Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Ustawienie bezwarunkowe formatu daty w Excelu

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 wieniek

wieniek

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 09 styczeń 2006 - 12:13

Witam,
Nie znalazłem tego wątku na forum. Potrzebuję pomocy w celu odpowiedniego sformatowania arkusza programu MS Excel.

OPIS PROBLEMU:
Chciałbym utworzyć tabelę w której jedna z kolumn będzie zawierała daty wpisywane przez poszczególne osoby. Chodzi mi o to żeby wszystkie daty wpisywane przez użytkowników były wyświetlane w jednolitym formacie, np. 2005-12-01. Nawet jeżeli użytkownik wpisałby datę w odwrotnej kolejności albo częściowo słownie chciałbym aby Excel formatował datę wg zamieszczonego wzoru. O ile gdy zmienię formatowanie komórek na datę, typ itd. i wpisze się w nie datę ręcznie (np. 1 grudnia 2005r.) Excel sformatuje ją poprawnie, o tyle kiedy wpiszę ją w sposób 01.12.2005r. komórki nie są formatowane wg ustawionego wzoru.

Bardzo prosiłbym o sposób na ustawienie tego ;-)

Pozdrawiam
wieniek

#2 Mały_Rycho

Mały_Rycho

eremita

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2014 Postów:

Napisany 09 styczeń 2006 - 18:45

Witam.

IMHO problem tkwi w użytkowniku a nie w excelu. Jeśli ma być wprowadzona data w rozumieniu excela, to niech to będzie data a nie jakiś tekst, który przy dobrej woli czytającego (człowieka), może być uznany za datę.

Ja do wpisywania dat używam klawiatury numerycznej i znaku minus (w formacie rrrr-mm-dd) i nigdy excel nie ma kłopotów z rozpoznaniem mojej daty. Dodatkową zaletą takiego wpisywania jest jego szybkość.
Datę 2006-09-05 mogę wpisać np.
2006-09-05
06-09-05
6-9-5
czy wręcz 9-5
i excel to rozumie bez problemow.

Korzystając ze sprawdzania poprawności ( menu dane / sprawdzanie poprawności) można pokazać użyszkodnikowi ( karta: komunikat wejściowy) prawidłowy format wpisywania daty oraz następnie zweryfikować wprowadzoną wartość ( karta: ustawienia - dozwolana wartośc - data - i jakiś rozsądny zakres lat) i na konieć poinformować go, jakiego rodzaju błąd popełnił i jak należy dokonać poprawnego wpisu.

Pozdrawiam
Mały Rycho

Jeśli mówisz prawdę, nie musisz niczego pamiętać. Mark Twain.

#3 wieniek

wieniek

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 2 Postów:

Napisany 13 styczeń 2006 - 10:38

Dokładnie się z tym zgadzam, że problem tkwi w użytkowniku dlatego chyba nadal pozostanie nierozwiązany dla mnie. Nie każdy zwraca uwagę na to o co się go prosi lub na co zwraca uwagę, choćby to było niewiem jak banalne.

Pozdrawiam
WW

Witam.

IMHO problem tkwi w użytkowniku a nie w excelu. Jeśli ma być wprowadzona data w rozumieniu excela, to niech to będzie data a nie jakiś tekst, który przy dobrej woli czytającego (człowieka), może być uznany za datę.

Ja do wpisywania dat używam klawiatury numerycznej i znaku minus (w formacie rrrr-mm-dd) i nigdy excel nie ma kłopotów z rozpoznaniem mojej daty. Dodatkową zaletą takiego wpisywania jest jego szybkość.
Datę 2006-09-05 mogę wpisać np.
2006-09-05
06-09-05
6-9-5
czy wręcz 9-5
i excel to rozumie bez problemow.

Korzystając ze sprawdzania poprawności ( menu dane / sprawdzanie poprawności) można pokazać użyszkodnikowi ( karta: komunikat wejściowy) prawidłowy format wpisywania daty oraz następnie zweryfikować wprowadzoną wartość ( karta: ustawienia - dozwolana wartośc - data - i jakiś rozsądny zakres lat) i na konieć poinformować go, jakiego rodzaju błąd popełnił i jak należy dokonać poprawnego wpisu.

Pozdrawiam

<{POST_SNAPBACK}>

#4 deseff

deseff

Początkujący

• Forumowicze
  • PipPipPip
  • 71 Postów:

Napisany 15 styczeń 2006 - 22:29

Proponuję narzucić użytkownikom arkusza wprowadzanie daty poprzez kombinację klawiszy Ctrl+; (średnik). Spowoduje to wstawienie w komórkę bieżącej daty, zawsze w tym samym formacie. Domyślnie jest to: 2006-01-15. W tym wypadku użytkownikom wprowadzanie daty przysporzy mniej problemów, a Ty będziesz miał wyświetlane daty w tym samym formacie.

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników