Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

Jak usunac drugi system?

• Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 wiecek91

wiecek91

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 100 Postów:

Napisany 21 grudzień 2007 - 21:39

Przez pomylke zaczalem instalacje windows'a XP na dysku D, instalacje przerwalem i zainstalowalem windowsa na dysku C. Teraz przy urachamianiu komputera mam do wyboru dwa windows'y. Formatowalem dysk D, ale nadal jest to samo. Co mam zrobic, aby zniknal drugi (niekompletny) windows?? Z gory dzieki!!
PC nr 1: Płyta główna: MSI P31 NE0-F - Procesor: INTEL Core™2 Duo E4500 2x 2,2 GHz 775/800/2MB/64bit - RAM: A- Data A-DATA DDR2 2 GB DUAL 2x= 4 Gb - Karta Graficzna: ATI Radeon PowerColor HD3850 256MB 256BIT DDR3 PCI-E - HDD: Caviar SATA2 400GB 7200 8MB CACHE - Obudowa + zasilacz: Tracer INSPIRE ATX 450W PFC SILENT - Napęd: DVD LiteOn DH-20A4P - Monitor: LG W1954TQ 19' Mouse: A4Tech X750-F System: Windows 7 x64 Ultimate

PC nr 2: Płyta główna: Gigabyte K8 Triton - Procesor: AMD Athlon 3000+ 2,0 Ghz 64 Bit - RAM: Kingston 1 GB DDR - Karta Graficzna: ATI Radeon Sapphire X550 128 MB 128 BIT DDR2 PCI-E - HDD: Caviar SATA 160 GB - Obudowa + zasilacz: Geoinf ATX 400W - Napęd: LG DVD - Monitor: LG L1753S 17'
Mouse: A4Tech OPTO 429 System: Windows XP Professional

#2 Red-Angel

Red-Angel

Pan życia i śmierci

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5481 Postów:

Napisany 21 grudzień 2007 - 21:43

Wejdź we właściwości Mojego Komputera -> zakładka Zaawansowane -> Uruchamianie i odzyskiwanie -> Ustawienia -> kliknij Edytuj i wklej na Forum zawartość otwartego pliku boot.ini

Powiemy co nalezy w nim zmienić, żeby pojawiał się tylko jeden system przy włączaniu i aby uruchamiał się automatycznie.
Intel Q6600 2,4GHz @ 3,00GHz + BOX // MSI P35 Neo3-F // 2x1GB KingMax DDR2 // EVGA e-GeForce 8800GT 512MB // Seagate 500GB // Seagate 20GB // NEC DVD-RW // WinFast DTV1800H // Rasurbo DLP 535 // LCD LG Flatron L225WT// Logitech G7 - moja recenzja // Microsoft Sidewinder X8 // MS Windows Vista Home Premium 64bit

redakcja_forum
:"Dbamy o jakość komunikacji w Internecie pielęgnując społeczności, by głos użytkownika miał znaczenie." - Wy se kpicie, czy naprawdę w to wierzycie?

#3 wiecek91

wiecek91

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 100 Postów:

Napisany 22 grudzień 2007 - 16:56

Jak biore zaawansowane to mi sie wyswietla taki komunikat:

Dodano 22-12-2007 16:56:26:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partitio
(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(4)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Załączone pliki

PC nr 1: Płyta główna: MSI P31 NE0-F - Procesor: INTEL Core™2 Duo E4500 2x 2,2 GHz 775/800/2MB/64bit - RAM: A- Data A-DATA DDR2 2 GB DUAL 2x= 4 Gb - Karta Graficzna: ATI Radeon PowerColor HD3850 256MB 256BIT DDR3 PCI-E - HDD: Caviar SATA2 400GB 7200 8MB CACHE - Obudowa + zasilacz: Tracer INSPIRE ATX 450W PFC SILENT - Napęd: DVD LiteOn DH-20A4P - Monitor: LG W1954TQ 19' Mouse: A4Tech X750-F System: Windows 7 x64 Ultimate

PC nr 2: Płyta główna: Gigabyte K8 Triton - Procesor: AMD Athlon 3000+ 2,0 Ghz 64 Bit - RAM: Kingston 1 GB DDR - Karta Graficzna: ATI Radeon Sapphire X550 128 MB 128 BIT DDR2 PCI-E - HDD: Caviar SATA 160 GB - Obudowa + zasilacz: Geoinf ATX 400W - Napęd: LG DVD - Monitor: LG L1753S 17'

#4 repylek

repylek

Very Lazy Cat

• Forumowicze
  • 40291 Postów:

Napisany 23 grudzień 2007 - 00:31

usuń wpis:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(4)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
potem: Plik - Zapisz

Linkman M-24

#5 wiecek91

wiecek91

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 100 Postów:

Napisany 23 grudzień 2007 - 11:38

Dzięki za pomoc!! Wszystko juz działa

#6 klompa

klompa

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 30 Postów:

Napisany 27 grudzień 2007 - 11:37

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

ja mam costakiego i chcialbym usunac sformatowany windows 98 ktory mnie juz zaczyna wkurzac chce aby zostal tylko XP zebym nie mial opcji wybierania systemu

#7 Red-Angel

Red-Angel

Pan życia i śmierci

• Forumowicze
  • 5481 Postów:

Napisany 27 grudzień 2007 - 11:43

Na tej liście nie ma wpisu o dwóch systemach. Jest tylko wpis o Windows XP. Widzę, że jest on domyślny, więc możesz zamienić linijkę:
timeout=30
Na
timeout=0
Menu wyboru zniknie, jeżeli o to Ci chodzi.
Intel Q6600 2,4GHz @ 3,00GHz + BOX // MSI P35 Neo3-F // 2x1GB KingMax DDR2 // EVGA e-GeForce 8800GT 512MB // Seagate 500GB // Seagate 20GB // NEC DVD-RW // WinFast DTV1800H // Rasurbo DLP 535 // LCD LG Flatron L225WT// Logitech G7 - moja recenzja // Microsoft Sidewinder X8 // MS Windows Vista Home Premium 64bit

redakcja_forum
:"Dbamy o jakość komunikacji w Internecie pielęgnując społeczności, by głos użytkownika miał znaczenie." - Wy se kpicie, czy naprawdę w to wierzycie?

#8 klompa

klompa

Kandydat

• Forumowicze
  • PipPip
  • 30 Postów:

Napisany 27 grudzień 2007 - 19:14

wielkie dzieki

#9 thes2nto

thes2nto

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 10 Postów:

Napisany 02 styczeń 2008 - 12:55

Posiadam również podobny problem - po instalacji nowego systemu na partycji C został stary system, który niepotrzebnie opóźnia rozruch nowego systemu

Załączony plik  dwa_systemy.JPG   47,26K   68 Ilość pobrań

#10 ms_piotrs

ms_piotrs

Ekspert Microsoftu

• Ekspert
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1943 Postów:

Napisany 02 styczeń 2008 - 14:17

Jednym z rozwiązań jest odznaczenie "ptaszka" przy pozycji " Time to display list of operating system" to spowoduje iż przy starcie nie będzie pojawiać sie menu wyboru uruchomienia systemu operacyjnego.
Piotr Sztuk
Kierownik Zespołu Pomocy Technicznej Professional
MCP, MCDST, MCSA, MCSE
Pomoc Techniczna Microsoft
http://support.microsoft.com

Serdecznie zapraszam do zadawania pytań na polskim forum Microsoft Answers http://answers.micro...pl/default.aspx :) na których codziennie odpowiadają nasi specjaliści.

#11 Devon87

Devon87

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 4 Postów:

Napisany 10 luty 2008 - 02:02

Witam widzę,że kilka osób ma problem z 2 windowsami na kompie.Ja mam podobnie ,ale nie w dosłownym znaczeniu,a mianowicie.Przy zakupie kompa miałem dwie partycje C i D.Chciałem zrobić sobie E rozdzielając miejsce na C,ale niestety Partition Magic nie chciał mi się odpalić,ale odpalił mi się jeden z jego dodatków ale dokładnie niewiem co to mogło być możliwe że PM Boot.Nie pamiętam co dokładnie wcisnąłem ale wiem,że dysk D stał mi się niewidzialny.Musiałem zainstalować nowy windows,a później znów jak zainstalowałem Partition Magic to mogłem się jedynie przelogowywać z XP na Viste.Niewiem jak zrobić,aby znów mieć dwie partycje na jednym systemie (wyrzucić ten 2 system który zainstalowałem? Jak?)

Wiem,że mam jakiś dysk którego nie widać ma 12Gb Type 27,ale to chyba ogólnie systemowe.Nie chce w niego wyjść bo nie będę wiedział jak wrócić.Pozostałe te dwa to NTFS jak jestem zalogowany na jednym to jego status jest:Primary Bootable,a drugi w tym samym czasie jest Primary.No i oczywiście tam gdzie jestem to Visible:Yes a na tym drugim Visible:No.Niewiem co mam robić może macie jakieś podpowiedzi? Jak czegoś nie będziecie wiedzieć pytajcie może jakoś pomogę *powiem jak wygląda u mnie.

Dzięki za pomoc

#12 retroman

retroman

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 Postów:

Napisany 11 luty 2008 - 02:26

jakiego programu używasz do podglądu mbr - przestaw to visible.no na visible.yes - po prostu chyba ukryłeś partycję - jeśli nie wiesz jak to zrobić ściągnij program mbrwizard stąd, przekopiuj mbrwiz do windows, wpisz cmd do uruchom i wpisz

mbrwiz /hide=no /disk=0 /part=1

uwaga - to przykład, mbr wizard liczy wszystko od 0, a więc i dyski, i partycje, więc zakładam, że chcesz odkryć partycję d, czyli 2 dla boot.ini, ale 1 dla mbrwiz - gdybyś nie był pewien do końca możesz zamiast użyć polecenia

mbrwiz /hide=no /disk=0 /part=*

odkrywa to wszystkie partycje na dysku

w ogóle to trudno zorientować sie z twojego postu, ile naprawdę masz partycji i co na nich masz, nagle w drugiej częsci pojawia sie vista, której w pierwszej w ogóle nie było itd., partycja 12gb, systemowa? - co to takiego? - nie ma czegoś takiego - tajemnicze systemowe partycje, ktorych użytkownik boi sie użyć! - coś gruntownie namieszałeś z partition magic (inna sprawa, że tego typu narzędzia są trudne do użycia nawet dla doświadczonych) - użyj polecenia

mbrwiz /list

program wyświetli ci wszystkie partycje i informacje o nich, najlepiej zrób to na poczatku, bo informacje programu są jasne i czytelne, informacje, czy jest ukryta będą pod hide

#13 Devon87

Devon87

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 4 Postów:

Napisany 24 luty 2008 - 20:02

Witam ściągnąłem program wrzuciłem do Windowsa i jak otwieram cmd i wklejam mbrwiz /list to wyświetla mi coś takiego.
Dodaj obrazek

Jak wpisuje:
mbrwiz /hide=no /disk=0 /part=1
Wyskakuje Invalid part=1

jak wpisze to:
mbrwiz /hide=no /disk=0 /part=*
to jest Invalid part=*

Jak wpisze part=2 również wyskoczy błąd.

Widzę,że może nie jasno napisałem a ktoś jednak stara mi się pomóc.A więc nie jestem w tej dziedzinie geniuszem.Jak zakupiłem laptopa miałem od razu wgrany system Windows,ale chciałem zmienić na XP.Zainstalowałem XP ściągnąłem sterowniki i było ok,później chciałem zrobić więcej dysków na kompie a to było tak.
Na początku miałem dysk C i D na jednym 96GB na drugim 45GB,chciałem dysk C pomniejszyć i stworzyć dysk E,ale poprzez Partition Magic Boot zapewne wcisnąłem na dysk D i nagle mi wyskoczył czarny ekran :< Był jakiś błąd więc pomyślałem ,że coś źle zrobiłem i że nic nie uda mi się zrobić jak jedynie Format.Postanowiłem zainstalować znów Viste jak to zrobiłem to było wszystko ok ale miałem tylko dysk C z pojemnością 45GB pomyślałem,że utraciłem dysk z pojemnością 96GB po jakimś czasie bawiąc się znów w Partiotion Magic sądząc ,że uda mi się odwrócić zaistniałą sytuacje odkryłem coś takiego.
Dodaj obrazek
Dzięki temu wpisując 2 mogłem przenieść się na inny Windows w tym przypadku XP gdzie był tylko dysk C z pojemnością 96GB.
I na odwrót będąc na XP wpisując 3 mogłem przenieść się na Viste.
Również w inny sposób mogłem przenosić się z XP na Viste.Zaznaczając 3 przenosiłem się na Viste i na odwrót.
Jeszcze mam takie małe info.
Dodaj obrazek

Mam nadzieję,że ktoś mi zdoła pomóc.Pozdrawiam

#14 retroman

retroman

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 Postów:

Napisany 25 luty 2008 - 02:03

mbrwizard powinien działać, prawidłowy numer partycji powinien być 2 (albo 1, zależy jak traktuje pierwszą- ta partycja 27 to ukryta partycja recovery, pewnie masz acera?) - jeśli nie podziała nie wiem, co ci radzić - potrzebujesz jakichś zaawansowanych narzędzi do zmiany typu partycji - 07 to ntfs, a 17 to ukryta ntfs - musiałbyś zmienić z 17 na 07, możesz to zrobić np. ptedit, ktory standardowo powinien być z partition magic - jak zobacz tutaj; problem może wziął się stąd, że dane partycji zapisane sa nieprawidłowo, partition magic potrafi nieżle namieszać, jest o tym trochę w linku; jeśli sie nie da możesz spróbować narzędziem mbrwork, ale nie wiem, czy ma odkrywanie partycji, ma tylko opcje edytowania danych partycji, może wśród nich być także ukrywanie\odkrywanie - problem w tym, że jak ptedit uruchamia sie go z dyskietki dos

#15 Devon87

Devon87

Adept

• Forumowicze
  • Pip
  • 4 Postów:

Napisany 25 luty 2008 - 19:27

A jeśli ja mam laptopa i nie ma wejścia na dyskietki to co miałbym zrobić bo chyba nie mam jak utworzyć dysku startowego oraz tego PTEDIT? Niby tem PTEDIT może być dobry ale nie czy bez tego dysku startowego jakoś zadziała? I nie mam acera :P mam Fujitsu Siemens

Czytałem o tym mbrwiz i chyba tam był mały błąd w tym kodzie bo taki jest opis:
Wszystkie opcje programu to:

-List Lista dysków, partycji
-Disk=# Wybór dysku (domyślnym dyskiem jest pierwszy napęd z numerem 0)
-Hide=# Ukrywa partycję o podanym numerze (#) (pierwsza kolumna w opcji -List); wywołanie * ukrywa wszystkie partycje dysku
-Unhide=# Odkrywanie partycji # (to samo z *, co w opcji powyżej)
itd.

No i zastanawiam się czy nie powinno być Unhide pewnie tak i tak też wpisałem dokładniej mbrwiz /unhide=2 i nie wyskoczył żaden błąd ale nie odkryło dysku D bo tam pewnie jest Vista? Nie wiem co zrobić dalej czy trzeba zrestartować kompa? czy może usunąć któryś ze skryptów tak jak napisałem niżej.

I jeszcze jak uruchamiam Windowsa również mam coś takiego jakbym miał 2 systemy na dysku a robiłem formata i powinien być jeden.Mam któryś usunąć?? Może to pomoże w tym,że zniknie Vista z tego dysku Hide ale wątpie.

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NoExecute=OptIn
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

PS.A więc wpisałem mbrwiz /unhide=2 i dysk 2 już nie jest Hide ale nie jest też Active??dlaczego?? a i zmieniło się 17 na 07?ale nadal nie widać dysku D.Co dalej należałoby zrobić?Wygląda to tak:
Dodaj obrazek

I po tym jak odkryłem ten 2 dysk to zmieniło się również tutaj:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NoExecute=OptIn
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

A więc wszystko działa!! Po restarcie kompa pokazał się 2 dysk tylko nie jako D a jako F bo D to stacja dysków.Nie ważne jak się nazywa ,ważne,że jest w końcu tylko teraz takie pytanie jak zrobić aby pliki które są na tym dysku zniknęły bo to są pliki z Visty. I może jednak da się aby pojemność dysku C podzielić na 2 partycje tylko uprzedzam Partitiom Magic nie chce mi się odpalić wyskakuje jakiś błąd nie wiem dlaczego;/ A i jak uruchamiał się system to już nie musiałem wybierać systemu chociaż nie usuwałem żadnej z tych 2 linijek.

Wielkie dzięki "retroman" !!!!!!

• Goście

Napisany 25 luty 2008 - 22:45

ok już wiemy jak zlikwidować ekran wyboru systemu do uruchomienia, ale w temacie chodziło o usunięcie jednego z tych systemów, więc byłbym wdzięczy za radę, bo nie bardzo byłem dzisiaj w stanie pomóc koleżance u której windows xp przypadkiem zainstalował się na innej partycji niż dysk c, na szczęście nie formatował jej tylko wszystkie dane na partycji zostały bez zmian.
jedno tylko mnie dziwi że nie miała przy instalacji ekranu wyboru systemu plików a na partycji systemowej jak też na tej drugiej ma FAT32 8|

#17 retroman

retroman

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 Postów:

Napisany 25 luty 2008 - 23:55

gratulacje za to unhide - niemniej na stronie mbrwiz jest tylko hide=0 lub no - możliwe wyjaśnienie, że może użyłeś wersji 1.5, a pomoc jest do 2, choć ja mam 2 - zresztą jak wpiszesz do cmd mbrwiz i enter wyświetli ci właśnie polecenia, i też jest tam tylko hide... itd, polecenia unhide w ogóle nie ma, poza tym jest też polecenie type, którym można właśnie zmienić typ partycji, ale nie zaglądalem do niego i zapomniałem o tej opcji

co do reszty to i tak, zdaje się, masz na dysku taki chaos, że jak mówią wschodni sąsiedzi,
bez pół litra (a w tym wypadku chyba litra!) "nie razbieriosz", np twój boot.ini - domyślnym systemem jest ten na partycji 2, czyli chyba vista? (choć niby vista nie wpisuje sie do boot.ini i go nie używa), ale wchodzi system z partycji 1 - a może systemowi też pokiełbasiły się partycje! zmień ten wpis w linijce default na 1, usuń drugi wpis, przed no execute dopisz fastdetect , jak w drugim, między nimi spacja

co do zmiany rozmiaru partycji - możesz ryzykować, chociaż dodatkowe ryzyko wynika z tego, że laptopy mają niestandardowe mbr i tablice partycji, nie tylko masz ukrytą partycje recovery, ale także opcje wystartowanie jej klawiszami, co oznacza, że ma specjalnego bootloadera - właśnie dlatego partition magic może mieć problemy ze zmianami wpisów w tablicy partycji

vistę możesz usunąć normalnie - jeśli się nie da musisz przejąć jej partycję na własność - odhacz w narzedzia - opcje folderów - widok użyj prostego udostępniania plików, kliknij prawym na partycji, właściwości, zabezpieczenia, zaawansowane - właściciel, wpisz albo zaznacz swoje konto w bieżący właściciel, zaznacz koniecznie na dole zastosuj do podkontenerów.. i ok; być może zresztą wystarczy w zabezpieczenia zaznaczyć konto i pełna kontrola(vista mogła umieścić folder rozruchowy boot na c, może się nie dać usunąć!)

na twoim miejscu zastanowiłbym się, czy nie zainstalować xp na f - miałbyś wtedy większą partycję na dane, wystarczyłoby usunąć xp z c i boot.ini (ale w mbrwiz musiałbyś sprawdzić która partycja jest aktywna, jeśli c musiałbyś na niej zostawić pliki rozruchowe xp - ntldr, ntdetect.com i boot.ini) - operacje na partycjach itd. zawsze są ryzykowne, tym bardziej że, jak napisałeś, partition magic niezbyt sobie radzi

ps. do jacekk20 - tak, jak powyżej - musi przejąć partycję z xp na własność, jeśli ma home tylko w trybie awaryjnym

#18 MrSmoke

MrSmoke

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 480 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 12:30

Witam! Ja mam podobny problem tylko z tym, że kupiłem nowy dysk i na 2 dyskach miałem zainstalowany system XP. Tego starego dysku już niema bo go wymontowałem a i tak mi się pojawiają 2 systemy do wyboru. Jak to usunąć?

Dodano 26-02-2008 12:30:05:

Przepraszam bardzo czy mógłby mi ktoś pomóc?
"Jeśli już wszyscy w Ciebie zwątpili pokaż, że się mylili nie czekaj ani chwili dłużej"
-------------------------------------------------------------
Mój klub CKM WŁÓKNIARZ,MOJE MIASTO

Dodaj obrazek

#19 ms_piotrs

ms_piotrs

Ekspert Microsoftu

• Ekspert
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1943 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 13:05

Czy zapoznałeś sią i wykonałeś zalecania przedstawione w tym wątku?
Piotr Sztuk
Kierownik Zespołu Pomocy Technicznej Professional
MCP, MCDST, MCSA, MCSE
Pomoc Techniczna Microsoft
http://support.microsoft.com

Serdecznie zapraszam do zadawania pytań na polskim forum Microsoft Answers http://answers.micro...pl/default.aspx :) na których codziennie odpowiadają nasi specjaliści.

#20 MrSmoke

MrSmoke

Bywalec

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 480 Postów:

Napisany 26 luty 2008 - 13:20

U nie to wygląda tak:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer

Na początku wątku jest zalecone aby usunąć 2 wpis

usuń wpis:
potem: Plik - Zapisz

Czy ja też mam tak zrobić?
"Jeśli już wszyscy w Ciebie zwątpili pokaż, że się mylili nie czekaj ani chwili dłużej"
-------------------------------------------------------------
Mój klub CKM WŁÓKNIARZ,MOJE MIASTO

Dodaj obrazek

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników