Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Fotografia stockowa

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 bociek666

bociek666

Nie mam nic mądrego do powiedzenia

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 04 czerwiec 2008 - 22:19

Nawet amator może zarabiać na swoich zdjęciach. Każdy może sprzedawać swoje foty uzyskując dzięki temu przyzwoity dochód.
Istnieje conajmniej kilkanaście serwisów (photostocków) umożliwiających sprzedawanie zdjęć.

Kto kupuje zdjęcia:
- graficy
- webmasterzy
- designerzy
- firmy

Jak wykorzystane mogą być Twoje zdjęcia:
- do folderów reklamowych
- na strony WWW
- do publikacji w czasopismach
- do jakiejkolwiek reklamy (np. billboard)

Zdjęcia rozpowszechniane są na licencji Royalty Free, mogą zostać wykorzystane dowolną ilość razy na wielu płaszczyznach użytkowania jednak bez prawa do odsprzedaży (czyli fotograf nadal pozostaje w posiadaniu praw autorskich do swojej pracy).

Każde jedno zdjęcie może być ściągnięte dowolną ilość razy (chyba, że umożliwisz kupującemu możliwość wykupu praw autorskich za dużo wyższą cenę), nie ma też ograniczeń co do obecności Twoich zdjęć na innych giełdach / stockach.

Oto sześć najbardziej godnych uwagi photostocków (wraz z krótkim opisem):

ShutterStock - pomimo niskiej ceny za jeden download generuje znaczący dochód w krótkim czasie. Polecam dla niecierpliwych i lubiących szybką kasę.

IStockPhoto - najstarsza i najlepsza jakościowo giełda. Przyjmują wyłącznie perfekcyjnie techniczne fotografie. Wolno się rozpędza, z czasem staje się najbardziej dochodowym stockiem.

Dreamstime - średniowymagający stock z bardzo przyjaznym interfejsem. Potrafi zrobić całkiem przyzwoity obrót.

Fotolia - mocno dyskusyjny stock, według jednych jeden z najlepszych, innym z kolei nie przynosi znaczących wpływów. Ostatnio podnoszą poprzeczkę, odrzucają dużo zdjęć, nadal jednak przyjmują sporo chłamu.

Stockxpert - maniacy zdjęć na białym (białym!!!) tle. Przy dużej ilości zdjęć w galerii może co nieco podrasować domowy budżet. Mają najlepszy system opisywania zdjęć (intuicyjny i szybki).

123rf - mało wymagająca giełda, mało dochodowa. Jednak warto ją uzupełniać o nowe fotki. Rokuje na przyszłość.

Fotografia stockowa jest specyficzna, raczej pozbawiona artyzmu, a raczej nastawiona na sprzedaż. Uśmiechnięte, ładnie opalone twarze, wyuczone uśmiechy, sztuczne pozy - jednym słowem sprzedaje się wszystko co nadaje się do reklamy. Polecam wycieczkę po wyżej wymienionych stronach aby poznać specyfikę branży.

Dochody: bez większego wysiłku otrzymamy 100 - 200 dolarów miesięcznie. Najlepsi zarabiają nawet 40.000 zł w miesiąc. To nie jest podpucha, jestem jednym ze stockowców i mój domowy budżet ciągle na tym zyskuje.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do dyskusji w osobnym wydzielonym topicu: https://forum.idg.pl...howtopic=147829, chętnie podzielę się swoim doświadczeniem. Wszelkie posty z obecnego wątku będą usuwane lub przenoszone do tego powyżej.

Co jakiś czas będę aktualizował ten topic, aby wszystkim chętnym było łatwiej zacząć swoją przygodę ze stockami.

#2 bociek666

bociek666

Nie mam nic mądrego do powiedzenia

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1102 Postów:

Napisany 14 czerwiec 2008 - 20:22

No to czas na konkrety, czyli ROBIMY ZDJĘCIA
Na stockach generalnie najlepiej sprzedaje się SZCZĘŚĆIE. Ładne krajobrazy, słoneczne plenery, uśmiechnięci ludzie, sympatyczne i zabawne sytuacje.
Polecam na początek przyjrzeć się następującym stronom:

50 najlepiej sprzedających się fot wszechczasów na Shutterstock
15 najlepszych na IStockPhoto z ostatnich 3 miesięcy

Warto przejrzeć banki zdjęć i przyjrzeć się jakie foty najlepiej się sprzedają i uczyć się, uczyć, uczyć. Branie przykładu z najlepszych to dobra szkoła.

Na stockach zasadniczo nie przejdą fotki robione u cioci na imieninach, fotki domowych pupili, cieni, nieba itp. banałów, których na stockach jest już cała masa.

Nie sposób nie wspomnieć o jakości technicznej zdjęć. Ważne jest, aby fotki:

- miały minimum 2.5 megapixela (na niektórych stockach minimum to 4 MP)
- były ostre (mała głębia ostrości, rozmyte tło jest jak najbardziej dopuszczalne, ale główny punkt kadru musi być ostry)
- nie miały tzw. artefaktów (syf na matrycy, aberracje chromatyczne)
- nie były zaszumione (iso 100 lub 200... 400 jest już ryzykowne)
- były dobrze oświetlone, choć nie przepalone (ważne aby kupujący miał sensowną możliwość obróbki zdjęcia)
- nie posiadały w kadrze jakichkolwiek zastrzeżonych znaków towarowych oraz jakichkolwiek symboli kojarzonych z jakąś marką, np. spodnie z trzema paskami odpadają
- były dobrze wykadrowane (nie wysyłamy zdjęć gdzie jedną ósmą kadru zajmuje główny obiekt, a reszta to liście)
- nie miały widocznych śladów obróbki komputerowej, a więc Photoshopem posługujemy się delikatnie i z rozwagą

To tyle jeśli chodzi o ogólniki w tej kwestii. Zapraszam do dyskusji w wątku https://forum.idg.pl...howtopic=147829

#3 Prze_mek

Prze_mek

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 11 Postów:

Napisany 06 kwiecień 2013 - 08:57

dzięki wielkie ! Bardzo mi się przyda. Już pracuje nad robieniem stoków, jednak jeszcze mi brakuje dużo. chciałem już zamieścić, ale nie spełniały wymagań. Mam jeszcze problemy z odpowiednim oświetleniem, ale mam nadzieje, że szybko to się zmieni.

#4 lukrecyja0

lukrecyja0

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 6 Postów:

Napisany 11 grudzień 2013 - 11:03

Robiąc zdjęcia na stocka i rozważając tematykę, warto spojrzeć na to z punktu widzenia klienta - do czego je wykorzysta i na jakie zdjęcia będzie zapotrzebowanie. Stocki są wykorzystywane w dużej mierze na stronach firmowych i blogach więc rób zdjęcia, warto robić zdjęcia w taki sposób, aby można było je wykorzystać na stronie firmowej. 

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników