Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie

Z Subiekta do...

• Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 09 marzec 2009 - 19:12

Mam problem... chciałabym przenieść dane z Subiekta (sprzedaż według asortymentu i kontrahentów) do Exela w pewien konkretny sposób. Taki oto:

TABELE SUBIEKT:

Sprzedaż do firmy "DRUTEX" Styczeń 2008:
Radia - 234 szt.
Druty - 100 szt.
Papier toaletowy - 21 szt.

Sprzedaż do firmy "DRUTEX" Luty 2008:
Radia - 123 szt.
Druty - 324 szt.
Papier toaletowy - 12 szt.

I takie tabele (np. z całego roku) zamieniamy na Exela, gdzie w wierszach są nazwy sprzedanego asortymentu (radia, druty, etc.), a w kolumnach miesiące (styczeń, luty, a ostatnia trzynasta kolumna to podsumowanie roku - I + II + III etc.)...

Niestety robię to ręcznie, gdyż tabela kopiowana z Subiekta wygląda dokładnie odwrotnie, niż chce, co uniemożliwia mi szybka analizę sprzedaży, takie przenoszenie jest khym... straszliwie pracochłonne, żmudne i wogóle ****.

Czy ktoś wie jak można zrobić to szybciej, niz pozycja po pozycji?
Może istnieje jakaś nakładka na subiekta, która ułatwia stworzenie takiej analizy?
Może jest coś w nowszych wersjach? Jakieś inne, nawet najdziwniejsze pomysły?

Aaaa! POMOCY! :-) :P

#2 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 09 marzec 2009 - 22:33

Jeżeli dobrze zrozumiałem to wystarczy zestawienie SQL gdzie byłyby kolumny: Miesiąc_wystawienia_dokumentu, Towar, Ilość. Wynik przenieść do Excela i wykorzystać tabelę przestawną, która nam to podliczy.

EDIT:

w wierszach są nazwy sprzedanego asortymentu (radia, druty, etc.), a w kolumnach miesiące (styczeń, luty, a ostatnia trzynasta kolumna to podsumowanie roku - I + II + III etc.)...

Nie mam koło siebie teraz Subiekta ale tak sobie myślę, że takie zestawienie o którym piszesz da się zrobić w całości za pomocą zestawienia SQL bez potrzeby używania Excela .
Sławek

#3 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 10 marzec 2009 - 09:43

(...)

Wynik przenieść do Excela i wykorzystać tabelę przestawną, która nam to podliczy.
EDIT:

Nie mam koło siebie teraz Subiekta ale tak sobie myślę, że takie zestawienie o którym piszesz da się zrobić w całości za pomocą zestawienia SQL bez potrzeby używania Excela .

Hmmm... bardzo dziękuję Ci za odpowiedź i pomoc... ale chcę więcej! :) :)

Możesz powiedzieć o Twoim pomyśle "step by step" ? (wiesz jak dla blondynki)
Sądzisz, że ktoś kto jest w miare obyty z arkuszami kalkulacyjnymi etc... za to nie dotykał nigdy czegoś co nazwałeś SQL, może sobie poradzić?

(Jeszcze raz wielkie dzięki.)

#4 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 10 marzec 2009 - 13:39

Nie mam czasu teraz sprawdzić dokładnie ale to zestawienie (dla towarów i usług nie jednorazowych) mogłoby chyba wyglądać tak :
SELECT  tw_Symbol as Towar, 
 sum(case when month(dok_datawyst)=1 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Styczeń,
 sum(case when month(dok_datawyst)=2 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Luty,
 sum(case when month(dok_datawyst)=3 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Marzec,
 sum(case when month(dok_datawyst)=4 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Kwiecień,
 sum(case when month(dok_datawyst)=5 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Maj,
 sum(case when month(dok_datawyst)=6 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Czerwiec,
 sum(case when month(dok_datawyst)=7 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Lipiec,
 sum(case when month(dok_datawyst)=8 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Sierpień,
 sum(case when month(dok_datawyst)=9 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Wrzesień,
 sum(case when month(dok_datawyst)=10 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Październik,
 sum(case when month(dok_datawyst)=11 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Listopad,
 sum(case when month(dok_datawyst)=12 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Grudzień,
 sum(ob_IloscMag * ob_Znak) as [Razem rok]
 FROM vwZstSprzWgKhnt
 LEFT JOIN tw__Towar ON ob_TowId = tw_Id
 LEFT JOIN kh__Kontrahent ON dok_PlatnikId = kh_Id
 WHERE
 ( year(dok_DataWyst) = {I: Zestawienie sprzedaży z roku } )
 AND (dok_Typ IN({CHL:faktura sprzedaży#2#korekta faktury sprzedaży#6#zwrot detaliczny#14#paragon#21#:Typ dokumentu}))
 AND kh_Id ={DB: SELECT kh_Id, kh_Symbol AS Symbol FROM kh__kontrahent ORDER BY Symbol:, dla kontrahenta}
 group by tw_Symbol

Zestawienia -> Dodaj zestawienie SQL (pod prawym klawiszem) - >Określasz nazwę i opis a jako treść zestawienia wklejasz to co powyżej.

Po odejściu od kasy reklamacje nie są uwzględniane :)
Powodzenia
Sławek

#5 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 10 marzec 2009 - 14:05

Aaa! Prawie fantastycznie!
Jest nadzieja! ... ale...

niestety wyskakuje mi błąd - nie wiem co on oznacza:

błąd SQL FROM vwZstSprzWgKhnt

Czy jest na to jakaś rada mój dawco nadzieji?

#6 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 10 marzec 2009 - 15:25

błąd SQL FROM vwZstSprzWgKhnt

Hmmmm... jedyne co mi przychodzi do głowy to jest to, że nie ma t