Skocz do zawartości


Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Przyspieszenie Internetu (Aktualizacja)


 • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 -Yures-

-Yures-

  ..::Rock My Baby::..

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPip
 • 676 Postów:

Napisany 28 August 2007 - 13:25 PM

Wędrując po skarbnicy wiedzy jaką jest wyszukiwarka Google, szukając odpowiedzi na najważniejsze pytanie każdego Internauty :"Jak Przyspieszyć Moje Łączę ?"
Znalazłem kilka ciekawych opcji. Nie są to jakieś cudne programy "Turbointernet" Które mówią czasem nawet o 3krotnym zwiekrzeniem możliwości ale zawsze warto pogrzebać, rzecz jasna nieda się zrobić z 1mb 2mb ale poco też niewykorzystywać w całości tego 1 mb ??
Tak więc Zaczynajmy Zabawę:

Optymalizacja połączeń internetowych - wybrane parametryMTU (Maximum Transmission Unit)

Parametr wyznaczający maksymalny rozmiar przesyłanego pakietu danych. Inaczej można powiedzieć, że jest to jednostka określająca maksymalną ilość danych jakie mogą "przełknąć" routery dostawców Internetu.
W skład Windows wchodzi specjalny program, który zajmuje się dobieraniem tego parametru, a jego wybór jest dokonywany podczas nawiązywania każdego połączenia z dostawcą usług internetowych.
Wielkość MTU ustawiona domyślnie dostosowana jest do obsługi sieci lokalnych i wynosi 1500 bajtów, co powinno gwarantować optymalną szybkość transmisji danych w sieciach LAN oraz przy większości rodzajów łączy stałych. Tak jest jednak w teorii.
Właśnie ta wielkość była powodem poważnych problemów użytkowników Neostrady Plus.
Okazało się bowiem, że do przesyłania informacji używa ona protokołu PPPoE (PPP over Ethernet), w którym zmodyfikowano nagłówek powiększając go o 8 bajtów. Tym samym domyślna wartość MTU powinna być ustawiona w systemie na 1492 bajty, a nie na 1500.
Ta niewielka różnica spowodowała jednak, że zbyt duży pakiet nie mógł być odebrany przez router w całości i w rezultacie odsyłał on do serwera komunikat ICMP o złym rozmiarze pakietu.
W normalnej sytuacji, serwer po otrzymaniu takiego komunikatu powinien wysłać wszystkie następne pakiety w zmniejszonym rozmiarze. Rzecz w tym, że wiele serwerów w obawie przed przeciążeniem blokuje komunikaty ICMP, a nie otrzymując informacji o błędach - kontynuuje wysyłanie pakietu, który jest za duży. Skutkiem było właśnie przerywanie transmisji i problemy z otwieraniem stron www.

Załóżmy jednak, że komunikat ICMP dociera prawidłowo i praktyka pokrywa się z teorią.
Jeśli pakiet okaże się dla serwera dostępowego za duży to siłą rzeczy musi on początkowo odmówić ich przyjęcia. Po nieudanej próbie kontaktu system dopasuje wielkość wysyłanych pakietów do wymagań serwera. Niestety za każdym razem tracimy nawet kilka sekund na dostrajanie się systemu.
Biorąc to pod uwagę bezpieczna wartość MTU dla sieci LAN, dla DSL oraz dla modemów kablowych powinna być ustawiona na 1492, natomiast dla modemu 56K - na 576.
Czy to już zapobiegnie fragmentacji? Nie do końca.
Ponieważ pakiety wędrują po sieci między różnymi routerami może się zdarzyć, że trafimy na router, który nie radzi sobie z pakietami takiej wielkości i pomimo wszystko podzieli je na kilka mniejszych, które później będą składane. Dobierając jednak odpowiednią wartość unikniemy niepotrzebnych przestojów, a protokoły komunikacyjne po nawiązaniu połączenia od razu będą mogły przystąpić do wymiany danych.

MSS (Maximum Segment Size)

Maksymalny rozmiar pakietu danych, jaki może być przesłany za pośrednictwem protokołu TCP/IP.
Parametr MSS jest w zasadzie pochodną MTU i odnosi się do wielkości samych informacji zawartych w pakietach danych. Różnica polega jedynie na tym, że wielkość MTU dotyczy całego pakietu - czyli zarówno przesyłanej informacji jak i nagłówków TCP i IP, a MSS tylko samej informacji. Z uwagi na to, że wspomniane nagłówki zajmują w każdym pakiecie 40 bajtów, wartość parametru MSS na przykład dla połączeń modemowych wynosi zwykle 536 bajtów.


RWIN (Receive Window)

Parametr określający maksymalny rozmiar pakietu jaki może wysłać serwer zanim otrzyma potwierdzenie odbioru.
Jako że wydajność połączenia w dużej mierze zależy od przepustowości odcinka sieci między dwoma komputerami, ustala on maksymalną wielkość danych jakie komputer może wysłać do nadawcy bez uzyskania gwarancji, że poprzednio wysłane pakiety dotarły do celu.
Im połączenie jest wolniejsze a Sieć bardziej przeciążona, tym częstotliwość relacjonowania odbioru pakietów powinna być większa. Wartość RWIN uzależniona jest od MTU (a dokładnie od MSS) i stanowi jego parzystą wielokrotność.
Zależnie od systemu operacyjnego zaleca się stosować różne wielokrotności chociaż delikatnie mówiąc najlepiej z nimi trochę po eksperymentować. Według autorów programu Accelerate 2K2 dla wersji systemów Windows 9x i ME, RWIN powinien wynosić 4 lub 6 krotną wartość MSS, natomiast systemy NT, 2000 i XP są w stanie obsłużyć ośmio, a nawet dziesięciokrotną wartość MSS. Oczywiście parametry te trzeba dostosować także do szybkości posiadanego łącza.

TTL (Time To Live)

Parametr, o którym była już mowa wyżej, ma kolosalne znaczenie, ponieważ określa tzw. czas życia pakietu danych. Często spotyka się nie do końca poprawną definicję, że jest to wartość w nagłówku IP, która wyznacza liczbę routerów, przez które może przejść pakiet w drodze do celu. Byłoby tak, gdyby rzeczywisty czas przetwarzania na każdym z nich nie przekraczał 1 sekundy.
Modyfikując ten parametr, można jednak z pewnym przybliżeniem określić, jaką maksymalną drogę, liczoną liczbą routerów może przebyć datagram.

Jest taki sprytny program Visual Route, w którym wystarczy wpisać określony adres internetowy na świecie aby otrzymać specyfikację wszystkich routerów jakie brały udział w połączeniu. Jeżeli ich liczba wyniosła np. 36 to z góry możemy być pewni, że przesłany datagram nigdy nie dotrze do adresata przy domyślnych ustawieniach TTL, które wynoszą 32.
Zaleca się zatem zmodyfikowanie tego parametru zwiększając go do 128.
W przypadku Windows 2000 i XP system poradzi sobie z takimi ustawieniami, natomiast przy Win 98 i ME może się to nie udać. Jeśli w czasie połączeń otrzymacie komunikaty z informacją typu "connection timeout" może to oznaczać, że wartość TTL w systemie ma ustawioną zbyt niską poprzeczkę i wysyłane pakiety po prostu nie docierają do miejsca przeznaczenia.


PMTU Auto Discovery (Path Maximum Transfer Unit Auto Discovery)

Funkcja ta zawarta w niektórych akceleratorach, odpowiada za możliwość negocjowania wielkości pakietów MTU.
Oznacza to, że zależnie od serwera, z którym nasz komputer nawiązuje połączenie, wartość MTU może się odpowiednio zmieniać.
Można ją także wykorzystać do zapobiegania fragmentacji pakietów poprzez zablokowanie parametru PMTU jednak kosztem znacznego spowolnienia transferu danych, a nawet ich utraty gdy pakiet na swej drodze będzie musiał być podzielony.


PMTU Black Hole Detection

Funkcja zależna od PMTU Discovery. Próbuje ona wykrywać routery, które po nadejściu zbyt dużych pakietów o zablokowanej możliwości fragmentacji odrzucają ich obsługę, nie zgłaszając przy tym użytkownikowi żadnego ostrzeżenia.
Standardowo zaleca się wyłączyć tę opcję, chyba że celowo blokujemy wielkość wysyłanych pakietów.

Session Keep Alive - odpowiada za podtrzymywanie aktywnej sesji połączenia z serwerem w czasie, gdy ani nasz komputer ani serwer nie zgłaszają zapotrzebowań na kolejne bity danych.
Mówiąc prościej – gdy oglądamy stronę www nasze połączenie z serwerem, mimo że pozostaje aktywne, nie generuje żadnego ruchu, a to z kolei doprowadzić może do automatycznego zerwania połączenia. Aby temu zapobiec opcja Session Keep Alive pozwala określić co jaki czas system ma wysyłać do serwera kontrolny pakiet podtrzymujący aktywne, choć „milczące” połączenie. System Windows standardowo wysyła do serwera potwierdzenie aktywności co 60 minut. Akceleratory internetowe pozwalają jednak modyfikować ten okres nawet do 1 sekundy, co w wyjątkowych sytuacjach może być przydatne.

Skoro już wszystko wiemy – jak zmodyfikować nasze domyślne ustawienia?

Modyfikacja ustawień w Rejestrze
W celu zmiany domyślnych ustawień Windows przechodzimy do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces

Otworzy się nam lista wszystkich obecnych w systemie interfejsów sieciowych. Będzie ich z pewnością więcej niż jeden, ponieważ MS Windows za urządzenie sieciowe uznaje każde urządzenie bądź interfejs programowy, który może przesyłać dane.
W jednym z nich, w prawej części okna, znajdziemy nasz adres IP. To właśnie w tym kluczu zmodyfikujemy wartość DWORD MTU wstawiając odpowiedni parametr.

Niezależnie od orientacyjnych wartości jakie podałam wyżej warto sprawdzić je praktycznie porównując opóźnienia przy różnych wielkościach MTU. Jak to zrobić?

Z menu Start wybieramy Uruchom i wpisujemy cmd
Wpisujemy ipconfig
Spisujemy adres bramki domyślnej
Teraz w wierszu poleceń: ping –f –l 548 Adres Ip Bramki Domyślnej
Przykładowo:
Ping -f-l 548 onet.pl
Odpowiedz z 213.180.130.200: Bajtów=548 czas=395 TTL=40
Odpowiedz z 213.180.130.200: Bajtów=548 czas=138 TTL=40
Odpowiedz z 213.180.130.200: Bajtów=548 czas=154 TTL=40
Odpowiedz z 213.180.130.200: Bajtów=548 czas=394 TTL=40

Statystyka badania ping dla 213.180.130.200:
Pakiety: Wysłane=4 Odebrane=4 Utracone=0 <0% straty>
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w milisekundach:
Minimum= 138 ms Maksimum 395 ms średni czas= 270 ms

Wartość 548 to sprawdzana wielkość MTU zmniejszona w każdym przypadku o 28.
Jak widać przesłanie pakietu o wielkości charakterystycznej dla modemu 56K nie sprawiło problemu i dotarł on w całości, a co ciekawe w czasie niewiele krótszym niż pakiet 1472 bajtowy. Oznacza to, że moje połączenie może obsłużyć z powodzeniem pakiet o takiej wielkości. Tu jednak mała uwaga. Zmieniając adresata przesyłki może się zdarzyć coś takiego:
Przykładowo:
Ping -f-l 1500 onet.pl
Pakiet musi być podzielony na fragmenty, ale ustawiono opcję DF.

Oznacza to, że pakiet trafił po drodze na router, który musi go podzielić, ale funkcja taka została zablokowana przez nas. Lepiej więc nie przesadzać z wielkością pakietu.

Wróćmy jednak do Rejestru. Pozostałe parametry znajdziemy w kluczu:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TCPIP\Parameters]
w którym modyfikujemy lub dodajemy następujące wartości DWORD:

EnablePMTUBHDetect (patrz funkcja PMTU Black Hole Detection)
Włącza lub wyłącza wykrywanie "czarnej dziury" w połączeniach TCP/IP. Najlepiej jeśli jest wyłączony – 0

DefaultTTL
To ustawienie decyduje o tym jak długo pakiet "pozostanie przy życiu" - TTL (Time to Live Acitve). Możliwe ustawienia to 32, 64, 96, 128, 256. Najlepiej ustawić 128.

EnablePMTUDiscovery
To ustawienie włącza automatyczne wykrywanie MTU (Max. Transmition Unit) przez system. Najlepiej jeśli jest włączone – 1

TCPWindowSize
Jest to wielokrotność ustawienia MSS. Należy zatem sprawdzić najlepszą dla siebie wartość MTU odjąć od niej 40 i dopiero pomnożyć (dla modemu 56K – czterokrotnie)
Tcp1323Opts i Tcp1320Opts
Włącza lub wyłącza support dla "dużych okien TCP" (large TCP window). Jeżeli funkcja ta zostanie wyłączona czyli zmienna przyjmie wartość 0, to wielkość okna zostanie ograniczona do 64K.
Zaleca się ustawienia na Win.Scaling with Timestamp - 3 lub Win.Scaling without Timestamp - 1

StackOpts
Jeżeli poprzednia funkcję włączyliśmy to tę również należy włączyć i wartości DWORD przypisać zmienną 1.

Jeżeli Któreś opcji niema najlepiej nie dodawać jej do rejestru.

Szybszy Internet a pakiety QoS

Bardzo kontrowersyjny Trick dostępny tylko w Windows XP
Z pewnością nie wszyscy wiedzą, że Windows XP, chyba najbardziej ukierunkowany na współpracę z Internetem, domyślnie ... ogranicza dostępną przepustowość połączenia o 20% za sprawą tzw. pakietów QoS (Quality of Service).
Dzieje się tak dlatego, że niektóre specjalnie napisane programy korzystają z części przepustowości łącza, zarezerwowanej właśnie dla nich. Ponieważ jednak większość aplikacji nie spełnia wymagań QoS, przepustowość z jakiej moglibyśmy korzystać po prostu się marnuje. Można to jednak zmienić.
W tym celu z menu Start wybieramy Uruchom
Wpisujemy polecenie gpedit.msc.
Uruchamiamy w ten sposób narzędzie Zasady grupy.
W gałęzi Konfiguracja komputera rozwijamy Szablony administracyjne --> Sieć -->Harmonogram pakietów QoS.
W prawej części okna zaznaczamy opcję Ogranicz rezerwowaną przepustowość i z jego menu podręcznego wybieramy polecenie Właściwości. Teraz zaznaczamy pole Włączone i określamy limit przepustowości na 0%.
Zatwierdzamy zmiany przyciskiem OK i restartujemy komputer.

Dostrajanie Rejestru

Uruchamiamy ponownie edytor rejestru. (menu start-->uruchom-->"regedit") Otwieramy kolejno zakładki: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanworkstation. W kluczu parameters tworzymy 3 wartości DWORD o następujących nazwach:
„MaxCmds”
„MaxThreads”
„MaxCollectionCount”

Otwieramy po kolei te wartości i w każdej zmieniamy w oknie „SYSTEM” opcje z „szesnastkowy” na „dziesiątkowy”, a w oknie „dane wartości” zmieniamy z 0 na 32. Zamykamy edytor rejestru.
Znaczenie powyższych wpisów:
MaxCmds –liczba bloków wykorzystywanych, gdy aplikacje wykonują kilka operacji jednocześnie (0-255)
MaxThreads –liczba możliwych wykorzystywanych jednocześnie operacji, łączy się z MaxCmds
MaxCollectionCount –liczba możliwych znaków w buforze specjalnym miejscu pamięci (0-65535)
Wszystkie te zmiany działają dopiero po restarcie komputera.

Jeszcze jedno.
Jest różnica między wolnym wczytywaniem stron internetowych, a ogólnym spowolnieniem komputera.
Nikt nie jest w stanie tak konserwować Windows by zawsze był jak nowy, niestety co pewien czas trzeba zainstalować go ponownie po tym zabiegu można odczuć przyspieszenie ponieważ strony są szybciej wczytywane do pamięci komputera.

Pozdrawiam i życzę wysokich transferów.

System: Windows Xp Professional Dodatek Service Pack. 3//
Płyta Główna: Asus M2N 1394 nForce 430 MCP//
Procesor: AMD Athlon 64 3500+(Socket AM2)@2.210Mhz//
Ram: Goodram DDR2 2x512MB 333MHz+ 2x1024MB 400Mhz @ 315Mhz 4-4-4-12 //
Karta Graficzna: Asus GeForce 7300GT Top 128MB 500/1000 @ 605/1360+ GeForce 178.13//
Karta Dźwiękowa: Sound Blaster Audigy LS
Zasilacz:
Chieftec GPS-450aa-101a 450W //3DMARK06:
1146

#2 repylek

repylek

  Very Lazy Cat

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 40386 Postów:
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 28 August 2007 - 13:36 PM

tamże...
http://www.agavk.p9....y/inter_mtu.php

[color=#0000ff;]Linkman M-24[/color]


#3 -Yures-

-Yures-

  ..::Rock My Baby::..

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPip
 • 676 Postów:

Napisany 28 August 2007 - 13:38 PM

tamże...
http://www.agavk.p9....y/inter_mtu.php


Wiem, mówiłem że to nie jest mojego autorstwa, oszczędziłem ludziom szukania. Jeżeli to jakiś problem mogę wstawić link do tej strony. Cześć też pochodzi z mojego starego wątku, mam tez kilka innych stron które dodam... jak mi się będzie chciało :) Mam nadzieję że to nie jest plagiat.
System: Windows Xp Professional Dodatek Service Pack. 3//
Płyta Główna: Asus M2N 1394 nForce 430 MCP//
Procesor: AMD Athlon 64 3500+(Socket AM2)@2.210Mhz//
Ram: Goodram DDR2 2x512MB 333MHz+ 2x1024MB 400Mhz @ 315Mhz 4-4-4-12 //
Karta Graficzna: Asus GeForce 7300GT Top 128MB 500/1000 @ 605/1360+ GeForce 178.13//
Karta Dźwiękowa: Sound Blaster Audigy LS
Zasilacz:
Chieftec GPS-450aa-101a 450W //3DMARK06:
1146

#4 _GhostX_

_GhostX_

  Uczestnik

 • Forumowicze
 • PipPipPipPip
 • 105 Postów:
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 30 August 2007 - 19:54 PM

Można też użyć programów, zamiast samemu grzebać po rejestrze... ale to zależy jak tam ludzie wolą.
Pozdrawiam,

#5 chudej666

chudej666

  Diabełek

 • Forumowicze
 • PipPipPipPipPipPip
 • 836 Postów:
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 30 August 2007 - 20:30 PM

Dobry do przyspieszania neta jest Pinger, mi działa. Tutaj macie link do nego http://rapidshare.co...8856/Pinger.rar
Gigabyte 8I915P-D||Radeon HD 2600 XT||GL2422VP||2048 MB (DDR2 SDRAM)||SAMSUNG SP1614N (160 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)||LITE-ON DVDRW SOHW-1693S||Intel 82801FB ICH6 - AC'97 Audio Controller [B-1]||Award Modular||Intel Pentium 4 Cup 3.00GHz||
0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników