Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

aparat dla ambitnego amatora :p

• Please log in to reply
46 replies to this topic

#1 Kris__u

Kris__u

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 60 Postów:

Napisany 18 grudzień 2007 - 20:37

Witam.
Od dłuuuugiego czasu planuje zakup aparatu. Ma to być aparat, który zaskoczy mnie jakością zdjęć (nawet po wywołaniu w dużym formacie) i pozwoli "poczuć się" jak profesjonalista :P

Tutaj przychodzi wybór pomiędzy hybrydą a lustrem. Jako, że mój skromny budżet na ten cel wynosi <2000zł mam do wyboru kilka tanich lustrzanek i chyba większość kompaktów.

To może napisze co wpadło mi w oko:

NIKON D40 +AF-SDX18-55mm
Dodaj obrazek
OLYMPUS E-410+14-42mm
Dodaj obrazek
Pentax K100D 18-55 mm
Dodaj obrazek

SONY DSC-H9
Dodaj obrazek
Fuji S9600
Dodaj obrazek
PANASONIC DMC-FZ50
Dodaj obrazek
Panasonic FZ18
Dodaj obrazek

Czego oczekuje od takiego aparatu?
-dobrej jakości zdjęć
-wykluczenia kolejnych wydatków w postaci nowego obiektywu itp w najbliższym czasie
-możliwość nagrywania video dobrej jakości bardzo by mnie ucieszyła :P
-dobry, niezawodny, czytelny wyświetlacz
-wygoda użytkowania

Co do przeznaczenia to raczej będą to zdjęcia rodzinne, fotografia w nocy mnie nie interesuje, krajobrazy, często zdjęcia w ruchu (np. fotografia do katalogu rowerów BMX wymaga strzelenia kilku fotek "w ruchu" ^_^ )

I teraz pytanie, które przewija sie setki razy dziennie na tym forum:
pomożecie?

:blush:

i teraz głośny krzyk ...... POMOŻEMY!

/|\core2duo e4400 3.33GHz/|\Palit Sonic gf8600gt/GTS/|\2GB ram Goodram 800MHz/|\Gigabyte GA-P35C-DS3R/|\
/|\Modecom Swing 400W/|\Samsung SyncMaster 932B black/|\Maxtor 30GB/|\
/|\Razer Diamondback + Steelpad Qck/|\

#2 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 18 grudzień 2007 - 20:39

Do wszystkiego oprócz ruchu najlepiej nadaje się hybryda. Lustrem nie nagrasz filmu a jego konstrukcja sama z siebie kusi o rozbudowanie w postaci dodatkowych obiektywów (i nieistotne jest, że hybryda w założeniu ma pokryć pełną gamę ogniskowych).

#3 Red-Angel

Red-Angel

Pan życia i śmierci

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5481 Postów:

Napisany 18 grudzień 2007 - 21:31

Czego oczekuje od takiego aparatu?
-dobrej jakości zdjęć
-wykluczenia kolejnych wydatków w postaci nowego obiektywu itp w najbliższym czasie
-możliwość nagrywania video dobrej jakości bardzo by mnie ucieszyła :P
-dobry, niezawodny, czytelny wyświetlacz
-wygoda użytkowania

Postaram się odpowiedziec na powyższe oczekiwania opisując aparat Panasonic FZ-50.
Zdjęcia są dobrej jakości. Małe szumy przy ISO do 400. Nie potrzebujesz dodatkowych szkieł do poprawnych fotek (chyba, że zainteresujesz się fotografią makro, to przyda się np. Raynox DCR-250). Jest możliwość nagrywania filmikó, ale nie wiem jaka jakość (nie używam). Wyświetlacz wg mnie jest wystarczająco duży i czytelny. Wygoda używania jest bardzo dobra, waga odpowiednia, ręczne ostrzenie z pomocą pierścienia na obiektywie. Wygodnie trzyma się w dłoni.
Możliwość robienia zdjęć w RAW też jest plusem.

Co do przeznaczenia to raczej będą to zdjęcia rodzinne, fotografia w nocy mnie nie interesuje, krajobrazy, często zdjęcia w ruchu (np. fotografia do katalogu rowerów BMX wymaga strzelenia kilku fotek "w ruchu"

Skoro noc nie interesuje zbytnio to nie będzie problemów. Krajobrazy - może trochę przeszkadzać brak bardzo szerokiego kąta (obiekty 35-420 mm). Ruch - pobaw się preselekcją czasu i będzie dobrze.
Intel Q6600 2,4GHz @ 3,00GHz + BOX // MSI P35 Neo3-F // 2x1GB KingMax DDR2 // EVGA e-GeForce 8800GT 512MB // Seagate 500GB // Seagate 20GB // NEC DVD-RW // WinFast DTV1800H // Rasurbo DLP 535 // LCD LG Flatron L225WT// Logitech G7 - moja recenzja // Microsoft Sidewinder X8 // MS Windows Vista Home Premium 64bit

redakcja_forum
:"Dbamy o jakość komunikacji w Internecie pielęgnując społeczności, by głos użytkownika miał znaczenie." - Wy se kpicie, czy naprawdę w to wierzycie?

#4 Lukas8

Lukas8

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 357 Postów:

Napisany 18 grudzień 2007 - 22:48

Jeśli masz zamiar dalej inwestować bierz lustro. Jeśli nie to bierz kompakt.
A co do samych aparatów. Nikona od razu bym odrzucił. Brak własnego AF dyskwalifikuje go. Ostatnio jeden z użytkowników szukał do niego obiektywu i miał z tym spory problem. Dwa pozostałe lustra są równie dobre. Olympus ma podgląd na żywo, natomiast Pentax ma stabilizację matrycy i dobrze współpracuje ze starszymi obiektywami.
Fuji oferuje ręczne ustawianie zoom za pomocą pierścienia w obiektywie, tak jak to jest w lustrzankach. Jako jedyny ma ogniskową od 28mm (szerszy kąt widzenia). Wg mnie to atut. A co do użytkowania pozostałych to może wypowiedzą się osoby które posiadają te aparaty.

#5 A_D_R_I_A_N

A_D_R_I_A_N

*&*()#)@*!+#*#!

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2723 Postów:

Napisany 19 grudzień 2007 - 11:51

Jak bys sie jednak zdecydowal na lustrzanke to czy nie lepiej wziasc Canona 400D Tym bardziej ze teraz kupujac ten aparat dostajesz jakis tam zwrot gotowki (jak sie nie mysle to cos kolo 270PLN - wejdz na strone Canona i zobacz dokladnie)

#6 jezz83

jezz83

Hedgehog

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2663 Postów:

Napisany 19 grudzień 2007 - 13:04

Do <2000 to nie ma wogóle co na lustrzanki patrzeć. Obiektyw przy sprzęcie za ta cenę to bedzie jakies słabiutkie szkiełko, a na coś lepszego to od 1000 w górę trzeba bedzie wydać. Jeśli kolega nie ma chęci rozbudowywac zestawu w przyszłości to lepiej jednak pójść w porządny kompakt.
JeZZoo

#7 Kris__u

Kris__u

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 60 Postów:

Napisany 19 grudzień 2007 - 15:57

Nie zakładam że nie nie rozbuduje zestawu o nowe szkła ale nie mam na to kasy w chwili obecnej. Czy kilka miesięcy z kitowym szkłem to będzie czas stracony? xD

Ok ok ok ok

dzisiaj miałem okazje w poznańskim MM looknąć z bliska D40. Brak słów żeby to opisać. Wykonanie i łatwość obsługi mnie zmiażdżyła :P Do tego cena była na tyle atrakcyjna że poważnie sie zastanawiałem czy nie iść z nim do kasy.

Z drugiej strony doszła propozycja w postaci PANASONICa DMC-FZ50. Cena 1,5tys zachęca a mnogość opcji napawa optymizmem.
Jak już mówiłem chce sie ostro zabrać za fotografię i nie wiem czy po roku nie będe żałował że jednak nie wybrałem lustrzanki.

dmc fz50 albo nikon d40 - o to jest pytanie.... :P

eos400d odpada ze względu na cenę. Nawet po tym "zwrocie" będzie to >2000zł.

/|\core2duo e4400 3.33GHz/|\Palit Sonic gf8600gt/GTS/|\2GB ram Goodram 800MHz/|\Gigabyte GA-P35C-DS3R/|\

#8 Red-Angel

Red-Angel

Pan życia i śmierci

• Forumowicze
  • 5481 Postów:

Napisany 19 grudzień 2007 - 17:20

dmc fz50 albo nikon d40 - o to jest pytanie.... :P

To zależy od Ciebie i od Twoich chęci poznawania nowych rzeczy.

Przeczytaj to - http://forum.fotoexp...ics45/10864.htm - może rzuci trochę światła o lustrzankach i ich wymaganiach (napisane w sposób humorystyczny).
Intel Q6600 2,4GHz @ 3,00GHz + BOX // MSI P35 Neo3-F // 2x1GB KingMax DDR2 // EVGA e-GeForce 8800GT 512MB // Seagate 500GB // Seagate 20GB // NEC DVD-RW // WinFast DTV1800H // Rasurbo DLP 535 // LCD LG Flatron L225WT// Logitech G7 - moja recenzja // Microsoft Sidewinder X8 // MS Windows Vista Home Premium 64bit

redakcja_forum
:"Dbamy o jakość komunikacji w Internecie pielęgnując społeczności, by głos użytkownika miał znaczenie." - Wy se kpicie, czy naprawdę w to wierzycie?

#9 Lukas8

Lukas8

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 357 Postów:

Napisany 19 grudzień 2007 - 18:19

Pół roku z kitowym szkłem to nie jest stracony czas. W ten sposób nauczysz się tego co oferuje lustrzanka i będziesz wiedział jakich obiektywów potrzebujesz. Pytanie czy za pół roku będziesz gotów wydać tyle co na aparat, bo tyle kosztuje porządny obiektyw. Tak jak pisałem d40 lepiej sobie odpuść. Lepiej weź olka. Cena ta sama a ma autofocusa. Ujmę to tak d40 kusi ceną, ale później żałuje się każdej zaoszczędzonej złotówki. Niedawno był wątek na forum o tytule obiektyw do d40 czy jakoś tak. Przeczytaj go a zobaczysz w czym leży problem.

#10 Kris__u

Kris__u

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 60 Postów:

Napisany 19 grudzień 2007 - 22:44

Przeczytaj to - http://forum.fotoexp...ics45/10864.htm - może rzuci trochę światła o lustrzankach i ich wymaganiach (napisane w sposób humorystyczny).

tekst jest genialny. :P

takie drobne pytanie.... czy w lustrzankach nie można użyć wyświetlacza jako wizjera? o co chodzi z tym "zombi" ?

i jeszcze jedno.... nikon d40 nie ma wcale AF czy ma go tylko w obiektywie?

troche mi to dało do myślenia. Może faktycznie lustro to nie dla mnie. Może dobry kompakt pokroju sony h9 albo lumixa fz50 da mi więcej frajdy? :rolleyes: poszukam gdzieś w pobliżu sklepów gdzie moge je wymacać i podejmę odpowiednią decyzję. Do tego jeśli dołożę wysoki mocny statyw, plecak, karte pamięci i torbę zmieszcze się w granicy 2000zł. Jeśli odłoże zakup na później to może wszystko obróci się o 180* i kupie canona 400d xD

pozdrawiam i dzięki za porady ;]

#11 Red-Angel

Red-Angel

Pan życia i śmierci

• Forumowicze
  • 5481 Postów:

Napisany 20 grudzień 2007 - 17:07

takie drobne pytanie.... czy w lustrzankach nie można użyć wyświetlacza jako wizjera? o co chodzi z tym "zombi" ?

W większości nie, ponieważ obraz podczas kadrowania nie jest wyświetlany na wyświetlaczu. Wyświetlacz służy tylko do oglądania zdjęć, żeby ocenić "jak wyszły". W nowszych modelach jest już możliwość podglądu na żywo jak w kompaktach. Nie pamiętam jednak jak nazywa się dokładnie ta funkcja i w jakich aparatach jest zastosowana.

To "zombi" to przeciętny posiadacz kompaktu, który stoi z wyciągniętymi rękami i kadrujący zdjęcie.

redakcja_forum

#12 Lukas8

Lukas8

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 357 Postów:

Napisany 20 grudzień 2007 - 18:15

i jeszcze jedno.... nikon d40 nie ma wcale AF czy ma go tylko w obiektywie?

Nie ma silnika AF. Więc, trzeba kupować tylko obiektywy, które mają własny silnik AF. Inaczej trzeba ustawiać ręcznie

#13 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1915 Postów:

Napisany 20 grudzień 2007 - 18:30

pozwoli "poczuć się" jak profesjonalista :P

Żeby poczuć się jak profesjonalista, trzeba umieć robić zdjęcia, a nie mieć aparat.
Jeśli nie planujesz dokupywania obiektywów, weź d40, najlepiej z obiektywem 18-70.
Home:Core Duo E2140, 2x1gb ram ddr2 kingmax CL5 800, Asus GF7600GS Silent + Samsung 173 P+ @ DVI, DVDrw LG,WDC 80GB ATA, Chieftec 450W, Logitech UltraX, Logitech mx610, // Powered by Gigabyte N650SLI-DS4 Photo:D80 + MB-D80 + N 18-70 + 50 1.8

#14 Kris__u

Kris__u

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 60 Postów:

Napisany 20 grudzień 2007 - 20:01

Nie ma silnika AF. Więc, trzeba kupować tylko obiektywy, które mają własny silnik AF. Inaczej trzeba ustawiać ręcznie

Kitowe szkło mam nadzieje że ma takowy silnik ? xD

Szkoda że nie mam możliwości popstrykania kilku fotek przykładową lustrzanką. Może kadrowanie LCD nie jest wcale potrzebne bo wizjer spełnia lepiej swoją rolę ? ...

dobra, podsumowując

- soniasz h9 to dobry aparat, ale szybkość pstrykania fotek i brak możliwości zapisu do raw troche mnie odrzucają :|
- d40 - tanie lustro, szybkość strzelania fotek zabija. duży wyświetlacz LCD ale brak możliwości kadrowania za jego pomocą. te wszystkie operacje czyszczenia mnie z lekka przerażają :|
- lumix fz50 - aparat pośredni, oferuje to co sony h9 ale z możliwością zapisu do raw i lepszą jakością fotek

ok, dzięki za wszystkie odpowiedzi. decyzję "który" podejmę w ciągu kilkunastu dni ;] jeszcze nie raz to przemyślę :blush:

ps. dzooma świetne fotki na digarcie. szacun

#15 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1915 Postów:

Napisany 20 grudzień 2007 - 22:51

"te wszystkie operacje czyszczenia mnie z lekka przerażają mellow.gif"
dmuchasz raz na jakiś czas gruszką i ot cała operacja
ja uzywajac prawie pol roku d80 tylko raz czyscilem matryce.

dzieki :)
Home:Core Duo E2140, 2x1gb ram ddr2 kingmax CL5 800, Asus GF7600GS Silent + Samsung 173 P+ @ DVI, DVDrw LG,WDC 80GB ATA, Chieftec 450W, Logitech UltraX, Logitech mx610, // Powered by Gigabyte N650SLI-DS4 Photo:D80 + MB-D80 + N 18-70 + 50 1.8

#16 A_D_R_I_A_N

A_D_R_I_A_N

*&*()#)@*!+#*#!

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2723 Postów:

Napisany 20 grudzień 2007 - 23:41

A tak szczerze to juz musisz kupic ten aparat?? Bo wiesz jak to jest przed swietami z Cenami.. nie lepiej sie wstrzymac gdzies do konca stycznie - poczatku lutego?? Wtedy ceny na pewno opadna z przed swiatecznej goraczki.. No ale jak chcesz..

#17 Kris__u

Kris__u

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 60 Postów:

Napisany 21 grudzień 2007 - 10:51

poczekać mogę. to nic nie kosztuje :P

jeszcze jedno...

jak trafi się okazja na canona 400d to warto brać? jeśli ostatecznie zdecyduję się na lustro to albo kupie nikona d40 z pierdołami w stylu statywu i karty albo doskrobie do 400d i stopniowo dokupie statyw, lampę itp.

#18 A_D_R_I_A_N

A_D_R_I_A_N

*&*()#)@*!+#*#!

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2723 Postów:

Napisany 21 grudzień 2007 - 12:02

Ja bym jednak wolal poczekac i ewentualnie dozbierac do tego Canona. W jakiejs gazecie widzialem test tanich lustrzanek i ten canon zaja pierwsze miejsce. Takze >>TUTAJ<< jest test tego Canona to mozesz sobie poczytac troszke. Kuzynka ma tego Canona i mialem okazje sie troszke nim pobawic i jak dla mnie fotki robi super (ale obiektyw nie byl standardowy)..

#19 -Michał

-Michał

Rozmowny

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 560 Postów:

Napisany 21 grudzień 2007 - 12:25

"te wszystkie operacje czyszczenia mnie z lekka przerażają mellow.gif"
dmuchasz raz na jakiś czas gruszką i ot cała operacja
ja uzywajac prawie pol roku d80 tylko raz czyscilem matryce.

dzieki :)

A ja przez ponad rok ani razu, mimo choćby kilku sesji na plaży... taki urok Olympusa ;)

#20 dzooma

dzooma

;]

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1915 Postów:

Napisany 22 grudzień 2007 - 14:35

No dobra ale ja nie mam systemu czyszczenia matrycy.
400d jest fajny ale mi totalnie menu nie leżało, a co dopiero ergonomia.

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników