Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Foto-pogaduchy

• Please log in to reply
849 replies to this topic

#821 Abigaill

Abigaill

głos w niczyjej sprawie

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6237 Postów:

Napisany 25 październik 2009 - 20:40

dzięki
[*][*]
PW - wyłączone do odwołania
dziękuję wszystkim za te kilka lat na forum, pomoc i mile spędzony czas. to by było na tyle.
gdyby ktoś mnie szukał, szukaj

#822 Effendi

Effendi

wokół istoty rzeczy

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1346 Postów:

Napisany 25 październik 2009 - 21:50

ISO nie takie tragiczne jak w Sony, ładny wzorek, wizjer jak bociek mówi odechciewa się patrzeć, jak ma się okulary, szumy przy live view, dobre obiektywy, wysoka jakść wykonania, dobry grip acz małe.
Dbajmy o to by dużo czytać. Dzień w dzień.

#823 Effendi

Effendi

wokół istoty rzeczy

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1346 Postów:

Napisany 27 październik 2009 - 00:28

Nu pagadzi. Wszedłem do fabryki, patrzę zjeżdza jedna, druga, trzecia i mówie - ta, ta Leika S2. A oni mówią, nielzjia, nie nada. A ja na to Charaszo, Ordung muss sein. Trzeba w sklepie kupić. A na serio to mam filtr i takie fajne do czyszczenia szkiełek, to nie jest ściereczka ani gruszka.
Dbajmy o to by dużo czytać. Dzień w dzień.

#824 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 27 październik 2009 - 13:40

cisza tu straszna wiec pomęczę jeszcze was troszeczkę pytaniami.
większość z Was używa nikonów i canonów, ktoś chyba używał fuji lub pentaxa.
im więcej staram się na ten temat czytać tym mniej wiem, odradzane są głównie sony i olimpusy i właśnie moje pytanie odnośnie olimpusów, dlaczego je odradzacie, zwłaszcza tańsze modele (np e420), szkiełka do nich są dość drogie ale co jeszcze.

Mam E-1, na który z zazdrością patrzy niejeden nikonowiec, canonowiec, pentaxowiec... aparat stary, ale jednak po spojrzeniu przez nich w wizjer stwierdzają, że przecież jest całkiem duży i nie widzą powodu do narzekania. Wysokie ISO do bani, ale ten akurat model zaprojektowany jest do pracy studyjnej a przy jasnych szkłach praktycznie powyżej 400 się nie wchodzi, bo po co?
Powstał ładnych parę lat temu, więc też dzisiaj wiele się zmieniło. Dzisiaj owe olympusowe szumy nie są aż tak odczuwalne a do zastosowań przeciętnego użytkownika nie ma to żadnego znaczenia. Bajkowa jest natomiast matryca produkowana przez Kodaka, znalazła się jeszcze w modelu 300 i 400 o ile dobrze pamiętam. Jeżeli próbowałeś robić RAWy i konfrontowałeś je z jpgami to wiedz, że ja zrezygnowałem z RAWów, bo nie mam takiej potrzeby. JPGi wystarczą. Kolorystyka do dzisiaj jest niedościgniona.

Sam najtrudniej nie mogłem się przekonać do formatu 4:3, do czasu... teraz wolę 4:3 od 2:3, mimo, że większość swojego fotografowania spędziłem przy negatywach, więc zdecydowanie nie był to format 4:3

No i szkła... pracuję na jednym kitowym obiektywie, którym fotografuję reportaże i w studio, jest to zwykły kitowy zuiko 14-45. Szkło z półki amatorskiej jest zdecydowanie lepsze jakościowo od kitowych szkieł innych marek. Do tego przejściówka na szkła OM pozwala cieszyć się obiektywami takimi jak zuiko 50/1.4. Spróbuj się z czymś takim na spocie fotograficznym pojawić to zrozumiesz co to jest magia olympusa i zuiko ;)

Jeżeli chodzi o samego E-1 to ma jeszcze masę innych zalet, które dzisiaj trudno znaleźć w aparatach z półki cenowej niższej niż kilka, kilkanaście tysięcy. Jak choćby fakt, że temu aparatowi nie straszna jest morska bryza, szklanka wody, czy fala słonej wody chlustająca prosto w obiektyw.

Wracając do cropa...
dwukrotny crop daje (po przeliczeniu) ze zwykłej pięćdziesiątki kupionej za 250 zł obiektyw 100 mm ze swiatłem 1.4

#825 Abigaill

Abigaill

głos w niczyjej sprawie

• Forumowicze
  • 6237 Postów:

Napisany 29 październik 2009 - 08:03

serdeczne dzięki za opinie, jednak jestem nadal za bardzo skołowany by cokolwiek kupić :) a niestety pojawiły się nieprzewidziane wydatki
[*][*]
dziękuję wszystkim za te kilka lat na forum, pomoc i mile spędzony czas. to by było na tyle.

#826 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 29 październik 2009 - 09:06

Najlepszym sposobem jest wziąć w rękę i zrobić kilka zdjęć. Jeżeli coś Ci przypasuje to kupuj i nie myśl o technikaliach.

#827 Abigaill

Abigaill

głos w niczyjej sprawie

• Forumowicze
  • 6237 Postów:

Napisany 29 październik 2009 - 14:08

jest tylko taki jeden malutki szczególik - najpierw trzeba cokolwiek umieć i czego szukać a aparacie,
niestety ja nie należę do tych co już tą wiedzę posiedli :)
[*][*]

#828 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 29 październik 2009 - 21:25

Abigaill, w takim wypadku będziesz happy ze wszystkiego co kupisz ;)
Mówię zupełnie poważnie. Moim zdaniem pierwszy aparat powinno dostać się w prezencie, albo wybierać na zasadzie - Co mi wpadnie w rękę, co dobrze leży w dłoni, co mi się bardziej podoba "na oko".

#829 Abigaill

Abigaill

głos w niczyjej sprawie

• Forumowicze
  • 6237 Postów:

Napisany 30 październik 2009 - 14:09

za wszelką cenę chcę uniknąć właśnie tego, co mi się bardziej podoba z wyglądu a przemyśleć, co tak naprawdę będzie mi potrzebne i wystarczające. nawet w kwestii szkiełek, wszyscy mówią że można je dokupić, tak, ale to wiąże się z kolejnymi kosztami i to nie małymi a tak naprawdę kto z amatorów pakuje się w 3-4 sztuki szkieł, prawie nikt. większość bazuje na jednym szkle i to do tego kicie.
jest jeszcze trochę czasu na zakup więc mogę spokojnie pomęczyć innych :)
[*][*]

#830 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 31 październik 2009 - 11:35

Jeżeli chodzi o kitowe obiektywy to chyba jednak Oly ma najlepsze a na pewno jest w czołówce.
Warto myślę rozpatrywać aparat pod kątem konkretnego rodzaju fotografii.

#831 Abigaill

Abigaill

głos w niczyjej sprawie

• Forumowicze
  • 6237 Postów:

Napisany 01 listopad 2009 - 19:34

chyba to co mnie najbardziej kręci w fotografii, to dokumentacja, trochę przyrody no i tak jak reszta - zdjęcia rodzinne, i wyjazdowe
[*][*]

#832 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 01 listopad 2009 - 22:55

Mi to się kojarzy z systemem Pentaxa. Tani, często niedoceniony. Tanie, dobre obiektywy a dla ambitnych możliwość pobawienia się świetnymi manualnymi szkiełkami za grosze.

#833 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 06 listopad 2009 - 09:33

Zapraszam na wernisaż wystawy: "Dzieci jak Anioły"
20 listopada, g. 18.00
DK Stokrotka
Poznań, ul. Cyniowa 11

#834 Abigaill

Abigaill

głos w niczyjej sprawie

• Forumowicze
  • 6237 Postów:

Napisany 11 listopad 2009 - 13:18

Michał - Chętnie bym wpadł ale troszkę daleko.

kilka dziecinnych pytań
1. obiektywy - oznaczenia np t43 4/40, tak pytanie z historii :) 4 to przesłona a 40
2. dobieramy przesłonę do czasu naświetlenia, jak dobrać GO do odległości
3. w jakich jednostkach jest skalowana przesłona 2: 2,8: 4: itd
4. co można zrobić ze smieną, poza przyciskiem do papieru :),wygrzebałem ją wczoraj w piwnicy
[*][*]

#835 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 11 listopad 2009 - 13:38

1. obiektywy - oznaczenia np t43 4/40, tak pytanie z historii smile.gif 4 to przesłona a 40

Mogę się tylko domyślać (ponieważ na starych obiektywach się nie znam, ale myślę, że aż tyle się nie zmieniło), że 40 to ogniskowa w [mm].

2. dobieramy przesłonę do czasu naświetlenia, jak dobrać GO do odległości

Ogólna prawidłowość jest taka, że wraz ze spadkiem odległości pomiędzy obiektywem a obiektem, maleje głębia ostrości.
Czyli fotografując osobę odległą o 1-2m mamy dużo mniejszą (płytszą) GO niż fotografując górę będącą daleko w tle.
GO jest to wypadkowa odległości od obiektu, ogniskowej aparatu (rzeczywistej wynikającej z optyki, a nie tej po cropie !) i przysłony.
Jak komuś bardzo zależy, może samodzielnie obliczać jej zakres:
http://www.dofmaster...t...5&units=1.0 (wybieramy ogniskową, przesłonę i odległość).

Sam się w obliczenia nie bawiłem, tylko metodą prób i błędów. Dla przykładu powiem, że stojąc blisko modelki, GO z obiektywu 85mm na f/2.5 jest już bardzo mała, ledwo oba oczka są ostre. Z większej odległości (4-5 m) cała sylwetka jest ostra przy tym samym f.
Wiem nareszcie czym chciałbym być, kiedy dorosnę. Kiedy dorosnę chciałbym być małym chłopcem.

#836 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 11 listopad 2009 - 13:38

1. 40 to ogniskowa
2. GO uzależnione od przysłowny do odległości ma się następująco - większa odległość GO jest również większa (przynajmniej pozornie), im większa ogniskowa tym mniejsza pozorna GO.
3. Nie mam pojęcia. Tam jest zależność między średnicą dziury a ogniskową. Generalnie jednak przysłona, to przysłona. Słyszałem jeszcze określenie - liczba przysłonowa.
4. Wszystko, jeżeli działa to ładuj film i rób zdjęcia, zabawa gwarantowana.

#837 Abigaill

Abigaill

głos w niczyjej sprawie

• Forumowicze
  • 6237 Postów:

Napisany 11 listopad 2009 - 13:52

dzięki
wszystko w niej działa, ale chyba nie chcę nią robić zdjęć :).

edit
obiektywy kitowe typu zuiko f/3.5-5.6, mają zakres 3.5, 4, 5.6 czy jest to bardziej płynne.
tak wąski zakres nie ogranicza bardzo możliwości przy amatorskiej zabawie?
w takim przypadku przy ekspozycjach równoważnych zakres czasów pozostaje bardzo wąski 1/30- 1/125, czy się mylę
[*][*]

#838 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 11 listopad 2009 - 16:26

W kitach f/3.5 jest na najszerszym kącie, jednak bardzo szybko przy zwiększeniu ogniskowej zwiększa się również przysłona. Np u Nikkora 18-55 3.5-5.6 , na 30 mm jest już f/5.0 , czyli dość wcześnie.

tak wąski zakres nie ogranicza bardzo możliwości przy amatorskiej zabawie?

Może to przeszkadzać przy braku wystarczającej ilości światła (tutaj w tabelce masz zależność pomiędzy przysłoną a czasem dla uzyskania tej samej, zrównoważonej ekspozycji).
W praktyce to się sprowadza do tego, że obiektyw Nikkor 50/1.8 dopuszcza ok 10 razy więcej światła niż Nikkor 18-55 3.5 - 5.6 dla ogniskowej 50 mm (bo w kicie dla tej ogniskowej już jest f/5.6).

Jednak w słoneczny dzień kit również daje radę.
Wiem nareszcie czym chciałbym być, kiedy dorosnę. Kiedy dorosnę chciałbym być małym chłopcem.

#839 Abigaill

Abigaill

głos w niczyjej sprawie

• Forumowicze
  • 6237 Postów:

Napisany 11 listopad 2009 - 17:46

serdeczne dzięki, może trochę utrudniłem podając zuiko, ale myślę że w większości kitów będzie wyglądało to podobnie.
po rozejrzeniu się po rynku najprawdopodobniej stanie na tanim olku więc zuiko
[*][*]

#840 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 11 listopad 2009 - 18:00

Mówiłem o kicie Nikkora, bo z nim bezpośrednio miałem styczność, ale w innych systemach jest podobnie.

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników