Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Lustrzanka cyfrowa dla amatora

• Please log in to reply
44 replies to this topic

#1 grrr

grrr

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 25 Postów:

Napisany 26 April 2009 - 12:46 PM

Witam serdecznie. juz od paru dni sledze rozne fora i optyczne.pl.
Dochodze do wniosku ze im wiecej wiem na temat danych aparatow w przedziale cenowym do >2000zł. tym trudniej podjac jakas konkretna decyzje.
W przeszlosci, za mlodu bawilem sie zenithami, do dzis je gdzies w piwnicy mam oraz obiektywy(jakies). Kiedys mialem jakies pojecie w tym temacie i potrafilem sie nimi obslugiwac, lecz z czasem ta wiedza gdzies wyparowala.
Jestem typowym poczatkujacym. Rozmyslam nad Canon 1000D-450D, Olkami e420-e520, oraz sony A200-300 i Pentax K-m i K250D. Napewno interesuje mnie makro, amatorskie zdjecia portretowe w terenie(na tle krajobrazu czy cos), krajobraz(wycieczki, spacery). Jestem swiadomy tego iz zakres ogniskowej jest rozny co do mych preferencji, ale szukam czegos w miare uniwersalnego(na poczatek, do nauki w tym przedziale)... Chciałbym lustro z live-view, ze wzgledu na to iz moja kobieta chciala by go uzywac, oraz ktorys z systemow ktory pomoze mi troche w braku umiejetnosci... Wiem, ze zbyt wiele aparaty od siebie sie nie roznia. Jeden ma mniej szumow, drugi stabilizacje w korpusie, trzeci nie ma live-view, czarty mozliwosc uzywania obiektywow M42(choc na allegro jest wiele przejsciowek do kadego modelu aparatu wiec to chyba nie problem?), dlatego mam duzy problem z wyborem. Bardzo prosze o pomoc za ktora bede bardzo wdzieczny

#2 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 26 April 2009 - 16:53 PM

Ja bym brał Pentaxa.

Miałeś kontakt z zenitami, ta wiedza nie wyparowała, najwyżej się utajniła. :)

#3 grrr

grrr

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 25 Postów:

Napisany 26 April 2009 - 19:12 PM

Zapewne z manualnymi poradzilbym sobie po pewnym czasie. Mysle tez, aby moja dziewczyna mogla sobie porobic zdjecia dlatego powaznie rozmyslam nad live-view. Z tego co widzialem to przejsciowki nie problem dokupic do reszty aparatow, aby obiektywy o innych mocowaniach byly kompatybilne choc nie wiem do konca na jakiej zasadzie to dziala. Najpowazniej myslalem o olku(choc te szumy, hmm) oraz canonie. Z tego co sie orientuje to sony ma najwieksze szumy z wszystkich tych aparatow, ktore podalem, ale wysowany ekran live-view w A300(bo A200 tego chyba nie ma) oraz mozliwosc dokupienia starszych obiektywow minolty bylaby czyms czym moja dziewczyna moglaby sobie spokojnie poradzic... o Nikonie 60D nie mysle wogole poniewaz wyszedl najgorzej z tej paczki w testach na optyczne.pl. Az boli mnie glowa od nawału wiedzy i ilosci sprzecznych ze soba informacji odnosnie tych modeli, ktore mnie interesuja

#4 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 26 April 2009 - 22:03 PM

Szumy są przereklamowane.

Pentax - możliwość doczepienia starych obiektywów Pentaxa.

#5 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,044 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 11:12 AM

LV też jest przereklamowane .

#6 grrr

grrr

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 25 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 16:43 PM

Nie wiem czy szumy sa przereklamowane. Na wyzszym iso np. w soniaczu to jest porazka, u olka to troche lepiej wychodzi, no u canona jest najlepiej z wszystkich tych niskopolkowych lustrzanek...

LV moze przereklamowane nie mniej jednak przydatne mojej dziewczynie bo nie wiem czy do wizjera sie przyzwyczaji, a jak sie przyzwyczaji to jeszcze lepiej, mi to tam osobiscie nie przeszkadza specjalnie.

A jesli chodzi o ta kompatybilnosc ze starszymi obiektywami to teraz chyba kazdy moze byc kompatybilny, wystarczy kupic przejsciowki na allegro?

#7 bociek666

bociek666

Nie mam nic mądrego do powiedzenia

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 17:53 PM

Daj spokój ze starymi obiektywami. Na rynku jest obecnie tyle tanich i porządnych szkieł z AFem (czasem nawet stabilizacją), że używanie wątpliwych jakościowo obiektywów manualnych to raczej rozrywka dla maniaków. Co nie zmienia faktu, że przejściówka M42 istnieje i chyba w każdym systemie można jej z powodzeniem używać.

Gdybym miał coś polecić to chyba C 450D. Dobra, sprawdzona, amatorska konstrukcja. Będzie dobrze leżała w małych, zgrabnych dziewczęcych dłoniach :D No i ten Canon ma przyzwoitego kita z ISem.

#8 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,197 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 18:00 PM

Trochę przesadzasz z tym zalewem tanich szkieł AF, np jakiego taniego fisha mi polecisz ? ;)
Wiem nareszcie czym chciałbym być, kiedy dorosnę. Kiedy dorosnę chciałbym być małym chłopcem.

#9 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 18:09 PM

Ej no, mówimy o podstawowym zestawie dla amatora. Fisz to już inna bajka, raczej dla wymagającego użytkownika.

A amator jak nic poleci (oprócz kita) na stałkę za 4 stówki i długie tele Sigmy 70-300 z funkcją makro...

#10 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 20:10 PM

Pentax współpracuje ze starymi obiektywami Pentaxa bez żadnych przejściówek (a ma np. potwierdzenie ostrości). Są tanie i rewelacyjne jakościowo.

#11 grrr

grrr

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 25 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 20:15 PM

A co powiecie o e-420 Olka? lub e-520? e-420 mozna kupic ze stalka 25mm, ale nie wiem czy to nie zamalo(czy nada sie do krajobrazu i portretu) bo do portretu polecaja 50mm, i wyzej. Rozumiem ze im wiecej mm tym mniejszy kat widzenia, a 50mm odzwierciedla widok(rejestrowanie obrazu) ludzkiego oka. Fakt, ze na poczatku to obiektyw kitowy, lub samo body i cos lepszego niz body, tak zeby sie zamknac w 2200zł. (max) calym zestawem. Myslalem jeszcze o A300 z racji live view, a mojej kobicie pewnie to sie spodoba, stabilizacja w korpusie... Jak to jest z tym AF w kitach? w kazdym jest? A jesli nie ma to rozumiem, ze ostrosc i cala reszte ustawia sie manualnie? tzn, przeslone i czas naswietlania?

#12 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 20:27 PM

AF we wspólczesnych aparatach / obiektywach to standard.

Pentaxy słyną z mułowatego AF. Poza tym kupowanie lustrzanki w tych czasach ze względu na współpracę ze starymi manualami wydaje mi się mało sensowne. Kolega qrrr leci na bajery typu LV, a ty mu manuale podsuwasz? Tym tropem idąc to może Zenita? I trzysta manualnych szkiełek...

#13 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,197 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 20:35 PM

Bociek, bezproblemowa obsługa starych manualnych to zaleta, która w przyszłości może się przydać, a na pewno w niczym nie przeszkodzi.

Rozumiem ze im wiecej mm tym mniejszy kat widzenia, a 50mm odzwierciedla widok(rejestrowanie obrazu) ludzkiego oka.

Pamiętaj, że ze względu na fizyczne rozmiary matrycy, kąt widzenia w niepełnoklatkowych lustrzankach jest węższy, niż mówi o tym ogniskowa obiektywu.
Należy ogniskową obiektywu pomnożyć przez tzw "crop", u Nikona jest to bodajże 1.6 (obiektyw 50 mm ma kąt widzenia jak obiektyw 80 mm dla pełnej klatki), u Olka 2.0, czyli obiektyw ma kąt widzenia jak u 50*2,0 = 100 mm. A nie jest to już to widok ludzkiego oka :)

U olka, żeby otrzymać te końcowe 50 mm, należy użyć obiektywu 25 mm.

Edit:
Racja, racja, u Nikona jest crop 1.5 a nie 1.6.
Wiem nareszcie czym chciałbym być, kiedy dorosnę. Kiedy dorosnę chciałbym być małym chłopcem.

#14 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 20:54 PM

Bociek, bezproblemowa obsługa starych manualnych to zaleta, która w przyszłości może się przydać, a na pewno w niczym nie przeszkodzi.

Być może tak. Mniej więcej tak samo jak znajomość języka urdu...

#15 pn4265

pn4265

Panthera Tigris Altaica

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 981 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 21:05 PM

Pamiętaj, że ze względu na fizyczne rozmiary matrycy, kąt widzenia w niepełnoklatkowych lustrzankach jest węższy, niż mówi o tym ogniskowa obiektywu.
Należy ogniskową obiektywu pomnożyć przez tzw "crop", u Nikona jest to bodajże 1.6 (obiektyw 50 mm ma kąt widzenia jak obiektyw 80 mm dla pełnej klatki), u Olka 2.0, czyli obiektyw ma kąt widzenia jak u 50*2,0 = 100 mm. A nie jest to już to widok ludzkiego oka :)

U olka, żeby otrzymać te końcowe 50 mm, należy użyć obiektywu 25 mm.

Crop:
Nikon/Pentax/Samsung/Sony: 1,5
Canon: 1,6
Sigma: 1,7
Olympus: 2,0
Amacrox Warrior AX500-A 500W // Foxconn P35A-S Intel Core 2 DUO E6550 BOX 2,33GHz // OCZ 2GB DDR2 800 MHz Special Ops Dual CL5 (2 x 1GB) Palit 8600GT SONIC+ 256MB DDR3 1,0ns // Pioneer DVR-112D BULK Samsung 320GB HD321KJ 7200 SATAII 16MB // Cooler Master Centurion 534 Neostrada TP 1024 // Windows XP Profesional PL SP3 //// Fujifilm FinePix S9600

#16 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 21:07 PM

pn4265 - zapomniałeś o cropie 1.3.

#17 pn4265

pn4265

Panthera Tigris Altaica

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 981 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 21:11 PM

1,3? Jaki system?
Amacrox Warrior AX500-A 500W // Foxconn P35A-S Intel Core 2 DUO E6550 BOX 2,33GHz // OCZ 2GB DDR2 800 MHz Special Ops Dual CL5 (2 x 1GB) Palit 8600GT SONIC+ 256MB DDR3 1,0ns // Pioneer DVR-112D BULK Samsung 320GB HD321KJ 7200 SATAII 16MB // Cooler Master Centurion 534 Neostrada TP 1024 // Windows XP Profesional PL SP3 //// Fujifilm FinePix S9600

#18 grrr

grrr

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 25 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 21:14 PM

No tak, zapomnialem o pomnozeniu tego przez ten "crop". Wiec rzeczywiscie 25mm nie bedzie, az taki zly, lecz jak to sie ma do zdjec. Stalki cechuje dosc dobra jasnosc, ale czy bedzie to obiektyw uniwersalny do np. smigania po plazy i pstrykaniu krajobrazu(planuje rowniez filtr polaryzacyjny zakupic z racji nieba, morza, plazy, mieszkam w Gdyni)+ strzelania fotek mojej dziewczynie, czy lepiej wybrac jakis zmiennoogniskowy obiektyw lub latac na poczatku na kitowy(podobno olki maja je nie najgorsze, a alfy wychodza slabo)?
Nie koniecznie lece na bajery, ale chce ulatwic mojej kobicie pstrykanie zdjec, jesli poczuje to i stwierdzi, ze wizjer jej wystarczy to nic nie stoi na przeszkodzie, aby po pewnym czasie korpus wymienic i po sprecyzowaniu swych preferencji dobrac odpowiedni system dla siebie tak samo jak i obiektywy.
Mam jakies obiektywy po zenicie wiec jesli bede mial ochote to zakupie sobie przejsciowke i bede sobie tez uzywal(moze nie ze wzgledu wygody czy jakosci, ale nawet po to aby wspomniec czasy gdy w wieku 12-15 lat, latalem z zenithem w lapie)

edit:
aha i przy olku jest crop 2.0 i nie wiem jak to nazwac i czy o to chodzi, ale chyba o matryce 4:3?(tak??) to czy to nie sprawia ewentualnych problemow?
borykam sie z wyborem aparatu juz ladne kilka dni i przeczytalem morze artykulow i testow. Juz nic nie wiem T_T

#19 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 21:14 PM

Canon 1D Mk II, Canon 1D Mk II N, Canon 1D Mk III.

Tzw. APS-H.

edit:

borykam sie z wyborem aparatu juz ladne kilka dni i przeczytalem morze artykulow i testow. Juz nic nie wiem T_T

C 450D to optymalny wybór względem jakość / cena. Tylko 2200 może być przymało na body z kitem.

#20 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,197 Postów:

Napisany 27 April 2009 - 21:30 PM

50 mm po cropie, hmm ...
Jak masz wyobraźnie i potrafisz wykorzystać to co masz, to czemu nie. Krajobrazy można nim robić, sam mam kilka takich w mojej kolekcji.
Na portret (ten ciasny) to mimo wszystko chyba za mało.

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników