Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

C# w polaczeniu z baza danych

• Zamknięty temat Ten temat jest zamknięty
5 replies to this topic

#1 sepuku321

sepuku321

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 68 Postów:

Napisany 17 kwiecień 2008 - 12:00

Witajcie, po trochu przekonalem sie do C# w celu latwiejszego napisania programu z obsluga bazy danych. Teraz tylko od czego zaczac, czy programowac to w Visual Studio czy w innym kompilatorze. I co z baza, czy najoptymalniejsza w polaczeniu z C# to MySQL. Jezeli tak to jak zabrac sie za polaczenie z baza z poziomu C# i operowanie na niej.

Troche poczytalem na ten temat, lecz informacje wydaja mi sie malo spojne, gdyz nie znalazlem zadnego kursu, ktory dobrze wyjasnilby z jakiej bazy i jezyka skorzystac, jak z poziomu jezyka polaczyc sie i operowac na bazie itd.

Nie chce nikogo nadwyrezac, ale jezeli znacie jakies dobre kursy nt to chetnie sie z nimi zapoznam, jezeli nie to prosze o jakies wstepne porady/informacje.

#2 Katan87

Katan87

Ostatni Sprawiedliwy

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 259 Postów:

Napisany 17 kwiecień 2008 - 13:08

Visual Studio jest jednym z najlepszych kompilatorów nie tylko do C#. Za darmo możesz pobrać VS2008 Express ze strony Microsoftu. Za wersje komercyjną musisz niestety trochę zapłacić (Standard z tego co się orientuje kosztuje około 1300zł).

Jeżeli chodzi o bazy danych to możesz łączyć jakie tylko chcesz. Możesz nawet sam określić swój format bazy danych jednak osobiście wolę zostać przy Access lub
(jeśli potrzeba większej pojemności) MSSQL.

Przykład najprostszego wykorzystania bazy danych Access opisze Ci pokrótce:
1.) Utwórz nowy projekt "WindowsForms"
2.) W Menu "Data" wybierz "Show Data Sources...". Pojawi Ci się okienko z dostępnymi źródłami danych dla projektu. Powinno być puste więc kliknij na "Add New Data Source"
3.) Wybierz "Database" i kliknij "Next"
4.) Jeżeli niema dostępnego połączenia wybierz "New Connection". Jeżeli jest to, które Cie interesuje przejdź do punktu 5.
4.a.) Upewnij się, że w polu "Data Source" znajduje się "Microsoft Access Database File" - jeśli nie kliknij przycisk "Change" i wybierz.
4.b.) Wybierz plik gotowej bazy danych (może być całkowicie pusta) na dysku twardym klikając przycisk "Browse", a następnie kliknij przycisk "OK" w celu zatwierdzenia nowego połączenia.
5.) 2x kliknij przycisk "Next"
6.) Wybierz z bazy danych obiekty, które chcesz używać w swoim programie, np. Tabele.
7.) Kliknij przycisk "Finish".

Jeżeli Twoja baza danych zawiera jakieś obiekty (tabele, pola, itd.) w oknie "data sources" pojawi się lista dostępnych komponentów odwołujących się do danego pola tabeli, np.: Nazwisko. Metodą "przeciągnij i upuść" możesz w najprostszy możliwy sposób wstawić odpowiednie komponenty na Twoją forme, które odczytywać będa odpowienie rekordy danej tabeli.
Możesz też wszystko zrobić metodą programową odwołując się np.: do utworzonego komponentu "DataSet". Przykładowo funkcja "GetXml();" komponentu DataSet zwraca w postaci łańcucha tekstowego zawartość bazy danych jako XML.

Więcej na temat baz danych możesz się dowiedzieć z MSDN. Wystarczy trochę poszperać. Ja osobiście postaram się zamieścić kilka ciekawych porad bo widze, że to popularne na tym forum.

"Programmers are in a race with the Universe to create bigger and better idiot-proof programs, while the Universe is trying to create bigger and better idiots. So far the Universe is winning."

(Rich Cook)

Pytania w sprawie wątków utworzonych przeze mnie lub, na których się wypowiedziałem proszę pisać na forum. PW tylko w uzasadnionych przypadkach.
Jeżeli znalazłeś/aś odpowiedź na pytanie w Twoim wątku lub, po prostu, wystarczającą pomoc - oznajmij to odpowiednim postem.

--------

QuadCore Intel Core 2 Quad Q6700 2,66GHz @ 3,3 GHz | Asus P5K-E Wi-Fi | OCZ Reaper 4096 MB (DDR2-1066MHZ DDR2 SDRAM) | EVGA NVIDIA GeForce 8800 GT (512 MB | Iiyama ProLite E2200WS [22" LCD] | Windows Vista Home Premium 64bit

#3 sepuku321

sepuku321

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 68 Postów:

Napisany 18 kwiecień 2008 - 23:58

Witaj, od reki chce Ci bardzo podziekowac za takie wprowadzenie, dla takich osob jak ja, ktore moze troche SQL'a znaja, ale z zastosowan wraz z php, jest to bardzo pomocne, gdyz nie wiemy jak sie za to zabrac. To znaczy potrafic zaprojektowac odpowiadajaca projektowi baze (tabele, dane itd), z ktorych program bedzie korzystal, jak i nauczyc sie korzystac z tych danych; polaczyc sie z baza, wybrac, wstawic, edytowac rekordy z poziomu napisanego programu.

Pamietam, ze ktos pisal o tym, ze bazy danych i C# sa latwiejsze w stosownaniu niz np polaczenie z c++, sam juz nie wiem co wybrac.

Co do bazy to raczej potrzebowalbym duzej bazy z funkcjonalnoscia baz MySQL.

Pozdrawiam.

PS. chetnie bym takie porady poczytal :)

#4 Katan87

Katan87

Ostatni Sprawiedliwy

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 259 Postów:

Napisany 21 kwiecień 2008 - 19:14

Możesz przeczytać sobie ten TUTORIAL.

EDIT: Ten kurs jest bardzo dobry również, choć dotyczy ASP, można wyciągnąć z niego dużo potrzebnych informacji w łączności z bazami danych SQL również z poziomu aplikacji Windowsowych.

"Programmers are in a race with the Universe to create bigger and better idiot-proof programs, while the Universe is trying to create bigger and better idiots. So far the Universe is winning."

(Rich Cook)

Pytania w sprawie wątków utworzonych przeze mnie lub, na których się wypowiedziałem proszę pisać na forum. PW tylko w uzasadnionych przypadkach.
Jeżeli znalazłeś/aś odpowiedź na pytanie w Twoim wątku lub, po prostu, wystarczającą pomoc - oznajmij to odpowiednim postem.

--------

QuadCore Intel Core 2 Quad Q6700 2,66GHz @ 3,3 GHz | Asus P5K-E Wi-Fi | OCZ Reaper 4096 MB (DDR2-1066MHZ DDR2 SDRAM) | EVGA NVIDIA GeForce 8800 GT (512 MB | Iiyama ProLite E2200WS [22" LCD] | Windows Vista Home Premium 64bit

#5 delight

delight

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 44 Postów:

Napisany 14 maj 2008 - 09:13

Visual Studio jest jednym z najlepszych kompilatorów nie tylko do C#

Panowie, trochę szacunku do pojęć :)
Visual Studio to nie kompilator !
To środowisko IDE wypuszczone ze stajni Microsoftu.
Kompilator C# w środowisku Microsoft Visual Studio to csc.exe (od słów CSharpCompiler).

Nie ma łatwiejszej nauki programowania od darmowego środowiska Microsoft Visual Studio 2008 Express + darmowa baza danych Microsoft SQL Server 2005 Express. Oba produkty są do pobrania na stronach Microsoftu:
Microsoft Visual Studio 2008 Express - http://www.microsoft...;DisplayLang=en
Microsoft SQL Server 2005 Express - http://www.microsoft...;DisplayLang=en

VS jest najbardziej zautomatyzowanym środowiskiem właśnie do współpracy z bazą danych SQL Server.
Czasami wystarczy po prostu przeciągać tabele z bazy danych, aby generować aplikację bazodanową.

Na początek proponuję tutoriale ze strony:
http://www.asp.net/learn/videos/
http://www.asp.net/learn/data-access/

W aplikacje standalone (pojedyńcze pliki exe) już bym się nie bawił.
Stawiałbym raczej na ogólnie pojęte programowanie w internecie:
- środowisko .NET (C# + .NET ASP) (dużo łatwiejsze do nauki - wiadomo marketing Microsoft nie ma sobie równych :) i łatwa przesiadka na Java
- lub konkurencja, środowisko Eclipse lub NetBeans (Java + JSP)
-------------------------------------------------------------------------------- "Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem" --------------------------------------------------------------------------------

#6 hyb0rr

hyb0rr

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 1 Postów:

Napisany 12 czerwiec 2012 - 19:15

Witam
Odświeżę temat, bo mam podobny problem o autor. Otóż mam zainstalowane SQL Server 2008 R2 oraz Microsoft Visual Studio 2008. Włączam SQL Server (Server type: Database Engine; Server name: . ;Authentication: Windows Authentication, User name wtedy wygląda tak -> Krzysiek-Dom\Krzysiek). Stworzyłem bazę danych (4 tabele, nie wypełniona rekordami) o nazwie "Ksiazki" i zapisałem jako SQLQuery2.sql. Uruchamiam Visual Studio -> New Form i dodaję komponent DataGridView. Rozwijam -> Choose Data Source -> Add Project Data Source -> Database i teraz nie wiem co dalej. W data source chyba powinienem wybrać Microsoft SQL Database File, jednak nie mogę potem wybrać pliku mojej bazy, gdyż mam inny format (wymagany .mdf, ja mam .sql). Przy wyborze Microsoft SQL Server i wyborze serwera, mam do wyboru 4 bazy danych (master, model, msdb, tempbd)

Może ktoś powiedzieć co robię źle?

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników