Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie

Czynniki wpływające na wynik oc

• Zamknięty temat Ten temat jest zamknięty
No replies to this topic

#1 Raistlin

Raistlin

"...and nothing else matters"

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6142 Postów:

Napisany 02 listopad 2007 - 10:32

Na Forum dosyć często pojawiają się pytania: "do ilu mogę wykręcić mojego athlona x2 5000" czy inne o podobnej treści. Wielokrotnie już pisaliśmy, że nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, bo zależy to od wielu czynników, o których nie raczycie wspomnieć. Omówię je krótko poniżej:

1. Bardzo ważne są umiejętności overcolclera. Jeśli zadajesz to pytanie, oznacza to ni mniej ni więcej, że Twoje umiejętności nie są zbyt wysokie. Osoby doświadczonej łatwiej będzie osiągać wyższe wyniki.

2. Zastosowane chłodzenie. Można korzystać z ciekłego azotu, chłodzenia wodnego, jakiegoś wymyślnego coolera albo po prostu z dołączonego do procesora chłodzenia box. To do jakiej temperatury uda nam się schłodzić procesor będzie miało niebagatelny wpływ na to z jakim taktowaniem będzie chciał pracować nasz procesor.

3. Doskonałość procesu technologicznego. Czynnik zupełnie niezależny od nas. Może się zdarzyć, że kolega identyczny procesor podkręci do zdecydowanie wyższej wartości, mimo że to teoretyczne ten sam model. Może to wynikać z różnicy w czasie pomiędzy zakupami. Procesory z nowszych rewizji bardzo często podkręcają się lepiej (chociaż nie jest to regułą).

4. Płyta główna z której korzystamy ma ogromny wpływ na skuteczność naszego overclockingu. Przede wszystkim jej bios powinien oferować szereg niezbędnych opcji, bez których ciężko będzie o dobry wynik (jak np zmiana napięć, czy bogactwo opcji konfiguracji pamięci). Poza teoretyczną możliwością ustawienia wysokich napięć, powinna być jeszcze odpowiednio wykonana, żeby pozwalała na praktyczne z nich korzystanie. Istotne będzie maksymalne FSB płyty w przypadku Intela i maksymalne HT u AMD.

Wróżką nie jestem. Nie da się Wam udzielić odpowiedzi na pytanie "do ilu mogę wykręcić...." więc uprzejmie proszę o nie zadawanie ich.

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników