Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Jaka uczelnia w Krakowie dla przyszłego informatyka?

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 RudeDude

RudeDude

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 40 Postów:

Napisany 18 wrzesień 2008 - 18:18

W tym roku mam maturę, chce później iść na studia informatyczne. Obecnie interesuje mnie głównie tworzenie aplikacji internetowych, portali, start-upów. Programuje już od 2 lat w PHP. Chciałbym w niedalekiej przyszłości założyć własną firmę internetową.

Odpowiednio do moich zainteresowań szukałem uczelni w Krakowie:

1. Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki
Interesuje mnie kierunek:
Administrowanie sieciami komputerowymi i bezpieczeństwo systemów
lub opcjonalnie Informatyka w firmie i e-biznes
http://www.wsei.edu....cencjackie,231/

2. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
http://www.wszib.edu.pl/informatyka/

Czy ktoś chodzi z was na te uczelnie lub kiedyś się tam uczył? Możecie mi polecić jakieś inne uczelnie?
Co myślicie o moich propozycjach wyboru uczelni?

Mam do was jeszcze pytanie o przedmioty jakie zdawać na maturze.
Na razie wstępnie myślę aby zdawać:
1. Polski podstawowy
2. J. angielski podstawowy
3. Matematykę rozszerzoną (jako przedmiot obowiązkowy)

Czy powinienem zdawać dodatkowo fizykę? W liceum mam fizykę podstawową wiec raczej musiałbym wybrać fizykę podstawowa na maturze jako przedmiot obowiązkowy a matematykę wziąć jako dodatkowy przedmiot (rozszerzony).

Czy warto zdawać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym czy może lepiej na podstawowym. Obiło mi się o uszy że w tamtym roku przelicznik był na tyle korzystny że czasem większa ilość % z podstawowej była bardziej korzystna niż matura z rozszerzonej o mniejszej ilości % w stosunku do podstawowej. W liceum mam matematykę rozszerzoną ale tylko 4h tygodniowo. Teraz w klasie maturalnej mamy po 5h tyg.

#2 Elrond_87

Elrond_87

Dwarf King

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7373 Postów:

Napisany 18 wrzesień 2008 - 19:10

A nie zastanawiałeś się nad wyborem uczelni państwowej? Politechnika Krakowska, AGH, UJ? Bo na tych dwóch "uczelniach" które wymieniłeś uzyskasz tylko lct/inż, nie zrobisz magistra i w dodatku będziesz za to płacił. A dam głowę, że jak pracodawca zobaczy gościa po AGH/PK i po jakimś pożal się Boże WSEI czy WSZIB czy innej "kup sobie wykształcenie" to wybierze tego po AHG,PK.

Na tych wszystkich prywatnych wyższych szkółkach, których ostatnio jak psów w grabkach to lądują niedobitki i ofiary amnestii maturalnych, które nigdzie się nie dostały. Zastanów się czy na pewno chcesz tam iść... :?

#3 JUST_myself

JUST_myself

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 30 wrzesień 2008 - 09:06

ELROND 87! Zupelnie sie z Toba nie zgadzam! Przynajmniej jesli chodzi o WSEI i WSZiB. Tylko o KSW kraza takie plotki. Studiuje na WSZiBie i wcale nie jest tak latwo. Mamy wykladowcow z UJ, AE i innych renomowanych uczelni panstwowych.
Twoje stwierdzenie ze nie zrobi mgr na prywatnej uczelni jest nie prawda! slyczales o studiach uzupelniajacych magisterskich?
Nie wiem czemu wsrod niektorych "studencikow" np. UJ panuje taka dziwna percepcja ze sa "lepsi"...
Sama planuje isc na UJ na studia uzupelniajace ale tylko dlatego ze jest tam kierunek ktory mnie interesuje.
RUDEDUDE, Jesli zastanawiasz sie nad uczelnia prywatna to mysle ze to dobry pomysl! Licencjat?... Bedziesz mial okazje sie przekonac czy to narawde Cie interesuje i jak tak to kontynuowac IT a jak zmienich zdanie to wybierzesz cos innego. Licencjat to tez wyzsze wyksztalcenie! ;)
Zycze powodzenia w podjeciu dobrej decyzji :)

#4 Elrond_87

Elrond_87

Dwarf King

• Forumowicze
  • 7373 Postów:

Napisany 30 wrzesień 2008 - 10:37

Ja też się z Tobą zupełnie nie zgadzam. Zaraz napiszę dlaczego. Tylko najpierw parę słów o polskim szkolnictwie wyższym. Państwowym.
Ufam, ze przebrniesz przez tego posta, chciałem żeby był jak najkrótszy...

20 lat temu na studia szło powiedzmy 15 - 20% ludzi (strzelam, nie chce mi się szukać statystyk), dziś jest to powiedzmy 60%. W roku 1989 na UJ na studia biologiczne przyjmowano 120 osób, dziś kierunków biologicznych jest na wydziale więcej, przyjmuje się około 450 osób (a liczba wykładowców ta sama!)
Przybyło ludzi zainteresowanych biologią? lepiej uczą biolcy w szkole? Nie. Uczelnie stały się fabryką magistrów. Dawniej na studia szedł ten kto się an to nadawał. Dziś idzie każdy kto chce, za namową taty, mamy babci, lub żeby uniknąć wojska. Państwo się cieszy, bo wzrasta liczba ludzi z wyższym wykształceniem. Owszem. Ale jakość tych magistrów jest coraz niższa. Dawniej ci ludzie, którzy dziś są na studiach, byli mechanikami, murarzami, dekarzami itp. dziś taki murarz idzie sobie na prawo, bądź filologie. Nie interesuje go to, ale idzie, bo ma okazje. Bo miejsc jest pod dostatkiem.
U mnie na III roku studiów biologicznych, są ludzie, którzy w ogóle nie interesują sie biologią, wyleciała tylko część z nich, nad resztą się zlitowano. Zamiast ich wyrzucić, obniżono progi, tym samym obniżając poziom nauczania.
I to jest błąd - przez takie działanie brakuje nam dobrych fachowców w dziedzinie budownictwa (murarz, tynkarz), czy mechaniki. Studia powinny być studiami, nie fabryką magistrów. I powinni iść na nie ci, którzy się nadają (czyt. porządny egzamin wstępny, mniej miejsc).
Podsumowując - na uczelniach państwowych poziom nauczania spada.

Przejdźmy do Twojego postu.

Twoje stwierdzenie ze nie zrobi mgr na prywatnej uczelni jest nie prawda! slyczales o studiach uzupelniajacych magisterskich?

No właśnie - o tym mówię. Dużo prywatnych uczelni oferuje tylko lct. Trzeba robić studia uzupełniające magisterskie gdzie indziej, na innej uczelni.

Mamy wykladowcow z UJ, AE i innych renomowanych uczelni panstwowych.

Wiem. Płace na uczelniach państwowych nie są wysokie, wiec wykładowcy dorabiają na prywatnych.

I tu się zatrzymamy, bo to mój argument przeciw uczelniom prywatnym i potwierdzenie ich niskiego poziomu. Uczelnia prywatna utrzymuje się z czesnego płaconego przez studenta. Żeby szkoła mogła się utrzymać niezbędne jest jakieś minimum studentów, inaczej będzie bankrut. Ten sam profesor wykładający na prywatnej uczelni, tu robi inny egzamin, gdyż nie może oblać zbyt dużo ludzi, bo uczelnia zbankrutuje. To chyba proste. Nie może sobie pozwolić jak pewien wykładowca na kierunku geografia, czy biol-geogr UJ na wywalenie ze studiów ponad polowy studentów.
Tak wiec uczelnia prywatna nie może sobie pozwolić na ubytek studentów. Albo robimy prosty egzamin vel niski próg, albo bankrutujemy, bo ludzie nie zdadzą. Co powoduje, ze poziom jest jeszcze niższym, niż już nie tka wysoki jak dawniej na uczelniach państwowych.

I teraz - pracodawca. Jeśli rynek jest pełny, to pracodawca przebiera i wybiera. I jeśli trafi na kogoś po prywatnej uczelni - nie łudźmy się, jeśli tylko będzie miał kandydata po państwowej, to CV tego po prywatnej pośle lotem balistycznym do kosza na śmieci.
Jeśli specjalistów w danej dziedzinie jest mało, to owszem - wtedy będzie brał i tych i tych.

A jeśli chodzi o sam lct - w tym roku akademickim będę miał lct geologia. I będę mógł go sobie włożyć, bo jest na tyle mgr geologów. Podobnie jest z informatyką. Pracodawca woli chyba przyjąć mgr, niż lct?

Aha - wyprzedzę pytanie - mam znajomych na KSW, WSZiB. W przypadku tych krakowskich uczelni jest o tyle dobrze, że rektor ma wyższe wykształcenie. W województwie obok kilka lat temu gość założył wyższą szkołę. Jakiś czas później zrobił magistra...

RudeDude - zapomniałem napisać w tamtym poście, odradzam infe na UJ - nie będziesz mieć inż.

#5 RudeDude

RudeDude

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 40 Postów:

Napisany 30 wrzesień 2008 - 15:45

Pytałem się o WSEI ponieważ były u nas w szkole w tamtym roku ich ulotki i zaciekawiły mnie kierunki.

Próbowałbym startować na AGH na Informatykę lub Informatykę Stosowaną ale strasznie ciężko się dostać.
:/

To gdzie na państwowych uczelniach w Krakowie warto studiować Informatykę? Na "Politechnika Krakowska; Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki Stosowanej"?

#6 Elrond_87

Elrond_87

Dwarf King

• Forumowicze
  • 7373 Postów:

Napisany 04 październik 2008 - 14:22

Kup informatory, popytaj na forach uczelnianych. Informator AGH chyba jest dostępny gdzieś na stronie.

A jeśli chodzi o szkoły prywatne:
http://wiadomosci.on...51,11,item.html

"Dziennik" pisze, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamierza wymusić na prywatnych uczelniach podniesienie poziomu nauczania. Gazeta dotarła do szczegółów reformy.

#7 Kowalnaforum

Kowalnaforum

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 10 październik 2008 - 09:11

20 lat temu na studia szło powiedzmy 15 - 20% ludzi (strzelam, nie chce mi się szukać statystyk)...
Przybyło ludzi zainteresowanych biologią? lepiej uczą biolcy w szkole?

Ale jakość tych magistrów jest coraz niższa. Dawniej ci ludzie, którzy dziś są na studiach, byli mechanikami, murarzami, dekarzami itp. dziś taki murarz idzie sobie na prawo, bądź filologie. Nie interesuje go to, ale idzie, bo ma okazje.

Mam wrazenie ze minales sie z powolaniem... nie myslales o studiowaniu socjologi? zmiany spoleczne i te sprawy...

Studia powinny być studiami, nie fabryką magistrów. I powinni iść na nie ci, którzy się nadają (czyt. porządny egzamin wstępny, mniej miejsc).

Moze i masz racje, ale wplywu na to nie masz. Wiec nie baw sie Don Kichota bo sobie zdrowie popsujesz....

I teraz - pracodawca. Jeśli rynek jest pełny, to pracodawca przebiera i wybiera. I jeśli trafi na kogoś po prywatnej uczelni - nie łudźmy się, jeśli tylko będzie miał kandydata po państwowej, to CV tego po prywatnej pośle lotem balistycznym do kosza na śmieci.
Jeśli specjalistów w danej dziedzinie jest mało, to owszem - wtedy będzie brał i tych i tych.

YOU WISH! Tu pokazujesz jak nie masz bladego pojecia o zyciu! Zdradze Ci sekret... Jak pracodawca bedzie mial do wyboru studenta z UJ, studenta z AGH i studenta z WSZiB... to wiesz kogo wybierze ? Najlepszego!
Nie ma znaczenia gdzie studiujesz... Np. ja... pracuje w banku zarabiam Bardzo Dobrze! a jestem studentem 2-go roku uczelni prywatnej!

A jeśli chodzi o sam lct - w tym roku akademickim będę miał lct geologia. I będę mógł go sobie włożyć, bo jest na tyle mgr geologów. Podobnie jest z informatyką. Pracodawca woli chyba przyjąć mgr, niż lct?

Studia ucza jak sie uczyc! Wiec mozesz byc najlepszy w swojej branzy ale jak jestes takim "lame duck" to jestes skazany na niepowodzenie!
np. Bill Gates- w ogole nie studiowal a byl skazany na sukces!

Podsumowujac.... Nie ludz sie ze ma to znaczenie gdzie studiujesz ... bo to jest tylko formalnosc. Liczy sie to czego sie nauczysz i jak to wykorzystasz!

No i good luck w poszukiwaniu pracy

Karol

#8 vloq__

vloq__

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 204 Postów:

Napisany 14 październik 2008 - 21:16

RudeDude - chcesz założyć firmę idź na uczelnie prywatną na studia zaoczne. Oczywiście o ile masz na tą firmę koncepcję, kapitał początkowy i przeanalizowałeś jakie ma ona szanse powodzenia. A jeśli coś tam kodujesz od dwóch lat - jak dziesiątki innych licealistów to pomysł z firmą może ci się rypnąć i w takim wypadku polecam dzienną informatykę stosowaną na EAIE AGH - lżejsza od zwykłej a też niezła.

Studiowałem i na niezłej uczelni państwowej i prywatnej - umówmy się że na tej drugiej wybitne jednostki reprezentują poziom średni z pierwszej - a reszta traktuje studia jak formalność.

#9 RudeDude

RudeDude

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 40 Postów:

Napisany 28 październik 2008 - 20:45

To jak myślicie dobrą alternatywą do AGH mogła by być politechnika krakowska:
Wydział Informatyka stosowana?
http://riad.usk.pk.e...e...9&Itemid=37

#10 tomek_timi

tomek_timi

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 102 Postów:

Napisany 17 listopad 2008 - 14:22

Politechnika jest dużo gorsza niż AGH jeśli chodzi o informatyke. dlatego polecalbym Ci AGH wlasnie.. mam znajomych na infie i sobie chwala.. no ale z twymi planami maturalnymi raczej nie masz szans z sama matma... szczegolnie podstawowa...

P.S. zgadzam sie z przedmowca iz prywatne uczelnie to shit..

P.S. co do wywalania studentow z geografi na UJ to prawda:) aktualnie jestem pierwszoroczny na gegrze i slyszalem iz starsze roczniki mialy niezly przesiew:) takze na UJ nie idz:)
"Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil..."

#11 magdamkm

magdamkm

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 17 grudzień 2008 - 14:58

U nas na WSZiB mamy bardzo dobrych wykladowcow z informatyki, super wykladaja i mozna sie wiele nauczyc....a co do prywatnych uczelni to moim zdaniem jezeli ktos chce sie nauczyc to nie potrzebuje super uczelni do tego, wystarczy taka ktora nakieruje cie w jaki sposob sie samemu uczyc bo chyba o to najbardziej chodzi w studiowaniu zeby poszerzac swoja pasje....:P

#12 GośćPatrycja88_*

GośćPatrycja88_*
  • Goście

Napisany 19 styczeń 2009 - 12:44

WSZiB ma bardzo wysoką pozycję w rankingach uczelni jeśli chodzi o kierunek informatyka. Wszyscy wykladowcy informatyki uczą także na AGH i opinia, że na WSZiB się nie starają jest blędna... Podchodzą do wykladania tak samo poważnie. Są natomiast bardziej wyrozumiali i ludzcy jeśli mogę to tak określić, na pewno nie "gnębią studentów".

#13 vloq__

vloq__

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 204 Postów:

Napisany 04 luty 2009 - 22:15

Pracujecie w dziale marketingu WSZiB?

WSZiB ma bardzo wysoką pozycję w rankingach uczelni jeśli chodzi o kierunek informatyka.

Wg. rankingu polityki z 2007r. (najnowszy jaki udalo mi sie znalezc), wśród uczelni niepublicznych dla kierunku informatyka WSZiB zajmuje pozycję 8 (za WSIZ w Rzeszowie czy WSZ w Częstochowie).

Wszyscy wykladowcy informatyki uczą także na AGH

Co do kadry to w tym rankingu jest oceniona na 20 (AGH ma 51) więc może wszyscy wykładowcy informatyki na WSZiB są z AGH ale nie odwrotnie.

Podchodzą do wykladania tak samo poważnie.

Masz porównanie?

Są natomiast bardziej wyrozumiali i ludzcy jeśli mogę to tak określić

Dobre :)

#14 xSTEVEx

xSTEVEx

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 03 marzec 2009 - 15:38

Moim zdaniem informatyka jest na wszib'ie na naprawde wysokim poziomie. Uczelnia daje duzo mozliwosci rozwojowych i z tego co mi wiadomo wspolpracuje z wieloma firmami w ktorych pozniej mozesz otrzymac zatrudnienie.

#15 Valarauco

Valarauco

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 08 marzec 2009 - 22:12

W chwili obecnej pracodawcy patrzą na umiejętności a nie gdzie zdobyło się wykształcenie. Ważne są też staże, praktyki i wcześniej zaczęta praca. Wielu studentów zdobywa pracę już na studiach, pewnie nie tak płatna jak z pełnym wykształceniem, ale od czegoś trzeba zacząć i zdobyć wykształcenie. A patrząc na sektor którym chce zajmować się autor tematu to wiele osób w tym sektorze wykształcenia informatycznego nie ma.

RudeDude - jeśli chcesz się zająć m.in webmasterstwem to wiem, ze UJ ma specjalny kierunek na wydziale Sztuki, o ile dobrze pamiętam i o ile dalej jest. Uczelnie które wymieniłeś, kształcą głównie w programowaniu i w sieciach, więc to nie twój kierunek, chyba że interesuje się programowanie typowe w C++, Javie itp.

Co do uczelni wymienionych przez Ciebie to WSEI z tego co słyszałam od kumpla na III roku to więcej tam ekonomi niż informatyki, a i miałam okazję spotkać absolwenta, fakt studia skończył ponad 6 lat temu, ale takie proste rzeczy jak szukanie dokumentu na komputerze musiałam mu pomagać, bo nie umiał :?

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników