Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
- - - - -

jak dostać się do BIOS ?

• Please log in to reply
16 replies to this topic

• Goście

Napisany 21 lipiec 2008 - 23:08

problem w tym że koleżanka zawołała mnie do swojego kompa, no i ok, jak tylko mogę dostać się gdzie chcę to już zrobię trochę, ale u niej odpadam na starcie... może przez jakiś drobiazg, ale akurat tego nie wiem
do rzeczy
ma kompa kupionego w markecie, czy coś z tych rzeczy, w każdym razie gotowy zestaw. Vista...
przy ładowaniu systemu normalnie na każdym kompie pojawia się ekran kiedy trzeba wcisnąć klawisz żeby wejść w BIOS, ale nie tam... tam od razu włącza się pulpit. u siebie mam windowsa XP, w viscie jest zbyt namieszane w podstawowych opcjach... no i nie mam pojęcia jak tam mogę dostać się do BIOS-u
nie wiem czy pomogło by coś tu grzebanie w płycie głównej, ale nawet jeśli, to... kolejny problem, komp jest zaplombowany (tak zakupiony - to legalne??)...

trochę muli jej system, wywala czasami czarny ekran itd itp, no to chciałem przejrzeć BIOS, ale lipa.

przyszło mi nawet do głowy takie brutalne coś żeby przeinstalować Windowsa, ale kolejna rzecz której nie łapię... jakim prawem sklep sprzedając kompa z zainstalowanym systemem operacyjnym... nie daje do zestawu płytki żeby można było w każdej chwili system zainstalować jak padnie? bo jej nie dali.
czy w każdej takiej sytuacji trzeba nosić sprzęt do sklepu żeby łaskawie zainstalowali system? i przy odrobinie szczęścia nie wywalili innych danych z dysku, nie wspomnę nawet o tym że przecież ma tam jakieś swoje pliki na pewno, których nie chciała by żeby ktoś w sklepie sobie oglądał...

więc dwa takie główne pytania:
1. co z tym BIOS-em
2. co z Windowsem. mam jej poradzić żeby narobiła dymu w sklepie czy to normalna praktyka i legalne że nie dają płytki? przecież płaci się za system...

dobrze że ja sobie zmontowałem sam, tyle kłopotów mniej...

• Goście

Napisany 21 lipiec 2008 - 23:18

1. Jesli pojawia się pulpit, tzn że komp był uśpiony, zahibernowany itp. Wyłacz go po włączeniu systemu poleceniem shutdown. Natychmiast po ponownym włączeniu naciskaj pulsacyjnie klawisz DELETE. Powinien wejść do biosu.
2. Ekspertem nie jestem, ale według mnie powinna mieć płytkę z windowsem. Czasem sie to nie nazywa Windows, ale np. "rescue disc". Sprawdź więc najlepiej wszystie płyty jakie dostała (jeśli w ogóle coś ma).

#3 Quadro

Quadro

Modern Life

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 28280 Postów:

Napisany 21 lipiec 2008 - 23:21

Mimo ze nie widać, wciskaj po uruchomieniu klawisz del. Powinno wejść do bios
Druga sprawa, często sie tak zdarza, ze nie ma płytki instalacyjnej. System jest pre instalowany i często jest partycja tzw Recovery, która pozwala odzyskać system po awarii
Sony Vaio VGN-NW21SF

#4 yubex93

yubex93

Pasjonat

• Forumowicze
  • 8497 Postów:

Napisany 21 lipiec 2008 - 23:23

AD2:Możesz zrobić kopię zapasową zainstalowanego systemu - to normalne.
AD1: Jaka to płyta główna (firma)?

Jak rozpakujesz sprzęt i zerwiesz bląby tracisz gwarancję na cały zestaw, ale masz gwarancję na podzespoły poszczególne. Ja takiej gwarancji (na zestaw) też nie mam, bo go nie niosłem na przegląd - mam gdzieś ich gwarancję;).

@edit-quadro
a nie można robić kopii zapasowych systemu na płytkę?
HP 4330s/i3 2330m/HD3000/2GB/320GB+500GB(USB3.0)

• Goście

Napisany 21 lipiec 2008 - 23:25

Jesli nie dają plomb na poszczególne podzespoły, a Ty zniszczysz plomby zewnętrzne to co wtedy? Weźmy przykład, że na fakturze masz napisane "zestaw komputerowy".

#6 yubex93

yubex93

Pasjonat

• Forumowicze
  • 8497 Postów:

Napisany 22 lipiec 2008 - 00:26

ale powinieneś mieć poszczególne komponenty wypisane i obok jaki jest okres gwarancji, jak nie to ja gratuluję świetnego zakupu - dokup sobie teraz ram ;).

• Goście

Napisany 22 lipiec 2008 - 09:32

więc tak, z tego co mi pokazywała to żadnej płytki typu recovery nie ma,
miałem tu na myśli pojawianie się pulpitu po włączeniu kompa czyli po włączeniu napięcia, na pewno nie chodzi tu o wychodzenie z hibernacji czy coś z tych rzeczy.
a co do wciskania delete, to robiłem to, ale jedyne czym skutkowało to tym że pulpit w ogóle się nie pojawiał i kończyło się na czarnym ekranie.

#8 yubex93

yubex93

Pasjonat

• Forumowicze
  • 8497 Postów:

Napisany 22 lipiec 2008 - 11:06

do niektórych biosów wchodzi się inaczej - proponuję zapoznać się z zawartością instrukcji obsługi płyty głównej.

• Goście

Napisany 22 lipiec 2008 - 11:54

Jesli nie dają plomb na poszczególne podzespoły, a Ty zniszczysz plomby zewnętrzne to co wtedy? Weźmy przykład, że na fakturze masz napisane "zestaw komputerowy".

To był tylko oczywiście przykład z polskich sklepów... jak widać różne praktyki tam można spotkać. Poza tym plomba na podzespole musi być... bez tego ciężko cokolwiek zdziałać w przypadku awarii.

a co do wciskania delete, to robiłem to, ale jedyne czym skutkowało to tym że pulpit w ogóle się nie pojawiał i kończyło się na czarnym ekranie.

Co to za sprzęt i do jakiego monitora jest podłączony? Jeśli np. do 40 calowego lcd to może nie obsłużyć niskich rozdzielczości. Ile czasu mija od naciśnięcia przycisku do pojawienia się pulpitu?

• Goście

Napisany 22 lipiec 2008 - 16:05

Co to za sprzęt i do jakiego monitora jest podłączony? Jeśli np. do 40 calowego lcd to może nie obsłużyć niskich rozdzielczości. Ile czasu mija od naciśnięcia przycisku do pojawienia się pulpitu?

monitor jest max 21" więc to chyba nie w tym rzecz, a od wciśniecia guzika power mija może parę sekund mniej niżu mnie przy włączaniu kompa z windowsem XP, tyle że u mnie pojawia się ekran płyty głównej i ten gdzie można wejść w bios, a u niej, ma vistę, po wciśnięciu power jest czarno, a później pierwsze co widać to pulpit...

sprzęt ma nowy, kupiony jako zestaw jakieś 4-5 miesięcy temu, Processor: Intel® Core™2 Duo CPU E6750 @ 2.66GHz (2 CPUs), ~2.7GHz
pamięć: 2046MB RAM, NVIDIA GeForce 8600 GTS, dysk C ma pojemność 25 GB

tyle wiem

#11 extrater

extrater

coś umarło...

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2576 Postów:

Napisany 22 lipiec 2008 - 17:39

Na mój gust, to on się hibernuje. Nawet wtedy parę sekund to piekielnie szybko.
Spotkałem się z BIOS-em, do którego nie da się wejść jeśli system jest zahibernowany. A może tam nie ma klasycznego BIOS tylko jakieś EFI jak w Macach.
Poczytaj, czy przy zamykaniu systemu nie jest napisane "trwa hibernowanie" zamiast "trwa zamykanie".
Spróbuj go zahibernować, by zobaczyć, czy jest różnica.
Może dasz radę dowiedzieć się jaką pełną nazwę ma ta piekielna machina. Czy jest tam jakaś standardowa płyta główna itp. Ściągnij i uruchom Everest.
Działa!

• Goście

Napisany 30 lipiec 2008 - 14:37

chwilowo nie mam dostępu do tego kompa, więc jakiekolwiek dane co do płyty głównej i dostęp do instrukcji, jeśli takie wogóle są odpada.
jedno co jest pewne to to że nie chodzi o hibernację, komp startuje po włączeniu przełącznika na listwie zasilającej, więc na pewno nie hibernuje z supercichym wentylatorkiem...
płyta główna to raczej jakaś ze standardowych, bo do sprzętu seryjnego sprzedawanego w sklepach nie wkładają czegoś nadzwyczajnego

#13 Volume.2

Volume.2

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 37 Postów:

Napisany 30 lipiec 2008 - 15:05

hmmm az dziwne zeby komputer (zwlaszcza z viasta) wlaczal sie pare sekund... sam mialem wiste i sie troche wlaczal. A tak wogole to po co ci ten bios. Wez moze wgraj jej viste z kopii zapasowej a skoro placila za system to napewno ma naklejke z kodem (numerem seryjnym) ktory wpiszesz przy instalacji i bedzie legal. Tylko moze byc problem jak nie bedzie boot cd a wtedy bios bedzie raczej potrzebny...

#14 KasztanPL

KasztanPL

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 142 Postów:

Napisany 30 lipiec 2008 - 17:20

Tylko moze byc problem jak nie bedzie boot cd a wtedy bios bedzie raczej potrzebny...

Jak nie będzie miał bootowalnej płyty to co mu da bios? Zwiększy napięcie na cd-romie i pójdzie?(żart) Spróbuj tak weż kliknij znaczek windowsa(już jak komp włączony itd.) i jak masz tam ten znaczek co się "wyłącza" komputer
to obok niego masz kłódeczkę i jeszcze dalej masz taki > kliknij na niego i wybierz ZAMKNIJ lub URUCHOM PONOWNIE. Bo ten znaczek do "wyłączanie" przełącza komputer w tryb niskiego poboru energii, to znaczy że nie wyłącza komputera tylko wstrzymuje jego pracę. Sprawdź też jaki masz bios w programie EVEREST.

• Goście

Napisany 30 lipiec 2008 - 18:22

hmmm az dziwne zeby komputer (zwlaszcza z viasta) wlaczal sie pare sekund...

tu chyba wyszło małe niedomówienie, które teraz sobie myślę że ciągnie się od paru odpowiedzi w wątku, system ten z którym jest problem nie włącza się kilka sekund, tylko o kilka sekund szybciej niż XP (na oko bo nie mierzone stoperem więc może być inaczej) porównuję z moim XP gdzie uruchamia się kilka dodatkowych programów razem z windowsem przy starcie, a tam na viście przy uruchomieniu systemu tylko praktycznie firewall rusza jeszcze

więc mowa tu o np nie 45 sekundach uruchamiania systemu tylko np 40

a co do reszty rzeczy zwiąanych z płytą itd to jak dostanę się do tego sprzętu to sprawdzę, bo ze względu na wakacje to trochę utrudnione

a BIOS jest mi potrzebny, bo do sprawdzenia kilku opcji jestem przyzwyczajony do szukania w BIOSie, a te seryjne zestawy mają czasami dziwnie poustawiane tam
a poza tym lubię mieć dostęp do wszystkiego, nie wyobrażam sobie żeby komp który stoi np u mnie w domu miał cokolwiek zablokowane przez inną osobę niż ja :)

#16 extrater

extrater

coś umarło...

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2576 Postów:

Napisany 30 lipiec 2008 - 19:18

A co do wciskania delete, to robiłem to, ale jedyne czym skutkowało to tym że pulpit w ogóle się nie pojawiał i kończyło się na czarnym ekranie.

Czytam to jeszcze raz i rzeczywiście, możliwe jest, że monitor nie potrafi wyświetlić ekranu BIOS-u i planszy ładowania (z takim biegającym paskiem). Spróbuj podłączyć jakiś inny monitor, do którego masz zaufanie.
Działa!

#17 guz-00

guz-00

Nie mogę ci pomóc... Jestem koniem...

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4531 Postów:

Napisany 30 lipiec 2008 - 20:21

najlepiej crt ...
Nie obchodzi mnie co ludzie myślą, a to co robią.
I wkurza mnie gdy robią źle, wytykając im to wkurzam ich i wszyscy na tym tracą.
Po co ?
A czemu nie ? :D

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników