Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Dyskusja do wątku "Fotografia stockowa"

• Please log in to reply
37 replies to this topic

#1 bociek666

bociek666

Nie mam nic mądrego do powiedzenia

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 05 czerwiec 2008 - 07:14

Zapraszam do dyskusji do wątku "Fotografia stockowa".
https://forum.idg.pl...howtopic=147814

#2 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 05 czerwiec 2008 - 19:52

Ok, to będę pierwszym zainteresowanym w tym temacie.
Przy korzystaniu z ShutterStock, muszę opłacać jakiś abonament, albo płacić małą kwotę za udostępnianie zdjęcia (tak jak jest na przykład na allegro.pl) ?
Jak to z tym jest ?

Przy okazji gratuluję dobrej inicjatywy z poruszeniem tematyki, jak i samych zdjęć w galerii.

Pozdrawiam.
Wiem nareszcie czym chciałbym być, kiedy dorosnę. Kiedy dorosnę chciałbym być małym chłopcem.

#3 Red-Angel

Red-Angel

Pan życia i śmierci

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5481 Postów:

Napisany 05 czerwiec 2008 - 20:06

A ja się spytam jak ma się sprawa związana z wypłatą pieniędzy. Są przelewane na konto czy jak? To może być konto w zwykłym banku, czy musi to być PayPal?
Intel Q6600 2,4GHz @ 3,00GHz + BOX // MSI P35 Neo3-F // 2x1GB KingMax DDR2 // EVGA e-GeForce 8800GT 512MB // Seagate 500GB // Seagate 20GB // NEC DVD-RW // WinFast DTV1800H // Rasurbo DLP 535 // LCD LG Flatron L225WT// Logitech G7 - moja recenzja // Microsoft Sidewinder X8 // MS Windows Vista Home Premium 64bit

redakcja_forum
:"Dbamy o jakość komunikacji w Internecie pielęgnując społeczności, by głos użytkownika miał znaczenie." - Wy se kpicie, czy naprawdę w to wierzycie?

#4 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 05 czerwiec 2008 - 20:16

kptYossarian - na żadnym stocku nie są wymagane opłaty od fotografa. Stock i tak zarobi na Twoim zdjęciu, bez obaw... :D Shutterstock wymaga jedynie wstępnej aplikacji, którą musisz przejść. Należy im przesłać paczkę 10 fot aplikacyjnych - wystarczy 7 zaakceptowanych aby zostać fotografem Shutterstocka. Podobnie jest na Istocku oraz Stockxpercie.

Red-Angel - PayPal, MoneyBookers lub czek.

#5 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 05 czerwiec 2008 - 20:25

W jaki sposób należy przesłać? Mailem, załadować na stronę? Jestem tam zarejestrowany, niestety nie mogę znaleźć nic na stronie, ani żadnego inf w FAQ.

Dziękuję za odpowiedź.
Wiem nareszcie czym chciałbym być, kiedy dorosnę. Kiedy dorosnę chciałbym być małym chłopcem.

#6 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 05 czerwiec 2008 - 20:42

Ważne jest przesłanie zdjęcia swojego ID (paszportu lub dowodu osobistego).
Ładowanie zdjęć może odbywać się na kilka sposobów (http, ftp, java), osobiście polecam javę. Upload odbywa się poprzez kliknięcie w zakładkę Submit u góry pod logo Shutterstocka.

Kilka ważnych informacji dla początkującego:
- na każdym stocku musisz opisywać swoje zdjęcia (wpisywać keywordy, dodawać tytuł, decription oraz wybierać kategorie tematyczne dla zdjęcia).

Keywordowanie fot to banał. Wchodzisz na stronę http://arcurs.com/keywording/index.php , wpisujesz słowa kluczowe, które pasują do Twojej foty, wybierasz zdjęcia, z których chcesz pobrać słowa kluczowe, dobierasz te najbardziej pasujące i .... voila!
Pamiętaj - to keywordy sprzedają Twoje zdjęcia. Z drugiej strony źle dobrane keywordy mogą być potraktowane jako spamming. Należy być czujnym.

Programy ułatwiające opisywanie zdjęć z poziomu windowsa to IfranView Thumbnails oraz PhotoEdit ze stajni Microsoftu. Szczegóły później.
Kategorie, niestety trzeba dobierać manualnie na każdej stronie, bo każdy stock ma inne. Jest z tym trochę roboty, ale odpowiedni system pracy niweluje bolączki.

Yossarian - jeśli chcesz załadować 10 pierwszych fot - dobierz te najlepsze i zróżnicowane tematycznie. Zdjęcia ludzi z widoczną twarzą wymagają Model Release (zgoda na publikację wizerunku).

Długoby pisać, początki są najgorsze. Służę pomocą w razie potrzeby.

#7 asgoth

asgoth

Nikonmaniac

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2056 Postów:

Napisany 06 czerwiec 2008 - 21:03

widze, że temat się ciakawie rozwija, niestety przez tydzień będe trochę zajęty ale później postaram się również zgłębić temat :)
...............................................................
W związku z §5 regulaminu nie liczcie na szczególowe odpowiedzi z mojej strony ;)

#8 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 06 czerwiec 2008 - 21:35

Dla niedowiarków kilka konkretów....

Swoją przygodę z ShutterStockiem zacząłem w połowie maja. Oto moje wyniki:

Dodaj obrazek

Kasa dzisiaj przyszła na konto PayPal:

Dodaj obrazek

W czerwcu moje dotychczasowe osiągnięcia mają się następująco:

Dodaj obrazek

A do tego drobniaki z Dreamstime i Fotolii ^_^

Dodaj obrazek
Dodaj obrazek

To nie o to chodzi, że się przechwalam - każdy chętny może mieć dużo lepsze wyniki. Trzeba poświęcić stockom trochę pracy, ale wydaje mi się, że warto. Satysfakcja gwarantowana.

#9 Lukas8

Lukas8

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 357 Postów:

Napisany 07 czerwiec 2008 - 09:42

Mam kilka pytań. Ile zdjęć aktualnie masz wystawionych? Ile nowych dodajesz miesięcznie? Ile czasu na to poświęcasz?

#10 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 07 czerwiec 2008 - 10:22

Mam ok. 250 zdjęć na SS, trochę mniej na innych stockach. Staram się wrzucać ok. 50 zdjęć tygodniowo.

Ile czasu? Hmmm... Przeciętnie na 50 fot:

- jeden przyjemny wieczór na selekcję fot i obróbkę w PS (robię zdjęcia w RAWach)
- ok. godziny na keywordowanie fot za pomocą strony i programów wspomagających - tym akurat zajmuje się moja żona :P (mozolna robota)
- zdjęcia przy pomocy ftp wrzucają się same (w tym czasie zajmuję czymś przyjemniejszym)
- dodawanie kategorii do fot już bezpośrednio na stocku to kolejna godzinka

Odrobina wprawy i pomocne programiki czynią z czarnej roboty całkiem przyjemną.
Niedługo opiszę dokładniej czego używam do opisywania fot i jak przebiega u mnie selekcja zdjęć z jednej "sesji".

#11 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 14 czerwiec 2008 - 14:09

Natrafiłem w internecie na stronkę poświęconą tematyce stockowej. Można poczytać.
http://www.banki-zdjec.pl/

A za "stockowanie" wezmę się jak tylko uda mi się zbudować namiot bezcieniowy i zaopatrzę się w halogeny :D

#12 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 14 czerwiec 2008 - 18:43

Halogenów nie polecam, nie dają ściśle białego światła no i bardzo mocno się nagrzewają - po pięciu minutach masz w pomieszczeniu saunę. Zestaw 2-4 lamp błyskowych z synchronizacją + statywy + parasolki to jest to.
Oczywiście wszystko zależy od Twojego budżetu.
Pół roku temu kupowałem tani komplecik na Allegro - stół bezcieniowy + lampy + akcesoria za niewiele ponad 800 zł. Osobiście polecam taki zestaw, ale wiem, że można też wszystko zrobić własnym sumptem. Jest to z pewnością mniej komfortowe przy pracy, ale zapewne da radę.

Stół bezcieniowy
Lampa błyskowa - 4 sztuki
Parasolki - 2 sztuki
Statyw do lamp - 2 sztuki

#13 kptYossarian

kptYossarian

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2197 Postów:

Napisany 14 czerwiec 2008 - 19:41

Budżet mam niestety bardzo ograniczony, wszystko postaram się zrobić metodą gospodarczą (oprócz lamp, które raczej będę zmuszony kupić - 1 energooszczędny halogen ogrodowy + 2 lampki nocne raczej nie wystarczą ? :D).

Co myślisz o zrobieniu własnoręcznie namiotu bezcieniowego ? Jako materiał użyłbym stare prześcieradło. Wędrując po internecie przeczytałem, że jest to powszechna metoda.

Na więcej mnie niestety nie stać, może w przyszłości jak uda się zrobić trochę stocków i zdobędę trochę $$, kupię coś porządniejszego :)
Na razie będę się musiał zadowolić czymś tańszym.

#14 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 14 czerwiec 2008 - 20:20

Pierwsze foty jakie robiłem to duży biały talerz i światło słoneczne :D

Jak już halogeny to dwa, aby ustawić po dwóch bokach fotografowanego przedmiotu. No i jeszcze jakieś źródło światła, aby podświetlić namiot/stół od spodu.
Ważne jest, aby fotki obiektów/przedmiotów miały jednolite tło - nie musi być koniecznie białe. Potencjalny kupujący musi mieć możliwość łatwego wyizolowania obiektu z tła, a tło w jednolitym kolorze usuwa się na 2 kliknięcia myszką w Photoshopie.
Nie wiem jaki masz aparat, ale jeśli masz możliwość rób zdjęcia w formacie RAW, daje to dużo większe możliwości obróbki. Jeśli nie masz takiej możliwości, są też całkiem przyjemne sposoby na białe tło.

Jest jedna zależność w tej całej sprawie - gorszy sprzęt = więcej czasu spędzonego na obróbce fotografii. Po zakupieniu stołu i lamp w moim wypadku, ten czas skrócił się przynajmniej o połowę.

No, ale początki są trudne. Wiem, że ludzie radzą sobie bardzo dobrze wykorzystując samodzielnie skonstruowany sprzęt. Tak naprawdę to liczy się głównie kreatywność. No i nie ograniczaj do fot "bezcieniowych" - czasem wystarczy wyjść na krótki plener i fotografować kwiatki, aby zacząć swoją karierę na stockach.

Stocki, które nie wymagają od fotografa przebrnięcia przez żmudny proces aplikacji to Dreamstime i Fotolia. Warto od nich zacząć, aby nabrać wprawy.

Jeśli chcesz, zarejestruj się przez moje linki referencyjne:
http://www.dreamstime.com/res220868
http://en.fotolia.com/partner/201063

#15 Razor123445

Razor123445

Taki trochę pokopany -.-

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 697 Postów:

Napisany 14 czerwiec 2008 - 20:55

a ja się zapytam... bo mnie temat zaciekawił .... czy z Kodak'iem Easy Share z710 mam w ogóle co robić na Stock'ach ?

myślę o ShutterStock i IStockPhoto chyba, że polecił bys coś innego :P ? (a od jakiej ilości zdjęc zaczynałeś i jakim aparatem ) ?
CPU: Intel C2D E7200 @ 2.53GHz ~ xxx + TR Ultra 120A + Fander Selecta 120mm
RAM: Mushkin Sp6400 2x1GB in Dual Channel @ 800Mhz ~ xxxMHz || xxx2CL || xxxV
GPU:MSI GTX460 768 Cyclone OC HDD: Samsung 250GB 410AS MOBO: DFI LanParty T2RSB Plus
AUDIO: Asus Xonar D2 + Cambridge SoundWorks® MegaWorks® THX® 5.1 550 ~ 500W Powa
BUDA: Raidmax Katana KLAWIATURA: Microsoft Sidewinder x6
MYSZ: Razer Deathadder + Razer Goliathus

#16 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 14 czerwiec 2008 - 21:21

Shutterstock jest mniej wymagający niż Istock. Na Istocku nie przejdzie żaden byk, każdy błąd wychwycą. Pokaż parę fotek z tego Kodaka, zobaczymy czy da sobie radę.

EDIT: Zaczynałem z fotami stosunkowo niedawno (wcześniej próbowałem sił z grafikami wektorowymi). Pierwszym stockowym aparatem była mimo wszystko lustrzanka - Canon EOS 350 D. Chwalę go sobie, choć wiem, że ma sporo wad, ale jak na tą klasę aparatów jest ok. Za 2 lata planuję już pełną klatkę (Canon 5D), więc niebawem zaczynam kolekcjonować dobre obiektywy...

#17 Razor123445

Razor123445

Taki trochę pokopany -.-

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 697 Postów:

Napisany 14 czerwiec 2008 - 21:28

pokaże dopiero po weekendzie bo teraz nie ma mnie w domu :D ale sa jkeis szanse z takim SPRZĘTEM xD ?
CPU: Intel C2D E7200 @ 2.53GHz ~ xxx + TR Ultra 120A + Fander Selecta 120mm
RAM: Mushkin Sp6400 2x1GB in Dual Channel @ 800Mhz ~ xxxMHz || xxx2CL || xxxV
GPU:MSI GTX460 768 Cyclone OC HDD: Samsung 250GB 410AS MOBO: DFI LanParty T2RSB Plus
AUDIO: Asus Xonar D2 + Cambridge SoundWorks® MegaWorks® THX® 5.1 550 ~ 500W Powa
BUDA: Raidmax Katana KLAWIATURA: Microsoft Sidewinder x6
MYSZ: Razer Deathadder + Razer Goliathus

#18 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 14 czerwiec 2008 - 21:35

Wiesz, różni ludzie robią różne foty na różnych sprzętach. Nie będę polegał na obiegowych opiniach w necie na temat Twojego aparatu, więc nie będę się póki co wypowiadał. Pokażesz fotki - pogadamy.

#19 asgoth

asgoth

Nikonmaniac

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2056 Postów:

Napisany 16 czerwiec 2008 - 21:58

tak mnie natchnęliści i zbudowałem sobie prowizoryczny namiocik bezcieniowy ;)
próbka z dzisiejszego pierwszego podejści:
http://tomaszpietras...ls.php?album=27
...............................................................
W związku z §5 regulaminu nie liczcie na szczególowe odpowiedzi z mojej strony ;)

#20 bociek666

bociek666

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 16 czerwiec 2008 - 22:07

Jak to zrobiłeś? Szczegóły poprosimy...
Jak widać trochę brakuje Ci światła - jest szaro i nie jednolicie. Na focie z budzikiem odblask lampy...
Spróbuj robić zdjęcia w formacie RAW, Photoshop (jeśli posiadasz) i jego Adobe Camera RAW mają całkiem przyjemne opcje do przepalania tła.
Ale cieszy mnie to, że kogoś zainspirowałem, ważna jest kreatywność i chęci. Fotki jak na pierwszą próbę są przyzwoite, choć Photoshop będzie chyba nieodzowny, ale to norma - ja każdą jedną fotę obrabiam w PS.

Pytanie z innej beczki - kto dziś rejestrował się na Fotolię z mojego linka?

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników