Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
* * * * - 2 Głosów

Jaka lustrzanka za 2500 zł

• Please log in to reply
135 replies to this topic

#21 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 03 wrzesień 2008 - 22:38

Wyobraź sobie obiekt.
Mały obiekt. Czasem nawet słodki obiekt.
Obiekt ten porusza się . Na początku bezcelowo i nieprzewidywalnie . Później celowo , aczkolwiek równie nieprzewidywalnie. Oświetlenie masz zwykłe , domowe , dajmy na to 2x lub 4x 40W światła żarowego. Nie chcesz walić wspomnianemu obiektowi flashem po receptorach wzrokowych. Lampy odchylanej nie masz , bo szkoda było kaski , bo obiekt zżera kaskę bardziej niż kobieta przed Sylwestrem. Co robisz? Ustawiasz statyw ? Czy ustawiasz iso 400 i pełną dziurę? Dodam jeszcze dla ułatwienia ,że na początku na widok obiektu ręce cokolwiek trzęsą się.

#22 bociek666

bociek666

Nie mam nic mądrego do powiedzenia

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 03 wrzesień 2008 - 22:49

Doskonale Cię rozumiem. Ostatnio także robiłem wręcz na iso 800. Ale nie byłoby tak gdybym miał zawodową lampę (odbiłbym światlo od sufitu np.).
No, ale na tym przykładzie oboje jesteśmy skłonni stwierdzić, że chyba raczej kompakt ma tutaj górę. Nie widzę wyższości lustrzanek w takich warunkach bez odpowiednich akcesoriów.
Próbuję to uzmysłowić autorce wątku - lustrzanka w domowych (imprezowych) warunkach bez kosztownego osprzętu nie da Ci lepszej jakości niż dobry kompakt.

#23 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 03 wrzesień 2008 - 23:01

I tu się nie zgodzę.
Spróbuj najlepszym nawet , niskoszumowym Fuji z wielką matrycą , zrobić zdjęcie z ręki , w świetle jak opisałem powyżej. Nie zrobisz.
W tych warunkach musisz walnąć lampą .
A lustrzanką zrobisz , od biedy nawet kitem.

Choć jednocześnie potwierdzam , że do celów imprezowo - wycieczkowo- urlopowych kompakt w zupełności wystarcza.
Powiem więcej - jest zdecydowanie lepszy. Bo mniejszy. Szybszy , bo nie wymaga myślenia :D [fajnie zabrzmiało] . Mniej delikatny.

#24 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 03 wrzesień 2008 - 23:17

Takie warunki jak opisałeś nawet dla lustra kwalifikują się do walnięcia lampą (i wtedy wystarcza choćby iso 100, nawet ciemną nocą). Z tym, że na lustrze da się to jeszcze jakość obejść podwyższając iso (pogarszając jakość zdjęcia), na kompakcie spadek jakości byłby dużo większy. Jednakowoż masz dużo racji... choć iso 400 to dla mnie męka.
Może powiem jak ja to pojmuję - jak dla mnie lustro jest po to, aby doskonalić się w fotografii. Im cięższe warunki tym większa frajda, a jednocześnie potrzeba większej ilości dobrego sprzętu. Póki się tym interesuję, kupię statyw, zewnętrzną lampę, jasniejszy obiektyw... Jeśli miałbym mielić na automacie to chyba już dawno temu wyprzedałbym się na Allegro.

Ania818 - daruj sobie lustrzankę. Może kamerkę sobie kup?

#25 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 03 wrzesień 2008 - 23:29

Ideał : lustrzanka + małpka.
;)

Chociaż ...
...Jakbym rok temu zadał pytanie "Jakie lustro?" , i posłuchałbym rad : "Nie kupuj "... myślę że popełniłbym błąd :P

#26 jezz83

jezz83

Hedgehog

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2663 Postów:

Napisany 04 wrzesień 2008 - 07:20

Aleście panowie popłynęli... :) Chyba nie ma co zniechęcać nikogo do lustra, można kupić (albo pożyczyć), bobawić się i jak się nie spodoba to sprzedać (na allegro się ucieszą, ze prawie nieśmigany w dobrej cenie idzie :P ), a jak się spodoba to zacząć uszczuplać portfel kupując mniej lub bardziej potrzebne akcesoria.
Co do ISO to można być hardcorowcem, który robi tylko na ISO 100, ale można też jeździć samochodem używając jednego biegu, wszystko można tylko nie zawsze warto. Tak, zgodzę się, że setka daje najlepsze wyniki, ale wyniki do 400 są w większości luster wielce akceptowalne, a przy obecnym wykorzystaniu: monitor z często niedoskonałym ustawieniem profilu kolorów, oglądane w powiększeniu (pomniejszaeniu) 40% mało który nieprofesjonalista się zorientuje. To jest IMHO kwestia rozróżnienia fotografii fulprofesjonal podpartej kilkuletnim doświadczeniem i umiejętnością natychmiastowego dobrania parametrów do fotki która potem leci w wielkim formacie na papier, a fotografią amatorską, gdzie z braku doświadczenia, czasu na ustawienia, a czasem z lenistwa (wiem, argument średni..) czasem trzeba się podeprzeć "trybem łatwiejszym", albo nawet reporterską, która na stronę internetową trafi tak zmniejszona, ze większości błędów jakościowych nie da się wyłapać lub do gazety gdzie o jakości wydruku nie ma co rozmawiac.
A odnosząc się do:

No tak, ale iso 400 baaaardzo rozpuszcza użytkownika... całkiem jak kompakt.

to się nie zgodzę, w końcu samo dobranie ISO powinno być świadomą decyzją, która ma wpływ na kolejne ustawienia. Pozwala co prawda czasami na nieużycie kilku akcesoriów takich jak statyw czy lampa, ale czasem się po prostu nie da użyć, a czasem da lepszy efekt.
Poza tym przez niektórych szumy czy analogowe ziarno nawet nie te z ISO 800 a i wyższych sa traktowane jako efekt, znam takich, co się w nich lubują.

A wracając do tematu głównego to ciekaw jestem co w temacie tego co napisane ma do powiedzenia autorka, jakieś wstępne przemyślenia? I tak z ciekawości, co ci chodzi po głowie jeśli chodzi o przeznaczenie aparatu/tematykę zdjęc?
JeZZoo

#27 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 04 wrzesień 2008 - 08:03

Co do iso 100. Nie zawsze daje najlepsze efekty. W przypadku mojej E-510 dla iso 100 jest najmniejszy zakres tonalny. Wg testów ok -0,5EV w porównaniu do konkurencji dla iso 200 wyniki wyrównują się.
Ale wiadomo , Olympus to Olympus , ma tak małą matrycę , że zdjęć robić nim się nie da ;)

jezz83, ja raczej zachęcam. Pod warunkiem chęci rozwoju (obiektywy) i nauki.

#28 GośćAnia818_*

GośćAnia818_*
  • Goście

Napisany 04 wrzesień 2008 - 10:25

Chociaż ... Jakbym rok temu zadał pytanie "Jakie lustro?" , i posłuchałbym rad : "Nie kupuj "... myślę że popełniłbym błąd :P

No widzisz, także nie odradzajcie mi zakupu lustra. Od czegoś trzeba zawsze zacząć, ja jestem skłonna spróbować. I mam nadzieję że to właśnie wy pomożecie mi w wyborze dobrego lustra. Wspominałam już wcześniej że biorę pod uwagę zdjęcia raczej amatorskie (imprezki, podróże, trochę natury). A z czasem kto wie może spodoba mi się to tak bardzo że zacznę pstrykać jako profesjonalistka :D No ale bez lustra nie zrobię nic, więc pomóżcie.

#29 jezz83

jezz83

Hedgehog

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2663 Postów:

Napisany 04 wrzesień 2008 - 10:40

Jeśli imprezowo-plenerowo to chyba na początek zestaw D80 z kitowcem 18-70, dobry obiektyw, mozna też z 18-135, troche słabszy, ale większy zakres ogniskowych co powoduje, ze jest rroche bardziej uniwersalny a ceny podobne. Poczytaj testy i popatrz który ci bardziej odpowiada. Mozesz też poszukać czegoś w alternatywie, ale tutaj nie doradzę, nie interesowałem się ani Sigmą, ani Tamronem w tych zakresach więc z jakąś poradą poczekaj na innych. Pamiętaj tylko, ze szklarnia jest równie ważna, a moze nawet ważniejsza niż samo body więc nie warto kupowac np Canona 40D i jechac na tanim- kitowym, podobno bardzo słabym obiektywie.
JeZZoo

#30 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 04 wrzesień 2008 - 11:45

No widzisz, także nie odradzajcie mi zakupu lustra. [...] No ale bez lustra nie zrobię nic, więc pomóżcie.

Ania tupnęła nogą (skąd ja to znam ; BTW moja żona też ma na imię Ania) lustro ma być i basta. Jak znam Anie decyzja zapadła.
Myślę , że najlepszym wyborem będzie ...
No właśnie ... Jak d80 to z jakim/-i obiektywem/-ami ?

#31 GośćAnia818_*

GośćAnia818_*
  • Goście

Napisany 04 wrzesień 2008 - 11:54

Jasne że tupnęłam nogą :P jestem przekonana odnośnie decyzji zakupu lustrzanki. Ale co do modelu to nadal nie wiem na co się zdecydować. Powiem szczerze że wybór jest tak ogromny że ja mam już mętlik w głowie. Ale mam nadzieję że coś temu zaradzicie, polecicie i w końcu się zdecyduje. Już doczekać się nie mogę.

Ps: dobra rada nie zadzierajcie z Ankami ;) hehe

#32 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 04 wrzesień 2008 - 12:03

OT: Moja żona też Anka :)

#33 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 04 wrzesień 2008 - 12:08

Któż by śmiał zadzierać :kwiatek:

D80 + kit
40D + ?
Pentax 20d + kit (nie da się w tej cenie - zmiana na 10d)

Olek E-520/510 z założeniem że kit od razu w ludzi i kupujesz 14-54(2,8-3,5) ?
Tylko pamiętaj ,że olek ma tak małą matryce ,że zdjęcia zrobić sie nim nie da.

Boćku :kufel:

#34 Lukas8

Lukas8

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 357 Postów:

Napisany 04 wrzesień 2008 - 12:33

Piszecie 40D i ma się tylko body. A z D80 jest kit, z tego co słyszałem to całkiem fajny ale to nadal tylko kit. Moim zdaniem to nie powinien być argument decydujący o wyborze.

#35 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 04 wrzesień 2008 - 13:05

Aniu , czy jesteś gotowa wydać następne pieniądze na dodatkowe obiektywy ? Czy wydajesz teraz te 2500 i koniec.

#36 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 04 wrzesień 2008 - 14:38

Ja ponad rok temu miałem podobny dylemat jak Ania, kupiłem wtedy hybrydę (mimo, że w niewiele większej cenie mogłem kupić d40 + kit). Nie żałuję, że lustra nie kupiłem - zdobyłem większą wiedzę, tak by potem być bardziej świadomy wyboru ;)

Powtórzę pytanie Vonratke - jakie plany na przyszłość ? ;)
Wiem nareszcie czym chciałbym być, kiedy dorosnę. Kiedy dorosnę chciałbym być małym chłopcem.

#37 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 04 wrzesień 2008 - 14:51

KptY , jakbyś kupił od razu , dużego błędu byś nie zrobił ;) Nauczyłbyś się tyle samo. Tyle ,że buliłbyś dziś za szkiełka , ale to już zupełnie inna historia

#38 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 04 wrzesień 2008 - 22:09

Aniu - Nikon d80 będzie zapene dobrym wyborem. Ja jednak zawsze uparcie polecam Pentaxa k10d. Niestety sprzęt już powoli znika ze sprzedaży, ale jak się chce to można jeszcze powęszyć... Aparat niemalże desantowy, gruntownie uszczelniony, za tą cenę to już semi-pro.
Z kolei nie polecam Pentaxa k20d, jest to sprzęt conajmniej dyskusyjny...

A Canon 40d - piękna, przecudna puszka. Macałem, pstrykałem, zachwycałem się. Fakt faktem, nigdy z kitem, ale na szerokim Tamronie fotki są po prostu miodne.

No to może powinniśmy powoli zawężać wybór, bo mieszamy dziewczynie w niedoświadczonej jeszcze główce:
Nikon d80, Canon 40d, Pentax k10d....
Ja bym brał Pentaxa - jak tylko uda Ci się go gdzieś wyhaczyć - bierz bez wahania. To naprawdę zacna puszka z dobrym kitem.
Test Pentaxa k10d

Test Canona 40d

Test Nikona d80

Poczytaj jak będzie Ci się chciało... zresztą co ja gadam... wy baby i tak weźmiecie to co ładniej wygląda :)

#39 GośćAnia818_*

GośćAnia818_*
  • Goście

Napisany 05 wrzesień 2008 - 10:11

Aniu , czy jesteś gotowa wydać następne pieniądze na dodatkowe obiektywy ? Czy wydajesz teraz te 2500 i koniec.

Vonratke, niestety nie umiem odpowiedzieć na to pytanie w tym momencie. To wszystko będzie zależało od tego czy przekonam się do lustra, dobrze będzie mi się z nim pracowało. Jeśli tak to jasne że będę chciała w nie inwestować i kupować dodatkowe obiektywy, jak uznam że poprzednie są nie wystarczające. No ale teraz to jedna wielka niewiadoma. Ehh zaczynam już mieć mętlik w głowie :(

#40 Lukas8

Lukas8

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 357 Postów:

Napisany 05 wrzesień 2008 - 10:31

Aniu Czy za te 2500zł chcesz mieć aparat wraz z obiektywem?

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników