Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Sony Alpha A200 vs Canon EOS 1000D

• Please log in to reply
53 replies to this topic

#41 bociek666

bociek666

Nie mam nic mądrego do powiedzenia

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 09 grudzień 2008 - 23:46

Nie wierzę w dpreview, bo oni testy przeprowadzają na jpegach, a nie rawach. Poglądowo można się zasugerować, ale za opiniotwórczy uważam mimo wszystko optyczne.pl.

A nawiasem mówiąc wady 50D z podsumowania, które przytoczyłeś doskonale znam i tak naprawdę niewiele to zmienia.

Bardziej szumi na wysokich ISO - nie robi, używam tylko ISO 100.
Zakres tonalny spada wraz ze z wzrostem czułości - patrz wyżej. Na ISO 100 dynamika tonalna przedstawia się wyśmienicie.
Że niby 15MP znaczy mniej niż 10MP? Jak już wyżej wspomniałem, nie wierzę w procedury testowe dpreview. Pomiary przy zastosowaniu profesjonalnych narzędzi + RAW = bardziej wiarygodny test.
Balans bieli nawala przy świetle żółtym - to jest problem znakomitej większości luster. Robię foty w RAW, więc balans bieli nie stanowi dla mnie żadnego problemu.
Wspomaganie AF tylko przy załączonej lampie - istotnie jest to wada, ale biorąc pod uwagę, że 3/4 zdjęć robię właśnie z lampą to mi jakoś nie robi...
Jakaś tam anglojęzyczna wada Live-view - nie wiem, nie używam, nie zwracam uwagi.

• Goście

Napisany 10 grudzień 2008 - 15:01

Nie wierzę w dpreview, bo oni testy przeprowadzają na jpegach, a nie rawach. Poglądowo można się zasugerować, ale za opiniotwórczy uważam mimo wszystko optyczne.pl.

Nikt nikogo nie zmusza do wiary w cokolwiek, ale zanim napiszesz, że dpreview ocenia na podstawie jpeg proponuję dowiedzieć się jak jest naprawdę. Jeśli dla Ciebie optyczne są bardziej opiniotwórcze, to tylko współczuć. Tak się składa, że optyczne wiele sprawa małpują z dpreview, serwisu powstałego grubo wcześniej, cenionego na całym świecie. Oceny i testy optycznych, choć mogą wydawać się szczegółowe i dokładne, często niewiele mają wspólnego z rzetelnością. Temat optycznych wałkowano w wielu miejscach w sieci, nie chcę powtarzać. Często podobne wyniki, w aparatach jednej firmy ocenia się u nich jako dobre, a u innej jest to ocena średnia lub słaba. Pomijało się np. niedoskonałości w Canonie, a szuka na siłę takich np. w Nikonie. Nie bez powodu Nikon Polska w pewnym momencie olał optycznych, nie udostępniał nowych modeli do testów, za zaniżanie ocen ich aparatów, choć na innych profesjonalnych serwisach na świecie uzyskiwały one sporo wyższe noty. Po pewnym czasie kolesie z optycznych zrozumieli, że na samym wazeliniarstwie do Canona daleko nie zajadą i zamieścili, a to cykl o obiektywach Nikkor, pojawiły się pochwały pod adresem nowych lustrzanek itd. Dla mnie optyczne póki co to marna kopia istniejących od lat serwisów zachodnich. Jak chcę mieć rzetelne oceny to poczytam testy na dpreview, digitalcamerainfo, itd. a na zakończenie zobaczę co stworzono u nas.

Jeśli robisz zdjęcia na ISO 100, to faktycznie Canon 50D będzie dla Ciebie doskonałym aparatem. Szkoda, że nie przetłumaczyłeś sobie opinii w tekście, bo same punkty niewiele mówią. Myślę, że jak większość posiadaczy lustrzanek często korzystam z całej skali ISO, więc kupowanie aparatu, który ma większe szumy od swojego poprzednika i dopłacanie dla kilku bajerów 1000zł dla mnie byłoby bez sensu.

#43 pn4265

pn4265

Panthera Tigris Altaica

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 981 Postów:

Napisany 10 grudzień 2008 - 18:04

Dlaczego wyniki Optyczne.pl różnią się od wyników dpreview.com.
Amacrox Warrior AX500-A 500W // Foxconn P35A-S Intel Core 2 DUO E6550 BOX 2,33GHz // OCZ 2GB DDR2 800 MHz Special Ops Dual CL5 (2 x 1GB) Palit 8600GT SONIC+ 256MB DDR3 1,0ns // Pioneer DVR-112D BULK Samsung 320GB HD321KJ 7200 SATAII 16MB // Cooler Master Centurion 534 Neostrada TP 1024 // Windows XP Profesional PL SP3 //// Fujifilm FinePix S9600

#44 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 10 grudzień 2008 - 18:27

pn4265 - strzał w dziesiątkę. Jakoś nie mogłem dogrzebać się do tego artykułu.

Airlat - nie mam nic do dodania w tej kwestii.

A co do rzekomego Canoniarstwa optycznych i anty-Nikoniarstwa za razem... mam wrażenie, że bazujesz na jakichś zasłyszanych urojeniach bez pokrycia w rzeczywistości.

• Goście

Napisany 10 grudzień 2008 - 19:09

Dlaczego wyniki Optyczne.pl różnią się od wyników dpreview.com.

Ten link znam od momentu jego utworzenia. :) Pojedynczy przypadek pokazano jako stałą regułę, tłumaczącą różne wyniki testów optycznych z dpreview. Zastanawiające, że inne serwisy na świecie mają zbliżone wyniki z dpreview, a nie z optyczne. Też źle robią testy patałachy :)

Jak na razie bociek666 pisałeś o końcu Canona 40D, potem okazała się, że to plotki z rozmów ze sklepikarzami. Kolejne genialne stwierdzenie to:

Bardziej szumi [50D] na wysokich ISO - nie robi, używam tylko ISO 100

Ciężko byłoby w Polsce i nie tylko znaleźć posiadacza zaawansowanej lustrzanki robiącego fotki tylko do ISO 100. 8|

A co do rzekomego Canoniarstwa optycznych i anty-Nikoniarstwa za razem... mam wrażenie, że bazujesz na jakichś zasłyszanych urojeniach bez pokrycia w rzeczywistości.

Także i zacytowane zdanie z dużym prawdopodobieństwem jest w zbliżonej wiarygodności i wiedzy do poprzednich, stąd nie ma sensu odnosić się do niego. Ostatni test optycznych tak jak można było przepuszczać pokazał, że to wspaniały aparat praktycznie bez wad. Jedynie pentaksiarze w komentarzach coś szurają, że są jakieś przekręty z ocenami i wycinkami z K20D do którego porównywano 50D. Ale pewnie to urojenia :D

#46 Quadro

Quadro

Modern Life

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 28281 Postów:

Napisany 10 grudzień 2008 - 19:24

Sie chłopaki przyczepili do optyczne.pl :D

Jak wam nie pasują optyczne.pl to poczytajcie sobie test na Fotopolis: http://eos50d.fotopo....php?n=7987&p=0
Sony Vaio VGN-NW21SF

#47 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 10 grudzień 2008 - 19:36

To żeś pojechał :D
Jak kiedyś nie spodoba mi się mój sprzęt, wtedy poczytam testy na fotopolis i od razu na nowo go pokocham.
Wiem nareszcie czym chciałbym być, kiedy dorosnę. Kiedy dorosnę chciałbym być małym chłopcem.

#48 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 10 grudzień 2008 - 19:44

Pojedynczy przypadek pokazano jako stałą regułę, tłumaczącą różne wyniki testów optycznych z dpreview.

Tu nie chodzi o pojedynczy przypadek, a raczej o całą metodologię testów. Przejrzałem podane przez Ciebie serwisy szukając testu 50D. O dziwo zauważyłem zarówno zbieżności jaki rozbieżności z optyczne / dpreview. Jaki tester takie wyniki. Mniejsza o to, jedni wolą ogórki konserwowe, a inni kiszone. Aparat kupuję zgodnie z własnymi wymaganiami i oczekiwaniami, a to co do tej pory o nim przeczytałem tylko utwierdza mnie w słuszności decyzji.

Ciężko byłoby w Polsce i nie tylko znaleźć posiadacza zaawansowanej lustrzanki robiącego fotki tylko do ISO 100.

W takim razie będę tym, który przeciera szlaki.
Mało tego, jako wadę 50D uznaję brak ISO 50. Może nie jesteś w stanie sobie wyobrazić zastosowań, w których niskie ISO ma priorytetowe znaczenie, a światło reguluje się nie zwiększeniem czułości matrycy, a dodatkowym oświetleniem błyskowym, ale to już nie mój problem.

Także i zacytowane zdanie z dużym prawdopodobieństwem jest w zbliżonej wiarygodności i wiedzy do poprzednich, stąd nie ma sensu odnosić się do niego. Ostatni test optycznych tak jak można było przepuszczać pokazał, że to wspaniały aparat praktycznie bez wad. Jedynie pentaksiarze w komentarzach coś szurają, że są jakieś przekręty z ocenami i wycinkami z K20D do którego porównywano 50D. Ale pewnie to urojenia biggrin.gif

To już są tendencyjne dywagacje z Twojej strony. A ja nie sugeruję się porównaniem do jakiejkolwiek innej puszki. Dla mnie wykresy i liczby mówią same za siebie.

• Goście

Napisany 10 grudzień 2008 - 20:04

Jak kiedyś nie spodoba mi się mój sprzęt, wtedy poczytam testy na fotopolis i od razu na nowo go pokocham.

Masz rację, tak mają wszyscy. Chłopaki zawsze piszą miłe kawałki. :D

... Dla mnie wykresy i liczby mówią same za siebie.

To doskonale trafiłeś, dla mnie też, wzorem osób mających własne bazy danych obiektywów, aparatów, wyniki pomiary rozdzielczości, aberracji, dystorsji itd. sam w wolnej chwili planuje zrobić zestawienia dla siebie na podstawie testów z rożnych serwisów. :)

#50 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 10 grudzień 2008 - 20:10

Nie prowadzę zestawień, jednakowoż pewne wartości wynikające z testów dają mi pojęcie o możliwościach danego sprzętu.
A skoro nie miałem jeszcze danego aparatu / obiektywu w rękach to nie widzę niczego zdrożnego we wpatrywaniu się w wykresy. I powiem Ci szczerze - bawiłem się wieloma pożyczonymi szkłami i póki co testy optycznych pokrywają się z tym co zaobserwowałem w rzeczywistości.

Skończmy przydługi OT i rozsądźmy w końcu o wyższości 1000D nad a200 lub odwrotnie.

:kufel:

• Goście

Napisany 11 grudzień 2008 - 13:09

Jeśli spełniają Twoje oczekiwania testy z optycznych to ok. :P Ostatnio pewien pasjonat fotografii zamieścił wyniki własnych porównań dwu modeli aparatów Canona 50D i Nikona D90, oto one. Tak się ciekawie składa, że w tym samym czasie swój test Canona 50D zamieścili optyczni. Tam jedną z konkluzji było stwierdzenie, że aparat ma użyteczne ISO 1600, 3200 też ujdzie itd. Praktycznie nowy model według nich okazał się doskonały. Patrząc na zdjęcia z porównania pana Jacka ma się dokładnie odmienne wrażenia. Nie piszę o lepszej jakości zdjęć z Nikona 90tki, ale wystarczy popatrzeć na sample z Canona. Tyle w przydługim OT.

Czy wybrać Canona 1000D, a może Sony A200? Jak wyżej zaproponowałem ja zdecydowałbym się na Canona 1000D z jednym/dwoma obiektywami: Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS i Canon 55-250mm EF-S f/4-5.6 IS, a co wybierze mi77kk, to już jego decyzja. :)

#52 mi77kk

mi77kk

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1689 Postów:

Napisany 12 grudzień 2008 - 07:53

Witam!
Troszeczkę Panowie odbiegliście od tematu,ale mimo wszystko cieszę się,że mój wątek wzbudził takie poruszenie.
Abstrachując chcę wspomnieć,że zakupiłem oba modele,zarówno Canon 1000D jak i Sony Alfa300,z możliwością zwrotu jednego i drugiego po świętach.Do tego czasu kuzynka potestuje sobie i wybierze ten,który jej najbardziej przypadnie do gustu.
Ja po dwóch dniach użytkowania stwierdziłem jedno.
Zarówno jednym jaki drugim aparatem można zrobić wspaniałe,pełne życia i wierne zdjęcia.Jestem pod dużym wrażeniem.
W alfie przy dużym ISO,faktycznie mozna dopatrzeć się nieco większych szumów,ale czy tego nie można obrobić w komputerze?
Do Sony dostałem obiektyw Sigma 70-300 mm f/4.0-5.6 APO DG MACRO,więc zgryz będzie większy,a może kolejny argument ZA.
W każdym razie dziękuję za burzliwą dyskusje i pomoc w wyborze.
Pozdrawiam.

Stereo - Amplifikator + Micromega Stage 5 + zestaw samodzielnie zbudowany z gł. Scan-Speak Revelator i 18W8545 + Sennheiser HD 600 Kino - Yamaha RX-V3800 + DVD Pioneer DV-LX50 + Velodyne CHT-10R + B&W 683/B&W HTM62/B&W 686 TV - Pioneer PDP-LX5090 / Sony KDL-40D3500 Foto - Canon 50D / Canon 70-200mm f/4 L USM / Canon EF 50 mm f/1.4 USM / Canon EF 100 mm f/2.8 L Macro IS USM / Canon EF-S 10-22 mm f/3.5-4.5 USM / Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM

#53 Quadro

Quadro

Modern Life

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 28281 Postów:

Napisany 12 grudzień 2008 - 10:01

Ciekawe jak w tym sony z ta sigmą działa autofokus. Bo z Canonem to działa fatalnie.
Dali nietypowy obiektyw do sony, ale jakoś mało praktyczny. Nie przyda się w domowej fotografii (zdjęcia w pomieszczeniach). A zważywszy na obecną mglista pogodę, na dworze tez nie poszalejesz.

wiec po świętach Canon może zyskać przewagę ze względu na ciekawszy obiektyw jaki do niego dodają
Sony Vaio VGN-NW21SF

#54 mi77kk

mi77kk

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1689 Postów:

Napisany 12 grudzień 2008 - 20:16

Dali nietypowy obiektyw do sony, ale jakoś mało praktyczny. Nie przyda się w domowej fotografii (zdjęcia w pomieszczeniach). A zważywszy na obecną mglista pogodę, na dworze tez nie poszalejesz.
wiec po świętach Canon może zyskać przewagę ze względu na ciekawszy obiektyw jaki do niego dodają

W domowych warunkach na tym obiektywie faktycznie,zdjęcia mogłyby wyglądać lepiej.Są nieco przyciemnione.
Ale za to na dworze - rewelacja jak dla mnie.
Wybrałem się z synem do ZOO i popstrykaliśmy troszeczkę Sony A300,a pogoda była paskudna (pochmurno i mgliście).
Zdjęcia wyszły naprawdę nieźle,zarówno te na dworze jak i w pomieszczeniach.Terraria i małpiarnie jak na żywo z doskonałą ostrością.
Jutro wybieramy się raz jeszcze,ale tym razem z Canonem.
Zobaczymy i porównamy.

p.s. w razie gdyby kuzynka uparła się na Sony,to jaki polecacie do niego "jasny" obiektyw,do robienia zdjęć w pomieszczeniach i w dni pochmurne?

Stereo - Amplifikator + Micromega Stage 5 + zestaw samodzielnie zbudowany z gł. Scan-Speak Revelator i 18W8545 + Sennheiser HD 600 Kino - Yamaha RX-V3800 + DVD Pioneer DV-LX50 + Velodyne CHT-10R + B&W 683/B&W HTM62/B&W 686 TV - Pioneer PDP-LX5090 / Sony KDL-40D3500 Foto - Canon 50D / Canon 70-200mm f/4 L USM / Canon EF 50 mm f/1.4 USM / Canon EF 100 mm f/2.8 L Macro IS USM / Canon EF-S 10-22 mm f/3.5-4.5 USM / Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników