Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie

Z Subiekta do...

• Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 09 March 2009 - 19:12 PM

Mam problem... chciałabym przenieść dane z Subiekta (sprzedaż według asortymentu i kontrahentów) do Exela w pewien konkretny sposób. Taki oto:

TABELE SUBIEKT:

Sprzedaż do firmy "DRUTEX" Styczeń 2008:
Radia - 234 szt.
Druty - 100 szt.
Papier toaletowy - 21 szt.

Sprzedaż do firmy "DRUTEX" Luty 2008:
Radia - 123 szt.
Druty - 324 szt.
Papier toaletowy - 12 szt.

I takie tabele (np. z całego roku) zamieniamy na Exela, gdzie w wierszach są nazwy sprzedanego asortymentu (radia, druty, etc.), a w kolumnach miesiące (styczeń, luty, a ostatnia trzynasta kolumna to podsumowanie roku - I + II + III etc.)...

Niestety robię to ręcznie, gdyż tabela kopiowana z Subiekta wygląda dokładnie odwrotnie, niż chce, co uniemożliwia mi szybka analizę sprzedaży, takie przenoszenie jest khym... straszliwie pracochłonne, żmudne i wogóle ****.

Czy ktoś wie jak można zrobić to szybciej, niz pozycja po pozycji?
Może istnieje jakaś nakładka na subiekta, która ułatwia stworzenie takiej analizy?
Może jest coś w nowszych wersjach? Jakieś inne, nawet najdziwniejsze pomysły?

Aaaa! POMOCY! :-) :P

#2 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 09 March 2009 - 22:33 PM

Jeżeli dobrze zrozumiałem to wystarczy zestawienie SQL gdzie byłyby kolumny: Miesiąc_wystawienia_dokumentu, Towar, Ilość. Wynik przenieść do Excela i wykorzystać tabelę przestawną, która nam to podliczy.

EDIT:

w wierszach są nazwy sprzedanego asortymentu (radia, druty, etc.), a w kolumnach miesiące (styczeń, luty, a ostatnia trzynasta kolumna to podsumowanie roku - I + II + III etc.)...

Nie mam koło siebie teraz Subiekta ale tak sobie myślę, że takie zestawienie o którym piszesz da się zrobić w całości za pomocą zestawienia SQL bez potrzeby używania Excela .
Sławek

#3 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 10 March 2009 - 09:43 AM

(...)

Wynik przenieść do Excela i wykorzystać tabelę przestawną, która nam to podliczy.
EDIT:

Nie mam koło siebie teraz Subiekta ale tak sobie myślę, że takie zestawienie o którym piszesz da się zrobić w całości za pomocą zestawienia SQL bez potrzeby używania Excela .

Hmmm... bardzo dziękuję Ci za odpowiedź i pomoc... ale chcę więcej! :) :)

Możesz powiedzieć o Twoim pomyśle "step by step" ? (wiesz jak dla blondynki)
Sądzisz, że ktoś kto jest w miare obyty z arkuszami kalkulacyjnymi etc... za to nie dotykał nigdy czegoś co nazwałeś SQL, może sobie poradzić?

(Jeszcze raz wielkie dzięki.)

#4 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 10 March 2009 - 13:39 PM

Nie mam czasu teraz sprawdzić dokładnie ale to zestawienie (dla towarów i usług nie jednorazowych) mogłoby chyba wyglądać tak :
SELECT  tw_Symbol as Towar, 
 sum(case when month(dok_datawyst)=1 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Styczeń,
 sum(case when month(dok_datawyst)=2 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Luty,
 sum(case when month(dok_datawyst)=3 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Marzec,
 sum(case when month(dok_datawyst)=4 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Kwiecień,
 sum(case when month(dok_datawyst)=5 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Maj,
 sum(case when month(dok_datawyst)=6 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Czerwiec,
 sum(case when month(dok_datawyst)=7 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Lipiec,
 sum(case when month(dok_datawyst)=8 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Sierpień,
 sum(case when month(dok_datawyst)=9 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Wrzesień,
 sum(case when month(dok_datawyst)=10 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Październik,
 sum(case when month(dok_datawyst)=11 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Listopad,
 sum(case when month(dok_datawyst)=12 then (ob_IloscMag * ob_Znak)  end) as Grudzień,
 sum(ob_IloscMag * ob_Znak) as [Razem rok]
 FROM vwZstSprzWgKhnt
 LEFT JOIN tw__Towar ON ob_TowId = tw_Id
 LEFT JOIN kh__Kontrahent ON dok_PlatnikId = kh_Id
 WHERE
 ( year(dok_DataWyst) = {I: Zestawienie sprzedaży z roku } )
 AND (dok_Typ IN({CHL:faktura sprzedaży#2#korekta faktury sprzedaży#6#zwrot detaliczny#14#paragon#21#:Typ dokumentu}))
 AND kh_Id ={DB: SELECT kh_Id, kh_Symbol AS Symbol FROM kh__kontrahent ORDER BY Symbol:, dla kontrahenta}
 group by tw_Symbol

Zestawienia -> Dodaj zestawienie SQL (pod prawym klawiszem) - >Określasz nazwę i opis a jako treść zestawienia wklejasz to co powyżej.

Po odejściu od kasy reklamacje nie są uwzględniane :)
Powodzenia
Sławek

#5 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 10 March 2009 - 14:05 PM

Aaa! Prawie fantastycznie!
Jest nadzieja! ... ale...

niestety wyskakuje mi błąd - nie wiem co on oznacza:

błąd SQL FROM vwZstSprzWgKhnt

Czy jest na to jakaś rada mój dawco nadzieji?

#6 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 10 March 2009 - 15:25 PM

błąd SQL FROM vwZstSprzWgKhnt

Hmmmm... jedyne co mi przychodzi do głowy to jest to, że nie ma tego widoku w wersji subiekta, której używasz.
Czyli podstawowe pytanie : jakiej wersji używasz ?

Czy działa Ci taki SQL (na mój gust "ni mo prawa" ale sprawdź) ?
select * FROM vwZstSprzWgKhnt

Sławek

#7 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 10 March 2009 - 15:23 PM

wersja: 1.04 (1.40.0.656)
(a od któej to może działać?)

(błąd zwrócony SQL, invalid object name)

#8 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 10 March 2009 - 21:56 PM

wersja: 1.04 (1.40.0.656)

łaaaaaaał - takiej wersji to jużci u mnie nawet w archiwum nie ma :) Toż to chyba z 4 lata temu była taka.

Nie chciało mi się / nie miałem czasu * (niepotrzebne skreślić) szukać kiedy widoczek vwZstSprzWgKhnt się pojawił więc zrobiłem bez niego

Powinno być ok ale nic sobie uciąć nie dam :P
SELECT  t.tw_Symbol as Towar, 
sum(case when month(d.dok_datawyst)=1 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Styczeń,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=2 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Luty,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=3 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Marzec,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=4 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Kwiecień,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=5 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Maj,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=6 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Czerwiec,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=7 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Lipiec,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=8 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Sierpień,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=9 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Wrzesień,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=10 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Październik,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=11 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Listopad,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=12 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as Grudzień,
sum(p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) as [Razem rok]

FROM dok__Dokument  d INNER JOIN
dok_Pozycja p ON d.dok_Id = p.ob_DokHanId
LEFT JOIN tw__Towar t ON p.ob_TowId = t.tw_Id
LEFT JOIN kh__Kontrahent k ON d.dok_PlatnikId = k.kh_Id
WHERE
( year(d.dok_DataWyst) = {I: Zestawienie sprzedaży z roku } )
AND (d.dok_Typ IN({CHL:faktura sprzedaży#2#korekta faktury sprzedaży#6#zwrot detaliczny#14#paragon#21#:Typ dokumentu}))
AND (d.dok_Status <> 2)
AND k.kh_Id ={DB: SELECT kh_Id, kh_Symbol AS Symbol FROM kh__kontrahent ORDER BY Symbol:, dla kontrahenta}
group by t.tw_Symbol

Powodzenia
Sławek

#9 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 13 March 2009 - 08:36 AM

Kurcze, nic mi się nie wyświetla, puste kolumny i wiersze tylko.

Wiesz dlaczego tak jest? Albo masz pomysł jakie kroki powinnam podjąć żeby doprowadzić ten Subiekt do stanu kiedy wreszcie bede mogła w nim coś zdziałać?

(Wdzięczna)

Dodano 13-03-2009 08:36:47:

O tak to wygląda u mnie:
Załączony plik  bez__tytu__u.JPG   44.22K   31 Ilość pobrań

#10 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 13 March 2009 - 08:37 AM

Jak już wcześniej wspomniałem nie mam takiej "wczesnej" wersji i nie jestem w stanie sprawdzić. Oczywiście to zestawienie nie będzie nic wyświetlało jeżeli nie wpiszemy (lub wpiszemy błędnie) roku (wpisujemy oczywiście w formacie rrrr czyli 2008 a nie 08), jeżeli nie zaznaczymy dokumentów jakie ma wziąć pod uwagę no i oczywiście jeżeli weźmiemy firmę, która nie ma obrotów w danym okresie.

EDIT:

O.... właśnie dojrzałem na dodanym screenie, że nie wybrałaś dokumentów jakie ma wziąć do zestawienia (masz wpis - nie podano wartości)
Sławek

#11 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 13 March 2009 - 09:56 AM

Aaaaa! Jesteś kochany! Szał... szał... radość... VICTORIA!

#12 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 03 April 2009 - 07:32 AM

Mam pytanie. Którą z linijek trzeba usunać... a właściwie celniej byłoby zapytać jak zmienić tę magiczną formułę aby w kolumnach uzyskać miesiące lub kwartały, a w wierszach dany towar (asortyment). W komórkach zaś sprzedaż z danego okresu. Pozdrawiam mądre głowy.

SELECT t.tw_Symbol as Towar,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=1 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Styczeń,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=2 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Luty,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=3 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Marzec,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=4 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Kwiecień,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=5 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Maj,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=6 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Czerwiec,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=7 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Lipiec,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=8 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Sierpień,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=9 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Wrzesień,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=10 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Październik,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=11 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Listopad,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=12 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Grudzień,

FROM dok__Dokument d INNER JOIN
WHERE
AND (d.dok_Typ IN({CHL:faktura sprzedaży#2#korekta faktury sprzedaży#6#zwrot detaliczny#14#paragon#21#:Typ dokumentu}))
AND (d.dok_Status <> 2)
AND k.kh_Id ={DB: SELECT kh_Id, kh_Symbol AS Symbol FROM kh__kontrahent ORDER BY Symbol:, dla kontrahenta}
group by t.tw_Symbol

Dzieki za pomoc...
(z góry!)

#13 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 03 April 2009 - 08:04 AM

Bez sprawdzenia bo nie mam teraz Subiekta przed sobą - zestawienie kwartałami:

SELECT  t.tw_Symbol as Towar,
sum(case when datename(q,d.dok_datawyst)=1 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as [I kw.],
sum(case when datename(q,d.dok_datawyst)=2 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as [II kw.],
sum(case when datename(q,d.dok_datawyst)=3 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as [III kw.],
sum(case when datename(q,d.dok_datawyst)=4 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak)  end) as [IV kw.],

WHERE
AND (d.dok_Status <> 2)
group by t.tw_Symbol

Pozdrowienia
Sławek

#14 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 03 April 2009 - 10:55 AM

Chyba powieszę sobie nad biurkiem cytat z twojego podpisu.

Te kwartały mi się podobają, lepiej się dzięki temu obserwuje. Ale tak naprawdę to chodziło mi o usunięcie podziału na kontrahentów. Tak żebym widziała jak znikają towary z magazynu.

czyli, kolumny: kwartały/miesiące (to już mamy)
A wersy: towar

W komórkach w jednej wersji wartość netto, a w drugiej ilość.

Już wiem (dzięki Tobie) jak zrobić w kolumnach miesiące i kwartały.

Teraz zostało tylko usunięcie podziału na kontrahentów, wartość netto i może uda mi się stworzyć wszystkie potrzebne zestawienie... hmm... trochę ich będzie J

Pozdrawiam.

Dodano 03-04-2009 11:55:04:

Mam nadzieję, że nie zezłościłam :(
A jeśli tak to przepraszam. :?

#15 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 03 April 2009 - 11:36 AM

Nie zezłościłaś - jednak ja nie siedzę cały czas przy forum. Czasami trzeba coś zarobić na chlebek. :)

Co do powyższego postu to:

1. Aby usunąć wybór kontrahenta wystarczy usunąć poniższy fragment :
2. Aby uzyskać wartość netto sprzedanych towarów trzeba sprawdzić które pole w tabeli dok_Pozycja przechowuje tą wartość. Zrób sobie nowe zestawienie SQL:
Select * from dok_Pozycja
i sprawdź gdzie jest przechowywana cena netto (albo wartość netto) i sumuj tak samo jak ilość.
Ja nie mogę teraz tego sprawdzić bo nie mam dostępu do bazy ani do dokumentacji.

Powodzenia
Sławek

#16 pikantna

pikantna

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 36 Postów:

Napisany 06 April 2009 - 10:16 AM

Witam po weekendzie,

Jak zwykle utknęłam.
Ale zanim o moim utykaniu SQLowym to odezwę się w sprawie jakiegos rewanżu. Ciacho, albo kwiaty. :)

Chciałam żeby to była tabela tylko jednego towaru (np. zeszyt papierowy 60kartek), gdzie w kolumnach mam miesiące i sumę. A w wersetach kontrahentów. Czyli kto jak kupował zeszyty 60 kartkowe.

Dzielę to na miesiące.

sum(case when month(d.dok_datawyst)=1 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Styczeń,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=2 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Luty,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=3 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Marzec,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=4 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Kwiecień,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=5 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Maj,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=6 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Czerwiec,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=7 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Lipiec,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=8 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Sierpień,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=9 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Wrzesień,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=10 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Październik,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=11 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Listopad,
sum(case when month(d.dok_datawyst)=12 then (p.ob_IloscMag * p.ob_Znak) end) as Grudzień,

========
A TUTAJ ZMIANIAŁAM JUŻ CHYBA WSZYSTKO, A NIE CHCE ZADZIAŁAĆ.
========

WHERE
AND (d.dok_Status <> 2)
group by t.tw_Symbol

Help :)

Dodano 06-04-2009 11:16:07:

ten fragment tylko mi się udał:

AND k.kh_Id ={DB: SELECT tw_Symbol, tw_Symbol AS Symbol FROM tw__Towar ORDER BY Symbol:, TOWAR}
group by t.tw_Symbol

#17 birds22

birds22

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1332 Postów:

Napisany 06 April 2009 - 23:03 PM

Przede wszystkim w pierwszej kolumnie Ty wybierasz towary:

a mają być kontrahenci:
SELECT k.kh_Symbol as Kontrahent,
...
kwartały czy tam miesiące możemy zostawić tak jak są
...
FROM zostawiamy także bo pobieramy dane z tych samych tabel

WHERE zmieniamy tak aby nie było pytania o kontrahenta tylko o towar, czyli zamiast

będziemy mieli:
AND t.tw_Id ={DB: SELECT tw_Id, tw_Symbol AS Symbol FROM tw__Towar ORDER BY Symbol:, towar}
(jak widać nie bardzo Ci się udało bo próbowałaś porównać id kontrahenta z symbolem towaru :( )

no i najważniejsze w tym całym zmiana grupowania z grupowania wg towarów na grupowanie wg kontrahentów, czyli :

group by t.tw_Symbol

zmieniamy na:
group by k.kh_Symbol

Sławek

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników