Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Sigma 30 mm f/1.4 EX DC HSM

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#1 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 01 styczeń 2008 - 23:36

Właśnie głównie o opinie użytkowników mi chodzi.
Na ile potwierdzają się wady opisane w teście
Oczywiście fotki wykonane tym obiektywem ile widziane

Obiektyw ten będzie wykorzystany (być może) z Olkiem E-510 , a zwrócił moją uwagę ze względu na szybki AF i jasność .
Obiektem najczęściej fotografowanym będzie dziecko ...

#2 drg303

drg303

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 138 Postów:

Napisany 02 styczeń 2008 - 00:46

Test PhotoZone potwierdza nienajlepsze wyniki. Są tam też testowe zdjęcia, które możesz obejrzeć. Nie miałem do czynienia z tym szkłem, ale jeśli dwa niezależne źródła są zgodne w opinii, to radziłbym rozejrzeć się za czymś innym.
Blog
Rig: Core i5 750, 4 GB RAM, Asus Maximus III GENE, EVGA GeForce GTX260 Core 216 55 nm, OCZ Solid SSD 30 GB, WD Caviar Blue 500 GB S-ATA, Yesico Silentcool 560 W, custom Lian Li PC-A06, Razer Lycosa, Logitech G25, Razer Barracuda HP-1, Samsung SM P2470HD
Foto: Canon EOS 7D, EF-S 10-22 f/3.5-4.5 USM, EF 24-105 f/4 L IS USM, EF 50 f/1.8 II, EF 70-200 f/4 L USM, Manfrotto 055DB+804RC2+056, Canon TC-80N3, Lowepro Classified 140 AW
Foto: Leica M8

#3 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 02 styczeń 2008 - 01:09

Do e-sytemu nie ma nic z szybkim AF w tym progu podatkowym ;) . Zarówno ED 50 f/2.0 , i ED 35 f/3.5 mają z tym problemy.
Ale są fajne opinie w teście z optyczne.pl.
Boję się tylko , że po zakupie ludzie tracą obiektywizm - świetne bo moje .
Myślę ,że nie będę w stanie zauważyć przewagi aberracji , dystorsji i winietowania nad użytecznością ...

#4 drg303

drg303

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 138 Postów:

Napisany 02 styczeń 2008 - 13:35

Wiesz, z drugiej strony, do zastosowań amatorskich takie szkiełko może okazać się wystarczające. W sumie sam do dziś używam canonowskiego kita i parę przyzwoitych (technicznie) zdjęć udało mi się nim zrobić.
Blog
Rig: Core i5 750, 4 GB RAM, Asus Maximus III GENE, EVGA GeForce GTX260 Core 216 55 nm, OCZ Solid SSD 30 GB, WD Caviar Blue 500 GB S-ATA, Yesico Silentcool 560 W, custom Lian Li PC-A06, Razer Lycosa, Logitech G25, Razer Barracuda HP-1, Samsung SM P2470HD
Foto: Canon EOS 7D, EF-S 10-22 f/3.5-4.5 USM, EF 24-105 f/4 L IS USM, EF 50 f/1.8 II, EF 70-200 f/4 L USM, Manfrotto 055DB+804RC2+056, Canon TC-80N3, Lowepro Classified 140 AW
Foto: Leica M8

#5 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 02 styczeń 2008 - 14:44

Kit olympusa 14-42 mm (3,5 - 5,6) (przy ok 30 mm 1/f = 5,0) całkiem dobrze się sprawdza przy dobrym oświetleniu (ale to oczywista oczywistość). Przy świetle z 2x40w żarówek zaczynają się problemy ... 4 x40w też niewiele daje . Poza tym konstruktorzy olka również w tym obiektywie konstrukcję AF zostawili na koniec , a już przy 40-150(3,5-5,6) osiągnęli szczyty :lol2:
Bawię ostatnio Zuiko OM 50/1,8 i 28/2,8 : oprócz braku AF szkiełka idealne . Pier...olona wada wzroku (-2,0) :<

Z drugiej strony czy warto dawać 1,5k za szkiełko z takimi testami ....

#6 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 02 styczeń 2008 - 15:12

Też się nad tym zastanawiam... tak samo jak na 24/1.8 sigmy.
Z drugiej strony zakładając, że to szkiełka portretowe, ludźne, streetowe, chyba jednak warto, szczególnie, że jedna alternatywa jest przynajmniej o 500 zł droższa nie wspominając o leice 25/1.4 za 3000 zł.

#7 Lukas8

Lukas8

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 357 Postów:

Napisany 02 styczeń 2008 - 16:02

Miałem okazję używać tego obiektywu jakieś 2 lata temu. Z tego co pamiętam zrobił na mnie całkiem dobre wrażenie. Szkoda że nie mogę napisać coś więcej, ale fotki zostały w domu. Jeśli nie zależy Ci na czasie to za 2-3 tygodnie będę w domu i mogę Ci przesłać trochę fotek tym obiektywem.

#8 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 02 styczeń 2008 - 18:46

Z czasem , to szczerze mówiąc nie wiem . Maleństwo rodzi się za 2-3 tygodnie , ale z naturą jest tak , że niczego nie da się zaplanować . Z zupełnie małym szkrabem , które tylko je i śpi powinienem dać sobie radę z manualnymi obiektywami , ale jak będzie starsze i zacznie się ruszać ... Mogę chwilkę poczekać(chyba)

Michał , o jakiej alternatywie myślisz - tej droższej o 500zł ? Zuiko 14-54mm F2.8-3.5 ?

#9 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 02 styczeń 2008 - 23:10

Hmm... żaden AF nie nadąży za dzieckiem, za to manual już tak (przy odpowiednim treningu).

za jakieś 1500-2000 zł można kupić bezkonkurencyjne ZD 50/2

#10 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 02 styczeń 2008 - 23:24

Bezkonkurencyjne optycznie ... Ale ten AF , kurcze znowu te TESTY - wolniejszy niż w przypadku 35/3,5 ...
Jak na forum Olympusa pisano - macro to macro - pośpiech nie jest konieczny ...

#11 Sebaa_

Sebaa_

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 274 Postów:

Napisany 03 styczeń 2008 - 14:31

Witam!

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem Sigmy to może warto udać się TUTAJ (oczywiście najbliżej Twojego miejsca zamieszkania) i pożyczyć sobie na weekend w celu potestowania. Będziesz wiedział czy Ci odpowiada czy nie. Krąży też wiele opinii, że wszystko zależy na jaki egzemplarz trafisz, jeden będzie ostry, drugi nie, a trzeci będzie się zawieszał.

Jeśli zależy Ci na szybkim AF, to może trzeba pomysleć np. o ZD 12-60 SWD. ;)
Pozdrawiam
Sebaa

"Kto umiera bogatszy ten wygrywa"

#12 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 03 styczeń 2008 - 19:45

Sebaa_po pierwsze mieszkam na zadupiu , po drugie nie mogę ruszyć się z domu :) Muszę pracować na swojej posadce i odpękać część roboty żony ... Tylko necik - moje jedyne okno na świat ;)
I chyba to eliminuje Sigmę - za duże ryzyko trafienia w trefny egzemplarz ... Muszę przemyśleć sprawę .

#13 Lukas8

Lukas8

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 357 Postów:

Napisany 03 styczeń 2008 - 20:22

Z tego co się orientuje to wysyłają również obiektyw wypożyczony. Warto się zastanowić nad tym.

#14 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 03 styczeń 2008 - 22:19

Zgłupiałem.
Nie chcę potem odsyłać wadliwego , reklamować , testować , potem znów reklamować i żyć w przeświadczeniu , że może jest wadliwy, ale ja jako LAIK nie jestem w stanie tego odkryć .
Jak kupuje coś za niemałe pieniądze , chcę mieć tę świadomość , że kupuje dobry sprzęt na lata ...

Zacząłem bawić się kitem i wcale nie jest , aż tak źle jakby mogło się wydawać ... ale...

14mm/3,5 - mam 1/8-1/10 w ciemniejszym pokoju i 1/10 - 1/15 w jaśniejszym , przestanę tyle chlać , rączki przestaną się trząść ... Tylko trzeba by było robić zdjęcia przy twarzy / kłapanie lustra...
Znowu 40-150 ostrzy od ok 1 m ...

....Zuiko 50/2.0 ... ;) ... tylko podobno jest za ostry do portretów ....:lol2:

Dodano 03-01-2008 22:19:49:

Znalazłem coś takiego na aukcji : Sigma - Allegro

Komunikat serwisu: Obiektywy marki Sigma opuszczając linię produkcyjną nie są obarczone żadnymi usterkami technicznymi. Wszelkie fluktuacje optymalnej rozdzielczości punktu ostrości podczas pracy w trybie AF lustrzanek cyfrowych (front focus lub back focus) wynikają wyłącznie z niedoskonałości samego body. Obiektywy Sigma są fabrycznie regulowane tak, aby prawidłowo współpracować z lustrzankami analogowymi i cyfrowymi producentów, do których są dedykowane, a zakres AF znajduje się w granicach oferowanej przez nie głębi ostrości. Pomiędzy pojedynczymi egzemplarzami obiektywów jak i pojedynczymi egzemplarzami lustrzanek zdarza się, iż granice tolerancji mają stosunkowo dużą rozbieżność, jednak jest to zjawisko całkowicie normalne. W tej kwestii znane jest na przykład stanowisko firmy Canon, która jasno stwierdziła, iż model D-SLR 300D nie nadaje się do prawidłowego testowania optymalnego punktu ostrości w trybie AF. Dodatkowo jeżeli body ma podobny problem z innym obiektywem, to bezwzględnie należy udać się do serwisu autoryzowanego posiadanej lustrzanki w celu jej optymalnej regulacji.

8|
Jak to rozumieć ....

#15 Sebaa_

Sebaa_

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 274 Postów:

Napisany 04 styczeń 2008 - 17:53

Pewnie to trzeba rozumieć w ten sposób, ze sprzedawca zabezpiecza się przed "obiegową opinią". A skoro takowa istnieje to znaczy, ze coś jest na rzeczy ;) Akurat w przypadku Canona to o back/front focus jest dość głośno, to się takim przykładem podparli... Trafisz egzemplarz, który będzie nieostry i powiedzą Ci, ze to wina aparatu i żebyś go oddał do kalibracji...
Pomyśl lepiej o czyś ze stajni Olympusa i ewentualnie doinwestuj w lampę lub lepsze oświetlenie pomieszczeń w których chcesz fotografować ;)

Pozdrawiam
Sebaa

"Kto umiera bogatszy ten wygrywa"

#16 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 04 styczeń 2008 - 18:05

Wszystko już przerabiałem ... I lampę i żarówki ...
Lepiej jednak zainwestować w dobre szkło niż w żarówki i dobre szkło . W chwili obecnej jestem na etapie Zuiko 50/2,0 :)
Małe będzie na tyle małe , że AF nadąży , a później dokupię lampę i kit powinien wystarczyć.

#17 asgoth

asgoth

Nikonmaniac

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2056 Postów:

Napisany 06 styczeń 2008 - 13:10

Sigma ma dość duże problemy z autofokusem, i to nie tylk w kwesti front/back focusa ale również samej niezawodności, znam przypadki całkowitego wysypania się focusa. Osobiści niegdy nie biore pod uwagę tej firmy jeśłi mam zamiar coś zakupić. Prędzej skusiłbym się na Tamrona.
No a owe szkło sigmy to porażka, szkoda pieniędzy.no i jeszcze jedna uwaga, 50mm (a więc ok 75) w mieszkaniu to dość wąsko.
...............................................................
W związku z §5 regulaminu nie liczcie na szczególowe odpowiedzi z mojej strony ;)

#18 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 06 styczeń 2008 - 15:55

Wiem , ale sam sie "wpakowałem" w 4/3 więc teraz "cierpię"
Jak na razie kupuję portretóweczkę Zuiko 50/2.0 - dla noworodka jak znalazł . Wąsko ale jasno i ostro ;) Poza tym mam dobre doświadczenia z Zuiko OM 50/1,8 tyle że manual ...
Jak dorośnie i zacznie raczkować idzie albo Zuiko 35/3,5 + lampa albo Zuiko 14-54 / 2,8-3,5. Albo sama lampa do kitowego 14-42... Zobaczymy na ile wystarczy kaski ...

Dodano 06-01-2008 15:55:50:

Jakbym teraz kupował to byłby Nikuś d80 + Nikkor AF 50mm f1.8 . Jak kupowałem cena była zaporowa. Ostatnio staniał .

#19 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 06 styczeń 2008 - 20:40

Mając doskonałą portretówkę z zuiko 50/1.8 wcale nie cierpisz ;)

Zastanów się jednak, czy warto kupować kolejny praktycznie identyczny obiektyw?
Z mojego doświadczenia wynika, że AF nie nadąża za dziećmi a na pewno jest wolniejszy od przetrenowanej ręki połączonej z mózgiem obdarzonym zdolnością przewidywania trajektorii ruchu dziecka.

Sam zastanawiałem się nad szkłem, ale obstawiałbym raczej Sigmę 24/1.8, ze względu na kąt.
Ostrość? Wiem, że jest gorsza niż ma zuiko, ale w portretach to ma dla mnie drugorzędne albo trzeciorzędne znaczenie (pierwsze dwa to jasność i kąt).

Lampę z założenia odrzucam, chyba, że studyjne softboxy ;)

#20 vonRatke

vonRatke

srutu tutu

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4044 Postów:

Napisany 06 styczeń 2008 - 21:16

Zuiko OM 50/1,8 , statyw , LV i jest przepięknie (tak mi się wydaje) Ale niestety manual focus ;) leży ..
Boję się ,ze nie zdążę nauczyć się manualnego łapania ostrości zanim maleństwo urośnie ... A rośnie tylko raz .

Sigmy boję sie ze względu na opinię.

50/2.0 !!

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników