można przekonać się w instrukcji obsługi z CD). W moim egzemplarzu nieco podniesiony jest tylko lewy klawisz Alt i jego najbliższa okolica, o niecałe pół milimetra w stosunku do reszty klawiszy, jednak w żaden sposób nie przeszkadza mi to w codziennej pracy, ale warto to odnotować.

Czas pracy na bateriach mierzyłem programem Battery Eater Pro 2.5 i wyszło (h : mm : ss):

a) 1:41:38 w trybie Classic (pełne obciążenie)

b) 4:40:28 w trybie Reader’s test, przy maksymalnie ściemnionej matrycy

To chyba na razie wszystko, jak coś więcej będę miał do dodania to dopiszę Na wszelkie ewentualne pytania również postaram się odpowiedzieć

Aha, w opisie Smarta 400 jest napisane, że można odtwarzać płyty Audio CD bez uruchamiania całego komputera, ale to nie wszystko!
Co prawda, wymaga to włączenia notebooka, ale bez wchodzenia do systemu można odtwarzać filmy DVD oraz Video CD, płyty Audio CD, a nawet muzykę w formacie MP3! Wystarczy tylko na przednim panelu multimedialnym wybrać funkcję IOMP, przytrzymując przez chwilę odpowiedni klawisz na ww. panelu, laptop się włączy i zamiast systemu operacyjnego załaduje się specjalna aplikacja (coś w stylu windowsowego Media Center) pełniąca funkcję centrum multimedialnego, normalnie rewelacja

#2 pubber

pubber

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 21 Postów:

Napisany 25 April 2005 - 14:08 PM

Drakor napisał:

Wybrałem wersję z Pentium M 735 (1,6 GHz) oraz 512 MB pamięci i muszę przyznać, że laptop działa naprawdę rewelacyjnie,

jak na Aristo (a raczej Compala, bo w rzeczywistości ta właśnie firma tworzy notebooki Aristo, o czym można przekonać się w instrukcji obsługi z CD).

W smarcie 400 wsadzane sa juz Pentium z 533Mhz czyli modele 730, 740 ... 770, ten 735 to na zamowienie?

compala, czyli comes? www.comes.com.pl

sorki ze sie czepiam naprawde fajny opis, i ciesze sie ze jest! aha , piszesz o solidnosci wykonania (no tak te klawisze) a jak ocenisz sama obudowe? taki zwykły plastik? czy zrobiona jest z jakis stopow? no nie koniecznie wzmacniana tytanem, ale jakies kompozyty... aha, jak ocenisz prace i wykonanie zawiasow, to sie chyba wyrobi jako pierwsze? aha, słyszałem ze aristo (podobnie do Fujitsu) maja problemy ze spasowywaniem elementow (tak jakby trzeszczało wszytko), albo byl nieposkrecany. Jak to sie ma do Smart 400 ? pozdrawiam Pubby

#3 Drakor

Drakor

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 25 April 2005 - 15:02 PM

Aj przepraszam, miałem na myśli Pentium M 730, nie wiem co mi się ubzdurało z tą piątką na końcu
Muszę to poprawić. Jeszcze raz sorry za wprowadzenie w błąd.

Oficjalnie producentem notebooków Aristo jest Comes, ale tak naprawdę produkuje je tajwański Compal (www.compal.com ). Smart 400 ma u Compala oznaczenie EDL71

Materiał z którego wykonano obudowę wygląda na jakiś stop aluminium, na pewno nie jest to plastik.
Zawiasy są solidne i sztywne, górna pokrywa nie ma prawa się nieoczekiwanie otworzyć czy zerwać.
Co do trzeszczenia, to pierwsze słyszę o takim zjawisku, bo jeszcze się z nim nie spotkałem w Smart’cie 400.

#4 Gośćskozik_*

Gośćskozik_*
  • Goście

Napisany 27 April 2005 - 10:17 AM

Ja także jestem od niedawna posiadaczem Smarta 400.
Co do jakości to naprawdę nie można mieć zastrzeżenia (moze poz jednym wypalonym pikselem).
Odnośnie pada to jest tam także pozioma rolka myszki (nie jest ona narysowana ale można ją ustawić w opcjach pada).
Co do gry Doom3 to żeczywiście chodzi dosyć płynnie ale mogło by lepiej.
Mam pytanie, jeżeli chcę odtważać mp3 z płyty to zawsze uruchamia mi sie windows z otwartym media playerem, czy można w jakiś inny sposób?
Najważniejsze pytanie czy ktoś prubował zainstalować windows2000 na tym sprzęcie? Bo ja osobiście nie mogę dać sobie z tym rady.

Podsumowując w obecnym czasie nie znalazłem, żadnej innej oferty która mogłaby cenowo konkurować z Smartem 400, zatem gorąco polecam wszystkim kturzy się zastanawiają.

#5 lobas4

lobas4

Detektyw

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1081 Postów:

Napisany 27 April 2005 - 10:58 AM

Mam pytanie, jeżeli chcę odtważać mp3 z płyty to zawsze uruchamia mi sie windows z otwartym media playerem, czy można w jakiś inny sposób?

Musisz zainstalować jakiś program do odtwarzania muzyki (np. Winamp) któremu przydzielisz zaszczyt domyślnego odtwarzacza plików muzycznych.

Najważniejsze pytanie czy ktoś prubował zainstalować windows2000 na tym sprzęcie? Bo ja osobiście nie mogę dać sobie z tym rady.

A coś więcej na ten temat? Co prawda nie instalowałem na tym win2000 ale nie sądzę żeby się nie dało rady.

...::: Łukasz :::...
Come with me if you want to live.
Celeron D 2.66 - ASUS P5GD1VM - 512MB Kingston - Seagate 80GB SATA NCQ - Chieftec 360W - WinXPSP1Pro

#6 Drakor

Drakor

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 27 April 2005 - 11:21 AM

skozik napisał:
Mam pytanie, jeżeli chcę odtważać mp3 z płyty to zawsze uruchamia mi sie windows z otwartym media playerem, czy można w jakiś inny sposób? Najważniejsze pytanie czy ktoś prubował zainstalować windows2000 na tym sprzęcie? Bo ja osobiście nie mogę dać sobie z tym rady.

Co do mp3 to zależy co masz na myśli.
Jeśli chcesz aby zamiast Windows Media Playera uruchamiał się inny odtwarzacz, to tak jak radzi przedmówca, możesz ustawić inny odtwarzacz domyślny.
Jeśli natomiast chcesz słuchać empetrójek bez wchodzenia do systemu, możesz wypróbować IOMPa

Natomiast jeśli chodzi o Windows 2000 niestety nie mogę za bardzo pomóc, bo u siebie zainstalowałem XPeka

#7 Gośćskozik_*

Gośćskozik_*
  • Goście

Napisany 27 April 2005 - 16:12 PM

Odnośnie mp3
Jaki jest sens umieszczania na panelu djAudio pozycji mp3 skoro do odtważania należy użyć systemu windows lub następnej pozycji (IOMP). Chciałem się zapytać czy istnieje mozliwość odtważania na tej pozycji plików mp3 z płyty CD bez uruchamiania windowsa oraz IOMP-a.

Odnośnie Windowsa2000
Uruchamia się z płyty bez problemu. Wczytuje wszystkie sterowniki i zamiast wyświetlić tekst licencji (do zaakceptowania F8 ) to wyświetla czarny ekran, przestaje "mielić twardzielem" i czytać płytkę instalacyjną. Zostawiłem go na około 15 minut i nic więc raczej napewno się zwiesił. Problem jest taki sam na win2k Server więc chyba nie padły dwie płytki od windowsa. A widows XP instaluje się bez problemu (widać szajs chodzi na wszystkim )

PS. Poprzednio gdy miałem problem przy instalacji win2k to przynajmniej wyskoczył napis, że niewidzi dysków - czyli trzepa mu podać sterowniki do kontrolera dysku twardego a tutaj nic tylko ciemność widzę proszę państwa tylko ciemność

#8 _orel_

_orel_

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 03 May 2005 - 10:59 AM

Też przymierzam się do kupna Smarta 400. Jak wyświetla on standardowe rozdzielczości (640x480 itd). Rozciąga obraz czy zostawia paski po bokach? Może da się to ustawić? Chciałbym czasami pograć w starsze gierki, a perspektywa rozciągniętego ekranu nie brzmi zbyt zachęcająco

Dzięki za odpowiedź.

#9 Drakor

Drakor

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 03 May 2005 - 11:15 AM

_orel_ - Obraz w rozdzielczościach mniejszych od natywnej jest rozciągany, ale 1024x768 i 800x600 wyglądają całkiem przyzwoicie (sprawdzałem w FarCry'u), trzeba się tylko przyzwyczaić do nieco "wytłuszczonego" obrazu, ale to normalne przy przeskalowywaniu

#10 Gośćzoal1986_*

Gośćzoal1986_*
  • Goście

Napisany 09 May 2005 - 19:23 PM

Drakor nam kilka pytan do Ciebie...

jako, że nigdy nie "macałem" Aristo interesują mnie:

temperatury; np: w stresie, a jak temperatury to odrazu jakosć chłodzenia (czy nie jest niznośnie głośny itp.; czy laptop "parzy" jak się go weżnie np. na kolana)... co ze stabilnością sprzetu... czy się nie wisza np. od pracy w zbyt wysokiej temp.(jeśli taka występuje)

#11 Drakor

Drakor

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 11 May 2005 - 16:26 PM

zoal1986 - niestety nie jestem w stanie podać dokładnych temperatur procesora, bo programy diagnostyczne widzą jedynie czujnik dysku twardego, który wskazywał jak ostatnio sprawdzałem 41 stopni C.

Mogę za to stwierdzić, że po ponad 3-godzinnej grze w Dooma 3 laptop był minimalnie cieplejszy niż zwykle, ale jednak cały czas można było go swobodnie dotykać.

Co do głośności, zastosowany wentylator jest cichy i włącza się dopiero, gdy zajdzie potrzeba, czyli w praktyce niezmiernie rzadko.
Siedząc w normalnej, wyprostowanej pozycji praktycznie go nie słychać, dopiero po przybliżeniu bardziej ucha słychać, że pracuje. Wszystko jednak w całkowicie akceptowalnych (przynajmniej dla mnie) granicach

Jak do tej pory nie udało mi się go zawiesić, a używam go dosyć intensywnie i przepracował już sporo godzin.

#12 Gośćzoal1986_*

Gośćzoal1986_*
  • Goście

Napisany 12 May 2005 - 15:39 PM

przepraszam Drakor ale MUSZĘ Cię jeszcze troszeczke pomęczyć... nigdzie nie mogę znaleść jakiegoś testu Smarta400 więc jesteś moją "jedyną skarbnicą wiedzy"

Mógłbys podać dokłedniejszy konfig swojego "sprzęciora" i czy kupiłeś go na www.comes.com.pl (a może gdzieś indziej). Intresuje mnie czas realizacji, czy nie było z tym żadnych problemów itp.

Bateria widzę z Twoich testów trzyma nieźle, a co z dołączonym zasilaczem(czy nie jest zbyt ciężki, może za duży).

Co do tem. może (jak byś oczywiście chciał) wgranie programu AIDA32 coś by pomogło... (program nie tylko pokazuje aktualne temp. ale całkowity config http://www.idg.pl/ft...ition.3.93.html

wiem, że Masz 512 ramu.Kupiłeś RAM w jednej kości czy maże w dwóch (2x256) umożliwiając puszczonych w trybie Dual (wiem, że Sonoma udostępnia tryb Dual) Ja zamierzam kupić Aristo z 512 w jednej kości, ale w przyszłości dokupić drugą 512 i puścić w trybie Dual (czy dostawca umożliwia dokupienie symetrycznej kości?)

Przepraszam, że jestem natrętny, ale w najbliższym czasie zamierzam kupić laptopa... jak narazie jest to Aristo Smart 400

Pozdrawiam

#13 Drakor

Drakor

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 12 May 2005 - 18:11 PM

Smarta kupiłem tutaj: http://www.notebooki...note.php?id=161. Konfigurując go wybrałem jedynie Pentium M 730 i 512 MB pamięci, reszty podzespołów nie zmieniałem, bo w sumie nie potrzebowałem ani większego dysku ani nagrywarki DVD.
Poza tym, pozostała specyfikacja pokrywa się z tym, co jest napisane na stronie Comesa, przy czym dysk twardy w moim egzemplarzu (nie wiem jak w innych) to SAMSUNG MP0402H, napęd optyczny COMPAL TSB24H1 DVD/CDRW, touchpad Alps oraz sieciówki Intel® PRO/Wireless 2200BG i Realtek RTL8169/8110.

Zamówienie składałem telefonicznie. Początkowo chciałem dostawę kurierem, ale akurat tak się złożyło, że byłem we Wrocławiu, więc przy okazji wstąpiłem do sklepu. Jeśli chodzi o obsługę klienta, to sklep jest pierwsza klasa, polecam

Zasilacz jest nie za lekki, nie za ciężki, ot taki w sam raz, typowy dla laptopów.

Znam AIDA32, używam jego nowszej wersji o nazwie Everest (http://www.lavalys.com/). Niestety, odczytuje jedynie temperaturę HDD

Nie jestem pewny, czy w sklepie gdzie kupowałem można określać ilość kości pamięci (prawdę mówiąc nawet nie pomyślałem wtedy o tym), ale według Everesta mam w notebooku dwie, 256-megabajtowe kości pamięci GoodRAM o oznaczeniu GR333SD64L25/256, które pracują w trybie jednokanałowym.

W informacjach o mostku północnym Everest podaje:

Kontroler pamięci:
Typ Dual Channel (128-bitowy(a))
Aktywny tryb Single Channel (64-bitowy(a))

Być może można byłoby więc w jakiś sposób ustawić tryb dwukanałowy, ale niestety w BIOSie nie ma takiej możliwości.

Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania, nie wahaj się pytać

Pozdro

#14 adasios

adasios

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 14 May 2005 - 12:48 PM

Witam

To moj pierwszy post na tym forum wiec miejscie litosc jak bym napisal cos nie tak .

Mam pytanie co do tego laptopa, a widze ze tu juz pare osob z was go uzytkuje(z czego rowniez sporo sie dowiedzialem). Interesuje mnie bardzo czy jest mozliwosc boot'owania systemu z dysku zew. podpietego pod USB? Ew. jak rozwiazac w inny sposob ta sprawe byle byl to dysk zewnetrzny (kieszen itp).

adasios

#15 Drakor

Drakor

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 14 May 2005 - 14:24 PM

adasios - Obawiam się, że nie ma tutaj takiej możliwości, aczkolwiek mogę się mylić, gdyż nigdy nie próbowałem takiego rozwiązania.

Bynajmniej w zakładce Boot w BIOSie znajdują się jedynie takie opcje:

Floppy
CD-ROM
HardDisk
Network Boot

#16 adasios

adasios

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 15 May 2005 - 23:55 PM

Cholewcia ... to nie dobrze, ze nie ma takiej opcji wlasnie bardzo mi zalezalo na tym zeby system uruchamiac z jakiegos zew. dysku.

W kazdym badz razie dzieki za zainteresowanie

adasios

#17 L_KoMr

L_KoMr

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 22 Postów:

Napisany 17 May 2005 - 08:13 AM

A czy ktos z was moze mi odpowiedziec na jedno proste pytanie. Niegidzie nie zanalazlem informacji o tym a nie chce zakladac ze nie...

Tzn Czy Aristo Smart 400 ma wbudowane glosniki ?

#18 Drakor

Drakor

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 17 May 2005 - 10:31 AM

Przecież każdy notebook ma wbudowane głośniki, Aristo nie jest tutaj wyjątkiem

#19 nihilestin

nihilestin

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 19 Postów:

Napisany 17 May 2005 - 10:34 AM

no Witam
odpowiadam na pytanie - aristo smart ma wbudowane głosniki z zadowalającą jakością - nie jest to oczywiście to samo co w Compaq-ach gdzie montują JBL pro, ale dźwięk jest (warto dodać że możliwości karty dźwiękowej znacznie przewyższają wbudowane głośniki - jest tam zintegrowany Realtek Azalia - ładnie brzmi po podpięci do wieży przez Aux-a) a jego regulacja razem z regulacja matrycy jest dostępna za pomocą kombinacji klawiszy z klawiatury ( klawisz funkcyjny Fn + cośtam zależnie od opcji)
Na smarcie 400 pracowałem i pracuje na uczelni - całkiem fajny sprzęcik - sam przymierzam sie do kupna modelu z dyskiem 80 gb 1gb ram, dual dvd i procesor 1,6 (intel pentium m 730) z czego ram to 2x512 bo jest taniej Jedna moja wskazówka - aristo można paradoksalnie taniej kupić u partnerów handlowych Comesu niż w w samym Comesie - różnica sięga około od 100 do 230zł. Wadą jest serwis Orika... i chodzi mi tutaj o ich dostępność - ciężko sie dodzwonić o odpowiedź na maila równa jest szcześciu szóstki w totolotka, ale pozatym to technicznie są bez zarzutu ( jak narazie padły mi porty usb ale naprawili i jest wporządku ) kurier wporządku - i warto przy zakupie dopłacić 100 zł co daje nam gwarancje zwrotu z serwisu w ciągu 72h - jak jakieś pytania to pytajcie bez niczego

ps. na uczelni mam tak sam sprzęt jak Drakor i potwierzam jego testy ( tylko u mnie bateria wytrzymała niecałe 6 minut dłużej)

#20 Drakor

Drakor

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 17 May 2005 - 10:46 AM

nihilestin - W Smart'cie 400 jest zastosowany układ Realtek ALC250, więc o Azalii niestety nie ma mowy, gdyż dopiero układ ALC260 jest zgodny z tym standardem, a takiego tutaj nie ma.

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników