Skocz do zawartości

Close Open
Close Open
Zdjęcie
- - - - -

jak sformatować nowy dysk twardy ?

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 don111

don111

d(^L^)p

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2416 Postów:

Napisany 12 grudzień 2007 - 15:56

jutro odbieram nowy dysk twardy (SEAGATE 500GB ST3500320AS SATA II 32MB)
chciałbym go sformatować i postawić goły system WIN XP (tak w razie czego, system mam na obecnym dysku)

jestem zielony w temacie, czy ktoś mógłby mi wypunktować po kolei co należy zrobić ?
1) jak sformatować (jakie komendy itd, to jest mój dodatkowy dysk - czy spod uruchomionego win xp da się to zrobić ?)
2) jak utworzyć partycje (1 mała partycja systemowa ma być w fat32 aby dysk był widziany pod win98, reszta w ntfs) - przy okazji - na ile partycji optymalnie podzielić taki dysk (2 talerze/4 głowice), załóżmy że partycja systemowa będzie miała 30gb więc zostanie ok 470gb ??
z góry dzięki za pomoc
** Denon 2106 + Jungson JA-88C / Nad 3060 ** Paradigm - Monitor 9v5 / ADP 190v5 / CC 190v5 ** sub Infinity Beta SW12
** Panasonic 46py8 ** HD player Ariva 110 ** Cyfra+ ** car audio by :-))))

#2 Ali_Gator

Ali_Gator

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4887 Postów:

Napisany 12 grudzień 2007 - 16:51

Moim zdaniem zaproponowany przez Ciebie podział dysku na partycje jest bardzo dobry.

Formatowanie możesz zrobić z poziomu windows XP jak i podczas instalacji systemu operacyjnego. W drugim przypadku dokonujesz tego gdy pojawi się zapytanie gdzie chcesz instalować. W pierwszym przypadku w narzędziach administracyjnych w panelu sterowania.
Ali
C2D 3,0 GHz, płyta Foxconn P35 S, 4 GB OCZ, SB Audigi 2 ZS, Samsung 750 GB, NVidia 8800 GT, DVD LiteOn 1693S, Raitek 100 Mb/s, zasilacz CORSAIR 520 W, skaner Plustek, drukarka HP, monitor CRT 22 cale LG, Windows XP Pro i SP1.

#3 danielo001

danielo001

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1039 Postów:

Napisany 12 grudzień 2007 - 21:23

ja bym podpiąl tego twardziela, jako dodatkowy dysk i w zarządzaniu dyskami go sobie podzielił w windows, a póxniej tylko wyłaczył i pozamieniał z starym (master>slave, slave>master) i instalował winde i nic juz nie trzeba robic, prosto i wygodnie
ASUS X52SG
Intel Core 2 Duo (intel centrino) 2x2GHz, FSB 667MHz, 4GB RAM, Nvidia GeForce 9300M G (256 MB), Seagate Momentus 5400 obr/min. 250 GB SATA II, Realtek ALC660

#4 don111

don111

d(^L^)p

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2416 Postów:

Napisany 12 grudzień 2007 - 23:55

ok dzięki za porady, tak będzie chyba wygodniej że najpierw z poziomu windowsa sformatuje i utworze partycje a potem zainstaluje system na nowym dysku
tylko tutaj 2 pytanka mam:
- najpierw sie formatuje cały dysk a potem tworzy partycje czy to sie razem ustawia (formatowanie razem z tworzeniem partycji) ?
- czy musze ustawiać zworki na master/slave (i później z powrotem zamieniać) czy wystarczy aby nowy dysk był podpięty jako slave ale w kolejności bootowania (przy instalowaniu systemu) był ustawiony jako pierwszy ?
** Denon 2106 + Jungson JA-88C / Nad 3060 ** Paradigm - Monitor 9v5 / ADP 190v5 / CC 190v5 ** sub Infinity Beta SW12

#5 Ali_Gator

Ali_Gator

Entuzjasta

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4887 Postów:

Napisany 13 grudzień 2007 - 00:04

Najpierw tworzenie partycji a potem formatowanie każdej z nich.

Dysk nie ma znaczenia. Możesz zainstalować system na dowolnym.
Ali
C2D 3,0 GHz, płyta Foxconn P35 S, 4 GB OCZ, SB Audigi 2 ZS, Samsung 750 GB, NVidia 8800 GT, DVD LiteOn 1693S, Raitek 100 Mb/s, zasilacz CORSAIR 520 W, skaner Plustek, drukarka HP, monitor CRT 22 cale LG, Windows XP Pro i SP1.

• Goście

Napisany 13 grudzień 2007 - 01:30

Dysk SATA nie ma master/slave. Podpinasz sygnał i zasilanie, włazisz do biosu, ustawiasz kolejność bootowania, wkładasz płytkę z win i reboot. W instalatorze tworzysz nową partycję w rozmiarze 30720 MB, ustawiasz szybki format na fat32 i jedziesz dalej. Po zainstalowaniu, tak jak wspomniano, robisz sobie partycję rozszerzoną na reszcie i ustawiasz sobie w niej dyski logiczne wg uznania.

Ta metoda jest o tyle lepsza, że wymusi partycję primary dla sys, bo normalnie pod win możesz przez przypadek dokonać niewłaściwego wyboru ;)

#7 graftt

graftt

Uczestnik

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 205 Postów:

Napisany 13 grudzień 2007 - 01:54

albo podpiąć jako drugi dysk i skorzystać z takich wynalazków jak np. Partition Magic

#8 don111

don111

d(^L^)p

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2416 Postów:

Napisany 13 grudzień 2007 - 02:45

dzięki za kolejne podpowiedzi ale jeszcze muszę was troche pomęczyć :P
ok czyli po prostu podpinam dysk, zmieniam w biosie bootowanie na dvd (kolejność następnego dysku już nie ma znaczenia ?), potem w instalatorze win xp robię tą partycję systemową (30gb) i po zainstalowaniu systemu tworze kolejne partycje tylko nie za bardzo wiem o co chodzi z tą partycją rozszerzoną ??
moglibyście opisać dokładnie po kolei co i jak wygląda z tworzeniem tych dodatkowych partycji już po zainstalowaniu systemu ? wstępnie planuję podzielić dysk na 3 części, 30 gb i resztę - 470gb na 2 części (jeśli to zły podział to coś doradźcie, dysk ma 2 talerze - o ile to istotne przy doborze, a może lepszy byłby podział 30, 220 i 250 gb ?)
nie chciałbym czegoś przypadkiem skaszanić....

i jeszcze prosiłbym o rzut okiem na tą płytę główną:
http://www.gigabyte....915pl-g_2x.html
dysk który kupiłem to SATA II, a moja płyta zdaje się obsługuje tylko SATA (nie wspomniane nic o SATA II) ? czyli przed uruchomieniem będę musiał przestawić zworkę na dysku aby pracował w SATA ?

• Goście

Napisany 13 grudzień 2007 - 15:47

Kolejność dysków też jest ważna. Na tej płycie nie musisz bawić się zworkami, powinien zadziałać bez kłopotu.

Partycje podstawowe - na takie trzeba wrzucać partycje zawierające system operacyjny. Max 4 na dysk. Partycja rozszerzona jako taka nie zawiera danych, ale można w nią wrzucać dowolną ilość dysków logicznych (czyli potocznie mówiąc kolejnych "partycji").

W narzędziach administracyjnych/zarządzanie komputerem/menedżer dysków logicznych zobaczysz co i jak, nie da się pominąć niezbędnych kroków. Pamiętaj tylko żeby zaznaczać szybkie formatowanie, bo do jutra nie skończysz :P

#10 don111

don111

d(^L^)p

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2416 Postów:

Napisany 15 grudzień 2007 - 05:56

dziękuje wszystkim za pomoc, po waszych wskazówkach wszystko poszło w miarę szybko i sprawnie :)

ostatecznie dysk podzieliłem na 20GB FAT32 i 2x 228GB NTFS...
co ciekawe pod tym narzędziem w win xp nie było w ogóle możliwości wyboru FAT32, dopiero przy instalatorze win xp (od razu zainstalowałem system na "czystym" dysku) można było takowy wybrać...

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników