Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

magnat monitor1000 czy quantum 506 czy maestro II?

• Please log in to reply
90 replies to this topic

#81 wojtek70

wojtek70

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 109 Postów:

Napisany 25 luty 2008 - 18:20

a propos tych matematycznych powierzchni, pomimo delikatnej "mniejszości" całkowitej powierzchni woofera 25cm z Jamo i 2x17cm z Magnatów, Jamo potrzebuje aż dwóch 16cm średnio tonowych do dorównania niskim częstotliwościom... czy to tylko dla wyglądu czy może jednak lepiej zabrzmią te Jamo

No wlasnie... Cos mi sie wydaje, ze tak to prosto to sie nie sumuje powierzchni membran. IMO raczej bedzie 2 x moc akustyczna kazdego woofera (17cm). Ale sie nie bardzo na tym wyznaje. Milo bedzie, jak ktos obeznany sie wypowie. Artykul:

http://www.hifi.pl/p...lne/megabas.php

PS Wprawdzie tych Jamo nie slyszalem, ale jestem pewien, ze przy 25cm wooferze to tynk bedzie sie sypal ze scian w KD ;)

/Wojtek

#82 ZiAZiK

ZiAZiK

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 160 Postów:

Napisany 25 luty 2008 - 23:27

heh, świetny link dla naszego matematyka Rafała :) i to zdanie:

"Dwukrotne zwiększenie średnicy membrany powoduje 16-krotny wzrost mocy wypromieniowanej dla najniższych częstotliwości. Taki głośnik może odtwarzać częstotliwość 35 Hz o 12 dB głośniej przy podobnych zniekształceniach."

czyli dla fanów basu lepsze będą Jamo... Rafał pewnie troche później powiedziałby że nie wystarczają :)
poza tym dxiś dzwoniłem do tego magicznego sklepu z mojej okolicy i koleś powiedział mi że nie mają na sklepie Jamo S708, nie da rady ich przesłuchać... a bas jest rozlazły i średnica bardzo donośna, poprostu chciał sprzedać to co miał w sklepie za cene 1500 za komplet na jednej 16cm :) co prawda Klipscha ale nie o to, nie o to, nie o to.... :) czyli jego wyrafinowanym (exclusive) uchem są to kolumny do hałasowania... co niektórym może sie podobać :D jednak głupio kupić kolumny za 1000zł bez odsłuchu... :rolleyes: wybór mają ale za dużo za duże ceny do zwyczajnego grania.... to że ktoś chce czysto i głośno nie znaczy że "musi mieć idealną równowagę tonów, czystą wyraźną góre, idealną średnice i precyzyjnie kontrolowany bas"...

#83 don111

don111

d(^L^)p

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2416 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 03:56

przede wszystkim to o czym piszecie dotyczy IDENTYCZNYCH głośników tej samej firmy - czyli taka sama konstrukcja głośnika, materiał membramy, proporcjonalnie dobrane magnesy itd + konstrukcja samej kolumny (br, zamknięte) więc jeśli porównujecie kolumny RÓŻNYCH producentów to nie można zakładać od razu że ten czy tamten na pewno zagra lepiej/mocniej bo ma większy głośnik

ja od siebie dodam, że porównywałem tylko u siebie w domu Cerwin Vega VE12F (1x 30cm, moc 250W) z moimi Paradigmami (3x 16,5, 150W)
pod względem mocy samego basu (ciśnienia) większe możliwości mają CV ale nie była to duża różnica, powiedzmy że te CV zagrałyby "mocniej" o 20% (jeśli w ogóle można w ten sposób to określić)
** Denon 2106 + Jungson JA-88C / Nad 3060 ** Paradigm - Monitor 9v5 / ADP 190v5 / CC 190v5 ** sub Infinity Beta SW12
** Panasonic 46py8 ** HD player Ariva 110 ** Cyfra+ ** car audio by :-))))

#84 wojtek70

wojtek70

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 109 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 08:13

przede wszystkim to o czym piszecie dotyczy IDENTYCZNYCH głośników tej samej firmy - czyli taka sama konstrukcja głośnika, materiał membramy, proporcjonalnie dobrane magnesy itd

Oczywiscie, chodzilo tylko o teoretyczne porownanie 2x17cm a 1x25, przy zalozeniu tej samej wysokosci cewki, efektywnosci, etc.

Pytanie dalej aktualne - czy moc akustyczna dwoch glosnikow 17cm to 2x moc akustyczna kazdego glosnika?

/Wojtek

#85 rafal735r

rafal735r

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3380 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 13:04

Oczywiscie, chodzilo tylko o teoretyczne porownanie 2x17cm a 1x25, przy zalozeniu tej samej wysokosci cewki, efektywnosci, etc.

Wiec jak widzisz to zmienia postac rzeczy. Bo to wogole inne marki. Wiec trzeba by samemu porownac, Magnata i Jamo. Bo to rozne konstrukcje, rozne parametry glosnikow, rozne efektywnosci itd.
Warto zwrocic uwage tez na ich budowe, bo bardzo sie roznia. Maja wogole gdzie indziej wyloty BR i inaczej ustawione glosniki.

To zdanie jest smieszne:
Podane powyżej ograniczenia dadzą o sobie znać niezależnie od tego jak dobre i drogie będą głośniki. Nawet zastosowanie kosmicznych materiałów do ich konstrukcji nie zmieni praw fizyki. Słyszane czasami opowieści o "mega basie" z małych głośników z pewnością można włożyć między bajki.

Ciekawe jakie te glosniki na mysli mial autor. Bo dla jednego 15cm to malo, a dla drugiego 25cm.

A tu nastepny rodzynek:
Nie można przy pomocy małego głośnika odtworzyć bardzo niskich tonów głośno i bez zniekształceń. Małe głośniki mogą zapewnić dobre rozciągnięcie pasma w kierunku niskich częstotliwości, ale tylko dla niskich i średnich poziomów dźwięku. Wynika to z ograniczonej mocy akustycznej, którą są w sanie wygenerować dla bardzo niskich częstotliwości.

Przeciez to zalezne jest jak dla kogo jest glosno. Oczywiste jest ze przy wysokich glosnosciach wiekszy glosnik potrafi zejsc nizej i tym samy zagrac glosniej, co sam napisalem. Ale maly lepiej sie sprawdza przy niskich. Ale jak napisalem, wszystko zalezy co dla kogo jest glosno. Rozniez ILOSC glosnikow ma znaczenie. Bo dla wiekszosci ludzi to takie 2 x 17cm to juz urwanie glowy. Tak samo duzo zlezy od ustawienia kolumn, pomieszczenia itp. Bo ten nie dosc obiektywny test, przedstawia tylko aspekty techniczne/fizyczne nie biorac nic innego pod uwagę. Co jest duzym błędem. Dlatego mozemy popasc w niezle tarapaty, opierajac sie tylko i wyłącznie na tym tescie przy zakupie kolumn.

#86 wojtek70

wojtek70

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 109 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 13:33

Wiec jak widzisz to zmienia postac rzeczy. Bo to wogole inne marki. Wiec trzeba by samemu porownac, Magnata i Jamo. Bo to rozne konstrukcje, rozne parametry glosnikow, rozne efektywnosci itd.

Zgadza sie, ale w tym przypadku i tak decydujacy wplyw na moc akustczna bedzie miala wielkosc membrany; zreszta porzadny producent glosnikow zawsze podaje parametry Thiela - Smalla, mozna sobie latwo policzyc :P

I nie chodzi tu o nasze gusta, o to czy przetwornik jest blaszany, czy papierowy i gdzie ma wylot b-r - tylko czy 2x17cm zagraja czystrzym i glosniejszym basem niz 1x25cm ;)

/WS

#87 rafal735r

rafal735r

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3380 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 14:43

I nie chodzi tu o nasze gusta, o to czy przetwornik jest blaszany, czy papierowy i gdzie ma wylot b-r - tylko czy 2x17cm zagraja czystrzym i glosniejszym basem niz 1x25cm ;)

No i widzisz wlasnie moze byc tak ze 2 x 17cm moze zagrac tym glebszym i czystszym basem, bo porownujemy wogole 2 inne konstrukcje. teoretycznie powinno byc jak pisze ten koles, ale podkreslam TEORETYCZNIE.

#88 ZiAZiK

ZiAZiK

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 160 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 18:23

Według mnie, dopatrywać się różnic co do basu możnaby w taki sposób, że Magnaty jako mniejsze przetworniki mają zapewne lepiej kontrolowany bas, w jamo ze względu na sporo większy głośnik bas się "leje" co jak dla mnie nie jest uważane za wadę, wręcz gdyby to znaczyło że magnaty nie zagrają lepiej to ten wylewisty bas by do mnie przemówił :)
Jednak porównywać głośniki za ok 700 a 1000 to troche nie fair, choć niektórzy zapewne wolą nawet te 300zł oszczędzić... bo dla nichg nie ma różnicy... ;)

Apropopopo :) porównywane przez nas kolumny maja takie same efektywności, o ile dobrze pamiętam 92dB więc jedynie budowa, wielkość głośników basowych i moc je różni... a co za tym idzie napewno brzmienie.

Co do waszych sprzeczeń i wyśmiewania tego artykułu... ja uważam że większy głośnik gra ciekawiej przy niskich częstotliwościach przy głośnym odsłuchu... jednak małe też potrafią nieźle zamieszać, ale za takie już "cuda techniki" trzeba sporo więcej zapłącić, przynajmniej ze 2 razy...
Natomiast moje podejście jest takie, że jak mam kupić kolumny w oparciu o 13cm woofeery to strata kasy, 13cm basy mam we wieży, a podłogówka ma już troche dać czadu... w rozsądnej cenie ;)

#89 don111

don111

d(^L^)p

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2416 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 19:52

w wieży masz 13cm pewnie w kolumnach-monitorach, podłogówka to co innego (np Tonsil Maestro 130, 2x 13cm), inny litraż obudowy - potężniejsze brzmienie
** Denon 2106 + Jungson JA-88C / Nad 3060 ** Paradigm - Monitor 9v5 / ADP 190v5 / CC 190v5 ** sub Infinity Beta SW12
** Panasonic 46py8 ** HD player Ariva 110 ** Cyfra+ ** car audio by :-))))

#90 ZiAZiK

ZiAZiK

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 160 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 20:02

Być może... ale!! cena kolumn = cena takiej wieży a poza tym , co najważniejsze w kolumnie (przepraszam - monitorku) wieży mam jedną 13cm a nie dwie :rolleyes:

#91 rafal735r

rafal735r

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3380 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 21:41

Jednak porównywać głośniki za ok 700 a 1000 to troche nie fair, choć niektórzy zapewne wolą nawet te 300zł oszczędzić... bo dla nichg nie ma różnicy... ;)

Magnaty tylke kosztuja, bo dobrze schodza. Na allegro jest tez jeden sprzedawca, ktory ma dostep do Niemieckich hurtowni i ma je po atrakcyjnych cenach. Zazwyczaj cena tych kolumn z wysylka to 900zl i wiecej. Ostatnio spadly nieco z ceny co jest moim zdaniem dobre dla potencjanych klientow. Bo za mala kase mozna nabyc dosc dobre kolumny. A kolumny w takich rozmiarach u konkurencji to juz wydatek 1000zl i wiecej, co nie znaczy ze moga zagrac lepiej, bo sa drozsze.

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników